Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Peer.Gynt via Foter.com / CC BY-NC-SA, zdroj

Ministr obrany Stropnický: Armády prokremelských trollů existují, to je zjevný fakt

Alternativní výklad historie, o nějž se i s ohledem na české moderní dějiny snaží v poslední době Rusko, má v sobě podle ministra obrany Martina Stropnického „silný dezinformační potenciál“.

Stropnický to řekl na nedávné konferenci Aspen Institutu v diskusi o obranné a bezpečnostní politice Česka.

Hybridní válka tu je

„Armády trollů existují, to je zjevný fakt. Rusko za propagandu utrácí hodně peněz, financuje televize, jen u nás působí desítky propagandistických serverů. Do toho přicházejí i snahy o nový výklad různých historických událostí, třeba o roku 1968, jak aliance chtěla zaútočit na Varšavskou smlouvu a jak nás spojenecké síly zachránily,“ řekl Stropnický.

Už vloni v květnu například televizní stanice Rossija 1 odvysílala dokumentární film Varšavská smlouva „odtajněné stránky“.

Poslanec státní Dumy Jurij Sinělščikov, který se invaze v srpnu 1968 účastnil, v něm vysvětluje divákům, jak „úderná síla opozice, Klub 231, sdružoval ve svých řadách mnoho bývalých fašistů, esesmanů či kolaborantů“.

„S tím, jak vypadá výuka dějin na školách a jak ubývá přímých pamětníků, to má v sobě silný dezinformační potenciál. Celkově je politika v krizi a tyto spekulace a manipulace mohou nahrávat zrodu extrémních stran, které mohou dosahovat výsledků, jež si nikdo příčetný nepřeje. V informační válce už jsme,“ dodal Stropnický.

V samotném Rusku se nyní připravuje nová učebnice dějepisu. Studenti se mají mimo jiné dozvědět i o takzvané Brežněvově doktríně, jež vedla v důsledku i k okupaci Československa. Období pražského jara je v tezích učebnice spojováno se „snížením mezinárodní autority SSSR“.

KSČM v linii Kremlu

Součástí hybridní války je i zpochybňování smyslu Severoatlantické aliance a českého členství v ní.

„To je třeba brát absolutně vážně. Pro nás je členství ve funkční alianci a v EU existenciální otázkou. Pokud by toto selhalo, můžeme výdaje na obranu zvyšovat jak chceme, ale nejsme schopni se ubránit jen vlastními silami,“ říká český velvyslanec při NATO Martin Povejšil.

S návrhem na vyhlášení referenda o vystoupení České republiky z NATO přišli nedávno poslanci KSČM. Komunisté svůj návrh zdůvodňují například tím, že NATO vyvolává vojenské napětí v Evropě. Podobně argumentují i tuzemské prokremelské weby.

Vláda návrh na svém říjnovém zasedání podle očekávání odmítla.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

29 komentářů

 1. Eduard napsal:

  Mě jenom není jasné, proč jsou komunisté stále posluhují Rusku a Putinovi. Vždyť komunisté v Rusku jsou v současné době už skoro marginální stranou, takže ideologicky by už tato podřízenost měla skončit, chápal bych, kdyby se drželi svého marx-leninismu, ale proč pořád přihrávají Putinovi, když ten už dávno přešel na ruské národovectví a na komunismus a podobné nesmysly už dávno zapomněl?

  • nováček napsal:

   Je to možná tím, že si přečetli v Palackého Dějinách národu českého, že jsou, co by Češi, vlastně Slované a na Wikipedii, že Rusové také. A tak asi u těch komunistů převládl pocit jakési sounáležitosti. Navzdory komunistickému internacionalismu.

   • nováček napsal:

    Zapomněl jsem dodat, že ti komunisté jsou dnes možná jediní Češi, kteří Palackého čtou a uznávají. Na rozdíl od třeba ministra kultury současné vlády. Poukazuji na jeho oslovení účastníků letošního shromáždění Sudetendeutsche Landsmanschaft (Sudetoněmecké krajanské sdružení).

    • ČERT napsal:

     Já bych k této debatě dodal, že si aspoň myslím, že kromě faktu, že určité splynutí komunismu s jistým rusofilstvím má u nás už svoji tradici, roli tu hraje prostě odpor ke stávajícím velmocenským poměrům, vůči USA, které se po rozpadu komunistického tábora v Evropě a rozpadu SSSR (a mohli bychom říci, po vítězství ve studené válce) staly bezkonkurenčním světovým hegemonem, a vůči EU, která se v posledních letech také nevybarvila v nejlepším světle. Samozřejmě, toho na druhou stranu Rusové mohou využívat a využívají. Vždyť i národovci v řadě evropských zemích (a to i západoevropských zemích, vyloženě neslovanských) dnes koketují s Putinovým Ruskem ještě asi otevřeněji než komunisté, s některými významnými výjimkami jako je Polsko – a nesmíme zapomínat ani na samotnou Ukrajinu, kde se po Majdanu samozřejmě právě krajně nacionalistický proud silně prosadil. – – – A tady je také „kámen úrazu“, pokud jde o tu slovanskou myšlenku. Jistě by bylo přesnější hovořit o rusofilství než o panslavismu – vždyť Slované jsou i Poláci, Ukrajinci… Ono už pro generaci našich obrozenců v první polovině 19.stol., kdy byl panslavismus u nás dost v kurzu, přinášelo velké dilema protiruské povstání v Polsku r. 1831. Palacký později jako politik viděl v carském Rusku nebezpečí pro český národ srovnatelné s Německem v čele s Pruskem – a proto také byl víceméně „Rakušanem“, i když si přál hlubší reformy v habsburské monarchii, ve prospěch pozice českých zemí. Na druhou stranu, i carské Rusko, které razilo panslavistickou politiku, vnímalo Čechy za kulturně již asi poněkud západní národ – a z takového úhlu pohledu možná Řekové, Neslované, ale většinou ortodoxní, pravoslavní křesťané mohli přijít bližší než Češi. Takže ono to může být dost složité. Ale nemusí to být jen antagonismus Rusů s Ukrajinci či Poláky, co může jaksi kazit myšlenku nějaké slovanské pospolitosti. Vždyť i jiný problém, který se ve velice vážné formě, a nikoliv poprvé, objevil historicky nedávno, před dvěma desetiletími a něco, je toho příkladem – Srbové versus Chorvati.

  • Jura napsal:

   Neřekl bych, že komunisté Rusku posluhují. Správněji by mělo říci, že s ním sympatizují. To nesouvisí s tím, jak si stojí v Rusku ruští komunisté, ale s tím, jak si Rusové svéprávně počínají při restrukturalizaci ekonomiky po katastrofě, k níž došlo zozpadem Sovětského Svazu a jak, díky zkušenostem se Západem, posilují svoji obranyschopnost. Pokud někdo komplexněji zná ruskou povahu a specifika, pak jsou to spíš komunisté, kteří se o tuto velmoc vždy zajímali více, než jiní. Tito lidé znají i problémy s nimiž se Rusko potýká, nejsou to, samozřejmě i zde mohou být výjimky, fanatici, ale uvažující jednotlivci a skupiny. Obecně je to tak, že mírumilovní, přemýšliví a nekonzumní lidé sympatizují s Ruskem, sobečtí, draví a voditelní lidé naopak se Západem.

 2. Václav Kohout napsal:

  Pan ministr není opět objektivní. Nehodnotí spousty zpráv stranících USA. Nemluví o spoustě agresí a jejich podpoře státy NATO. Nemluví o tom, kdo porušuje rovnováhu neustálým rozšiřováním této agresivní organizace. Neustálé odvolávání na čl. 5, proč? Kdo nás chce napadnout a přes kterou zemi? Lidi jsou systematicky strašeni oznamováním skoro útoků Ruska tu na Polsko, tu na některý pobaltský stát. Každé cvičení Ruska je příprava agrese, cvičení NATO je získávání zkušeností a pod. Je příprava a mrhání penězi na mise skutečná příprava na obranu země? Je třeba zvážit, zda je ministr na svém místě.

  • Jelínek napsal:

   Pan ministr nebyl objektivní nikdy. Stejně jako mnoho jiných našich politiků zamrzl v jiné době, kteří používají komunisty jako strašáka. Jó, kdyby byl prezident v Rusku někdo jako Jelcin, tak by ho plácali po ramenou, ale když je proti nim někdo silný, je to agresor. Nedůvěru v politiky způsobují politici sami.
   Nemluví pravdu. Třeba o Krimu. USA už tam viděli svou základnu. Rusko je zase pláclo přes prsty a to nemůže
   mnoho politiků skousnout.
   Mimo jiné, lidí si už o tom, kdo je světovým agresorem dávno udělali jasno. To už pan ministr změnit nemůže a
   jen hlupák a fanatik to nechápe.

  • nováček napsal:

   Jestli to je skutečně tak : „Armády trollů existují, to je zjevný fakt. Rusko za propagandu utrácí hodně peněz, financuje televize, jen u nás působí desítky propagandistických serverů. Do toho přicházejí i snahy o nový výklad různých historických událostí, třeba o roku 1968, jak aliance chtěla zaútočit na Varšavskou smlouvu a jak nás spojenecké síly zachránily,“ ak řekl Stropnický, to nevím, ale je jisté že česká armáda už skoro nexistuje a o tom by měl ministr obrany meditovat a něco s tím dělat. S armádou proruských trllů si už občané proadí sami; pokud budou lhát, lidé to brzy poznají, tak jak to poznávají u českých politiků a nebudou je vnímat. Tak jak už mnozí nevnímají co říkají čeští politici. Předpokládají totiž, že to jsou stejně lži.

   • nováček napsal:

    Opravy: … jak řekl Stropnický; …trollů si …

   • nováček napsal:

    Opravy: … jak řekl Stropnický; …trollů si …; … poradí …

  • Tono napsal:

   Martin Stropnický je přetažený, má toho moc, tak ho chápejte, to není divadlo, to je válka 🙂

  • petrph napsal:

   Otazka „.. Kdo by nás mohl napadnout a přes kterou zemi“ souvisí právě s otázkou dodržování smlouvy o NATO, zejména ze strany USA a západních velmocí. Pokud by tedy Rusko napadlo některý pobaltský stát a státy NATO mu okamžitě nepřišly na pomoc. Což je možné že nepříjdou, z mnoha důvodů ..Tak potom se celé NATO rozpadne jako hrad z kostek. A my můžeme čekat že nás bude Rusko okupovat za pár let. Akorát čas se učit rusky..
   Neboli zanechme ideových snů o věčném míru a lásce, Putin skutečně buduje z Ruska imperiální velmoc.. Ovšem to že na západní spojence není příliš spoleh, to už jsme taky zažili

 3. Němec napsal:

  Ministr Stropnický asi objevil Ameriku. Podle našeho velvyslance v NATO Povejšila jsme zase v roce 1939 jen henleinovce vystřídali naši komunisti s Foldynou. A místo Hitlera je asi Putin. Přitom na historickou mobilizaci proti Hitlerovi můžeme být hrdi a naši povraždění váleční hrdinové se obracet v hrobě. My se musíme naučit bránit SAMI, jinak nemáme nárok na existenci.

  • nováček napsal:

   Ubránit se sami, je spíše přání, než reálná možnost. Proč by jinak bylo rozbito Rakousko-Uhersko, než proto, aby se ve středu Evropy vytvořilo několik malých státečků, které kromě toho, že žádný z nich nebude schopen na velké sousedy vážně zaútočit, také se nebude schopen sám ubránit a bude muset hledat ochranu u velmocí.

  • nováček napsal:

   A tak si vybavuji, že tehdejší ministr školství a osvěty (dnes se to rozdělilo na dvě ministerstva, ministerstv školství,mládeže a tělovýchovy a ministerstvo kultury) jsou si fyzicky i mentálně podobní, snad je to opravdu recidiva roku 1939.

 4. josef napsal:

  Kdykoliv čtu takovéto „patetické“ články od ministra Stropnického, tak zírám jak takovou stupiditu může do veřejného fóra pronést. Je pravdou, že Aspen Institute není žádný “ filatelní kroužek“ ( a filatelistům se tímto omlouvám), ale pokud on ví, že tento jeho příspěvek se dostane na veřejnost, tak nevím koho tím přesvědčí. Ty „své“ přesvědčené nemusí, ale myslím si, že i Andrej Babiš takovýmto „výplodům“ se musí divit, protože jeho považuji za realistu, který zná svět a Rusko se svoji jedinou zahraniční vojenskou základnou mimo území bývalého SSSR v Sýrii, ani neaspiruje být globálním agresorem pro zbytek planety…

  • Ludvík Svoboda napsal:

   Pan Stropnický věří i tomu, že existují skřítci, víly a vodníci. Pan Stropnický také nechápe, proč lidé přestávají věřit našim sdělovacím prostředkům, když píší a vysílají jen samé pravdivé a objektivní zprávy. Pan Stropnický dělá ze sebe blbce.

 5. petr366 napsal:

  Stropnický proboha ať už raději mlčí.Já jsem mu odmítl podat ruku když byl na inspekci v naší zbrojovce,kterou ac je již poslední v rukou státu,nevahá poškozovat tím jak rozdává armádní zakazky soukromníkům.Je to dle mého,ale i názoru kolegů falešný člověk ,hledící zabezpečit svou rodinu.Vzdyť ministrem nebude věčně.

 6. Jan Bárta napsal:

  Ministr Stropnický má pravdu. Když už se stal ten historický nesmysl a nacionalisti všeho druhu rozbili roce 1918 fungující Rakousko-Uhersko, vytvořila se situace, před kterou varoval Palacký v roce 1848, kdy mimo jiné v dopise do Frankfurtu napsal: „Pomyslete si říši Rakouskou rozdělenou na množství republik a republiček – jaký to milý základ k universální ruské monarchii!“ Dnes je to Evropská unie (jejíž současná socialistická podoba ovšem vyžaduje reformu, například přihlášení se ke křesťanským kořenům naší západní kultury) , a v ní zejména země Vyšegrádu, budou.li jen držet pohromadě, mohou zase tvořit hráz kulturním, ekonomickým i vojenským hrozbám z východu i jihu. Vojenská část problému se pak nemůže realizovat bez transatlantické spolupráce. Blouznění našich soudobých takévlastenců o osamoceném českém (moravském a slezském) státě jen ohlupuje a slouží zájmům mocnosti, která si už zase připravuje půdu. Budeme-li nedůslední, tak si historii zopakujeme. A pak dobře nám tak.

 7. Petys napsal:

  Konečně po dvou letech od ruské okupace části Ukrajiny první možná druhý český politik řekne tu očividnou pravdu o ruském imperialním propagandistickém tažení a vrhnou se na něj okamžitě nejen placení trollové ale kohorty statečných českých slavjanofilů a vlastenců právě dobojovávajících 2.světovou válku. A taky si statečně vyřizují účty s USA které nám skutečně nikdy neublížili a kterým vděčíme nejen za svůj stát ale i za svobodu kterou nám do něj už 2x přinesli a od kterých nám opravdu nic nehrozí. Tak mi prosím někdo moudrý vysvětlené, jak takový národ jako my by vůbec někdy mohl vytvořit slušný a svobodný stát s takovýmhle „materiálkem“? Já si to totiž už neumím ani představit.

 8. Petys napsal:

  Můj příspěvek naprosto slušný ve prospěch Stropnického coby jednoho z mála politiků odvážících se něco říct proti rusku byl smazán. Není to poprvé co se k mému rozčarování stalo něco takového.
  Administrace tohoto webu provádí docela brutální prokremelskou!!! propagandu.

  • Petys napsal:

   Sakryš, omlouvám se, asi jsem svůj včerejší příspěvek přehlédl nebo spíše nevím proč vyskočil na můj monitor později, když jsem už dnešní příspěvek odeslal.
   Vznáším tedy na redakci nový dotaz – je obsah příspěvků redakcí nějak upravován s ohledem konkrétního uživatele? Jako že některé příspěvky se mohou někomu objevovat a jiný uživatel webu je nevidí?

   • Robert Břešťan napsal:

    Obsah upravován není, příspěvek může být označen s ohledem na obsah jako spam nebo může být smazán, je-li kupříkladu vulgární. Vše ostatní je viditelné všem – poté, co je příspěvek ručně schválen, což s ohledem na vytížení redakce může být s jistou časovou prodlevou.

    • Petys napsal:

     Děkuji za vysvětlení.
     Lze taky vysvětlit, proč někdy příspěvek znemožní tahle hláška objevující se jen občas?
     CHYBA: JavaScript and Cookies are required in order to post a comment.
     Please be sure JavaScript and Cookies are enabled in your browser. Then, please hit the back button on your browser, and try posting your comment again. (You may need to reload the page.)

 9. bbb napsal:

  dejiny ako ich vyklada rf su spravne bodka a vy mozete hodit

 10. bbb napsal:

  armády proamerických trollů existují také a jsou vidět a slyšet nejvíce..

 11. Jaguár napsal:

  Všichni, kteří obviňují kohosi s proruské propagandy je nehorázná lež.Sám jsem nezaznamenal ani jedinou protiamerickou propagandu ze strany Ruska. Protiamerickou propagandu není ani nutné aktivizovat, sami USA se svým jednáním a historií usvědčují ze zločinů proti lidskosti. Vždyť existuje nezpochybnitelný dokument o tom, že USA více jak 200 let terorizují a masakrují svět a jsou největším nebezpečím pro světový mír. Vždyť jejich zločiny jsou pověstné genocídou vlastního původního obyvatelstva, masakry afrických otroků… Jejich bohatství a síla je založená na zločinech a krvi národů a států, které napadly. Je potřeba dalších důkazů o tom, že USA jsou nejzločinnějším státem?
  světa? Jenom protiruskou propagandu registzruji v českých médiích.

 12. Lubomír Čáslava napsal:

  Všichni jasně vidí pro koho trollí Stropnický

 13. petrph napsal:

  Mimochodem, je vůbec legitimní aby se k této takzvané „válce trolů“ , tedy defakto publikování informací v médiích vyjadřoval ze své funkce ministr obrany? Ten snad má ze své funkce tu základní povinnost, tu potřebně silnou armádu, dle dispozic vlády vybudovat. Což se mu zatím zjevně nedaří, že nás kritizují naši vlastní spojenci. Aby místo toho dělal vrchního vykladače informací a kritizoval, že v Rusku špatně popisujou historii, to je snad absurdní.
  Jo, mimochodem, ještě dělá ke své funkci předsedu pražské ANO a kryje tím Krnačové záda? TAk to je opravdu ministr obrany jako fík. Kdyby náhodou vypukla válka, tak nebude vědět kam dřív skočit…:))

Přidávání komentářů není povoleno