Babiš spojenectvím se Svobodnými toleruje korupci, Rusko a extremismus
Když v pondělí rakouský prezident Alexander Van der Bellen otevřel proslulé „tapetové“ dveře dokonale skryté ve stěně rakouského císařského sídla Hofburgu, udělal nepochybně radost i Andreji Babišovi. Vzápětí poté se totiž na tradičním místě postavil k mikrofonu a oznámil, že po „nelehkém rozhodnutí“ pověřil sestavením rakouské vlády šéfa strany Svobodných Herberta Kickla, jednoho z aktuálních hlavních Babišových spojenců v Evropě.
Rakušané šli k volbám už loni v září a i když na prvním místě skončili právě Svobodní, Van der Bellen jim první šanci k sestavení vlády nedal. Jednání mezi lidovci, sociálními demokraty a stranou NEOS ale koncem minulého týdne zkrachovala, a tak prezident příliš mnoho dalších možností neměl.
Zdá se však, že spojenectví se Svobodnými postrádá srdečnost, s jakou Babiš roky častuje svého hlavního partnera z téže frakce, maďarského premiéra Viktora Orbána.
Svobodní (FPÖ) už byli součástí rakouské vlády třikrát. Ani jeden z těchto kabinetů však nedokončil celé funkční období. Vstup do Svobodných do vlády s lidovci Wolfganga Schüssela na přelomu tisíciletí vyvolal masové demonstrace a diplomatické sankce ze strany dalších evropských zemí – včetně Česka pod vedením tehdejšího premiéra Miloše Zemana.
Kam zmizely stranické fondy
Naposledy Svobodné o moc připravila v roce 2019 takzvaná „aféra Ibiza“ kolem tajně pořízených videonahrávek, kde tehdejší šéf strany Heinz-Christian Strache mluvil s údajnou příbuznou ruského oligarchy o možných odměnách za podporu Svobodných před volbami.
FPÖ v roce 2016 uzavřela smlouvu o spolupráci s Putinovou stranou Jednotné Rusko. Zřekla se jí teprve loni, po vypuknutí další aféry s ruskou stopou.
Jak se později ukázalo, celá akce byla zinscenovaná a přihlásil se k ní vídeňský právník Ramin Mirfakhrai se svým spolupracovníkem. Svou motivaci loni v rozhovoru pro německý časopis Der Spiegel vysvětloval snahou upozornit na korupční prostředí uvnitř Svobodných. „Ibiza je projekt dvou lidí,“ odmítl tehdy spekulace o tom, že si výrobu videí objednala jiná politická strana nebo že aféru zinscenovaly tajné služby.
Dnes Svobodní sahají poprvé v historii po vládě, v níž by nebyli jen koaličním partnerem, ale hlavní silou. Navzdory tomu, že si s sebou táhnou řadu stínů z dávné i nedávné minulosti.
Vedlejším produktem aféry Ibiza byl i skandál kolem možného rozsáhlého zneužívání stranických fondů funkcionáři FPÖ k soukromým účelům a financování osobního luxusu. V epicentru skandálu stojí právě bývalý vicekancléř Strache, úřady ale vyšetřují třeba i europoslance Svobodných Haralda Vilimského, byť oba vinu odmítají.
Harald Vilimsky je nejviditelnější tváří Svobodných mezi europoslanci, a nyní i mezi špičkami nové europarlamentní frakce Patrioti pro Evropu, kterou loni po eurovolbách založil se Svobodnými maďarský Fidesz Viktora Orbána a hnutí ANO Andreje Babiše.
Vilimsky loni v říjnu s malou skupinou dalších europoslanců vyrazil podpořit Donalda Trumpa krátce před prezidentskými volbami v USA přímo do New Yorku. Za ANO byl na místě europoslanec Ondřej Knotek.
Dream big again! 🌟 The @PatriotsEU delegation and our Center are gearing up for a historic @realDonaldTrump rally at Madison Square Garden! 🇺🇸🔥 pic.twitter.com/D3j41Ul6Cz
— The Center (@alapjogokert) October 27, 2024
Vazby na zahraniční politiky zapletené v různých kauzách Babišovu hnutí ostatně nikdy nevadily. Nejlepším příkladem je maďarský premiér Viktor Orbán, jehož zeť před časem čelil podobnému prověřování evropského Úřadu pro boj proti podvodům jako sám Andrej Babiš a jeho Agrofert v kauze Čapí hnízdo.
Když v Rakousku tančil Putin
Rakouští Svobodní jsou však složití spojenci i z dalších důvodů. Jedním z nich je blízkost k Rusku. Ačkoli výše popsané vyústění aféry Ibiza mnozí příznivci Svobodných vnímají jako potvrzení toho, že strana ruské konexe nemá, FPÖ v roce 2016 uzavřela smlouvu o spolupráci s Putinovou stranou Jednotné Rusko. Zřekla se jí teprve loni, po vypuknutí další aféry s ruskou stopou.
Ta ve skutečnosti začala už v únoru 2018, kdy se první vláda Andreje Babiše v Česku teprve dostávala do tempa. Tehdy provedla rakouská policie razii v sídle jedné z rakouských tajných služeb BVT. Bylo to mimochodem jen pár měsíců před tím, než si tehdejší rakouská ministryně zahraničí Karin Kneisslová zatancovala na své vlastní svatbě s Vladimirem Putinem, kterého pozvala na oslavu.
Ministrem vnitra za Svobodné byl tehdy právě Babišův nový evropský partner a aspirující rakouský kancléř, šéf FPÖ Herbert Kickl. Aféra BVT rakouskou justici zaměstnává dodnes. I zde obvinění u soudu svou vinu popírají.
Celou kauzu loni zevrubně popsal evropský magazín Politico pod přiléhavým titulkem „Putin ovládl rakouskou tajnou službu. Teď jde po rakouské vládě“. S odvoláním na zpravodajské zdroje tvrdí, že razie byla součástí Ruskem organizované operace s cílem diskreditovat tajnou službu BVT a postavit ji na nových základech pod vlivem Moskvy.
Politico popisuje vazby mezi uprchlým podnikatelem ze zkrachovalé společnosti Wirecard Janem Marsalkem, označovaným za ruského špiona a momentálně pobývajícím v ruském exilu, a jeho rakouskými spolupracovníky s vazbami na tajnou službu BVT i na stranu Svobodných, kteří měli z prostředí tajných služeb vynášet informace ve prospěch Moskvy.
Vzhledem k těmto vazbám mohly při razii do Ruska potenciálně uniknout i přísně tajné dokumenty, které v rámci informační výměny sdílely s rakouskou BVT tajné služby jiných západních zemí. Právě proto zahraniční partneři v následujícím období odstřihli Rakousko od některých citlivých zpravodajských informací.
Hnutí ANO mezi konspirátory
Pomyslný trojúhelník problémů FPÖ vedle vážných korupčních podezření a vazeb na Rusko uzavírá tradiční pravicový extremismus v řadách Svobodných.
Blízkost FPÖ k organizacím typu buršáckých spolků nebo Identitárního hnutí, které tajné služby považují za extremistické, se ukázala například i na nedávné akci v Praze, o níž HlídacíPes.org podrobněji informoval zde.
Související články
Praha jako cíl konspirátorů a extremistů z Německa a Rakouska. S Klausem na pódiu
Evropa suverénních xenofobů. SPD a ANO přikryly extremismus svých spojenců
V jednom z pražských kongresových hotelů se v polovině prosince sešli zástupci německé a rakouské antisystémové scény – aktivisté, právníci, blogeři i politici. Na místě měla své zastoupení i strana Svobodných, v osobě europoslance Geralda Hausera a šéfa think-tanku blízkého straně Svobodných Johannese Hübnera.
Za Česko vystoupil exprezident Václav Klaus. Jedním z panelistů byl i rakouský pravicový extremista Martin Sellner.
Do Prahy tuto uzavřenou a předem utajenou konferenci svolal Stefan Magnet, šéf internetové televize AUF1, která od roku 2021 vysílá z Lince v Horním Rakousku, své publikum má však i v sousedním Německu. Sám Magnet má kořeny v neonacistické rakouské scéně, jeho médium pak vyrostlo na antisystémových protestech během covidové pandemie.
V Německu stejně jako v Rakousku také platí, že tábory „obyčejných“ odpůrců proticovidových opatření se často prolínají s konspirační a mnohdy i násilnou extremistickou scénou. Ukázaly to například plány na převrat vzešlé z tohoto prostředí v Německu v roce 2022. V Rakousku je politickým zástupcem těchto skupin především právě strana Svobodných.
Svobodní mají směrem k extremismu na kontě řadu skandálů, ať už šlo o výroky zlehčující holokaust, nebo nacistické zločiny, či o výroky rasistické. HlídacíPes.org tyto skandály FPÖ popsal už dříve opakovaně, nejnověji zde). Ostatně i sám šéf strany Herbert Kickl před lety veřejně polemizoval o tom, zda na jednotky SS lze kvůli jejich zločinům uplatnit kolektivní vinu.
Přítel Orbán je jen jeden
Pokud se FPÖ nakonec dohodne s rakouskými lidovci na vládní spolupráci, což vzhledem k blízkosti zejména ekonomické části jejich programů není nepravděpodobné, mohl by si po podzimních parlamentních volbách v Česku rakouský kancléř Herbert Kickl teoreticky potřást rukou s premiérem z hnutí ANO – ať už to bude Andrej Babiš, nebo ne.
Související články
Orbán odměňuje své věrné v Česku. Maďarské vyznamenání má i novinář Léko
Za zásluhy o Visegrád. Maďarské státní vyznamenání pro Babišovu Tünde Bartha
Zdá se však, že spojenectví se Svobodnými postrádá srdečnost, s jakou Babiš léta zahrnuje svého hlavního partnera z téže frakce, maďarského premiéra Viktora Orbána.
Kromě toho, že Babiš Orbána roky častuje oslovením „přítel“, dostala loni Babišova klíčová spolupracovnice Tünde Bartha od Orbána i státní vyznamenání. Ve Vídni zatím nic podobného na obzoru není a o námluvy se Svobodnými se ještě donedávna namísto ANO pokoušela hlavně SPD Tomia Okamury.
Pro Babišovo hnutí každopádně spojenectví se Svobodnými znamená zavřít oči nad celým seznamem důvodů, proč s touto stranou nespolupracovat – od korupčních skandálů přes ruské kauzy až po extremismus. Tohle dilema si ale ANO zjevně už dávno vyřešilo, když s FPÖ vytvořilo společnou evropskou frakci.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Bez Ruska se v Česku pořád natankovat nedá. Závislost na Putinovi má skončit příští rok
Rok, ve kterém Tomio Okamura zmizel ze zpráv o českém extremismu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
36 komentářů
Se sešli zástupci antisystémové scény😁
,…. co mi to jen připomíná.? 😁😁
Rakouský prezident Van den Bellen pověřil sestavení vlady vítěze voleb predsedu FDP R. Kickla. Trvalo to dlouhé měsíce a prezident se dostal do svizelne situace, když premiér Nehammer odstoupil po fiasku sveho vyjednávání o vládě. Situace ve stredni Evrope se mění. Obdobný trend lze očekávat i v Česku. Politika nabrala odlišný trend, nas premier, takto politolog p. Fiala se dostává, do pozice „sám vojak v poli“. To je hodně neúspěšně a k tomu ceská, ekonomika stagnuje. Čekat do podzimu je zpozdile, jiný termín voleb by mohl porážku zmírnit. Na to musí být odvaha. Nová vlada bude mít velmi těžké úkoly k řešení. Bez ústavní většiny se vše bude protahovat a nutne zákonné změny se budou prodluzovat. Geopoliticke zvraty jsou pravděpodobně z těchto důvodů musí být nová vlada se silným mandatem.
Nu – když to blafá Hlídací pes tak tedy na tom něco bude, že! Kde ale se v podobných hafanech bere ta drzost, aby někoho nálepkovali, to ví jen Bůh! Jeden sám je hloupější než druhý.
Největší, nejdrzejší hlupák bude asi ten, který čte texty i když mu nevoní, sám nálepkuje hafany a ještě je srdnatě komentuje. 🙂
… no tímto příspěvkem jste se dokonale odrovnal, protože „zakazujete“ číst cokoliv – co „RD“ nevoní… To je právě naopak, protože v demokracii by se mělo alespoň číst(slyšet, vidět) vše, co je na „trhu“, protože pak nejlépe se poznají „vejři… “ a pak jejich komentování je velice snadné… Jeden „takový“ má tady jednoznačné, sebevědomé – ale tím i jednoduché, unisono názory (třeba o čecháčkovství..).
Že bych si dovolil, ono je to přece o něčem úplně jiném.
Je naprosto jedno, jestli pan prezident Van der Bellen pověřil sestavením rakouské vlády šéfa strany Svobodných Herberta Kickla
„předtím nebo potom“.
Protože – pokud by šlo jen a to, a vzhledem k tomu, že ochotna ostatních stran jít se Svobodnými do vládní koalice byla a je nulová, tak tu novou (většinovou) vládu pan Kickl stejně nesestaví, ani předtím, ani potom.
Což by jistě „těm správným politikům“ v Rakousku nevadilo, jenomže oni se pak nedokázali dohodnout na té společné většinové vládě ani mezi sebou, což je horší.
A pokud už to srovnáváme s panem Babišem, je nutno připomenout, že po vyhraných volbách v roce 2017. Taky tehdy nedokázal sestavit většinovou vládu. Takže po celé ty 4 roky vládl s menšinovou vládou. Sice vládl, ale co se týče jakýchkoliv reforem, nebo vůbec změn zákonů, kde byl odkázán na hlasování parlamentem, skutečně ničeho většího dostáhnout nemohl – nacož jeho kritici často zapomínají.
Nicméně vzhledem k situaci k Rakousku – na to znám jejich politický systém málo, abych dokázal říct, zda by mohl pan Kickl vést menšinovou vládu. Od toho jsou zde jistě lepší jiní experti.
No a pokud se týče, toho kdo a kde víc korumpuje a krade, v tom už se člověk nevyzná ani u nás. Jak si dobře pamatuju, tak to bylo vloni, krátce před podzimními volbami, když policie masově zatýkala politiky různých stran, kteří byli často na kandidátkách. Viz třeba zde
https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/2552768
Ovšem, kolik z nich a které , pak zase po výslechu propustila bez obvinění, kolik třeba propustila s tím že je bude ještě dlouuho vyšetřovat na svobodě , a kolik z nich sedí ve vazbě protože důkazy jsou, , to už se pak čtenáři dozvídali jen stěží..
Nemáte pravdu. Největší darebáci, kteří korumpují druhé a kradou státní finance se nacházejí v Hnutí ANO. Je třeba si pamatovat různé jejich podvody a zásahy do přidělování státních a evropských dotací a také používání různého metru při vyšetřování orgánů činných v trestním řízení. Těchto případů bylo nepočítaně a vždy skončily pod kobercem.
… no tak povídejte o těch případech, kterých (prý) bylo mraky…
Cechackove respektujte rozhodnuti rakouskych volici to je preci demokracie…nebo chcete Gruzii, Rumunsko a dalsi…
Nebo-li Horáček nerespektuje svobodu slova.
On někdo v článku zpochybnil volby v Rakousku a právo Svobodných na sestavení vlády? Já myslím, že nikdo. Tak o čem tady vlastně plkáte a lžete, Čecháčku?🙂
Babišovi se spojenectví a dobré vztahy s vládami okolních států budou do rozbouřených vod, do kterých míříme, hodit.
Nálepkování, milý Pse, je k ničemu. Nefuguje.
Pzn. – Tak se nám to Rakousko – Uhersko tak nějak sune do houfu.
Oni hlavně nefungují soudruzi z FPO, plavčíku. A pokud chce agent bureš prohloubit svou pověst podepisovače green dealu a likvidátora dostavby Temelína, tak jen s chutído toho. Chápu, že soudruzi mají krátkou paměť. Ale normální lidé si ještě pamatují jak právě FPO v čele s homosexuálem haiderem dostávala největší hysterické záchvaty z prvních dvou reaktorů v Temelíně.
Jsme o 20 let dál, problémy jsou od toho, aby se řešily.
Tenkrát se ČR s Rakouskem nijak moc nepotřebovali.
Dnes je situace jiná.
Ano, jsme o 20 let dál … tedy krom plavčíka a zelených nácků z FPO. Nevšim jsem si, plavčíku, že by FPO obrátilo a začalo vehementně prosazovat zpuštění Zwentendorfu nebo obecně plédovat za jadernou energetiku. Nebo máš snad nějaké insider informace o tom, jak se mladí rakouští náckové učí štěpit atom? No tak sem s nimi. Prozatím to totiž vypadá, že ČR s ohledem na svou energetiku potřebuje rakouské nácky asi stejně, jako SLovensko potřebuje orbána, který roky neustále deklaruje, že zruší benešovy dekrety a trianonskou smlouvy, tedy mimo jiné spolkne celé SLovensko.
MMCH, Zwettendorf byl v podstatě šrot, zaostávající i za staršími JE v socialistických zemích. Nemá oddělený reaktorový a turbínový parní okruh, takže na turbíny by šla silně radioaktivní pára přímo z reaktoru. V té době už byl standardem tepelný výměník, vyhřívaný párou z reaktoru a generující páru na pohon turbín.
V jaké době, jaderný pytlíku? Tvoje dojmy o západních varných reaktorech zřejmě pocházejí od jezera Karačaj. Realitou je, že i to zeleně iracionání rakousko avšak volnotržní se na svou první komerční jadernou elekrárnu zmohlo dřív než komoušské těžkoslovensko, a to přesto že jádro zde bylo preferovanou oblastí. Každopádně oceňuji, že se neztrapňuješ popíráním totální zelenosti soudruhů z FPO a jejich snahu zlikvidovat českou energetiku.
Stavba Zwentendorfu (za zkomolení se omlouvám) byla zahájena v roce 1972, v tom samém roce byla JE Jaslovské Bohunice uvedena do provozu.
Na dva dotazy panu Googlovi byl váš nesmysl vyvrácen.
S neužitečnýma vládama to neužitečnému Babišovi a jeho neužitečným voličům určitě půjde. Vrána k vráně… 🙂 To, že Babišova vláda potopila výstavbu plynovodu Stork II z Polska (2019), kterou připravila Sobotkova vláda a který by pro ČR mohl zlevnit plyn a učinit přísun plynu plynulejší, čecháčkovské řepy nezajímá… Komu není shůry dáno…🙂
Nevzpomínám si, že by v bývalém Rakousku-Uhersku byli nějací proruští neumětelové a chytrolíni. Rakousko-Uhersko válčilo s Ruskem, pokud si na rozdíl od jiných pamatuji. Trochu bramboračka v orientaci, směřování a názorech.🙂
Co má to, co píšu, společného s tím, co píšete Vy?
Bývalé RU bylo na rozdíl od následnických států dostatečně silným subjektem, aby mohli dělat vlastní politiku a popř. úspěšně či neúspěšně válčit s Ruskem, Pruskem, Francií, Itálií…
„Dostatečně silným subjektem“, kterému v době průmyslové revoluce vládli operetní feudálové, a němci s čechy a poláky si chtěli navzájem podříznout krky, stejně jako si navzájem chtěli podříznout krky maďaři se slováky, rusíny, chorvaty a rumuny, jsi chtěl říct plavčíku.
no opětně nemáte až tak pravdu (jako obykle..). Rakousko-Uhersko dostalo od Ruska za pomoc při válce proti Napoleonovi Halič… Tedy časově dostudovat ještě více než jen k Havlíčkovi…
Rusko Halič po porážce Napoleona vrátilo Rakousku-Uhersku. Co by s ní taky dělalo, když tam nežili žádní Rusáci… To ještě vládl v Rusku car a jakž takž ještě „rozum“… Na rozdíl od dnešních postkomunistických primitivů. 🙂
.. no tak to Rusko mělo v době porážky Napoleona i kus Polska na západ – a tam také nežili rusové, že ? Když tehdy v té době (+- století) někdo vyhrál bitvu, tak měl i území, které pak mohl třeba i za „výpomoc“ třeba ve válkách tak zase někomu „postoupit“.. A ten kdo války prohrál, tak většinou o to území přišel… My jsme takhle po I.sv. válce „dostali“ Podkarpatskou Rus, Rusko se za výstup z I.sv války vzdalo právě té své západní části, kde bylo Polsko a Ukrajina… Takhle holt se ty hranice kdysi měnily…
RU bylo dostatečně silným státem, aby mohlo dělat vlastní politiku Oproti nástupnickým státům, které byly vždy něčí přívěšek. Válčilo s Ruskem, Pruskem, Itálií, Tureckem, Francií. Někdy s úspěchem, jindy s neúspěchem, jak už to tak chodí.
Rozpad RU byl pro střední Evropu ze zpětného pohledu katastrofa. Napravme to.
RU bylo přestárlý feudální bordel na kolečkách ve vleku němců z raichu, plavčíku. Kdyby se RU nerozpadlo, tak zde nastane krvavé občanská válka, jak jsem ti ostatně výše vysvětloval. I v 19. století dělalo samostatnou politiku ze 100 let tak maximálně 20 let dohromady. Ve století 20. to už byl jen německý apendix, na který dopláceli neněmecké a neuherské národnosti.
Na webech energetiků se lze dočíst, že norský plyn, proudící tímto plynovodem, je složením natolik odlišný od ruského, že by se musela přeštelovávat některá průmyslová zařízení, což není zadarmo a bylo by to s perspektivou, že se to bude dělat opakovaně. Takže se do toho Babišovi, protože má, na rozdíl od vás, ánung o průmyslové výrobě, nechtělo.
A patrně nemáme strukturu vedení plynu takovou, aby se dal pouštět jen tam, kde to nevadí (což se asi týká i domácích spotřebičů).
Na webech burešových podržtašek jsi chtěl říct. Samozřejmě to by problém nebyl, jenže burešovi přišlo levnější neprodloužit smlouvy s Nory místo toho, aby investoval do energetické bezpečnosti nejen firem, které jakýmsi záhadným způsobem získal ale i celé ČR. Alespoň trochu slušní průmyslníci do diverzifikace energetických zdrojů investovali.
Problém je, že ta videa nemohla být akcí dvou lidí. Musela je vygenerovat rakouská tajná služba, případně alespoň její část, zapletená do v podstatě protistátního spiknutí.
Mainstreamová politická a mediální scéna připomíná čím dál víc komanče během perestrojky.
„Připomínají“ ? Bureš komanč byl a je. Voličská základna anonanistů jsou komanči v důchodu.
To jako tím, že Babiš podporuje rakouské Svobodné, podporuje korupci, která vychází z EU?
Aby nepodporoval, když je existenčně závislý na sosání dotací.
Pokud se Svobodným podaří sestavit vládu, bude to další rána pro bruselské progresivisty, liberální demoktaty, multikulturalisty, ekology a další totalitáře. A příčetný premiér ČR by s nimi vyměnil podporu Temelína a Dukovan za podporu jejich bruselské agendy. Protože ultralevicoví zelení se už zdiskreditovali i v tom Rakousku.
Pokud chce současná vláda vyeskalovat politickou situaci v kampani, budiž, vše tomu nasvědčuje. Nejedná v českých zajmech, to se musí zákonitě vrátit. ČR má dost svých problémů, lhanim a lakovanim se hospodářska situace nezlepší. Je faktem. ze hnutí ANO nema odborníky a bude je obtizne hledat. ODS a její souputnici, vsadili na EU a na podporu Ukrajiny. Trampa podcenili ve všech smerech, rýsuje se porazka a opět se bude lhát a lakovat na růžovo. Rok 2025 bude geopoliticky turbuletni, premierova zaslepenost je neskutečná, navíc chce relativní domácí klid vyostrit, když jeho politické vize jsou scestne a neodpovídají realite. Země bývalého mocnarstvi mění kurs, jen ČR zpomaluje a čeká na dobrý vítr, ten nejméně na čtyři roky nepřijde. Na kapitanskem můstku jsou nepatřícni kormidelnici.
Výměnu můžeme provést na podzim. Je mi líto, i cvičená chobotnice by byla lepší než současná vláda.