Finančník Pavol Krúpa (uprostřed) se na akcích proti Zdeňku Bakalovi angažoval i osobní přítomností na demonstracích. FOTO: Alexandr Satinský / MAFRA / Profimedia

Krúpa proti Bakalovi vedl štvavou kampaň a požadoval výpalné, rozhodl americký soud

Napsal/a Robert Břešťan 17. srpna 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Finančník Pavol Krúpa je vinen tím, že proti miliardáři Zdeňku Bakalovi organizoval akce s cílem jej poškodit a očernit a za ukončení nátlaku požadoval výpalné ve výši 23 milionů dolarů. Ve svém verdiktu z 10. srpna to konstatoval americký federální soud v Jižní Karolíně, kde Bakala na Krúpu podal už v roce 2018 trestní oznámení.

„Cílem žaloby bylo ukázat, že podstatou případu je pokus o organizované vydírání, zosnované pomocí taktiky obtěžování. Soudce uznal rozsáhlé důkazy, které podrobně doložily praktiky Pavola Krúpy, například organizování falešných demonstrací, najímání herců prezentujících se jako občanští aktivisté k obtěžování rodiny a okolí Zdeňka Bakaly, či Krúpovy snahy o pošpinění podnikatelské pověsti Zdeňka Bakaly u jeho obchodních partnerů a přátel,“ shrnuje mluvčí Bakalovy společnosti BM Management Šárka Samková.

ZDROJ: americká soudní databáze Pacer

Zdeněk Bakala po Krúpovi, který se letos kvůli problémům své původní společnosti Arca Capital ocitl v insolvenci, požaduje odškodnění převyšující 76 milionů dolarů.

Americký federální soud má nyní stanovit termín dalšího jednání ohledně výše náhrady škody.

Profesionálně vedené zastrašování

Soud do veřejného režimu uvolnil už dříve řadu dokumentů potvrzujících spolupráci mezi Pavlem Krúpou a americkou firmou Crowds on Demand, která na demonstrace proti Zdeňku Bakalovi dodávala komparzisty. Najatí demonstranti poté chodili protestovat před dům Bakalových v Hilton Head v americkém státě Jižní Karolína a vystupovali „na obranu českých horníků OKD“.

„To vydírání, zastrašování, znepříjemňování života bylo profesionálně vedené, nešlo o žádný přirozený projev nesouhlasu a demonstrace. Když se z toho v podstatě stane nezákonný čin, je dobře říct, že tohle tedy ne. Takže doufám, že i díky naší žalobě to už aspoň ze strany této firmy nikdo jiný zažívat nebude. Můžu mít oponenty, jsem zvyklá na veřejnou kritiku a kontrolu, ale tohle bylo něco jiného,“ popsala to v nedávném rozhovoru pro HlídacíPes.org Michaela Bakalová.

Najatí autoři také systematicky oslovovali kritickými maily i telefonáty instituce spojené s Bakalou. Například Aspen Institute, pražské centrum Dox, Knihovnu Václava Havla nebo třeba Design Museum v Londýně, které Bakala sponzoruje. Vznikla i speciální stránka StopBakala.org.

Majitel firmy Crowds on Demand Adam Swart se už vloni lednu s Bakalou dohodl na narovnání a veřejně se omluvil za to, že jeho firma „vedla nepřátelskou kampaň proti panu Bakalovi“. Naopak Krúpa dosud jakoukoli spojitost s kampaní proti Bakalovi popíral. Původně si pro spor v Jižní Karolíně najal čtyři právníky, s nimi ale ukončil spolupráci a a hájil se sám.

Medaile od Zemana

HlídacíPes.org se už dříve v této věci obrátil na Pavola Krúpu, ten ale na dotazy ke sporu s Bakalou nijak nereagoval. Pod zveřejněnými dostupnými dokumenty s objednávkami kampaně sice není nikde podepsán přímo jeho jméno, ukazují však, že se na plánování podílel Krúpův synovec a manažer společnosti Krúpa Investments Juraj Krúpa a také tehdejší Krúpova mluvčí Barbora Hanáková.

Ta v minulosti na dotazy HlídacíPes.org opakovaně ujišťovala, že se Krúpa ve věci nijak neangažoval a že Adam Swart na kampani pracoval z vlastní iniciativy. Poté, co se objevily dokumenty s jejím podpisem, odmítla dále věc komentovat s tím, že pro Krúpu již nepracuje.

Juraj Krúpa se omezil na konstatování, že „nevidím důvod reagovat na vaše otázky, když neeviduji žádnou žalobu od pana Bakaly.”

Americký soud nyní dospěl k závěru, že Krúpa byl motivován vidinou finančního obohacení a že se jednoznačně podílel na vydírání s cílem donutit Zdeňka Bakalu zaplatit 23 milionů dolarů.

„Je to skvělý výsledek. Vítám, že soud uznal závažnost jednání Pavola Krúpy, kterým řadu let obtěžoval mou rodinu a mé blízké s jediným cílem vlastního obohacení. Byl to dlouhý právní proces, ale jsem vděčný, že justiční systém Spojených států dokázal rozkrýt tuto pavučinu lží,“ cituje Zdeňka Bakalu tisková zpráva, kterou k rozsudku Bakala vydal.

Vedle nátlakových akcí ve Spojených státech Krúpa vedl kampaň proti Bakalovi i v České republice; jeho tehdejší společnost Arca Capital například podala trestní oznámení za údajné tunelování OKD. Po pěti letech vyšetřování Národní centrálou proti organizovanému zločinu bylo toto oznámení nedávno odloženo.

Pavol Krúpa se svým odporem k Bakalovi nikdy netajil, podobně jako třeba prezident Miloš Zeman. Právě on Krúpovi v roce 2018 udělil státní vyznamenání – Medaili Za zásluhy I. Stupně, za zásluhy o stát.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)