Finančník Pavol Krúpa (uprostřed) se na akcích proti Zdeňku Bakalovi angažoval i osobní přítomností na demonstracích. FOTO: Alexandr Satinský / MAFRA / Profimedia

Bakala jako padouch z bondovky. Kampaň za 1,5 milionu dolarů objednal Krúpa, ukazují soudní listiny

Napsal/a Robert Břešťan 10. března 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Vykreslit miliardáře Zdeňka Bakalu jako padoucha z Jamese Bonda plánovali autoři očerňující kampaně, za níž stál další finančník Pavol Krúpa. Dokazují to emaily a dokumenty, jejichž kopie v americkém vládním systému zveřejnil federální soud v Jižní Karolíně. Právě u něj Bakala podal trestní oznámení na Krúpu, který dosud jakoukoli spojitost s kampaní popíral. Zdeněk Bakala teď požaduje odškodnění převyšující 76 milionů dolarů.

Americký soud do veřejného režimu uvolnil řadu dokumentů potvrzujících spolupráci mezi Pavlem Krúpou a firmou Crowds on Demand při organizaci kampaně proti Zdeňku Bakalovi. Tomu před dům v Hilton Head v americkém státě Jižní Karolina chodili protestovat najatí komparsisté coby demonstranti vystupující na obranu českých horníků OKD.

Kromě toho najatí autoři systematicky oslovovali kritickými maily i telefonáty instituce spojené s Bakalou. Například Aspen Institute, pražské centrum Dox, Knihovnu Václava Havla nebo třeba Design Museum v Londýně, které Bakala sponzoruje. Vznikla i speciální stránka StopBakala.org.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Zdeněk Bakala v září 2018 podal trestní oznámení jak na majitele firmy Crowds on Demand (v překladu „Davy na zakázku“) Adama Swarta, tak na slovenského finančníka Pavla Krúpu, jehož označil za objednatele kampaně. Podle žaloby se navíc Swart a Krúpa snažili Bakalu donutit, aby zaplatil 500 milionů korun za to, že „měsíce trvající obtěžování, očerňování a zasahování do jeho podnikatelské činnosti“ ukončí.

Zatímco Krúpa svůj podíl na akci od počátku popíral, Swart se už vloni lednu s Bakalou dohodl na narovnání a veřejně se omluvil za to, že jeho firma „vedla nepřátelskou kampaň proti panu Bakalovi“.

Součástí dohody bylo i to, že dá soudu k dispozici předchozí korespondenci s objednateli akce. A to se také stalo.

Krúpova mluvčí i jeho synovec

„Dokumenty společnosti Crowds on Demand byly zveřejněny v rámci dohody o narovnání s Adamem Swartem, ředitelem této americké astroturfingové společnosti. V rámci dohody pan Swart přiznal, že na popud Pavla Krúpy vedl očerňující kampaň proti Zdeňku Bakalovi,“ říká mluvčí Bakalovy společnosti BM Management Šárka Samková.

Nyní Bakala u amerického soudu požaduje po Krúpovi odškodné spolu s náklady na právní služby ve výši zhruba 76,2 milionu amerických dolarů. Kdy by mohl být vynesen rozsudek, není zatím jasné, jak ale říká Samková, právníci Zdeňka Bakaly „poté, co federální soud vyhodnotil právní odpovědi poskytnuté panem Krúpou jako nedostatečné, podali návrh na vydání rozsudku pro zmeškání“.

Do zmíněných dokumentů je možné nahlédnout po registraci do amerického vládního systému Pacer, obsahuje například zápis z výpovědi Adama Swarta a Zdeňka Bakaly nebo emailovou korespondenci obsahující i plány kampaně.

 

 

Pod zveřejněnými dokumenty sice není nikde podepsán přímo Pavol Krúpa, ukazují však jasně, že se na plánování kampaně aktivně podílel Krúpův synovec a manažer společnosti Krúpa Investments Juraj Krúpa a také tehdejší Krúpova mluvčí Barbora Hanáková.

Adam Swart navíc při výpovědi potvrdil, že se s Pavlem Krúpou viděl v prosinci 2018 po dobu několika dní v New Yorku a jednou i v Praze a řešili spolu právě kampaň proti Bakalovi. Upřesnil i to, že objednávka na akci přišla v březnu 2013 od firem Arca Capital a Krupa Global Investments. V letech 2018 a 2019 inkasoval Swart od Krúpových firem bezmála 1,5 milionu dolarů.

Ukázka ze záznamu výpovědi Adama Swarta

ZDROJ: americká soudní databáze Pacer, poskytnuto na žádost HlídacíPes.org

Zmíněná Krúpova mluvčí Barbora Hanáková v minulosti i na dotazy HlídacíPes.org opakovaně ujišťovala, že se Krúpa ve věci nijak neangažoval a že Adam Swart na kampani pracoval z vlastní iniciativy.

„Pan Pavol Krúpa nemá se zmiňovanými aktivitami, které měla vykonávat společnost Crowds on Demand pana Adama Swarta, žádnou spojitost. Pan Swart v této věci konal či koná dle vlastního uvážení, pan Krúpa žádnou činnost pana Swarta spojenou s osobou Zdeňka Bakaly neinicioval ani nefinancoval, v Jižní Karolíně nikdy nebyl,” řekla Hanáková už dříve na dotaz HlídacíPes.org. Dokumenty ale svědčí o opaku.

Ukázka z e-mailu s detaily plánované kampaně 

ZDROJ: americká soudní databáze Pacer, poskytnuto na žádost HlídacíPes.org

Když se na ni HlídacíPes.org obrátil nyní s žádostí o komentář k novinkám v případu, už se odmítla vyjádřit s tím, že „již ve společnosti nepůsobím a pro pana Krúpu nepracuji.“

Za zásluhy o stát

Americký podnikatel Adam Swart v rámci omluvy nechal zřídit web ApologyToBakala (v překladu Omluva Bakalovi), kde vysvětluje okolnosti zakázky a ukazuje přímo na Krúpu: „Jsem rád, že jsme já a moje společnost Crowds on Demand vyřešili tento spor s panem Zdeňkem Bakalou. Společnost Crowds on Demand byla najata společníky firmy Krupa Global Investments, kterou, pokud vím, řídí Pavol Krúpa, aby vedla nepřátelskou kampaň proti panu Bakalovi, a Crowds on Demand dostávala pokyny k vedení této kampaně výhradně od těchto společníků.“

Jeho slova nyní potvrzují dokumenty zveřejněné soudem. I když Pavol Krúpa dlouhodobě tvrdí, že se Swartem a jeho firmou nemá nic společného. Pavol Krúpa na dotazy nijak nereagoval. Jeho synovec, figurující v korespondenci se Swartem, se omezil na stručné oznámení: „Nevidím důvod reagovat na vaše otázky, když neeviduji žádnou žalobu od pana Bakaly.”

Pavol Krúpa se nicméně svým odporem k Bakalovi dlouhodobě netají, podobně jako prezident Miloš Zeman. Právě on Krúpovi v roce 2018 udělil státní vyznamenání – Medaili Za zásluhy I. Stupně, za zásluhy o stát.

Krúpa si původně pro spor v Jižní Karolíně najal čtyři právníky, s nimi ale ukončil spolupráci. Nemá tedy u amerických soudů právní zastoupení a hájí se sám. Svou roli v rozluce s právníky mohou hrát i finanční problémy, do nichž se slovenský finančník v poslední době dostal.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)