BIS: Čeští muslimové si nepřejí vyvolávat střety a násilí

Napsal/a Robert Břešťan 12. února 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Česká kontrarozvědka BIS si za loňský rok vyměnila se svými zahraničními partnery na devět tisíc depeší, zpráv a informací týkajících se převážně mezinárodního terorismu.

Je pravděpodobné, že mezi nimi byly i informace o pohybu Harunu Pashtoona, člena islamistického komanda, který je v těchto dnech souzen v Německu. Muž obviněný z terorismu bojoval na straně džihádistů v Sýrii a vloni v dubnu byl zadržen právě v českém hlavním městě.

„Děláme maximum, abychom věděli, že takový člověk vstupuje na naše území. Je zde velké nebezpečí, že by u nás mohl podniknout teroristickou akci. Nemáme ale poznatky, že by v tomto smyslu byl náš stát vystaven nějaké bezprostřední hrozbě,“ říká mluvčí BIS Jan Šubert.

Aktuální soudní proces v Německu jen potvrzuje předpoklad českých i zahraničních tajných služeb, že hlavní riziko terorismu plyne zejména od lidí, kteří válčili v zahraničí, například v Sýrii, kde získali výcvik a bojové zkušenosti a z různých důvodů se vracejí zpět do Evropy.

7500 dovnitř, 1400 ven

Česká kontrarozvědka má od vlády oficiální oprávnění spolupracovat celkem se 104 službami ze 65 zemí světa. „Nejintenzivnější kontakty probíhají s asi 60 službami, hlavně ze zemí Evropské unie,“ konstatuje Šubert.

V roce 2014 přijala Bezpečnostní informační služba (BIS) od zahraničních tajných služeb zhruba 7500 informací, poznatků a depeší a předala jim téměř 1400 zpráv a dokumentů. „Převážná většina depeší a zpráv se týkala terorismu,“ potvrdil serveru HlídacíPes.org mluvčí BIS Jan Šubert.

Důstojníci BIS se podle něj v roce 2014 účastnili více než 500 mezinárodních jednání – opět většinou kvůli mezinárodnímu terorismu.

O konkrétních hrozbách či poznatcích s odkazem na „podstatu činnosti tajné služby“ mluvit nechce. „Ale platí, že pokud mají partneři informaci, že se k nám chystá přicestovat nějaký podezřelý člověk, vždy nás informují, abychom byli ostražití a té či oné osobě se maximálně věnovali,“ říká.

Klidní čeští muslimové

Riziko prý představuje i „samoradikalizace“ prostřednictvím agresivních džihádistických webů. Jak napsala BIS na dotaz HlídacíPes.org, čeští muslimové si nepřejí vyvolávat střety, provokace a násilí a respektují české zákony: „Na různé protimuslimské aktivity neodpovídají násilím ani verbální agresivitou a velmi zdrženlivě se chovají k provokacím některých islamofobů. Důležité je, aby mezi ně nezačali ze zahraničí pronikat militanti, kteří by se pokusili českou muslimskou komunitu radikalizovat. Zatím se tak neděje.“

I když podle BIS „nemá od našich zdrojů v terénu, ani od zahraničních partnerů“, nějakou horkou informaci, která by signalizovala, že České republice hrozí okamžité, bezprostřední nebezpečí, latentní riziko plyne především z „příslušnosti k euroatlantické civilizaci, členství v NATO a ze spojenectví s USA“.


Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)