Photo by Sergei L. Loiko Los Angeles Times

Mezinárodní sankce v Česku: výjimky pro Rusko a Sýrii, zmrazené peníze z Ukrajiny a „mrtvá“ Severní Korea

Napsal/a Robert Břešťan 25. dubna 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Česká republika vloni zmrazila finanční prostředky „osobě spojené s režimem bývalého prezidenta Ukrajiny“. Informoval o tom Finanční analytický úřad, který má dodržování mezinárodních sankcí v Česku v popisu práce.

Kdo konkrétně onou osobou je, kolik peněz bylo v Česku zmrazeno a ve spolupráci s jakou bankou, však FAÚ sdělit nechce, respektive nemůže.

„Detaily k této akci sdělovat nemůžeme,“ reagoval „s ohledem na zákonem uloženou povinnost mlčenlivosti“ Finanční analytický úřad na žádost o podrobnější informace.

Výjimky pro Sýrii a Rusko

FAÚ vloni udělil i několik výjimek ze sankcí na vývoz zboží do Ruska a do Sýrie. I to plyne z čerstvě zveřejněné výroční zprávy FAÚ (který mimochodem přestal být útvarem ministerstva financí a od letošního roku funguje již jako samostatný Finanční analytický úřad).

Jak FAÚ upřesnil na dotaz HlídacíPes.org, v případě Sýrie šlo o výjimku „ k oficiálním účelům diplomatické nebo konzulární mise či mezinárodní organizace v EU“.

S vysokou mírou pravděpodobností šlo tedy o dodávku pro potřeby českého velvyslanectví v Damašku.

PSALI JSME: Věřím jen tomu, co sama vidím, říká česká velvyslankyně ve válčící Sýrii

Čtyři výjimky ze sankčních opatření pak získaly české firmy vyvážející do Ruska. Podle vyjádření FAÚ pro HlídacíPes.org se týkaly „zboží, které je položkou v příloze II nařízení EU č. 833/2014“.

Tato příloha vyjmenovává technologie vhodné především pro ropný průmysl a průzkum těžby ropy v Rusku.

Nad rámec těchto odpovědí nechtěl FAÚ ani zde nic dalšího komentovat ani upřesnit.

Nejznámější postavou mezinárodních sankcí aplikovaných v České republice tak zůstává nadále čečenský prezident Ramzan Kadyrov.

Jemu české úřady „zmrazily“ možnost jakkoli nakládat se svou dostihovou stájí a s chovnými koňmi.

„Kadyrov tu má celkem pět koní. Dva chovné a tři závodní,“ potvrdil při nedávné návštěvě ve stájích v Krabčicích nedaleko Roudnice nad Labem trenér koní Arslangirej Šavujev.

PŘEČTĚTE SI: Sankce proti Rusku drží v Česku vzácná rukojmí – závodní koně
čečenského prezidenta Kadyrova

„Omezující opatření nelze zaměňovat s jakoukoli formou konfiskace, a tudíž v důsledku uplatnění těchto omezení nedochází ke ztrátě či k jakékoli přeměně vlastnického práva sankcionované osoby k zmrazenému (zajištěnému) majetku,“ upozorňuje FAÚ.

Jinými slovy, jak majetek Kadyrova, tak peníze nejmenované osoby, jež má blízko k bývalému ukrajinskému prezidentovi Janukovičovi, zůstanou zmrazeny jen do doby, po niž budou platit sankce.

Ty jsou v platnosti již od roku 2014, nedávno byly prodlouženy nejméně do září letošního roku a ani poté nelze jejich brzký konec očekávat.

Otevřený Írán, pevnost KLDR

Jak připomíná FAÚ, hlavní změna v oblasti mezinárodních sankcí se vloni odehrála ve vztahu k Íránu a k jeho jadernému programu. Už 16. ledna 2016 byla část sankcí zcela zrušena.

„Sankce proti Íránu však nebyly zrušeny jako celek. Úplné zrušení sankcí vůči Íránu bude, v souladu s mocnostmi a Íránem dohodnutým Společným komplexním akčním plánem, probíhat v období několika let,“ konstatuje výroční zpráva FAÚ.


Čtete rádi HlídacíPes.org, podpořte nás! Unikátní projekt Pavučiny byznysu Andreje Babiše reportérky Elišky Hradilkové Bártové byl nominován na Novinářskou cenu 2016 v kategorii Česko-slovenská cena veřejnosti. O vítězi může rozhodnout právě Váš hlas.

Hlasovat pro unikátní projekt HlídacíPes.org Pavučiny byznysu Andreje Babiše můžete ZDE až do 30. dubna.

Za vaši podporu
děkujeme!


I tak si v Íránu už před částečným zrušením sankcí začali zahraniční delegace a exportéři podávat dveře. Jako perspektivní trh vidí Írán i Česko, které od loňského srpna povýšilo zastoupení v Íránu na úroveň velvyslance.

Některé do té doby zcela zakázané obchody s Íránem (například se zbožím dvojího užití či s jadernými položkami) jsou už nyní možné, i když nadále vyžadují povolení příslušných úřadů (ministerstvo průmyslu, FAÚ nebo Státní úřad pro jadernou bezpečnost).

Mezinárodní sankce uplatňuje Česko i ve vztahu k Severní Koreji. V tomto případě je však FAÚ více méně bez práce.

„Za dobu platnosti těchto omezení (od května 2016) FAÚ neobdržel žádnou žádost o povolení převodů v hodnotě nad 15 000 €,“ konstatuje zpráva FAÚ.

A dodává, že „z důvodu naprosto nedostatečných opatření Severní Koreje proti praní špinavých peněz a financování terorismu“ je tato země považována za závažnou hrozbu pro integritu mezinárodního finančního systému.

„Za rok 2016 FAÚ vlastní činností nezjistil a ani mu nebylo oznámeno či jinak signalizováno žádné porušení mezinárodních sankcí, na jehož základě by FAÚ po provedeném řízení udělil pokutu,“ konstatuje výroční zpráva.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)