Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
YouTube Andreje Babiše,

Křišťálová koule, matka Země a otec Slunce. Proč Babiš nevěděl o varování expertů

GLOSA. „Kdyby nás byl na to někdo upozornil, tak bychom mohli říkat, že někdo něco zanedbal,“ říká k epidemiologickému stavu premiér Andrej Babiš. Sám přitom varování z předchozích měsíců považoval za strašení. To, že mu to ale neřekl Vesmír, neznamená, že na druhou vlnu neupozorňovali ještě před letními prázdninami například epidemiologové spolupracující s vládou – Roman Prymula a Rastislav Maďar.

Denní nárůst pozitivně testovaných lidí na nákazu COVID-19 v České republice přesáhl ve čtvrtek tři tisíce. Pro srovnání – jde zhruba o stejný počet nakažených za pouhý den, jako byl celkový počet nakažených za březen.

V této situaci je třeba za současný epidemiologický stav najít viníka a může to být kdokoli. Samozřejmě kromě těch, kteří byli po celou dobu krize u kormidla, stála na nich zásadní rozhodnutí a měli veškeré informace o vývoji krize z první ruky. Právě proto Babiš využívá osvědčenou taktiku „kdyby“. A jak známe z lidových rčení: „Kdyby byly v řiti ryby, nebylo by rybníka.“

 

 

Problém je v tom, že Babišovo „kdyby nás na to někdo upozornil“ je založeno na falešném výkladu předchozích týdnů a měsíců. Stačí nahlédnout do médií, kde se již od pseudoporážky epidemie v Česku objevovaly apely odborníků na přípravu na možnou druhou vlnu nákazy s příchodem září a podzimních měsíců. HlídacíPes.org připravil výčet několika příkladů. Ještě před tím ale připomínáme výrok ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha z tiskové konference jeho resortu 4. května. „Vývoj nemoci může být takový, že nás čeká druhá nebo třetí vlna. Je lepší být připraven,“ řekl tehdy.

Nestrašte druhou vlnou

24. května pak pro Aktuálně.cz epidemiolog Rastislav Maďar, tehdejší šéf pracovní skupiny resortu zdravotnictví pro uvolňování karanténních opatření, řekl: „I kdyby nám mezinárodní cestování v létě situaci nezhoršilo, je pravděpodobné, že výkyvy k horšímu, druhá vlna nákazy, přijdou na podzim. Už proto, že v té době tu budou kolovat i jiné virové nákazy a ty pak mohou „nasedat“ jedna na druhou, včetně té koronavirové.“

2. června pro Seznam Zprávy Jan Pačes, genetik z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR, který se zabývá studiem struktury genomů, řekl: „Podle analogických indicií jsou ostatní koronaviry skutečně sezonní. A také podle toho, kde se nejvíc rozšířil nový koronavirus, to vypadá, že mu vyhovuje nižší teplota. Je proto možné, že ho můžeme znovu očekávat na podzim, kdy se počasí zhorší.“

10. června pro Český rozhlas Ivan Hirsch, virolog z Přírodovědecké fakulty UK, řekl: „Žádný virolog ani epidemiolog není schopný předvídat, bude-li druhá vlna, nebo nebude. Myslím, že je třeba být připravený na to horší.“

26. června pro Info.cz vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula řekl: „Ke druhé vlně by mohlo dojít proto – a myslí si to i řada dalších expertů –, že pokud se podíváme na naše data a celkovou zátěž systému a vezmeme aktivní případy, je vidět jasná ‚miska‘. Jinými slovy my jsme z té vlny šli dolů a nyní vidíme, že se to opět zvedá. To někdo může těžko oddiskutovat.“

19. července pro iDnes.cz Pavel Plevka, vedoucí výzkumné skupiny strukturní virologie v CEITEC při Masarykově univerzitě v Brně, řekl: „Domnívám se, že to nebezpečí dalších vln pořád existuje. K tomu, že se ta infekce široce rozšíří v populaci, dojít může, takže předpokládám, že se můžeme vrátit k nějakým větším bezpečnostním opatřením. Myslím si, že to hrozí i dříve než na podzim. Když se podíváme do zbytku světa, ten virus dokáže velmi efektivně způsobovat infekce. Třeba v USA vidíme řadu příkladů: Texas, Kalifornie, Arizona. Tam je horko, mnohem intenzivnější sluneční záření než v ČR a množství infikovaných tam narůstá obrovským způsobem. K většině přenosů tam dochází ve vnitřních prostorách. Stejně tak má virus potenciál šířit se i v Česku.“

Koho Babiš poslouchá?

Na možný nový nástup koronavirové epidemie upozorňovala ale také Světová zdravotnická organizace v polovině dubna, když varovala před příliš zbrklým uvolňováním protiepidemických opatření. „Věřte nám, to nejhorší je teprve před námi,“ řekl tenkrát šéf organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus. Právě v té době se ale Česká republika stavěla do role příkladného bojovníka s pandemií a tato varování patrně ignorovala. Navíc je to pro premiéra přece ta organizace, která „nedoporučila roušky a ani nevěděla, že je pandemie“ a která by podle něj „měla mlčet“.

Český premiér měl tedy očividně k dispozici řadu varovných signálů, že se vývoj pandemie může do budoucna zhoršit a že údajná výhra v bitvě s koronavirem na jaře nemusí znamenat výhru celé války. Otázka tedy je, koho poslouchá, když ne odborníky. Jednu z možností můžeme nalézt v jeho sympatiích k astrologii a věštcům. Jak sám říká, nechává si radit od Vesmíru.

To se týká pravděpodobně i jeho postupu v řešení koronavirové krize. „Prosím vás včera večer byla strašně důležitá věc a 23:43 byl slunovrat, zatmění slunce, měsíc v novu a matka Země a otec Slunce nám vzkázali prosím vás, že máme spolupracovat, aspoň čtyři měsíce, že se máme spojit a že nám tady do tý naši zemičky nikdo nebude mluvit. Ani ti velký, ani nikdo ze zahraničí,“ řekl Babiš v jednom ze svých videí v polovině června.

Později zase věštil z křišťálové koule. Ta mu na začátku srpna sdělila „samé dobré zprávy“. Sám ale již tehdy na rizika v souvislosti s koronavirem upozornil. „Je potřeba to vnímat, musíme ochránit starší lidi a na tom všem se pracuje. Určité riziko může být od září a je samozřejmě nejasné, jak se ten vir bude chovat. Nemůžeme to podcenit,“ tvrdil ve videu s tím, že má vláda jasno v tom, jak postupovat. „Je potřeba být připraven do konce září, pokud se na podzim čeká nějaká druhá vlna, ale co bude, to ještě samozřejmě nikdo neví,“ dodal.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

6 komentářů

 1. Nemec napsal:

  Pokud bude vládnout Babiš, tak se koronavirové epidemie nezbavíme. Vláda musí chránit mladé lidi a myslet na jejich budoucnost. Staří stejně zemřou a mladí budou Babišem navíc ožebračeni jako celá Česká republika.

 2. Tondach napsal:

  …už mu nevěřím ani slovo, zaplétá se do svých lží pořád víc a víc!

  • Oskar (hanák z hané) napsal:

   Vy ovšem jste ve lžích tak zapleten, že Babiš- Bureš (svazek StB reg. č. 25085), Vás ani sebevětším úsilím nemůže dostihnout. Vás v této disciplině.

 3. Johanka napsal:

  Není možné, aby rozhodoval kdokoli, kdo je finančně zainteresován na prodeji vakcín nebo zdravotnického materiálu. Takové informace jsou potom nevěrohodné.

 4. Tomáš napsal:

  Babiš si že všech buď dělá pořád legraci, nebo je opravdu nemocný. Myslím psychicky pochopitelně. Nebo obojí. Vesmír, křišťálová koule, Čau lidi, peníze od spolužáků že švýcarských studií, kde byl pouze necelý rok, 5000,- rouškovné, roušky pro seniory od 60 let, pak jeho „slavné“ interpelace ve sněmovně, pak odvolání Vojtěcha a hlavně následné ustanovení plk. Primuly ministrem a tak dále a tak dále a tak dále……, jeho mesiášský syndrom, nebo jen ješitnost starších mužů samovládců??? Proč lidi tak touží po nesvobodě a libují si v socialismu??? Je to blažená nevědomost, hloupost, nevzdělanost, lenost, zášť, závist…? V každém případě je to smutné a nemůže to dopadnout dobře. A to ale vůbec nemluvím o pandemii čínské chřipky, politicky korektně nazývané covid. Je to chřipka z Číny a nic jiného. Tak šťastnou volbu u krajských a doplňujících senátních volbách na začátku října.

 5. Václav Čech napsal:

  Doufám, že váš článek ovlivní mínění voličů natolik, aby zvažovali jiné kandidáty v letošních říjnových volbách, než jsou v současné vládě. Myslím, že už bylo dost ANO i socialistů. Na této vládě nese vinu i současný prezident, který přes neochotu spolupracovat s Babišem, stále jej pověřoval sestavením vlády. Zároveň by si voliči měli uvědomit co jsou socialisté zač, když nakonec neodolali „vládnímu korytu“. V jejich případě se to nedá jinak nazvat. Práce další vlády bude nezáviděníhodná, pokud se bude snažit napravit důsledky příšerného hospodaření a řádění této smečky.

Přidávání komentářů není povoleno