Foto: Ondřej Bičiště / MAFRA / Profimedia

Laboratoř politiky: Jak ústecká tajná hlasovačka vykopala sama sobě jámu

Napsal/a Robert Malecký 21. září 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

ANALÝZA. O Ústí nad Labem už se zase mluví a mluví se o něm tak, jak jsme zvyklí. Po karlovarské losovačce, spekulačce z Krupky nebo předražené rekonstrukci ústeckého muzea se novým politologickým termínem stává ústecká díra a další tajná hlasovačka. O co jde, popsal HlídacíPes.org detailně před letními prázdninami, téma teď posunuli dál Reportéři ČT, a postarali se tak o nehynoucí slávu současného vedení města ve složení ANO, SPD a staří dobří přeběhlíci.

Nejprve kontext. Letos na jaře ústecké ANO oznamovalo, že „vyřešilo díru“ na Mírovém náměstí. Plochu, kterou město prodalo před 14 lety, vykoupí zpět o 29 milionů dráž.

Hlídací Pes detailně popsal, jak vedení města pěkně pod pokličkou měsíce tenhle obchod chystalo, tutlalo ho i před vlastními zastupiteli a především – jak má připravené hlasování tak, aby se vyhnulo případnému trestnímu stíhání.

Tehdy jsme psali: „Matematika je jasná – koalice ANO + SPD + přeběhlíci Věra Nechybová (dříve UFO, předtím ANO) a Pavel Tošovský (exODS) má v 37členném zastupitelstvu 20 hlasů. Otázka zbývá jediná – jakým mechanismem odkup projde. S velkou mírou jistoty je možné říct, že kvůli obavám z možné trestněprávní dohry bude hlasování tajné, což koalici zajistí beztrestnost. Proč? Čistě hypoteticky, mrk mrk: Koalice na prohlasování nepotřebuje 20, ale jen 19 hlasů, nejtěsnější většinu. I kdyby opozice (PRO! Ústí, Vaše Ústí, UFO a ODS) protestně odešla ze sálu a nehlasovala, 20 koaličních zastupitelů zůstane a jeden předem instruovaný hlasovat nebude. Zůstává těsná většina 19 hlasů, která stačí. Nikdo, včetně policie, už nikdy nezjistí, kdo jak hlasoval.“

Do puntíku se předpověď naplnila – hlasování se zúčastnilo 20 z 37 zastupitelů, 19 z nich hlasovalo pro odkup, jeden se zdržel. Kdo to byl? To se nedozvíme, když bylo hlasování tajné a už teď někteří trpí amnézií, stejně jako jejich někdejší kolegové před lety v případě předražené rekonstrukce muzea. Každopádně zastupitelé schválili nabyti nemovitosti za 73 milionů korun.

Tohle všechno se odehrálo na začátku června 2023. Uprostřed léta na mimořádném zastupitelstvu si pak vedení nechalo schválit rozpočtové opatření ve výši 73 milionů, aby mělo tzv. Blok 004 z čeho zaplatit. Následovala příprava kupní smlouvy, kterou 28. srpna podepsal za město primátor Petr Nedvědický. Jenže – smlouvu ani její návrh zastupitelé neviděli. Tedy neviděli ji před podpisem, seznámit se s ní mohli stejně jako kdokoli jiný až poté, co ji město zveřejnilo v registru smluv, což mu ostatně ukládá zákon.

Tajná hlasovačka k ničemu

Nyní detailněji.

Smlouva zveřejněná v registru obsahuje ustanovení, podle kterého měla být předem schválena zastupitelstvem města.

Zdroj: Registr smluv

Jenže nikdo ze zastupitelů, tedy těch, co na protest opustili sál, ale ani těch, kteří v něm zůstali a hlasovali, žádnou smlouvu neviděl, nečetl, neznal její obsah, a těžko tak s ní mohl vyslovit souhlas. Což potvrzuje i zmíněné usnesení č. 79/6Z/23, které hovoří o nabytí nemovitosti.

Zdroj: Usnesení z 6. zasedání zastupitelstva města Ústí nad Labem ze dne 5. 6. 2023

Smlouva se na veřejnosti objevila až 30. srpna, dva dny poté, co ji primátor Petr Nedvědický podepsal. Dokládá to zápis v registru smluv.

Zdroj: Registr smluv

Stručně řečeno. Postup města, zejména tedy předem instruované vládnoucí koalice, mohl být v pořádku. Jen ale do okamžiku, kdy někdo nepozorný při pozdější přípravě smlouvy do ní vložil nebo opomenul formulaci, podle níž měli zastupitelé při vyslovení souhlasu znát celý obsah smlouvy. Což neznali.

Celá šaráda s tajnou hlasovačkou tak možná byla úplně zbytečná. A uvědomuje si to zřejmě i primátor Nedvědický, který pro Reportéry ČT začal hledat viníka ve svém okolí.

„Ano, možná je to skutečně moje chyba, ale předpokládám, že při řízení tohoto města, když mám profesionální právní tým, takže mi důkladně připraví věci k podpisu,“ reagoval.

Co bude dál? Nikdo příliš netuší, jak silnou váhu rozpor pro platnost smlouvy má. Primátor už připustil, že smlouvu zastupitelům předloží, až dojde k zápisu v katastru nemovistostí. Tedy ve chvíli, kdy s prodejem a jeho podmínkami nebude možné už nic dělat.

Přirozeným rozumem platí, že zastupitelé v červnu skutečně nevěděli, o čem hlasují. Konečné slovo bude mít jako obvykle až soud, pokud se na něj někdo obrátí. A pak je tu ještě policie. Ta sice kvůli tajné hlasovačce přišla o možnost zkusit stíhat zastupitele jako celek, nabízí se jí ale snadnější cíl. Pod smlouvou uzavřenou v rozporu s usnesením zastupitelstva je jediný, zcela konkrétní podpis.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)