Zdeněk Bakala se zbavuje podílu v NWR. Podívejte se, co všechno v poslední době už prodal

Napsal/a Ondřej Neumann 24. února 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Před třemi a půl roky jej Erik Best, americký novinář žijící v Praze, zařadil mezi pět lidí, kteří ovládají tuto zemi. Od té doby se leccos změnilo… Zdeněk Bakala v poslední době především prodával. Dnes oznámil, že se zbavuje svého podílu ve společnosti NWR, která vlastní těžební společnost OKD. HlídacíPes.org zmapoval Bakalovu 25-letou cestu českým byznysem v rámci projektu Pavučiny byznysu.

Podnikatel Zdeněk Bakala spolu s partnery ve společnosti CERCL Mining Holdings se zbavují podílu v NWR. Podle ČTK akcie převádějí na ostatní akcionáře. CERCL, v níž má Bakala poloviční podíl, je většinovým vlastníkem těžební společnosti New World Resources (NWR), která vlastní doly OKD.

Z představenstva NWR souvislosti odchází podnikatel Peter Kadas, který je Bakalovým partnerem. Odchází rovněž investiční bankéř Charles Harman, který po Bakalově odchodu z vedení firmy zaujal jeho místo.


Psali jsme také:

Pavučiny byznysu: Padající OKD bude jednou z událostí roku 2016


Bakala oznámil svůj odchod z firmy v okamžiku, kdy těžební společnost New World Resources oznámila, že meziročně prohloubila ztrátu na zhruba šest miliard korun (223 milionů eur). Tedy zhruba desetkrát více než v roce 2014.

Volný pád

Zdeněk Bakala vypadl ze světového žebříčku dolarových miliardářů, stáhl se z vedení firmy NWR, která vlastní prodělávající důlní společnost OKD, a na pozici jakési šedé eminence a mecenáše „pravdy a lásky“ jej podle některých médií střídá realitní magnát Luděk Sekyra.

Bakala po svém odchodu z komunistického Československa začínal prakticky z ničeho; v současné době americký magazín Forbes, který sestavuje žebříčky nejbohatších lidí světa, odhaduje jeho majetek na 900 miliónů dolarů.

Prostřednictvím své nadace podporuje nadané studenty, peníze ovšem dává nejen na různé dobročinné účely, ale i na politiku.

Před parlamentními volbami v roce 2010 daroval ODS, TOP 09 a straně Věci veřejné dohromady 28,5 milionu korun, sponzoroval například i prezidentskou kandidaturu Karla Schwarzenberga.

HlídacíPes.org zmapoval s použitím analytických nástrojů Tovek a Gnosus společnosti Bisnode podnikatelské i občanské aktivity Zdeňka Bakaly.

Jak šel čas…

 • 1979 – Zdeněk Bakala se vyučil v tehdejším Československu dámským krejčím
 • 1980 – emigroval ve svých necelých dvaceti letech do USA, kde později vystudoval na University of California v Berkeley a finančnictví na Dartmouth College
 • 1991 – stal se šéfem české pobočky Credit Suisse First Boston
 • 1994 – zakládá v Praze investiční a poradenskou firmu Patria Finance
 • 2000 – prodává Patria Finance belgické bankovní skupině KBC
 • 2004 – prostřednictvím společnosti RPG Industries, kterou založil se svými společníky, koupil od Petra Otavy a Viktora Koláčka Karbon Invest, jíž tehdy patřily mimo jiné Ostravsko-Karvinské doly (OKD)
 • 2005 – založil v Nizozemsku společnost s ručením omezeným New World Resources zabývající se důlními provozy atd.
 • 2006 –Prodal Petru Otavovi firmu Metalimex, druhého největšího obchodníkem s ocelí, kovy a železnou rudou v zemi, která dříve patřila Karbon Investu
  – Získal podíl v časopise Respekt.
 • 2008 – V roce 2008 akcie NWR uvedl na burzy v Londýně, Varšavě a Praze
  – Koupil většinový podíl firmy Economia, která vydává deník Hospodářské noviny a několik desítek odborných časopisů
 • 2010 – oženil se s Miss Československo 1991 Michaelou Maláčovou
 • 2013 – NWR prodal OKK koksovny za 95 milionů eur (tehdy zhruba 2,44 miliardy korun) Otavově skupině Metalimex.
 • 2014 – Po dokončení finanční restrukturalizaci NWR v loňském roce drží Bakala poloviční podíl ve skupině CERCL Mining, bývalé BXR Mining, která vlastní v NWR 50,5 procenta
 • 2015 – Odstoupil z představenstva NWR, prodej společnosti RPG byty
 • únor 2016 – Oznamuje, že převádí svůj podíl ve společnosti NWR

 

Pavouka zvětšíte poklepáním na obrázek, jednotlivé poližky lze dále rozkliknout. Detailně je v grafice zpracován mimo jiné i „projekt OKD“.

 

Mapování Zdeněk Bakala 2014-2

 

 

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)