Lucemburský právník chce po Česku 211 tisíc eur. Za to, že zastupoval Diag Human

Napsal/a Robert Břešťan 19. prosince 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Na české Ministerstvo zdravotnictví dorazila výzva, aby Česká republika uhradila náklady za soudy, které firma Diag Human vedla proti Česku v Lucembursku.

Lucemburský advokát Rémi Chavalier, který ve sporu úspěšně zastupoval Diag Human, požaduje celkem 211 609 eur, tedy zhruba 5,5 milionu korun.

„Můžeme potvrdit, že lucemburský právní zástupce společnosti Diag Human se obrátil na Českou republiku s vyčíslením nákladů řízení. Česká republika podala proti vyčíslení námitku k soudu a čeká na soudní rozhodnutí v této věci. Do doby pravomocného rozhodnutí se k dané záležitosti nemůžeme blíže vyjádřit,“ reagovala na dotaz HlídacíPes.org tisková mluvčí Ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

Každý den o 1,3 milionu

Chavaliera v Česku zastupuje právník Zdeněk Kučera. „Velice rád bych vám odpověděl na vaše otázky, ale klient mě nezprostil mlčenlivosti,“ konstatoval pouze.

Nárok lucemburského právníka svým rozhodnutím potvrdila už na konci září soudkyně Obvodního soudu pro Lucemburk Christana Lapmueová. Kopii dokumentu má HlídacíPes.org k dispozici.

 

 

Soudkyně ve výpočtu vychází z faktu, že Diag Human ve sporu v Lucembursku pravomocně vyhrál a z toho, že požadovaná suma včetně úroků z prodlení činila k 11. červenci 2018 celkem 525 milionů eur (více než 13,5 miliardy korun). Částka každý den narůstá o úroky ve výši 50 254 eur (1,3 milionu Kč).

Lucembursko je jednou z několika zemí, kde Diag Human žaloval Českou republiku na základě mezinárodní (takzvané Newyorské) úmluvy o uznání a výkonu cizích rozhodčích nálezů.

Firma Čechošvýcara Josefa Štávy zde poprvé pravomocně vyhrála a nechala v Lucembursku také obstavit bankovní účty ČR u několika desítek mezinárodních bankovních domů. Podle dostupných informací zde však zatím Česká republika o žádnou sumu nepřišla. Podle právních zástupců Diag Human je to proto, že Česká republika „uniká před věřitelem“.

Diag v rozpočtu nebude

„Soudy v ostatních dotčených zemích včetně Nejvyššího soudu v Nizozemsku uvedený nález neuznaly jako platný a exekuci zamítly. Česká republika nemá v tuto chvíli na zahraničních bankovních účtech žádné finanční prostředky, proto nepředpokládáme žádnou újmu,“ komentovala to už dříve mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpanyová.

Vedle Holandska Diag Human se stejným nárokem neuspěl například ani v Rakousku, Velké Británii či v USA.

Jak upozornil deník E15, Diag Human se nově obrátil na ústavně-právní výbor českého parlamentu s tím, že jeho pohledávka převyšující 13,5 miliardy korun by měla v být vedena jako výdaj státního rozpočtu pro rok 2019 – jak na základě rozhodčího nálezu z roku 2008, tak na základě rozhodnutí lucemburského soudu.

Na dotaz E15, zda se dají požadované částky ještě „vetknout“ do výdajové stránky rozpočtu na příští rok, ministerstvo financí uvedlo, že je to předčasná otázka.

Spor Diag Human s českým státem o náhradu škody za překažený obchod s krevní plazmou začal již v roce 1996. Diag Human s Českou republikou vede v tuzemsku i arbitrážní řízení na základě mezinárodní dohody o ochraně investic.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)