Česko prohrálo u soudu v Lucembursku spor s Diag Human o 13,5 miliardy. „Újmu nepředpokládáme,“ reaguje stát

Napsal/a Robert Břešťan 4. července 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Česká republika neuspěla se svou kasační stížností před lucemburským Nejvyšším soudem. Jde o první zahraniční jurisdikci, která dala firmě Čechošvýcara Josefa Šťávy s konečnou platností za pravdu v nárocích, v nichž se domáhá naplnění rozhodnutí české arbitráže z roku 2008.

To, že Česko spor s Diag Human v Lucembursku na konci června prohrálo (respektive neuspělo s kasační stížnost proti pravomocnému rozsudku z loňského dubna), potvrdilo na dotaz HlídacíPes.org české ministerstvo zdravotnictví, které stát ve sporu zastupuje.

„Ano, jedná se o pravdivou informaci. ČR zvažuje možnost opravného prostředku před mezinárodním soudem,“ konstatuje za ministerstvo mluvčí Gabriela Štěpanyová.

Jenom v Lucembursku?

Diag Human na dotazy HlídacíPes.org nereagoval. Aktuálně si firma sídlící v Lichtenštejnsku nárokuje více než 13,5 miliardy korun; nyní může usilovat o exekuci majetku České republiky až do této výše. Každý den kvůli úrokům nárok narůstá o 1,3 milionu korun.

Firma již vloni nechala obstavit vybrané české účty u celkem 24 bank v Lucembursku. Česko tam ale dosud o žádné peníze nepřišlo a ministerstvo zdravotnictví říká, že „Česká republika samozřejmě i nadále činí veškeré potřebné kroky k ochraně svého majetku a zájmů“.

Také Česká národní banka ujišťuje, že jejích zahraničních účtů se tento spor nijak netýká. „ČNB se nijak neangažuje ve sporech státu s Diag Human. Vztah mezi ní a státem je i v této souvislosti vztahem banky a jejího klienta, který podléhá bankovnímu tajemství,“ odpověděla na dotazy HlídacíPes.org Dita Vejnárková z odboru komunikace ČNB.

Zástupci Diag Human už ale dříve upozornili na to, že od ledna 2017 platí nařízení EU o „evropském příkazu k obstavení účtů k usnadnění vymáhání přeshraničních pohledávek v občanských a obchodních věcech“ a exekuce českého majetku je podle nich možná i mimo Lucembursko, kdekoli v EU.

Tento výklad ale Česko odmítá. Podle ministerstva zdravotnictví se aktuální finální verdikt lucemburského soudu „týká případné exekuce nálezu v rámci této jurisdikce“.

„Rozhodnutí není přenositelné do jiného státu,“ ujišťuje za ministerstvo Štěpanyová.

Soudy a spory pokračují

„Soudy v ostatních dotčených zemích včetně Nejvyššího soudu v Nizozemsku uvedený nález neuznaly jako platný a exekuci zamítly. Česká republika nemá v tuto chvíli na zahraničních bankovních účtech žádné finanční prostředky, proto nepředpokládáme žádnou újmu,“ dodává Štěpanyová.

Soudní spory mezi Diag Human a Českou republikou probíhaly či probíhají i v dalších zemích. V řadě jurisdikcí už firma se svým požadavkem neuspěla – prohrála například definitivně v Rakousku, Švýcarsku či ve Francii. Naposledy vyhrála Česká republika spor v polovině června v Nizozemsku (kde s kasační stížností naopak neuspěl Diag Human).

Ministerstvo zdravotnictví právě verdikt z Nizozemska označilo za precedentní rozhodnutí, „které bude mít dopad též na ostatní dosud probíhající zahraniční řízení“. V případě Lucemburska je však verdikt právě opačný.

Spor Diag Human s českým státem o náhradu škody za překažený obchod s krevní plazmou začal již v roce 1996.

Aktuálními soudy v zahraničí se Diag Human domáhá na základě takzvané Newyorské úmluvy (o uznání a výkonu cizích rozhodčích nálezů) naplnění českého rozhodčího nálezu z roku 2008, který firmě přiznal náhradu škody ve výši 8,33 miliardy korun. Pozdější odvolací arbitráž naopak nárok zamítla.

Diag Human s Českou republikou zahájila v tuzemsku i arbitrážní řízení na základě mezinárodní dohody o ochraně investic. V tomto sporu jde o další miliardy korun.


Podpořte nezávislou žurnalistiku.

Jako odměnu za dar ve výši 499 korun obdržíte exkluzivní stostránkovou publikaci Babiš. Vůdce pro 21. století.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)