Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
printscreen ČT24,

Věřím jen tomu, co sama vidím, říká česká velvyslankyně ve válčící Sýrii

Česká velvyslankyně v Sýrii Eva Filipi zůstala navzdory trvajícímu konfliktu jako jeden z mála diplomatů přímo v Damašku. Vedle České republiky zastupuje v Sýrii i zájmy Spojených států.

S médii Eva Filipi – s poukazem na citlivost současné situace v Sýrii – v poslední době prakticky nehovoří. Opakovaně zdvořile odmítla i žádost serveru HlídacíPes.org.

Jednou z mála příležitostí, jak se od zkušené diplomatky a arabistky o jejím působení v Sýrii, kde pracuje už od roku 2010, něco dozvědět, byla proto nedávná veřejná diskuse v Černínském paláci.

Listiny Bašáru Asadovi

„Eva Filipi je jediným zástupcem ze zemí EU, kdo působí přímo v Damašku, v obtížných podmínkách země zasažené válkou. Působila dříve v Iráku, Libanonu, Turecku a nyní je v Sýrii, region zná jako málokdo a má velkou praktickou zkušenost,“ představil velvyslankyni na úvod politický tajemník ministerstva Petr Drulák.

Sama Filipi upřesnila, že většina ostatních evropských velvyslanců s pověřením i pro Sýrii dojíždí z libanonského Bejrútu. Výjimkou je Británie, Francie a Německo, které pro Sýrii své zastoupení aktuálně vůbec nemají. Ambasádu zavřely z obav před útoky teroristických organizací před několika lety i Spojené státy.

„Jedním z důvodů, proč v Damašku jsme je, že zastupujeme zájmy Spojených států amerických, což je veliká agenda a tam je potřeba udržet úroveň velvyslance,“ upozorňuje Filipi. Otázku HlídacíPes.org, v čem přesně spočívá agenda spojená se zájmy USA nechala bez odpovědi.

Tím, že Česko v Sýrii diplomaticky zastupuje Spojené státy, v minulosti argumentoval i šéf zahraničního odboru Pražského hradu Hynek Kmoníček.

„Poslat nového velvyslance by znamenalo, že bude muset předat pověřovací listinu Bašáru Asadovi. Asad by tedy uděloval agrément velvyslanci, který představuje US protective power. Navíc by to musel být člověk, který převezme dosti složitá vyjednávání v konzulárních případech nejen za nás, ale i za USA, což je nemožné bez slušné znalosti arabštiny a osobních kontaktů v Sýrii,“ říkal Kmoníček v době debaty o možném stažení velvyslankyně Filipi kvůli tomu, že již přesáhla věkovou hranici, s níž pro velvyslance počítá nový zákon o státní službě.

Ministr zahraničí i kvůli specifickému postavení diplomatického sboru chystá předložit speciální zákon pro zahraniční službu.

Co je blíže pravdě

„Cítím to tak, že mohu udělat něco pro Evropu, něco pro naši zemi,“ říká Filipi, která těží i ze svých dobrých kontaktů v místě i dlouhodobé znalosti regionu.

Na otázku HlídacíPes.org, jak v zemi zmítané válkou získává informace a jak ověřuje jejich věrohodnost odpověděla: „Máme různé zdroje. Především si myslím, že musíte mít informací hodně. Krizová situace v Sýrii trvá už nějakou dobu a vedla mne až k postoji ´co nevidím, tomu nevěřím´.“

„Těch informací je zároveň tolik, a tolik konfliktních, že musíte mluvit s jednotlivými aktéry. Jak s opozicí, tak s těmi, kdo jsou v dnešním establishmentu. A pak k tomu musíte dodat svůj cit. Když už ten region hodně znáte, dokážete vytušit, co by asi bylo blíže pravdě a co ne,“ dodává Filipi.

V Sýrii, kde již šestým rokem probíhá válečný konflikt, je celkově diplomaticky přítomno jen 37 států světa.

„Náš ministr zahraničí, v době, kdy se tato otázka diskutovala, celkem rozumně usoudil, že jízdy na trase Bejrút – Damašek – Bejrút jsou nebezpečnější, než zůstat v místě, schovat se a mít home office,“ říká Filipi, která podle svých slov se zástupci členských státu EU pravidelně komunikuje. Koordinační schůzky se konají minimálně jednou za měsíc v Bejrútu, případně i v Damašku.

Do Bejrútu se už dříve z bezpečnostních důvodů přesunula česká vízová sekce. „Byly to čistě bezpečnostní ohledy. Neměli jsme v té době k dispozici bezpečnostní tým URNA a potřebovali jsme snížit počet zaměstnanců. Nepochybně až se situace vyřeší, vrátí se i vízová sekce zpátky do Damašku,“ tvrdí Filipi.


 

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

14 komentářů

 1. František Navrátil napsal:

  Paní velvyslankyně Eva Filipi představuje špičku nejen diplomacie a je mezinárodně uznávána. S médii nekomunikuje zejména proto, že jsou její slova překroucena a pozměňována podle politické linie sdělovacích prostředků, Příkladem je Česká televize, která předkládá o konfliktu v Sýrii zpravodajství, které je v rozporu se skutečností. Paní Filipi v ČT vystoupila, ale její rozhovor byl manipulován a moderátor se choval neprofesionálně. Dnes si Česká televize zve k rozhovorům o Sýrii výhradně laciné propagandisty jako je Kolář, Romancev či Votápek.

  • Josef napsal:

   Mnoho slov o zpravodajství ČT, které je v rozporu se skutečností, mnoho slov o propagandistech, ale konkrétní údaje a příklady žádné. Jako vždy. Měl byste pane Navrátile dát do příspěvku alespoň těch podle psychologických pravidel manipulace požadovaných 38% pravdy a maximálně 62% lží.

 2. petrph napsal:

  Ono je smutné, že tato skutečně kvalitní diplomatka s mimořádným významem pro naší republiku (i vůči USA) měla být vyhozena jen kvůli spuštěnému bordelu reformy naší státní správy. Nic necharakterizuje současný stav naší „politiky“ i „mezinárodní“ politiky tohoto státu a jejích vládních představitelů lépe (přesněji hůře) než právě tento rozpor. S takovou „správou státu“ nikdy skutečně zodpovědným a vítaným partnerem nikoho nebudeme a nikdo nám taky v krizi nepomůže.

 3. Hana napsal:

  Fascinuje mne když Češky píší bez ….ová a cizinky s …ová

  • nováček napsal:

   Mne také a velmi by se mi líbilo, kdyby se má známá paní Macků psala Mackůová.

 4. Němec napsal:

  Rozhodně nikdo nebude madam Filipi ukazovat bomby s jedem aby jim uvěřila. Pánové Votápka , Romancov a Kolář jsou vynikající lidé ve svém oboru a je škoda, že jim média ČT a ČR nedávájí více prostou aby byla vyvážena ruská propaganda a hnusný populismus Zemana a Babiše.

  • Vašek napsal:

   Nevím kolik let jste strávil v Sýrii nebo v jiné východní zemi, mám na mysli zejména blízký východ a Indický poloostrov. Podle toho, jsou pánové Votápka, Romancov a jim podobní pro Vás autority, tak asi žádný. Jinak ten chlór není ani prokázaný, natožpak prokázaný způsob distribuce. Vyrobit chlór musí umět absolvent ZŠ.

  • lojzo napsal:

   Němec by si měl uvědomit,že česko nepatří Němcům a nebude panáčkovat Merkelové.To jsme nedělali ani když nás Hitler napadl!Ruskou propagandu možná máte u vás doma,ale my nečteme cizácké plátky a nedíváme se na česko-islámsko-fašistickou TV která propaguje americkou okupační politiku násilí a vraždění!!

 5. Petr Homoláč napsal:

  Takže jsme se dozvěděli, že paní Filipi je možná sice brilantní znalkyně poměrů v Sýrii, ale informační hodnota jejího vyjádření je rovna nule, protože nemůže ani naznačovat.
  Já se laicky domnívám, že tímhle utajováním všeho k řešení dané situace táhnoucí se už přes 5 let tato česká diplomatka nijak nepřispívá, že k řešení války kde denně umírají stovky a tisíce civilistů je nutno mít přece jen víc odvahy aspoň se pokusit nazývat věci pravými jmény.

 6. Korelčík napsal:

  Velvyslankyně vedle České republiky zastupuje v Sýrii i zájmy Spojených států. Tak to je ten pravý důvod, proč je třeba, aby zůstala ve funkci i po dosažení věkového limitu.

 7. Eva napsal:

  Ale hlavně s paní Filipi, jejíž znalostí oblasti si hluboce vážím, mělo již pět let sedět pár schopných mladých diplomatů, kteří by byli schopni ji nahradit.

Přidávání komentářů není povoleno