KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Masakr v Katyni se nikdy nestal. A sametová revoluce je dílo CIA a KGB…

Napsal/a Robert Břešťan 29. listopadu 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Dezinformace spojené s alternativními výklady historie ve vztahu k Rusku či bývalému Sovětskému svazu a jeho někdejším satelitům nabírají na síle.

Na nové případy „prokremelského historického revizionismu“ upozornil pravidelný souhrn týmu evropské pracovní skupiny pro boj s ruskou propagandou StratCom East.

Masakr, co se nikdy nestal

Ruská televize NTV vlastněná polostátní ropnou společností Gazprom ve svém pořadu „Shromaždiště“ (Mesto Vstrechi) vyzvala k tomu, aby Rusko zrevidovalo svůj postoj ke katyňskému masakru z roku 1940.

Při něm bylo zavražděno na 22 tisíc polských vojáků i civilistů, převážně důstojníků a příslušníků polské inteligence.

Podle pořadu NTV se tento masakr ve skutečnosti nikdy neudál. A to přesto, že v roce 2010 ruský parlament připustil ruskou zodpovědnost za masakr.

Souhrn StratCom East upozorňuje i na text serveru Protiproud, „kontrarevoluční magazín Petra Hájka“ odnož Parlamentních listů, a na text k vydání nové Hájkovy knihy Smrt ve věži.

Autor v ní tvrdí mimo jiné to, že 17. listopad roku 1989 nebyla sametová revoluce, ale „první barevná revoluce, státní převrat v režii CIA a KGB“.

Podobné výklady historie, i s velmi podobnými formulacemi prokremelské propagandy, lze zaznamenat i ve vztahu k dalším zemím někdejšího východního bloku.

V době, kdy si Maďarsko připomínalo 60 let od začátku protikomunistického povstání, jeden z klíčových ruských propagandistů, někdejší novinář Dmitrij Kyseljov, prohlásil, že ve skutečnosti šlo o tajnou akci západních tajných služeb a o svého druhu „barevnou revoluci“.

Maďarská vláda si poté k podání vysvětlení povolala ruského velvyslance v Budapešti.

Armády trollů, jasný fakt

O tom, že alternativní výklad historie, o nějž se i s ohledem na české moderní dějiny snaží v poslední době Rusko, má v sobě „silný dezinformační potenciál“ mluvil na nedávné konferenci Aspen Institutu v diskusi o obranné a bezpečnostní politice Česka i ministr obrany Martin Stropnický.

„Armády trollů existují, to je zjevný fakt. Rusko za propagandu utrácí hodně peněz, financuje televize, jen u nás působí desítky propagandistických serverů. Do toho přicházejí i snahy o nový výklad různých historických událostí, třeba o roku 1968, jak aliance chtěla zaútočit na Varšavskou smlouvu a jak nás spojenecké síly zachránily,“ řekl Stropnický.

Už vloni v květnu například televizní stanice Rossija 1 odvysílala dokumentární film Varšavská smlouva „odtajněné stránky“.

Poslanec státní Dumy Jurij Sinělščikov, který se invaze v srpnu 1968 účastnil, v něm vysvětluje divákům, jak „úderná síla opozice, Klub 231, sdružoval ve svých řadách mnoho bývalých fašistů, esesmanů či kolaborantů“.

„S tím, jak vypadá výuka dějin na školách a jak ubývá přímých pamětníků, to má v sobě silný dezinformační potenciál. Celkově je politika v krizi a tyto spekulace a manipulace mohou nahrávat zrodu extrémních stran, které mohou dosahovat výsledků, jež si nikdo příčetný nepřeje. V informační válce už jsme,“ dodal Stropnický.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)