Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Foto: Profimedia
,

Lubomír Vejražka: Rusové v duchu své tradice. Chystají pro Ukrajince represe, mučení a gulagy

KOMENTÁŘ. Přál bych si, jako většina ostatních normálních lidí, aby dal Putin pokoj Ukrajině a přestal s vražděním a terorizováním. Pokud tak neučiní a nakonec Ukrajinu po dalším a dalším bombardování udolá, co nastane? Jistě se mnoho Ukrajinců pustí do gerilové války. Ovšem co Putin?

Lze čekat, že na Ukrajině ustanoví loutkovou reprezentaci poplatnou Rusku. Jak jinak. I u nás, po invazi řízené v roce 1968 Moskvou, nastoupili cestu vzhůru zrádci Husák, Biľak, Štrougal, Jakeš a další. Proruské krysy se jistě najdou i na Ukrajině. Vzápětí, opět již vyzkoušenými způsoby, začnou likvidovat své spoluobčany – ty nepoddajné… Dějiny se budou opakovat, z Moskvy opět zavane mráz.

Ukrajinci sami vědí, co je v případě porobení čeká. Zažili komunistický teror po vzniku SSSR, zažili stalinský teror mezi válkami, zažili další stalinský teror po druhé světové válce. I my jsme zažili nástup sovětské moci hned po druhé světové válce, odvlékání zástupců ruské emigrace do gulagů podle přesných seznamů. Další uzurpace přišla po únoru 1948.

Putinova zlovolnost vůči Ukrajincům bude v lepším případě plus minus stejná, v horším případě mnohem horší než to, co sem přinesla KSČ v osmačtyřicátém.

Běsi puštění ze řetězu

Velkou otázkou zůstává, zda bude Ukrajina s postupným dobýváním zasažena rabováním a znásilňováním, masakrováním, ubíjením a mučením civilistů, zda dojde na upalování tak, jak to kdysi bylo při vpádu Hitlera. Také po roce 1917 po komunistickém puči v Rusku při následných válkách mezi bílými a rudými. Jisté je, že Putin pustil běsy z řetězu. Kde se běsové zastaví?

Zopakujme si podle našich zkušeností od roku 1948, co Ukrajinu v případném promoskevském loutkovém režimu může potkat.

První, co Putinovci zřídí, bude nějaký speciální útvar, který Němci nazývali gestapo. U nás jsme měli StB. V Rusku to byla Čeka, GPU, OGPU, NKVD atd. – názvy se měnily; had svlékal kůži, ale zůstával jedovatým hadem a škrtičem v jednom. Putin má jistě už dnes adepty do případnou budoucí ukrajinskou státní promoskevskou bezpečnost. Řídit ji budou ruští důstojníci.

Přijde zatýkání. Už nyní se mluví o tom, že Rusové mají připraveny seznamy nepohodlných a nežádoucích. Takovéto moskevské manýry známe už z roku 1944/45. Tehdy v Československu NKVD a Směrš vyzobávala ruské emigranty a naše antikomunisty. Šupem s nimi před popravčí četu anebo do gulagu. I naši komunisté šli ve velkém po aktivních odbojářích. Těch bude na Ukrajině až až, zatýkací mašinérie pojede na plné obrátky.

U nás komunisté často zatýkali ty vojáky, kteří bojovali za války proti Hitlerovi na západní a východní frontě, a přitom se proti KSČ nijak nevymezili. Kdo projevil statečnost jednou, mohl by ji projevit opět. Proto bylo v zájmu KSČ se takovým „podívat na zoubek“. Stejně tak bude Putinovi nepohodlný každý Ukrajinec, který se zapojil do války proti němu, a to i v případě, že by daný člověk už kvér pověsil na hřebík a usiloval žít poklidný život. Co kdyby časem pojal myšlenku se pustit do odboje? Takového je lepší zbavit se včas.

Co se zatčenými?

Najdou se i jiné důvody zatýkání: totiž sebrat kohokoli jen tak, pro nic za nic. Přesně jako u nás. Vznesl v roce 1950 v hospodě našinec řečnickou otázku: „Proč pozavírali komunisti naše hokejisty?“ I jeho internace již byla na cestě. Půjčil soused sousedovi barvu? Ten ji použil na psaní protirežimních hesel na zdech. Zatkli oba. Pokud nějaký Kyjevan např. označí kolaborantskou vládu za svinstvo a pokud se najde udavač, přijdou si pro něj? Ano, netřeba pochybovat.

Někoho Rusové a ukrajinští kolaboranti ani zatýkat nebudou: srazí ho auto, spadne do Dněpru, přejede ho vlak, zabijí ho „neznámí“ chuligáni. Na ráně budou uznávaní, čestní a morálně silní jedinci, kteří se třeba proti jeho režimu nevymezí, avšak mohli by se ozvat časem. Lepší je bude odstranit. Známe to od nás, že, soudruzi?

Osud zatčených bude asi stejný jako u nás po únoru 1948 (nejen) v pověstném domečku u Lorety v Praze, jako ve Stalinově režimu (nejen) ve věznici Lubjanka v Moskvě, jako v nesčetných budovách gestapa v Němci okupované Evropě. Čeká je mučení. Spánek na nule, bez jídla, téměř bez vody. Stát bez hnutí několik hodin čelem ke zdi. Být poléván ledovou vodou. Facky, bušení pěstmi, kopání. Kroucení prstů, dupání na prsty nohou i rukou.

Švihání hadicí přes chodidla – třeba sto ran s pořádným nápřahem. Mlácení hlavou o zeď či o stůl. Bití přes ledviny, do hlavy, do rozkroku, do břicha, do krku, do páteře. Vyrážení zubů. Dušení rukama, dušení smyčkou, šlápnout celou vahou na krk. Udeřit, co to jde, do srdce. Strčit hlavu do kýble s vodou.

Pověsit mučeného za ruce na hák a mlátit. Máme i elektrický proud a lidské tělo je tak fajn vodič! Tohle uměla naše StB. Putinovi hoši budou stejní. Škála, jak trýznit člověka, je neomezená, že, řezníci z gestapa, že, dnešní maladci z Moskvy?

Kéž by bylo čelem vzad

Ti, kdo trýznění přežijí, budou souzeni. Dojde i na veřejné procesy jako v Československu? V SSSR? Budou souzeni… a odsouzeni. Soudy budou pouze divadlem s předem určeným výsledkem. Jedny odsoudí k smrti, koho nepopraví, půjde do těžkého žaláře. Na deset let? Na dvacet? Přečká nelidské podmínky, kterým ho záměrně vystaví?

Umíralo se na našem uranu, tisíckrát víc se umíralo v sovětském gulagu a v nacistických lágrech. Putinovcům půjde, stejně jako československým komunistům a nacistům, o jediné: aby se vězeň nevrátil. Návrat nežádoucí…

Kéž by udělal Putin čelem vzad a pimprlové divadýlko na Ukrajině nezahájilo dlouhou divadelní sezónu. Pokud se tak ale stane, loutková vláda bude muset zlomit odpor národa. Bude zastrašovat, budovat represivní stát, točit kola lživé propagandy. Najde udavače, bude hledat nepřátele i tam, kde žádní nebudou. Nepohodlné bude vyhazovat z práce a škol, vystěhovávat. Kdo bude chtít utéci, střelí ho na hranicích.

Budou muset lámat duši národa a zahánět ho do vnitřního exilu, chytit národ do sítě utkané ze strachu a pasivity. Však to všechno známe, KSČ se v těchto „dovednostech“ v Moskvě dobře vyučila. Moskva sem poslala roce 1948 poslala i své poradce, aby KSČ do národa ťala co nejvíce.

Ty, kteří budou spolupracovat, kteří budou donášet a udávat, kteří budou dozírat nad většinou, kteří se zapojí mediálně ve prospěch kolaborantské vlády, kteří budou pořádat politická školení vyvyšující velikost báťušky cara Putina, kteří budou psát promoskevské romány a točit proputinovské filmy, kteří budou pokřivovat ukrajinskou historii a vymývat lidem a školákům hlavy, takové promoskevský režim bohatě odmění. Známe to také od nás.

Velké platy, vysoké posty, dovolené na západě, bohaté pobyty na Krymu a v Rusku, přednostní luxusní zboží, přednostní lékařská péče, kvalitní školy, zajištěné bydlení na vysoké noze, vyznamenání připnuté na klopě, děkovný diplom, nositel nějakého Putinova řádu atd. Atd. Krysy se najdou vždy a všude. Vylezou i na Ukrajině.

Ve svobodné společnosti se křiváci neprojeví plošně, za totality však a no. Autoritářský režim krysy potřebuje a pracuje s nimi, učiní z nich spolupracovníky a vládce nad slušnými občany.

Dědičná nenávist k Rusku

Jenže tím seznam nekončí, máme zde ještě jeden rozměr, a to oběti druhého sledu. Rodiny zatčených, popravených a uvězněných. I ony to budou mít zlé, pokud Kreml udělá z Ukrajiny protektorát anebo vazalský stát. Co s nimi?

Vím, co zažily rodiny u nás a jak je naši komunisté po vzoru komunistů ze SSSR terorizovali. Čeká manželky, rodiče, příbuzné a děti odpůrců Putina na Ukrajině něco podobného? Rodiny protivníků autoritářského režimu skýtají snadný cíl, vítězství nad nimi je bezpracné a drtivé.

Vždy se najde dost zbabělců a primitivů plných temných proudů ve své černé duši, kteří se do rodin s chutí a radostí zakousnou. Rodiny našich muklů by mohly vyprávět donekonečna.

Přijdou domovní prohlídky spojené s násilím a rozbitím vybavení, rozkradením domácnosti. Výslechy žen a příbuzných, nucení vypovídat proti manželovi, otcovi, synovi. Zastrašování: „Vypovídejte o manželovi, jinak vás zavřeme taky a dítě dáme do dětského domova.“ Vyhazovy z práce. Tlak k rozvodu s nepřítelem státu.

Nejslabší článek v řetězu devastace jsou děti. Už dnes jsou na Ukrajině mrtvé děti, bude jich přibývat. Zase budou na zemi stydnout jejich tělíčka, zase budou jejich mrtvé vytřeštěné oči hledět na přeživší i na vrahy. Ti kluci a holky chtěli jen žít svůj všední dětský život.

Děti odpůrců režimu bude čekat šikana od promoskevských učitelů, vyhazovy ze škol, nepřijetí na studia.

Příkoří za příkořím se bude v dětech ukládat do jejich nitra. Jaký asi pocit si k Rusku ponesou? Putin nechal zahnízdit na Ukrajině nenávist k Rusům na generace dopředu.

Ukrajino, kéž by nic z toho k tobě z moskevského pekla nedospělo. Kéž by se historie neopakovala.


Lubomír Vejražka je publicista a spisovatel, mimo jiné autor knih „Jizvy zůstávají“ a „Nezhojené rány národa“. Aktuálně vydal svou novou knihu Bolest přetrvává a cesta nekončí, i v ní mapuje zejména osudy rodin vězňů koumisitckého režimu.  

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

6 komentářů

 1. Janette napsal:

  Skvěle napsáno, bohužel pravdivě.

 2. Marek Loucký napsal:

  Rusové sami ve své hodně bizarní „konečné“ nabídce již nepožadují hlavu Zelenského, protože už vědí, že si ukousnuli příliš velké sousto a Kyjev nedobydou.
  Na téma kompletního „obsazení“ Ukrajiny již bylo také napsána spousta článků s poměrně jasným závěrem. Rusové na ni nejsou připraveni, nemají na to kapacity, ani prachy. Jakákoliv loutková vláda proto nepřipadá v úvahu, Ukrajinci už dávno tyto klasické fígle Moskvy prokoukli. Po této invazi tuplem. „Bratrské“ pouto mezi oběma národy zůstane na mnoho desetiletí pouze v kremelských propagandistických příručkách. Obrovská strategická a politická chyba Putina.

 3. švarc napsal:

  Nic z toho nebude. Rusové na to prostě nemají. Možná na to mají kule, ale ne sílu.

 4. Sámo napsal:

  Jsou to ruští hajzlové- vždycky se tak chovali a jiní nebudou ani v roce 2022, obzvláště když je ruským prezidentem bývalý agent KGB a později GRÚ, který je obklopený svými nejbližšími spolupracovníky z těchto ruských tajných služeb. Vrcholem všeho co zkoušeli byl tzv. evakuační koridor, který vedl vždy do Ruska nebo Běloruska a nikam jinam a odtud potom by vedla cesta do gulagu na Sibiři nebo dálném Východě a tam by se ztratili beze stop.

 5. Jaroslav Bruckner napsal:

  Těžko se k tomuto vyjadřovat. Je to moc složité,situace opravdu nebezpečná a navíc spouta lidí jedná pod euforií.Nechme to na povolaných a nevedˇme diskuse čemu laikové nerozumí,obzvláštˇdnešní mladí.Napsat něco není obtížné ale vše vychází z minulosti a kdo ji nezažil a nezná,nemůže pochopit současnost.

 6. A. S. Pergill napsal:

  Ta nenávist tam už je, minimálně od známého státem způsobeného a řízeného hladomoru. Maximálně byla oprášena a přifouknuta.

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaMediální Gramotnost