Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA
wit via Foter.com / CC BY-SA, zdroj

Masakr v Katyni se nikdy nestal. A sametová revoluce je dílo CIA a KGB…

Dezinformace spojené s alternativními výklady historie ve vztahu k Rusku či bývalému Sovětskému svazu a jeho někdejším satelitům nabírají na síle.

Na nové případy „prokremelského historického revizionismu“ upozornil pravidelný souhrn týmu evropské pracovní skupiny pro boj s ruskou propagandou StratCom East.

Masakr, co se nikdy nestal

Ruská televize NTV vlastněná polostátní ropnou společností Gazprom ve svém pořadu „Shromaždiště“ (Mesto Vstrechi) vyzvala k tomu, aby Rusko zrevidovalo svůj postoj ke katyňskému masakru z roku 1940.

Při něm bylo zavražděno na 22 tisíc polských vojáků i civilistů, převážně důstojníků a příslušníků polské inteligence.

Podle pořadu NTV se tento masakr ve skutečnosti nikdy neudál. A to přesto, že v roce 2010 ruský parlament připustil ruskou zodpovědnost za masakr.

Souhrn StratCom East upozorňuje i na text serveru Protiproud, „kontrarevoluční magazín Petra Hájka“ odnož Parlamentních listů, a na text k vydání nové Hájkovy knihy Smrt ve věži.

Autor v ní tvrdí mimo jiné to, že 17. listopad roku 1989 nebyla sametová revoluce, ale „první barevná revoluce, státní převrat v režii CIA a KGB“.

Podobné výklady historie, i s velmi podobnými formulacemi prokremelské propagandy, lze zaznamenat i ve vztahu k dalším zemím někdejšího východního bloku.

V době, kdy si Maďarsko připomínalo 60 let od začátku protikomunistického povstání, jeden z klíčových ruských propagandistů, někdejší novinář Dmitrij Kyseljov, prohlásil, že ve skutečnosti šlo o tajnou akci západních tajných služeb a o svého druhu „barevnou revoluci“.

Maďarská vláda si poté k podání vysvětlení povolala ruského velvyslance v Budapešti.

Armády trollů, jasný fakt

O tom, že alternativní výklad historie, o nějž se i s ohledem na české moderní dějiny snaží v poslední době Rusko, má v sobě „silný dezinformační potenciál“ mluvil na nedávné konferenci Aspen Institutu v diskusi o obranné a bezpečnostní politice Česka i ministr obrany Martin Stropnický.

„Armády trollů existují, to je zjevný fakt. Rusko za propagandu utrácí hodně peněz, financuje televize, jen u nás působí desítky propagandistických serverů. Do toho přicházejí i snahy o nový výklad různých historických událostí, třeba o roku 1968, jak aliance chtěla zaútočit na Varšavskou smlouvu a jak nás spojenecké síly zachránily,“ řekl Stropnický.

Už vloni v květnu například televizní stanice Rossija 1 odvysílala dokumentární film Varšavská smlouva „odtajněné stránky“.

Poslanec státní Dumy Jurij Sinělščikov, který se invaze v srpnu 1968 účastnil, v něm vysvětluje divákům, jak „úderná síla opozice, Klub 231, sdružoval ve svých řadách mnoho bývalých fašistů, esesmanů či kolaborantů“.

„S tím, jak vypadá výuka dějin na školách a jak ubývá přímých pamětníků, to má v sobě silný dezinformační potenciál. Celkově je politika v krizi a tyto spekulace a manipulace mohou nahrávat zrodu extrémních stran, které mohou dosahovat výsledků, jež si nikdo příčetný nepřeje. V informační válce už jsme,“ dodal Stropnický.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

21 komentářů

 1. KASAM napsal:

  Jestliže je to pravda( a v něčem asi opravdu ano ) jsou ty tajné služby USA a KGB opravdu geniální.

 2. Petys napsal:

  Takže podle Hájka spolupracovali CIA a KGB na Sametové revoluci 1989. Neboli Američani chtěli Sametovku, Sověti chtěli Sametovku, Češi chtěli Sametovaku, pak ovšem mohli rovnou všichni stát spolu na tribunách. A ještě být za hvězdy.
  Na čem ten Hájek tak jede?

 3. Němec napsal:

  Je otázka kdo lže víc, zda ruská propaganda nebo náš prezident. Proč lžou v Rusku je naprosto jasné, proč nemluví pravdu náš prezident už tak jasné není. A už vůbec je podivné, že náš prezident na svých výletech po republice vykládá co je každému jasné, ale ruské propagandě a dezinformacím se vyhýbá. Jak máme vychovávat naše děti, když lež vítězí a má tolik voličů.?

  • Vladimír Novák napsal:

   Ona ta Ruská propaganda je zatím solidně maskovaná. Je naprostá blbost do toho vtahovat Zemana. Kdyby se mohl posunout 68 na 89 rok, vše by dopadlo jinak. Jalta určila kudy povedou základy železné opony. A, že její zřícení odsouhlasily obě strany a také slabost SSSR to je naprosto jasné. SSSR prohrálo studenou válku.

   • jan rich napsal:

    Pane Nováku,za „studené“ války bylo zřejmé,že pokud dojde k reformě režimu v SSSR,nebude tomu zespoda revoltou lidu,ale jen díky osvícenosti některého z posloupnosti generálních tajemníků ÚV KSSS.Takže to nebyla slabost režimu.Gorbačov mohl klidně pokračovat v násilné imperiální politice svých předchůdců.On volil svobodomyslný a demokratický přerod,byť dle direktiv komunistické strany.Asi mu Politbyro nemělo umožnit dlouhodobou stáž ve Velké Britanii.Načichl,pro nás zdravě.Zapomněli jsme mu za to zadek líbat.Jen Západ ho ocenil.To,že se vše nakonec zvrhlo tam,kam tak úplně nechtěl nic nemění na jeho zásluze,že vhodil kamínek.A ten lavinou pohnul.Zaplaťpánbůh.

    • jiri matus napsal:

     Pěkná šňůrka nesmyslů.. Především, Sovětský svaz a jeho vazalové byli na pokraji ekonomického zhroucení. Gorbačov má jen zásluhu, že revoltu neutopil v krvi – správně tušil, že tentokrát už by to nepomohlo.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Byl jsem nějaký čas v SSSR, ještě za Gorbačova v době návštěvy Regana. Před 15 lety jsem byl nějaký čas i v USA a jaksi jsem si nevšiml, že by tam o Rusku psali objektivně, spíš pomlouvali tak, že spřátelené rodiny se přestaly stýkat, protože jedna adoptovala dva ruské sirotky. Od té doby se podle amerických přátel nic v USA příliš v tomto směru nezměnilo, Rusům prý nevěří, neví sice proč, ale prostě nevěří. Nedivíl bych se, kdyby Rusové věřili Američanům. A u nás? Je mi 83 let a musím s lítostí konstatovat, že tak hloupě (ale i rafinovaně), jak se nám lže ve všem dnes, tak lhát se tady zatím nikdo, ani nacisté, ani komunisté neodvážili. Možná, že o duševních schopnostech českého národa, měli lepší mínění, než naši, námi ve svobodných všeobecných volbách zvolení zástupci.

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    Oprava: místo Nedivil bych se, … patří správně Divil bych se, …

   • jan rich napsal:

    Pane Oskare,nevěřím,že by v USA o o Rusku nepsali objektivně.Musíte hodnotit průřez sdělovacími prostředky.Určitě byly některé zásadně pro a některé zásadně proti.Pak tu byly ty neutrální,asi realitě nejbližší.Vy jste si vybral nebo vám někdo podstrčil ty negativně se stavící.A co u nás před 15 lety?To dle vašich měřítek muselo být také neobjektivní.Zbavte se nostalgie minulosti.Tam byla úžasnost sociálních jistot,ale dnešní ranný kapitalizmus razí zásadu samozabezpečení.A neobviňujte ty nahoře a jejich přisluhovače,že nám lžou.Oni nás informují jen pozitivně,negativní zprávy zatlačují do pozadí a minimalizují je.Vyslovují především polopravdy.Špatně rozhalitelné.Tak kde je lež?Mluvte o neostrosti vidění.

 4. Jaroslav Řezníček napsal:

  Co se děje poslední dobou s texty uveřejňovanými na vaší internetové adrese?Dohlédněte prosím na formální stránku textů. Děkuji

 5. ČERT napsal:

  Nejobecněji, ono je to v tom případě Ruska vlastně pochopitelné – prostě nostalgie po sovětské supervelmocenské velikosti, přání nějak odčinit „porážku“ ve studené válce (a zvlášť když se jim prostřednictvím těch tzv. barevných revolucí drolí vliv i v zemích, jež už předtím připadly carskému impériu, a jež si Rusko i po r. 1989 či hlavně 1991 uchovalo pod svým vlivem). Když se podíváme na politiku mnoha velmocí v minulosti, třeba během celých staletí před druhou světovou válkou, skoro by se to dalo označit za „historicky zákonité“.

 6. ex-nemo napsal:

  Z vlastního zážitku z Kanady r. 2000
  Dominující dva deníky Sun a Star vedly ostrou pomlouvačnou kampaň proti Česku.Založeno na „výpovědích“ našich Cikánů, kteří tehdy podnikli známou invazi do Kanady. Byli skoro bez výjimky posláni zpátky, ale v době jejich „karantény“ když čekali na odvoz zpět, je navštívili kanadští zpravodajové a vyslechli si povídky o strašném rasovém útisku v barbarském Česku.Tady, představte si jsou Cikánky veřejně znásilňovány; jednu dokonce nějaký Čech na ulici zkopal, takže potratila, policie to toleruje… Cikánům lze jistě upřít mnoho ctností ale fantazii mají skvělou.Všechno poctivě napsáno, dva deníky se předstihovaly v líčení těch hrůz, hlavně znásilňování samozřejmě, to táhne…ohlasy v čtenářské rubrice jistě pak rozhořčené proti nelidským Čechům.
  Apeloval jsem na české krajanské organizace, proč to neuvedou na pravou míru, v rámci zcela volných čtenářských rubrik.“Psali jsme tam do těch redakcí, samozřejmě,ale nic z toho neuveřejnili.“
  Dodnes je mně i českým kanadským krajanům neznámý účel těch organizovaných protičeských kampaní, které se prý, pod nějakými jinými vymyšlenými údaji, občas v Kanadě opakují.
  V každém případě mě může tvrzení o pravdomluvnosti a objektivitě západní propagandy nanejvýš tak rozesmát. Upton Sinclair před skoro sto lety byl z toho naopak velice rozhořčen (Mosazná známka..)

 7. Paul Jaros napsal:

  Jen se divim,jak tomu muze nekdo verit.SSSR,komunisti,byli vzdy nejvetsi lhari.

 8. Martin Paluka napsal:

  Pěkný den. Lidi já vám nerozumím. Rusko vs. Amerika – myslíte si, že máme adekvátní informace o tom co chce Rusko? Co chce Amerika? Víte všichni mluví o genocidě Židů za II.světové.O uvězněných a popravených za komunismu. Nikdo však nemluví o vyvraždění původních obyvatel amerického kontinentu. Když vidím jak nám dnes před vánoci Američani „berou naše zvyky“ víte já Santu nechci, ale nikdo se mne neptá a tak je to se vším co se dnes děje. najít ty správné informace je velice obtížné a mnohdy nemožné. Měli by jsme opravdu hodně přemýšlet než vyslovíme soud. Lžou nám USA,Rusko – lžou nám všichni. Bohužel.

  • ČERT napsal:

   Souhlasím s Vámi. Samozřejmě, že svět, věci nejsou černobílé a neplatí nějaké „zlé Rusko versus hodné USA“ (což by byl jen přesný protiklad toho, co tu bylo ještě před necelými třiceti lety, tj. „hodný SSSR vs. zlé USA“). – – – Velice zajímavá je ale myšlenka týkající se připomínání židovského holocaustu nebo represí za komunismu na jedné a „vyvraždění původních obyvatel amerického kontinentu“ na druhé straně – a tak bych se na to pokusil odpovědět, nebo aspoň vysvětlit, jak to lze brát racionálně. Tak samozřejmě, nacismus s komunismem a jejich teror slouží v našem prostředí jako takové „strašáky totalitní minulosti“, a to minulosti stále relativně nedávné, která ani nepřesahuje délku jednoho delšího lidského života (to jako bych trochu navázal na slova ministra Stropnického o „ubývání přímých pamětníků“). Eliminace původních obyvatel Ameriky, tzv. Indiánů, které plně splňovala podmínky toho, čemu říkáme genocida, je oproti tomu jedno z mnoha „svinstev“ dnes již starší historie – a historie, která se nás zde v ČR, ani vlastně netýká (byť se nás může týkat vliv současných USA). Pokud jde o ty Indiány (a zůstávám jen u USA, protože to bychom do toho mohli tahat např. i Argentinu atd.), tak problém začal už v 17.století, kdy ještě ani neexistovaly USA, ale nastal problém soužití domorodých kmenů s evropskými, hl. anglickými osadníky, a vyvrcholil v 19.století, kdy USA postupovaly v kolonizaci svých západních oblastí, přičemž se, jako už dříve, dostávaly do válek s indiánskými kmeny, atd. Samozřejmě, nešlo jen o přímé vraždění, ale např. i o odsuny celých kmenů do tzv. rezervací – a mimochodem, teprve v r. 1924 obdrželi všichni původní obyvatelé (jejich zbytky) americké občanství. – – – Mě tenhle historický problém USA s Indiány občas napadne, když se řeší, také s emocemi, kterak se Turci za první světové války (a už i dříve) zachovali vůči Arménům. Ale přece víme, že i v našich dějinách se nezačaly dít odporné věci zdaleka teprve s nacismem a komunismem (co třeba vývoj po bělohorské bitvě r. 1620? – a přitom se tu nabízí téměř časová paralela s prvopočátkem té genocidy severoamerických domorodců). A zase pokud jde o USA, ani tam na druhou stranu nemusíme chodit daleko do minulosti, abychom o nich pochybovali jako o nějakém „morálním vzoru“. Že se i během válek v posledních desetiletích dopustily řady aktů, které lze kvalifikovat jako válečné zločiny, je také věc známá (pravda, občas to odnesou někteří konkrétní vojáci či důstojníci U.S.Army). Zkrátka opakuji, svět není černobílý. A ať už bychom chtěli stranit komukoliv, dějiny byly a jsou boj – a ten lze většinou těžko dělat jaksi „v rukavičkách“. – – – Ale na závěr k tématu článku – ten je o tendencích v Rusku dezinterpretovat události, které jsou dnes již historií, byť třeba ještě nemusí být tak dávnou. To je stejné, jako kdyby dnes americká propaganda dezinterpretovala třeba letecké údery na Německo a Japonsko za druhé světové války (vč. atomových úderů na Hirošimu a Nagasaki), okolnosti vietnamské války atd. Nevím, neslyšel jsem o tom.

 9. Josef napsal:

  Před nedávnem jsem dočetl knihu Neznámé špionážní operace KGB – Mitrochinův archiv. A tak mohu konstatovat, že FSB prostě kráčí věrně ve stopách svých předchůdců. Žádná špína není dost velká, aby nemohla být vytažena, žádný podraz není dost velký, aby nemohl být použit. Vulpes pilum mutat non mores, říkali ve starém Římě. Lišky mění kožich, ne způsoby. Pro ty ruské lišky to platí dvojnásob. Snad se změnilo pouze to, že hlavní lišák Putin je daleko chytřejší než Stalin, Chruščov nebo Brežněv a tudíž i jeho svinstva a podrazy jsou daleko rafinovanější a nebezpečnější. Tu knihu vřele doporučuji. Budete milí čtenáři valit oči a kroutit hlavami, čeho všeho jsou ruské tajné služby schopny a to, co se děje dnes, vám bude přesně zapadat do souvislostí.

 10. Zpravodajka Vyvážená napsal:

  Dnes jsem poprvé narazila na stránky hlidacipes.org.
  Letmým přehlédnutím palcových tytulků a rychlou kontrolou stránky „O nás“ jsem měla jasno – Kovaní soudruzi ale z prava a zbytek advokáti ganksterů.

  Fuj, odporné.

  • jiri matus napsal:

   S takovouhle gramatikou se pořádný trolling nedá dělat. Řekni tam u vás na ústředí, ať s tím něco udělaj.

Přidávání komentářů není povoleno