Ministr obrany Stropnický: Armády prokremelských trollů existují, to je zjevný fakt

Napsal/a Robert Břešťan 19. listopadu 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Alternativní výklad historie, o nějž se i s ohledem na české moderní dějiny snaží v poslední době Rusko, má v sobě podle ministra obrany Martina Stropnického „silný dezinformační potenciál“.

Stropnický to řekl na nedávné konferenci Aspen Institutu v diskusi o obranné a bezpečnostní politice Česka.

Hybridní válka tu je

„Armády trollů existují, to je zjevný fakt. Rusko za propagandu utrácí hodně peněz, financuje televize, jen u nás působí desítky propagandistických serverů. Do toho přicházejí i snahy o nový výklad různých historických událostí, třeba o roku 1968, jak aliance chtěla zaútočit na Varšavskou smlouvu a jak nás spojenecké síly zachránily,“ řekl Stropnický.

Už vloni v květnu například televizní stanice Rossija 1 odvysílala dokumentární film Varšavská smlouva „odtajněné stránky“.

Poslanec státní Dumy Jurij Sinělščikov, který se invaze v srpnu 1968 účastnil, v něm vysvětluje divákům, jak „úderná síla opozice, Klub 231, sdružoval ve svých řadách mnoho bývalých fašistů, esesmanů či kolaborantů“.

„S tím, jak vypadá výuka dějin na školách a jak ubývá přímých pamětníků, to má v sobě silný dezinformační potenciál. Celkově je politika v krizi a tyto spekulace a manipulace mohou nahrávat zrodu extrémních stran, které mohou dosahovat výsledků, jež si nikdo příčetný nepřeje. V informační válce už jsme,“ dodal Stropnický.

V samotném Rusku se nyní připravuje nová učebnice dějepisu. Studenti se mají mimo jiné dozvědět i o takzvané Brežněvově doktríně, jež vedla v důsledku i k okupaci Československa. Období pražského jara je v tezích učebnice spojováno se „snížením mezinárodní autority SSSR“.

KSČM v linii Kremlu

Součástí hybridní války je i zpochybňování smyslu Severoatlantické aliance a českého členství v ní.

„To je třeba brát absolutně vážně. Pro nás je členství ve funkční alianci a v EU existenciální otázkou. Pokud by toto selhalo, můžeme výdaje na obranu zvyšovat jak chceme, ale nejsme schopni se ubránit jen vlastními silami,“ říká český velvyslanec při NATO Martin Povejšil.

S návrhem na vyhlášení referenda o vystoupení České republiky z NATO přišli nedávno poslanci KSČM. Komunisté svůj návrh zdůvodňují například tím, že NATO vyvolává vojenské napětí v Evropě. Podobně argumentují i tuzemské prokremelské weby.

Vláda návrh na svém říjnovém zasedání podle očekávání odmítla.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)