BIS: Čeští muslimové si nepřejí vyvolávat střety a násilí

Napsal/a Robert Břešťan 12. února 2015

Česká kontrarozvědka BIS si za loňský rok vyměnila se svými zahraničními partnery na devět tisíc depeší, zpráv a informací týkajících se převážně mezinárodního terorismu.

Je pravděpodobné, že mezi nimi byly i informace o pohybu Harunu Pashtoona, člena islamistického komanda, který je v těchto dnech souzen v Německu. Muž obviněný z terorismu bojoval na straně džihádistů v Sýrii a vloni v dubnu byl zadržen právě v českém hlavním městě.

„Děláme maximum, abychom věděli, že takový člověk vstupuje na naše území. Je zde velké nebezpečí, že by u nás mohl podniknout teroristickou akci. Nemáme ale poznatky, že by v tomto smyslu byl náš stát vystaven nějaké bezprostřední hrozbě,“ říká mluvčí BIS Jan Šubert.

Aktuální soudní proces v Německu jen potvrzuje předpoklad českých i zahraničních tajných služeb, že hlavní riziko terorismu plyne zejména od lidí, kteří válčili v zahraničí, například v Sýrii, kde získali výcvik a bojové zkušenosti a z různých důvodů se vracejí zpět do Evropy.

7500 dovnitř, 1400 ven

Česká kontrarozvědka má od vlády oficiální oprávnění spolupracovat celkem se 104 službami ze 65 zemí světa. „Nejintenzivnější kontakty probíhají s asi 60 službami, hlavně ze zemí Evropské unie,“ konstatuje Šubert.

V roce 2014 přijala Bezpečnostní informační služba (BIS) od zahraničních tajných služeb zhruba 7500 informací, poznatků a depeší a předala jim téměř 1400 zpráv a dokumentů. „Převážná většina depeší a zpráv se týkala terorismu,“ potvrdil serveru HlídacíPes.org mluvčí BIS Jan Šubert.

Důstojníci BIS se podle něj v roce 2014 účastnili více než 500 mezinárodních jednání – opět většinou kvůli mezinárodnímu terorismu.

O konkrétních hrozbách či poznatcích s odkazem na „podstatu činnosti tajné služby“ mluvit nechce. „Ale platí, že pokud mají partneři informaci, že se k nám chystá přicestovat nějaký podezřelý člověk, vždy nás informují, abychom byli ostražití a té či oné osobě se maximálně věnovali,“ říká.

Klidní čeští muslimové

Riziko prý představuje i „samoradikalizace“ prostřednictvím agresivních džihádistických webů. Jak napsala BIS na dotaz HlídacíPes.org, čeští muslimové si nepřejí vyvolávat střety, provokace a násilí a respektují české zákony: „Na různé protimuslimské aktivity neodpovídají násilím ani verbální agresivitou a velmi zdrženlivě se chovají k provokacím některých islamofobů. Důležité je, aby mezi ně nezačali ze zahraničí pronikat militanti, kteří by se pokusili českou muslimskou komunitu radikalizovat. Zatím se tak neděje.“

I když podle BIS „nemá od našich zdrojů v terénu, ani od zahraničních partnerů“, nějakou horkou informaci, která by signalizovala, že České republice hrozí okamžité, bezprostřední nebezpečí, latentní riziko plyne především z „příslušnosti k euroatlantické civilizaci, členství v NATO a ze spojenectví s USA“.


Čtěte též

Nebyl vložen žádný komentář
Přidávání komentářů není povoleno
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies