George Soros

Maďarsko a jeho „národní konzultace“. Když chce vláda od lidí slyšet lež, kterou jim sama řekla

Napsal/a Vojtěch Berger 5. prosince 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Vláda Viktora Orbána si chválí systém „národních konzultací“ – stát posílá lidem do schránky dotazníky a oni dokument vyplněný pošlou zpět. Nejde ale o kopírování veřejného mínění. Naopak, kabinet nejdříve rozšířil lži o migraci a o miliardáři Georgi Sorosovi. A teď si je chce od voličů nechat potvrdit v anketě plné zmanipulovaných otázek.

Maďarská vláda vyhodnocuje výsledky zatím poslední „národní konzultace“, zaměřené na téma migrace. Vyplněný dotazník zpátky poslalo 2,2 milionu voličů z celkových 8 milionů, kterým je vláda do poslala do schránky.

„Je to úspěch,“ komentuje čísla pro HlídacíPes.org jeden ze zakládajících členů vládní strany FIDESZ Zsolt Németh.

V dotazníku se vláda Maďarů ptala na migraci. Konkrétně na to, co si myslí o takzvaném „Sorosově plánu“. Kabinet Viktora Orbána přitom dlouhodobě aktivně šíří informaci o tom, že americký finančník a filantrop maďarského původu George Soros má strategii, jak zaplavit Evropu miliony migrantů, a tím ji de facto zničit.

Ve skutečnosti tím FIDESZ ohýbá dva roky staré Sorosovo vyjádření, že Evropa musí být – kvůli válce v Sýrii – připravená přijmout asi milion uprchlíků ročně.

Nešlo však o žádné povinné kvóty na přerozdělování migrantů, proti kterým dnes Maďarsko, Česko a další země tak tvrdě bojují. Vše mělo být dobrovolné. Uprchlíci měli podle Sorose říct, do kterého státu chtějí, a dotyčný stát musel souhlasit.

Tento Sorosův plán tedy ve skutečnosti nebyl žádným plánem na posílení migrace do Evropy, ale návrh, jak zvládnout tehdejší migrační vlnu. Co už pak Orbánovo hnutí neříká vůbec, je to, že sám Soros tento odhad „ročního objemu“ uprchlíků pro Evropu o rok později sám snížil z milionu na 300 tisíc.

Soros proti Orbánovi dlouho aktivně nevystupoval, kvůli vyhrocené kampani kolem poslední „národní konzultace“ ale vydal stanovisko, ve kterém Orbánova tvrzení vyvrací jedno po druhém.

Připomíná v něm třeba, že už dříve vyzval k tomu, aby EU obnovila kontrolu nad svými vnějšími hranicemi, což je věta jako vystřižená ze slovníku samotného Orbána.

Svázat ruce neziskovkám

Soros se podle vlastních slov k vystoupení proti Orbánovi rozhodl poté, co maďarský premiér prohlásil, že proti posilování vlivu občanských aktivistů a neziskových organizací podporovaných Sorosem využívá všech dostupných prostředků, včetně tajných služeb.

Orbán se proti Sorosovi vymezuje dlouhodobě (útoky proti Sorosovi a „jeho neziskovkám“ jsou ostatně běžné i v české veřejné debatě).

Zahraniční média ráda připomínají, že sám současný maďarský premiér kdysi studoval právě díky stipendiu, které poskytla Sorosova nadace, zatímco dnes podniká kroky, které mají aktivity nejen Sorosově, ale i ostatním nevládním organizacím v Maďarsku výrazně ztížit.

Patří mezi ně letos přijatý zákon, podle kterého se zahraniční neziskové organizace musejí zaregistrovat a přiznávat příjmy ze zahraničí, které přesahují zákonem stanovený limit.

Šéfka maďarské pobočky Greenpeace Hajnalka Schmidt sice nedávno v rozhovoru pro HlídacíPes.org upozornila, že tyto údaje jsou i bez zákona už dávno veřejně dostupné z výročních zpráv neziskových organizací.

Neziskové organizace s příjmy z ciziny se ale obávají poklesu přízně soukromých dárců, jejichž jména a osobní údaje také nově musí odtajnit. Soukromý donor musí počítat s tím, že se jeho jméno a adresa objeví na stránkách maďarské vlády.

I počtvrté s Viktorem

Podobné kroky maďarské vlády vyvolávají kritiku ze strany Evropské unie. Kvůli některým zákonům, včetně toho týkajícího se neziskovek, spustila Evropská komise proti Maďarsku i řízení kvůli možnému porušení unijního práva.

„Hledáme řešení tak, aby maďarský právní systém byl v souladu s tím, co je běžné v Evropě. Za posledních sedm až osm let Maďarsko velmi výrazně změnilo svoje zákony. A myslím, že akceptace těch změn je v současné době na uspokojivé úrovni,“ tvrdí Zsolt Németh, kdysi blízký spolupracovník Viktora Orbána, dnes šéf zahraničního výboru maďarského parlamentu a místopředseda poslaneckého klubu FIDESZu.

Viktor Orbán usiluje o třetí mandát v řadě (čtvrtý celkově). Jeho FIDESZ je v jarních parlamentních volbách jasným favoritem.

Celý rozhovor se Zsoltem Némethem uveřejní HlídacíPes.org ve čtvrtek 7.12.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)