Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Demonstrace proti vládním anticovidovým opatřením, hnutí Querdenker. Berlín 2020. Foto: Profimedia
,

„Putine, osvoboď nás.“ Konspirátoři v Německu plánovali státní převrat a únos ministra

Desítky lidí z hnutí Querdenker se měly v Německu na platformě Telegram domlouvat na únosu ministra zdravotnictví, svržení vlády a převzetí moci v zemi. Domovní prohlídky u podezřelých podle policistů dokázaly, že plány byly myšleny velmi vážně. Našly se zbraně, výbušniny i peníze na financování celé akce, jež měla i výraznou ruskou stopu.

V Německu nejde o žádný blesk z čistého nebe. Radikalizace konspirátorů a pravicových extremistů na sociálních sítích se v posledních letech stupňuje, výhrůžky smrtí dostávají ministři i premiéři spolkových zemí. Velká část organizovaných skupin má podle zjištění německých médií i úřadů jedno společné – šíření ruské propagandy.

O odhalených plánech na převrat informoval v polovině dubna jako první magazín veřejnoprávní televize ARD Report Mainz.  Celkem dvanáct osob mělo plánovat, že způsobí celostátní výpadek proudu útokem na trafostanice a elektrické vedení. „Akce Blackout“ měla vyvolat chaos a podmínky podobné občanské válce, což chtěla skupina využít ke svržení demokratického systému v Německu a následnému převzetí vlády.

Proti covidu a za Rusko

„Podle generálního státního zastupitelství v Koblenci bylo cílem skupiny svolat do Berlína ústavodárné shromáždění o 761 členech, které by po systémovém kolapsu zavedlo v Německu nový řád,“ napsal deník Tagesspiegel.

Souběžně měl být v rámci akce „Klabautermann“ unesen spolkový ministr zdravotnictví Karel Lauterbach a  zlikvidována jeho ochranka. Ministr vnitra spolkové země Porýní-Falc Roger Lewentz uvedl, že celkem se jednalo asi o 70 členů několika skupin na sociální síti Telegram, kteří v chatu mimo jiné vyjádřili přání, aby Putin napadl i Německo a prosadil zde jiné systémy vlády.

V historii chatů skupin hnutí Querdenker se objevuje pravicový extremismus, ideologie tzv. prepperů, odmítání proticovidových opatření, a především ruská propaganda.

Ukazuje to například analýza Centra pro monitoring, analýzu a strategii (CeMAS). Ta zkoumala deset německojazyčných konspiračních ideologických kanálů Telegram s nejširším dosahem během prvního týdne války na Ukrajině, z nichž mnohé provozovali právě přívrženci Querdenker. Osm z deseti kanálů bylo „jednotných ve svém proruském postoji“, konstatuje autor analýzy Jan Rathje.

Na řadě konspiračních kanálů na Telegramu se válka stala hlavním tématem a nahradila pandemii. A to ještě předtím, než konflikt vyvolaný Ruskem začal. Web Süddeutsche Zeitung analyzoval 1,2 milionu zpráv ze 750 skupin a kanálů. Zjistil, že už v době krátce před začátkem války na Ukrajině, se objevovala výrazně častěji klíčová slova související s válkou – například Putin, Zelenskyj nebo právě slovo válka – než slova související s pandemií.

„Putine, osvoboď Německo“

„I když jejich postoje k válce nejsou vždy jednotné, drtivá většina známých představitelů konspiračních teorií a Querdenker na Telegramu se staví proputinovsky nebo sdílí obsah ospravedlňující ruskou agresivní válku,“ uvádí web Bayerischer Rundfunk.

Podle jeho rešerší se v bavorských chatovacích skupinách hnutí Querdenker šíří ruská válečná propaganda a obraz Putina jako bojovníka proti západní elitě, který chce denacifikovat Ukrajinu. „Ruský prezident Vladimir Putin je vzýván jako zachránce. V jedné chatové skupině v Ansbachu se objevil vzkaz: Vladimire Putine, osvoboď naše lidi od administrativního konstruktu SRN,“ uvádí příklad server br.de.

Vazby hnutí Querdenker na Rusko se projevily také loni na podzim, kdy příznivci hnutí a zároveň odpůrci očkování proti covidu otevřeli v obci Schechen v Horním Bavorsku nelegální ruskou školu pro neočkované děti (HlídacíPes.org o tom podrobněji informoval zde).

Před ruskou propagandou a jejím destabilizujícím vlivem na Německo varoval i Zemský úřad pro ochranu ústavy (Landesamt für Verfassungsschutz). Od dubna loňského roku sleduje osoby a části hnutí Querdenker německá zpravodajská služba, která v této souvislosti vytvořila dokonce novou kategorii týkající se „delegitimizace státu“.

Ministr jako terč

Pro ministra zdravotnictví Karla Lauterbacha nebyla tato událost zdaleka první podobného druhu. Během období pandemie dostával často výhrůžky násilím a ocitl se na různých seznamech smrti. Pachatelé posprejovali jeho domy v Kolíně nad Rýnem i v Berlíně a poškodili jeho osobní automobil.

„Hlásím každou hrozbu násilí a vraždy. Dostávám je všemi způsoby, e-mailem, poštou, výhrůžky mi chodí do schránek,“ řekl pro televizi ZDF. „Jen v Kolíně nad Rýnem je v současné době zahájeno a probíhá 98 vyšetřování a v 65 případech byla zjištěna totožnost pachatelů,“ upřesnil Lauterbach.

V prosinci loňského roku plánovali radikalizovaní odpůrci očkování zabít také saského premiéra Michaela Kretschmera. Skupina z Drážďan se domlouvala rovněž na Telegramu, kde dokonce tvrdila, že již má pro tento účel připravené zbraně. To se poté potvrdilo při následných raziích, kterých se zúčastnilo 140 policistů.

Na začátku letošního února 56letý muž na Telegramu vyhrožoval smrtí Manuele Schwesigové, zemské premiérce Meklenburska-Předního Pomořanska. „V posledních měsících se ve stále virulentnějších internetových chatech objevuje řada výhrůžek smrtí namířených proti politikům a německé politice zaměřené na omezení infekce covid-19,“ napsal tehdy web The Local.

Jak zkrotit Telegram

Telegram je v Německu druhou nejoblíbenější chatovací platformou hned za aplikací WhatsApp. Zároveň se na Telegramu odehrává nejvíce výhrůžek smrtí, stejně jako radikalizace skupin konspirátorů a pravicových extremistů.

Provozovatelé Telegramu však v minulých letech odmítali spolupracovat s úřady a nereagovali ani na výzvy německé vlády, aby kriminální obsah odstranili. Přitom podle německého Zákona o prosazování práva na sociálních sítích (NetzDG), který platí od ledna 2018, tuto povinnost měli.

Vláda proto provozovatelům hrozila pokutou až 50 milionů eur a nakonec i zablokováním platformy v celé zemi. „Spolkový úřad pro spravedlnost zahájil už v minulém roce řízení o uložení pokuty společnosti Telegram za neplnění povinností vyplývajících ze zákona. Řízení dosud nebylo ukončeno,“ shrnuje pro HlídacíPes.org mluvčí spolkového ministerstva vnitra Christina Wendtová.

Po masivním tlaku nakonec majitelé Telegramu zareagovali a začali s německou vládou jednat. Podle deníku Süddeutsche Zeitung zablokovali celkem 64 kanálů.

„Spolkové ministerstvo vnitra již vedlo s Telegramem konstruktivní rozhovory o spolupráci, zejména o mazání kriminálního obsahu. Spolkový kriminální úřad zaslal společnosti Telegram žádosti o vymazání, Telegram na ně reagoval a provedl příslušná odstranění/blokování,“ potvrzuje mluvčí ministerstva.

Německé úřady kromě toho podle ní zřídily i speciální pracovní skupinu pro stíhání trestného obsahu na Telegramu. Jejím cílem je identifikovat podezřelé osoby a stíhat je.

Pokus o převrat jako přestupek?

Ve „velikonoční“ telegramové kauze plánovaného státního převratu se v tomto týdnu odehrál další zajímavý moment. Poté, co byli čtyři muži vzati do vazby a obviněni z přípravy závažného násilného činu ohrožujícího stát, byl ve středu zadržen ještě pátý, který se evidentně nechtěl vzdát původního plánu.

Zaslal výhrůžný e-mail generálnímu prokurátorovi v Koblenci, ve kterém požadoval okamžité propuštění čtyř obviněných a odblokování chatovací skupiny na Telegramu. Kromě toho vyhrožoval teroristickými a bombovými útoky v Německu i Evropě a také braním rukojmích a vraždami, píše web swr.de.

Kdy a zda budou zadržení členové telegramového gangu obviněni, není zatím jasné. Podle SAT1 hrozí minimálně některým z nich za nedovolené držení zbraní a přípravu závažného násilného činu ohrožujícího stát až desetiletý trest odnětí svobody.

Uzavřen nebyl zatím ani prosincový případ výhrůžek smrtí saskému premiérovi Michaelu Kretschmerovi. Obviněným je v tomto případu vedoucí chatové skupiny na Telegramu. „Není jasné, zda a kdy se obviněný dostaví k soudu. Jedno je jisté: drážďanské státní zastupitelství jej neobvinilo z trestného činu,“ napsal v lednu týdeník Focus.

Podle trestního zákoníku je příprava závažného násilného činu ohrožujícího stát klasifikována pouze jako přestupek. I když dotyčnému hrozí maximální sazba odnětí svobody v délce až deseti let, podle informací Focusu generální prokuratura zřejmě očekává trest odnětí svobody v délce kratší než dva roky.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

15 komentářů

 1. Dr. B napsal:

  No upřímně, postihovat Telegram za to, že se jeho prostřednictvím šíří výhružné zprávy mi přijde podobné, jako kdyby chtěl někdo perzekuovat poštu za stejnou věc. Tedy za to, že někdo někomu pošle výhružný dopis.
  Problém je podle mě spíš v tom, že jsou za výhružky (především výhrůžky násilím) obecně relativně nízké tresty. V praxi to často skončí pouze nějakým „bububu“ či maximálně podmínkou. Je to problém stávajícího právního řádu, kdy jsou majetkové trestné činy „oceněny“ často vyšším trestem, než ty násilné. To v čase přináší jistou společenskou toleranci násilných činů. Výhrůžky jsou tak nyní velmi běžným způsobem komunikace ve virtuálním prostoru a jsou téměř bez postihu. To je dle mého velmi nebezpečný a nežádoucí trend, protože od slov k činům je často blíže, než bychom si přáli.

  • Josef Novotný napsal:

   Pan „doktore“ Problém bude asi v tom, že dopisy v papírové poště nejdou až tak
   jednoduše „heknout“. Kdežto zprávy na „Telegamu“ lustrují v Rusku ON-LINE. Obzvláště poslední dva měsíce !!

   • A. S. Pergill napsal:

    Jistěže se dopisy ůhekovaly“ a dělá se to asi dodnes. Fotochema na to dokonce vyvinula a vyráběla speciální fotografický materiál (dnes se to nejspíš dělá „tikitálně“. A asi by to šlo i zautomatizovat.

  • petrph napsal:

   Za prve, statni posta (zatim) nema povinnost rozlepovat obalky a hledat v nich protistatni a jine zavadne vyroky. Zatimco provozovatele socialnich siti uz podobnou povinnost do urcite miry maji,
   A za druhe, ohledne trestu za vyhrozovani. I nas tr.zakonik hovori o duvodne obave, kterou by mela policie prokazat. Jinak receno,pokud nekdo jen plane vyhrozuje nizky trest, pokud kona prokazatelne pripravy k provedeni, trest vysoky.

  • Sámo napsal:

   A co by jste dělali s moderátory ruské státní televize, kteří si v diskusním pořadu dělali švandu- prý stačí 1 raketa Satan 2 a New York zmizí z mapy světa. Jenom tolik, že pak stačí druhá raketa a zmizí z mapy světa také Moskva. Z toho, jakým způsobem rozvíjejí ruské státní televize diskuse o tak vážných věcech a přitom jsou tak zmanipulované a špatně informované, je patrné, že Putinovo Rusko se zaobírá i myšlenkou, že rozpoutá světovou válku pomocí svých jaderných zbraní. Také z řádění ruských vojsk na Ukrajině nekouká nic dobrého. Toto všechno jenom potvrzuje, že Rusko je říší zla.

 2. wenkovan napsal:

  Nemá smysl vyvracet jednotlivé profláknuté nesmysly jako „pravicoví extrémisté“ nebo dokonce „ideologie prepperů“. Už jenom plánování únosu ministra zdravotnictví! Co by kdo proboha dělal s jedním z vládních úředníků? Leda si ho pro pobavení pouštěl místo estrády v televizi.
  Už si moc nevzpomínám, ale před pár lety proběhla v Německu akce jak přes kopírák, tenkrát byli ti „teroristi“ a „pravicoví extrémisté a pučisti“ odhaleni v ozbrojených složkách, čacky pochytáni, s velkou pompou prezentováni a zavřeni. Potom dlouho nic a pak ten, kdo se pídil, nalezl někde na patnácté stránce jednořádkové sdělení, že se nic neprokázalo a všichni pučisti a teroristi byli propuštěni.
  „V historii chatů skupin hnutí Querdenker se objevuje pravicový extremismus, ideologie tzv. prepperů, odmítání proticovidových opatření, a především ruská propaganda.“ Už chybí jen to, že v zimě nesypou ptáčkům (Sýkorám).

  • Pavel napsal:

   Máš pravdu, že rusonáckové s pravicí nemají společnou ani evoluční vývojovou linii, a že do jednoho jsou to prachsprostí levičáci. Na druhou stranu evidentně, widláku, nechápeš, že zatýkání (a případný policejní průplesk) ale může fungovat a funguje jako prevence. Zvlášť pokud se jedná o trestný čin ve formě verbálního nebo elektronického kydání špíny. A pokud taková prevence nebude pravidelně uplatňována, skončí to jako zde: https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/2809637-v-cerne-hore-padly-tresty-za-pokus-o-prevrat-ktery-mel-dostat-k-moci-proruske-vedeni, nebo hůř někým podobným jako agent fsb schroder v kancléřském křesle.

  • petrph napsal:

   Když už vzpomínáme, tak si taky připomeňme rok 1978, když byl (ale levicovými) extrémisty unesen italský ministr spravedlnosti Aldo Moro.
   Je poučné si přečíst podrobnosti tohoto případu, trval asi dva měsíce, s velice silným ohlasem v médiích, kdy tito teroristé komunikovali i přes média s vládou, kdy dokonce i zajatý More mohl takto posílat své vzkazy a názory, atd.. Ovšem i tehdy požadovali „pouze“ propuštění svých zajatých členů, což ale vláda nakonec odmítla, naopak zesílila policejní akce pro nim, takže pak nakonec po dvou měsících ho surově zavraždili.
   Proč se o tom zmiňovat, že ani tehdy k žádnému státnímu převratu nedošlo a ani dojít nemohlo. Pro zavedený státní a politický režim je jakýkoliv jedinec (i když to je ten největší papaláš) nahraditelný.
   Což by měl chápat i německý prokurátor, než zase dělat z debaty hrstky extrémistů na internetu mediální show o státním převratu..

 3. Bery napsal:

  Jednoduchý recept, pochytat, prokázat úmysl, odsoudit a zabavit veškerý majetek, ale nezavřít do fešáckého německého kriminálu se sprchou, hajzlíkem, barevnou TV a WiFi, ale vypakovat štandopede do Ruska, jejich vzoru, aby si to tam užili plnou měrou. Rusáci jim ale nic nedají a ani se k nim nebudou hlásit, protože oni v tom na sto péro nemají prsty, jelikož se nikam nevměšují, nikoho nenapadají, nevraždí své nepřátele po celém světe, jsou strašně hodní a poctiví, nelžou a nekradou. Oni se přeci jen brání, protože jsou všichni proti nim a trpí těžkou rusofobií a nemají je rádi, a nikdo neví proč?

  • wenkovan napsal:

   „…pochytat, prokázat úmysl“ – jenže v tom to dost často hapruje, ona se ta mrcha spravedlnost proti politické objednávce občas vzepře, ale klid, to se časem poddá.

   • A. S. Pergill napsal:

    Ano, již jakobíni (a po nich nacisté i komunisté) tvrdili, že povinností advokáta i soudce je být součástí obžalovacího týmu 🙂

 4. petrph napsal:

  Že o tom tak mluvím, ale vzhledem k tomu že se tady o tomu dělala nedávno taková reklama. Nemohli by i tyhle informace prověřovat investigativci s pomocí „factcheckingu ?
  Že německá policie pravicové extrémisty sleduje a odposlouchává, a že jim při každé nejmenší příležitosti zatýká a obviňuje ze všeho možného, je známá věc.
  Ale – ale třeba v tomto případě konkrétně – dejme tomu, jistě policie zveřejní foto těch hromad zabavených zbraní – jistě fastcheckeři nezávisle zjistí o jaké ty zbraně šlo, odkud pocházely, kde mohly či ne uloženy,
  zda jsou například dostačující pro provedení státního převratu (nikoliv tedy jen nějaký atentát či teroristický čin). Zda těch zmíněných „povstalců“ bylo dostatek i jen na pokus o takový převrat. Zda měli měli mezi sebou odborníky pro vedení boje, ale i politiky s dostatečnou autoritou pro převzetí vedení státu, Atd, atd,.. otazek spousta, ale i toto by měli investigavci po prokuratuře prošetřit. Padni komu padni
  Jenom o odposlechnout nějakou diskuzi na sociálních sítí, kde si radikálové předhánějí v nějakých smyšlených návrzích, asi jako v hospodě, nedokazuje prakticky nic,.. Jen se té vracíme tak o 150 let zpátky, kdy policie posadila do té hospody bretšnajdra, který ty jejich velezrádné výroky zapisoval..

 5. Martin Vaněk napsal:

  Paní Sýkorová, vzpamatujte se…! Kdyby Rusko chtělo, nebude platit pomatence v Německu, ale dojede si pro klíče od berlínské brány během dvou měsíců samo… 😀

 6. Zdeněk Větrovský napsal:

  Pochytat, potrestat a po uplynutí trestu vyhostit bez jakékoliv možnosti návratu do západní Evropy.Strycek Putin s krví na rukou bude jistě rád.

 7. A. S. Pergill napsal:

  Je to prostě reakce na politický systém, který se stává stále více zločinným a stále více podobným tomu, co bylo v Německu za Hitlera.

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaMediální Gramotnost