Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Printscreen z ČT, Karel Schwarzenberg

Lesník, hostinský, zakladatel nadací… Podívejte se, čím se zabývá Karel Schwarzenberg

V roce 1918 patřilo šlechtickému rodu Schwarzenbergů zhruba pět procent veškeré půdy v Čechách. Jejich parcely o celkové rozloze 247 tisíc hektarů se za tři desetiletí pozemkových reforem a konfiskací smrskly na pouhý zlomek, který dnes – spolu s nemovitostmi a podnikatelskými aktivitami – spravuje společnost Orlík nad Vltavou s.r.o. Karla Schwarzenberga.

Karel Schwarzenberg se stahuje z vysoké politiky, v sobotu odstoupil z čela TOP 09. Server HlídacíPes.org zajímalo, čemu se poslanec a předseda TOP 09 mimo politiku věnuje. S použitím analytických nástrojů Tovek a Gnosus společnosti Bisnode zmapoval jeho dosavadní aktivity.

Po návratu z emigrace počátkem 90. let Schwarzenberg pracoval jako kancléř československého prezidenta Václava Havla. Na svých stránkách uvádí, že mu roce 1992 stát vrátil více než deset tisíc hektarů lesů, na 360 hektarů rybníků, kolem devíti set hektarů polí, luk a pastvin, dále pak několik zámků a další nemovitosti.

Některé z nich pronajímá, na jiných hospodaří, chová ryby, podniká v pohostinství. S oblibou o sobě hovoří jako o lesníkovi a hostinském.


Pavučiny byznysu – rubrika, ve které HlídacíPes.org mapuje aktivity veřejně známých osob


V roce 1997 se Schwarzenberg spolupodílel na privatizaci Karlovarské Becherovky, kterou dodnes mnozí označují za spornou (viz rámeček v grafu). V ní se tehdy angažoval i dnes jeden z nejbohatších lidí v zemi a pozdější sponzor Schwarzenbergovy prezidentské kampaně – Zdeněk Bakala. V letech 1998 až 2002 Schwarzenberg předsedal dozorčí radě Jan Becher – Karlovarská Becherovka, poté firmu opustil.

Poradenská společnost Bisnode ve své nedávno zveřejněné analýze označila Karlovarskou Becherovku za nejstabilnější firmu v zemi.

V roce 2007, kdy se Schwarzenberg poprvé stal ministrem zahraničí, předal vedení všech svých dosavadních podnikatelských aktivit synovi Johannesovi, od té doby již nepodniká.

Společnost Orlík nad Vltavou s.r.o. dosahuje v posledních letech podle dostupných údajů zisku kolem 25 miliónů ročně.

Největší příjmy, největší dluhy

V zatím posledním dostupném majetkovén přiznání Schwarzenberg uvádí, že za rok 2013 vydělal zejména na pronájmech svého majetku kolem 12 miliónů korun. Zároveň ale splácel hypotéku, která dosahovala zhruba stejné výše. Mezi zákonodárci je tak sice nejvíce vydělávající, ale i nejzadluženější.

Odhady celkové hodnoty jeho majetku se liší, cena některých historických staveb či cenných předmětů je prakticky nevyčíslitelná. Časopis Týden jej v roce 2011 odhadoval na 4,5 miliardy korun, server News.at pak později na 7,6 miliardy korun.

Schwarzenberg spoluzakládal celou řadu nadací a dodnes v některých jeho jméno figuruje. Jeho aktivity se nadále protínají s působením miliardáře Bakaly.

Pavouka zobrazíte kliknutím na obrázek, jednotlivé položky můžete dále zvětšovat.

Karel 1

©©

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

10 komentářů

 1. Dagmar Volencová napsal:

  Kéž by všichni vlastníci půdy, lesů a jiných statků hospodařili tak bohulibě jako kníže.

 2. S.K. napsal:

  Je pro mne neúnosné nazývat tohoto člověka lesníkem.
  Nikdy lesníkem nebyl a nikdy se jako lesník nechoval a le vždy jen jako velký ignorant a samolibý .
  Takže nazývejte si ho třeba kníže ale nikdy ne lesník.

 3. J.Němec napsal:

  Kdyby někdo chtěl vědět kolik si vydělám já nebo jakého mám psa, nemám problém mu to oznámit. Můj nejvyšší honorář bylo 100 Kč za vtip do Dikobrazu. Kníže nejsem, jen mám stejně špatnou řeč protože jsem koktal.

 4. český maloměšťák napsal:

  Píšete : „…Karel Schwarzenberg se stahuje z vysoké politiky…“
  A v nízké politice zůstává ?

 5. Petys napsal:

  Veliká škoda. Jeho evropský i historický nadhled středoevropského šlechtice byly v českém prostřední často zcela unikátní a objevné.
  Nedoceněná, promarněná šance jak se z Česka mohla stát skoro už západní země, kdyby se byl býval stal presidentem. Možná poslední šance, protože v české politice noví lidé s podobným rozhledem žádní nejsou.
  Čeká nás provinciální zápecnictví, fobie k cizímu, a státní buzerace východoevropského autoritářského typu, stát řízený oligarchy. Zařadíme se mezi obdobné slovanské státy, bez výjimky.

 6. Havlová napsal:

  Nebylo náhodou používání titulů šlechty zakázáno již T.G. Masarykem?
  Myslím si, že jeho odchodem z předsednického postu se nic nemění, stranu stejně vedl Kalousek. Stejně jako řídil vládu P. Nečase (kdykoli nebylo po jeho, hrozil rozpadem koalice). A i Kalouskova zjevná nenávist k Zemanovi pramení ze zmarněného snu tohoto novodobého kardinála Richelieu o vládě za zády tohoto potencionálního (evropského, nikoli českého) prezidenta. Proto také nestál o úpravu prezidentských pravomocí.
  Takže – žádná změna. Na sjezdu mu pustili slavnostní fanfáry a dál se budou ohánět jeho „noblesností“, aby si užili i prosťáčkové.

  • Petr Homoláč napsal:

   Pro některé lidi se nic nemění – pomalá a vytrvalá demontáž liberální demokracie směrem k autoritářské oligarchii východního typu v Česku pokračuje.
   No a podivné kreatury a mnoho prosťáčků si to užívá. V Rusku to začínalo stejně, ne?

 7. Havlová napsal:

  Jen se nebojte, pane Homoláči. Svého knížete pána budete vídat a slyšet stejně často, jako jste ho vídal a slyšel dosud. A určitě ho v Česku nikdo ani nezastřelí, ani mu nezabaví majetek a nebude ho nikterak pronásledovat. Jako to začínalo v Rusku.
  Z předsednického postu odešel sám a pokud toto demontuje onu liberálně demokratickou stranu, je to pro ni velmi smutné. Za to ale podivné kreatury skutečně nemohou. Ani si to nijak neužívají. Ani prosťáčci si to neužívají. Ti pláčou.

  • Petr Homoláč napsal:

   Zavidím Vám Vaši neochvějnou jistotu, že neskončíme jako v Rusku. Máme animozitu k EU i USA, afinitu k Rusku a šílenému Zemanovi, jak nám tu předvádíte i Vy. A kdysi to už český národ dokázal, vlézt Rusovi do řitního otvoru a naši dva posšední prasidenti jako by to nevěděli. Z čeho čerpáte svou jistotu, paní Havlová? Uklidněte mě, prosťáčka, předveďte svou břitkou inteligenci a odhad. Jsem samé ucho.

Přidávání komentářů není povoleno