Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Screenshot z interview Prague Leadership Institute, zdroj

Zdeněk Bakala se zbavuje podílu v NWR. Podívejte se, co všechno v poslední době už prodal

Před třemi a půl roky jej Erik Best, americký novinář žijící v Praze, zařadil mezi pět lidí, kteří ovládají tuto zemi. Od té doby se leccos změnilo… Zdeněk Bakala v poslední době především prodával. Dnes oznámil, že se zbavuje svého podílu ve společnosti NWR, která vlastní těžební společnost OKD. HlídacíPes.org zmapoval Bakalovu 25-letou cestu českým byznysem v rámci projektu Pavučiny byznysu.

Podnikatel Zdeněk Bakala spolu s partnery ve společnosti CERCL Mining Holdings se zbavují podílu v NWR. Podle ČTK akcie převádějí na ostatní akcionáře. CERCL, v níž má Bakala poloviční podíl, je většinovým vlastníkem těžební společnosti New World Resources (NWR), která vlastní doly OKD.

Z představenstva NWR souvislosti odchází podnikatel Peter Kadas, který je Bakalovým partnerem. Odchází rovněž investiční bankéř Charles Harman, který po Bakalově odchodu z vedení firmy zaujal jeho místo.


Psali jsme také:

Pavučiny byznysu: Padající OKD bude jednou z událostí roku 2016


Bakala oznámil svůj odchod z firmy v okamžiku, kdy těžební společnost New World Resources oznámila, že meziročně prohloubila ztrátu na zhruba šest miliard korun (223 milionů eur). Tedy zhruba desetkrát více než v roce 2014.

Volný pád

Zdeněk Bakala vypadl ze světového žebříčku dolarových miliardářů, stáhl se z vedení firmy NWR, která vlastní prodělávající důlní společnost OKD, a na pozici jakési šedé eminence a mecenáše „pravdy a lásky“ jej podle některých médií střídá realitní magnát Luděk Sekyra.

Bakala po svém odchodu z komunistického Československa začínal prakticky z ničeho; v současné době americký magazín Forbes, který sestavuje žebříčky nejbohatších lidí světa, odhaduje jeho majetek na 900 miliónů dolarů.

Prostřednictvím své nadace podporuje nadané studenty, peníze ovšem dává nejen na různé dobročinné účely, ale i na politiku.

Před parlamentními volbami v roce 2010 daroval ODS, TOP 09 a straně Věci veřejné dohromady 28,5 milionu korun, sponzoroval například i prezidentskou kandidaturu Karla Schwarzenberga.

HlídacíPes.org zmapoval s použitím analytických nástrojů Tovek a Gnosus společnosti Bisnode podnikatelské i občanské aktivity Zdeňka Bakaly.

Jak šel čas…

 • 1979 – Zdeněk Bakala se vyučil v tehdejším Československu dámským krejčím
 • 1980 – emigroval ve svých necelých dvaceti letech do USA, kde později vystudoval na University of California v Berkeley a finančnictví na Dartmouth College
 • 1991 – stal se šéfem české pobočky Credit Suisse First Boston
 • 1994 – zakládá v Praze investiční a poradenskou firmu Patria Finance
 • 2000 – prodává Patria Finance belgické bankovní skupině KBC
 • 2004 – prostřednictvím společnosti RPG Industries, kterou založil se svými společníky, koupil od Petra Otavy a Viktora Koláčka Karbon Invest, jíž tehdy patřily mimo jiné Ostravsko-Karvinské doly (OKD)
 • 2005 – založil v Nizozemsku společnost s ručením omezeným New World Resources zabývající se důlními provozy atd.
 • 2006 –Prodal Petru Otavovi firmu Metalimex, druhého největšího obchodníkem s ocelí, kovy a železnou rudou v zemi, která dříve patřila Karbon Investu
  – Získal podíl v časopise Respekt.
 • 2008 – V roce 2008 akcie NWR uvedl na burzy v Londýně, Varšavě a Praze
  – Koupil většinový podíl firmy Economia, která vydává deník Hospodářské noviny a několik desítek odborných časopisů
 • 2010 – oženil se s Miss Československo 1991 Michaelou Maláčovou
 • 2013 – NWR prodal OKK koksovny za 95 milionů eur (tehdy zhruba 2,44 miliardy korun) Otavově skupině Metalimex.
 • 2014 – Po dokončení finanční restrukturalizaci NWR v loňském roce drží Bakala poloviční podíl ve skupině CERCL Mining, bývalé BXR Mining, která vlastní v NWR 50,5 procenta
 • 2015 – Odstoupil z představenstva NWR, prodej společnosti RPG byty
 • únor 2016 – Oznamuje, že převádí svůj podíl ve společnosti NWR

 

Pavouka zvětšíte poklepáním na obrázek, jednotlivé poližky lze dále rozkliknout. Detailně je v grafice zpracován mimo jiné i „projekt OKD“.

 

Mapování Zdeněk Bakala 2014-2

 

 

 

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

11 komentářů

 1. Karel napsal:

  Dojemné – Jak Bakala k majetku přišel….
  Nerostné bohatství státu aneb jak se stát postaral o krejčího dámských siluet http://jdem.cz/7zj48

 2. Karel napsal:

  Karlovarská Becherovka v těch nejlepších rukách Schwarzenberga a Bakaly
  http://www.slidil.cz/super/clanek.php?id=2349

 3. Karel napsal:

  Interview with Zdeněk Bakala, part 1 of 3

  Pepper de Callier of the Prague Leadership Institute interviews Zdeněk Bakala
  http://www.youtube.com/watch?v=OLS6PzLvRFE

  Zdeněk Bakala při uložení ostatků Václava Havla… (Lípa- Zednářská lóže)
  http://www.youtube.com/watch?v=YFRObHgzrg4&feature=related

 4. Karel napsal:

  Pan Bakala obdržel byty za symbolickou cenu 40 tisíc korun za byt, což dohromady činilo asi 1,75 mld.
  Lubomír Zaorálek k výčtu podmínek dodal: „To co mi vadí, že za vlády pana Topolánka a Kalouska zdaleka nebyly učiněny ty kroky, které by trvaly na dodržení podmínek této smlouvy.
  http://www.cssd.cz/ke-stazeni/videogalerie/video-novinky/podminky-regulace-nakladani-s-byty-okd/

  • Michal napsal:

   O jaké smlouvě to asi pan Karel blouzní, když žádná nebyla? 🙂

 5. Admirál napsal:

  Konec konců, nájemníci z bytů OKD mohou být šťastni, že prostřednictvím p. Bakaly mohli investovat do tak skvělého projektu, jako je Knihovna Václava Havla.

 6. Josef napsal:

  Vidím, že řadě lidí nedopřává Václav Havel klid a pokoj ani řadu let po své smrti. Václavu Klausovi a Miloši Zemanovi to přeji. Vás neznám, ale pokud jste z Lubljanky, tak vám také.

 7. Josef napsal:

  Kontroverzní podnikatel pan Bakala sice vůbec nepatří mezi mé oblíbence, ale musím si klást také otázky, týkající se i jiných kontroverzních podnikatelů. Proč se například téměř vůbec, nebo jen velmi málo, hovoří o panu Kellnerovi a panu Komárkovi? Vždyť oni nejsou o nic lepší, než pan Bakala. Spíše ještě o něco horší. I jejich maléry by mě zajímaly. Prý jich není málo.

  • Zdeněk Boráň napsal:

   Kellner, to je ten bílý kůň Václava Klauze?

 8. Jiří napsal:

  Chybí tam prodej železniční společnosti AWT (původně OKD Doprava) polské železniční společnosti PKP Cargo. V letech 2014-15.
  https://cs.wikipedia.org/wiki/Advanced_World_Transport

  A Eric Best mezi těch 5 vlivných lidí nezařadil Andreje Babiše. Five Families vypadá lépe než Six Families, ale nikdy jsem nepochopil, proč Babiše vynechal.

 9. Eva napsal:

  Chybí nákup ČEZ A RWE….i nadále doluje,ale jinde.Proto se zdražují elektřina a plyn.

Přidávání komentářů není povoleno