Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
,

Koronavirus ovládl české dezinformační weby. Terčem číslo jedna byla Evropská unie

Mediálním tématem číslo jedna byl v první polovině roku koronavirus. Českým alternativním a dezinformačním webům posloužil jako zdroj inspirace pro konspirační teorie nebo jako argument pro kritiku údajné neschopnosti Evropské unie. Vyplývá to ze studie organizace Prague Security Studies Institute. “Konspirace se netýkaly České republiky, protože je snazší je ověřit,” říká její programový manažer Jonáš Syrovátka.

Přes 2500 článků na téma COVID-19 si mohli fanoušci alternativních informací od začátku března do konce května přečíst na osmi českých webech, které jsou spojovány s šířením dezinformací a zavádějícího obsahu. Jmenovitě jde o stránky AC24, Aeronet, Česko Aktuálně, Důležité 24, Nová Republika, Protiproud, Zvědavec a českou pobočku ruské informační agentury Sputnik. 

Největší podíl článků na sledované téma patří webu Sputnik. Ten jich publikoval 1600. Nižší počet publikovaných článků na ostatních serverech však neznamená menší zájem webu o téma, ale souvisí s tím, že na nich obecně vychází méně textů. „Míra pozornosti byla u většiny sledovaných webů relativně podobná,“ píše se ve studii.

Organizace Prague Security Studies Institute tyto články, které tvoří více než polovinu z celkového tehdejšího obsahu zmíněných webů, analyzovala. Zjistila, že je lze rozdělit do tří kategorií: 1. články o vývoji situace 2. texty o zahraničních reakcích na pandemii a 3. konspirační teorie.

Ruský zázrak

V první kategorii se objevují z velké části články zaměřené na vývoj situace v České republice. Jde například o informace o počtech nakažených, zavádění a následném rozvolňování restriktivních opatření nebo o dopadech pandemie na českou ekonomiku. Tyto články byly podle výzkumníků ve většině případů pouze informativní a neobsahovaly příliš sporných tvrzení. 

Pozornost alternativních webů si získal i vir samotný, konkrétně jeho vlastnosti a vývoj potenciální vakcíny. Tato témata byla častokrát doplněna o výroky ruských a čínských vědců. Zároveň se objevovala především na serveru Sputnik CZ, který je přímo napojen na ruský Kreml. 

Druhou kategorii, texty o tom, jak pandemii zvládají v zahraničí, tvoří především kritika Evropské unie. Ta „byla vykreslována jako zbytečná instituce, jenž kvůli své těžkopádnosti nezvládla včas reagovat na nastupující pandemii a nedokázala pomoci členským státům“.

Svůj kritický podíl však získaly také Spojené státy nebo Slovensko. Zatímco USA podle webů pandemii nezvládly a byly sobecké v otázce mezinárodní pomoci, slovenská vláda byla kritizována hlavně v souvislosti s premiérem Igorem Matovičem. Jeho osobní vlastnosti měly totiž údajně zhoršovat tamní situaci.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 

Naopak pozitivní hodnocení si od webů vysloužila Čína a Rusko. Obě země byly vyzdvihovány, že situaci zvládly s přehledem a za jejich pomoc pandemií postiženým státům – tedy včetně USA. Zajímavým vývojem podle studie prošly informace o situaci v Rusku: „Poté, co počty nakažených v této zemi začaly rychle stoupat, sledované weby se vývojem tamní situace víceméně přestaly zabývat.“

Zase ten Bill Gates

Samostatnou kapitolu pak na sledovaných webech tvoří konspirační teorie. Ty se objevily ve 145 článcích, přičemž nejvíc jich publikovaly servery Aeronet a Zvědavec. Weby přitom ve většině případů nebyly při jejich tvorbě příliš originální – využívaly témata rezonující i na zahraniční dezinformační scéně.

Nejčastěji tak šlo o dezinformační témata spojená s miliardářem Billem Gatesem, který chce z pandemie podle konspirátorů finančně profitovat prodejem vakcíny nebo ji využívá k očipování obyvatelstva.

Právě zakladatel společnosti Microsoft se v době koronavirové pandemie stal nejčastěji trefovaným terčem i zahraničních dezinformátorů. Vyplývá to z jiné studie o šíření dezinformací během pandemie koronaviru, kterou vydalo pět nezávislých organizací zabývajících se ověřováním faktů v evropských médiích.

„Konspirační teorie o Gatesovi mohla být úspěšná, protože její protagonista je globálně známý a zároveň se oblasti očkování věnoval a je možné dohledat jeho výroky o riziku spojeném se globální pandemií,“ vysvětluje výzkumník Jonáš Syrovátka pro HlídacíPes.org. Gates, jakožto jeden z nejbohatších lidí na světě, podle něj spadá do populárního tématu „bohatí a mocní chtějí využít krizi ve svůj prospěch“.

Absence českých témat

Druhým nejpopulárnějším konspiračním tématem na sledovaných webech byl údajný umělý vývoj viru v USA a jeho využití jako biologická zbraň namířena proti Čínské lidové republice.

Specifickou sortu na závěr monitorovaného období dále tvořily antisemitské konspirace. Podle nich tajné židovské spolky využívají koronavirus k vyhlazení bílé rasy a převzetí kontroly nad zadluženými národními státy. Tyto teorie se objevily výhradně na webu Aeronet.

Specificky českým reáliím se podle studie nevěnoval žádný z analyzovaných konspiračních textů. Podle Syrovátky to mohlo být dáno rychlým vývojem situace, což zkomplikovalo vytvoření dlouhodobě funkčního narativu, případně i relativně mírným průběhem epidemie v Česku.

Za důvod lze považovat ale například i to, že přebírání obsahu cizích konspiračních zdrojů je pro tyto weby snazší a zároveň to do jisté míry zaručuje ověřený úspěch. „Tento přístup je mimo jiné i časově a intelektuálně úsporný a umožňuje daným webů ,chrlit‘ denně potřebný počet textů, které udrží existující čtenářskou obec,“ říká Syrovátka s tím, že konspirace zasazené do českého kontextu lze jednodušeji ověřit, a nemusí tak být pro jejich tvůrce příliš efektivní.

Virus neexistuje, ale migranti nám ho tady šíří

Analyzované weby nejsou jediné, které v době koronavirové pandemie šířily konspirační teorie. Expert na dezinformace Jaroslav Valůch, který se společně s iniciativou C19 Dezinfoservis také v době nouzového stavu věnoval ověřování informací na české dezinformační scéně, zmiňuje například web Arfa. „Ten byl podle mě nejaktivnějším dezinformačním zdrojem s největším dosahem. Umně sázel jednu konspiraci za druhou, a ačkoli jich hodně bylo převzato ze zahraničí, měl i české,“ říká.

Jako příklad uvádí konspirační teorii o tom, že měl virus zasáhnout pouze nemuslimské země. Vzhledem k tomu, že v podstatě každá země na světě eviduje nějaký počet nakažených a jsou mezi nimi i muslimské země jako Turecko, Írán, Irák nebo Saúdská Arábie, jde o evidentně falešnou zprávu.

Valůch doplňuje i další témata, která zaznamenal během činnosti iniciativy C19 Dezinforservis. Za velmi populární považuje propojení pandemie s migrací: „Psalo se, že migranti v Evropě schválně kýchají na bílé seniory, aby uspíšili vymření evropské populace, nebo že do Evropy míří nová vlna úmyslně nakažených uprchlíků.“

Výrazně se podle něj šířily i teorie kolem tvrzení, že virus vůbec neexistuje a statistiky nakažených jsou falešné.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

49 komentářů

 1. A. S. Pergill napsal:

  Já jsem toho názoru, že Bill Gates je vcelku vděčným terčem pro své amorální a v některých případech i kriminální chování v době, kdy vedl Microsoft. A protože starého psa novým kouskům nenaučíš …

  A co se týče EU, ta ani nedokázala zajistit volnou výměnu zboží na svém území, pokud se jednalo o roušky nebo další klíčový zdravotnický materiál.

  • Tondach napsal:

   Evropská Unie od samého prvopočátku NIKDY neměla společnou zdravotnickou politiku, nemá žádnou zdravotnickou komisi ani nic podobného …. proto se „nestarala“ o roušky a nic podobného! Jste vlastně klasická ukázka toho, jak se vytvářejí nesmyslné fámy!

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    A jaká fáma by byla smysluplná, nebo přímo „smyslná“? Třeba, by to bylo, kdyby někdo napsal, že EU se starala o roušky a další klíčový zdravotnický materiál, a zajistila tak dobrou výměnu zboží na svém území, že Německo tu a tam zadrželo dodávky roušeka pod. do jiných zemí? Což ovšem, bylo i ve zpravodajství ve všech druzích médií takže zřejmě něšlo o fámu, ani hoax či jinou formu dezinfomace.

   • Pavel Liška napsal:

    Mě by bohatě stačilo, kdyby třeba ta Ursula von der Leyen v jeden společný čas vystoupila v TV ve všech zemích Unie s nějakým projevem. Jakože jsme v tom všichni. Pomůžeme si navzájem. Vytvoříme koordinační centrum. Vyčleníme prostředky. Atd. Prostě jako, jsme na jedné lodi a společně to zvládneme. V mých očích by EU stoupla v ceně. Ale ono nic. Zpočátku vůbec nic…. Nevyužitá příležitost si zlepšit image. Ale od těch třetiřadých „politiků“, které do Bruselu jednotlivé státy vysílají, se ani nic jiného čekat nedalo.

    • Tondach napsal:

     Ale ona přesně to udělala! Miliardy dostane i Česká republika, tedy Babiš….

     • Pavel Liška napsal:

      Nějak se na ten její státnický projev v hlavním vysílacím čase přenášený do všech zemí EU nevzpomínám Tondachu. Nemůžete mi osvěžit paměť ?
      A co se týká těch miliard…. Raději bych Itálii a jiným postiženým zemím odpustil placení příspěvků do EU, ať si s těmi penězi dělají sami co uznají za vhodné. Anebo bych s tím plánem obnovy za ČR souhlasil, ale nic nečerpal. Ať si to udělají ostatní. Mimochodem, tímto se rozpočet EU navýší desítky procent .
      Kontrolní otázka : „Myslíte, že se poté ještě někdy zmenší ? „

     • Solim napsal:

      To jako dostane ČR miliardy od koho?EK?EU?to sa poskládají na to uřadnici ? Nebo to zaplatíme my všichni přes nějaký ekodane? Což by asi nebylo tak hrozný protože nic není zdarma a ak by to mělo nějaký smysluplný význam pro ekonomiku státu ale ak se té peníze podmiňují na nějaké zelené šílenství o kterých ta paní s EK pořád blábolí tak to teda dík moc ty úžasná EU.To jen k vytváření fám Tondachu.

   • A. S. Pergill napsal:

    Roušky jsou také zboží, a to má mít v EU volný pohyb. V praxi státy EU zabavovaly roušky, jdoucí přes jejich území (vlak, kamion) do jiných států. A EU proti těmto akcím dokonce ani varovně nezdvihla prst. Nebýt letecké dopravy, tak se k nám žádný zdravotnický materiál přes země EU nedostal.

    A pokud se týká oné „covid pomoci“: Bude se pomáhat hlavně státům, které si zvolily levicové vlády (Španělsko, Itálie) a v důsledku socanské neschopnosti a zlodějiny, nikoli v důsledku covid jako takového, jsou na tom nyní blbě. Tyhle státy, respektive jejich občany bych jistě nenechal zemřít hladem, ale trošku přidusit (až po vyžírání kontejnerů a popelnic) by jim neuškodilo, jinak se nepoučí a ty socany budou volit znova.

  • martin napsal:

   EU uz v lednu doporucovala, aby se staty EU na epidemii pripravily. andrej s vojtechem tvrdili, ze je vseho dost, ze snu se probrali az zacatkem brezna diky lyzarum.

 2. skeptik napsal:

  Rozhovor s Tomášem Halíkem Naděje v nemocném světě (březen 2020), http://www.halik.cz/cs/tvorba/rozhovory/text/
  Co mne opravdu rozčiluje, je darebáctví těch, kteří využívají tuto situaci k zpochybňování EU: když EU dnes rozumně dává velký prostor k samostatnému rozhodování členských států, volají, že je k ničemu, kdyby dělala opak, titíž lidé by protestovali, že omezuje národní suverenity. Přičemž právě v takové situaci se ukazuje, jak je nutná mezinárodní spolupráce a solidarita – zvláště dojemně působí tyto výroky dnes z Británie po nešťastném brexitu.
  Pro EU je to ovšem také zátěžová zkouška a já pevně věřím, že z ní vzejde posílená a zralejší.

  • Pavel Liška napsal:

   Skeptiku, tak ona to zaspání a nečinnost EU zejména na počátku epidemie přiznala i sama Ursula von der Leyen, pokud mne paměť neklame.
   A tuším, že nad tím vyjádřila i něco jako politování. Tohle nemám z žádného Sputniku ….
   Prostě EU mohla a měla něco dělat, když už ji máme. Třeba jen moderovat rozhovory o pomoci. I se státy mimo EU. Ale co udělali stateční europoslanci, eurokomisaři a euroúředníci ? Utekli z Bruselu jako malí kluci a zavřeli se doma, aby je proboha ten virus náhodou nezasáhnul. A najeli na nějaké videokonference apod….., což nikdy osobní jednání ( osobní chemie, hovory v kuloárech a v hospodách … ) nenahradí a není to produktivní.
   Vždyť EU nebyla ani schopná ( a tuším, že se to nestalo dodnes ) ani stanovit jednotnou metodiku pro evidenci obětí . A to se i podle tohoto čísla teď bude přidělovat ta velká pomoc… !! Kritika EU je oprávněná.

   • martin napsal:

    v dobe, kdy EU doporucovala statum EU se na epidemii pripravit (leden), cela vlada v cele s andrejem resila andrejuv stret zajmu. panika u nas vypukla az kdyz se zacali vracet lyzari z italie zacatkem brezna.

    a jako tresnicka na dortu bylo „solidaridarni“ ukradeni rousek pro tezce zkousenou italii v usteckem kraji, cimz se chlubil komunistickej hejtman bubenicek a minisr vnitra sosan hamacek

    • Pavel Liška napsal:

     Jak souvisí nečinnost EU s nečinností naší vlády? A to upozorňování ze strany EU bylo dost vlažné. Asi tak jako od WHO. To ale Unii za zlé nemám. Horší to bylo až když to vypuklo.

   • skeptik napsal:

    Že to nemáte ze Sputniku? To je opravdu divné, protože přesně toto se na Sputniku Pavle Liško psalo a možná ještě stále píše. Když Tomáš Halík psal o tom darebáctví, nesetkal se před tím s vámi? Spíláte Evropské unii, jakoby to byla Evropská unie, která ten koronavirus do světa vypustila a ne Čína. Jakoby koronavirus byl důsledkem činnosti Evropské unie, díky které se koronavirus do světa rozšířil a ne důsledkem čínského lajdáctví, zatajování a prolhanosti. To vše vám jaksi uniká. Podle vaší logiky by za vznik a průběh 2. světové války bylo zodpovědné Polsko, protože nebylo na válku vůbec připraveno. Vyřiďte mé pozdravy ve Sputniku, Aeronetu a podobných webech.

    • Pavel Liška napsal:

     Skeptiku, Skeptiku….. Nebudete mi věřit, ale já opravdu ty weby co citujete nečtu. Není to čistě náhodou tak, že to podobně vidí i jiní lidé? A dochází k podobným závěrům? Podívejte, o současné EU opravdu nemám dobré mínění. Kdybych věděl, v jaký moloch se EU za pár posledních let transformuje, tak bych v referendu nikdy pro vstup nehlasoval. Zcela zjevně směřuje k potlačení národních států a vytvoření nadnárodní federace pod vedením DE, F a starých zemí bývalého EHS. Už jen proto, že jsou nejlidnatější a mají největší ekonomickou sílu. OK. To je legitimní politický cíl. Jen mi jej někdo v roce 2003 zapomněl sdělit. Cítím se podveden. Stejně si myslím, že by bylo nejlepší odhodit masku, sdělit všem v EU vizi Spojených států Evropských a nechat o ní hlasovat v referendu. Bylo by to jasné. Bylo by to fér. A pokud bych byl přehlasován, tak bych se mínění většiny sice s těžkým srdcem, ale podřídil. Ovšem buďte té lásky a neberte mi právo na kritiku činů nebo spíše nečinů představitelů EU.

     • skeptik napsal:

      Jenže mě šlo Pavle Liško o to, že jste v souvislosti s koronavirem ostře kritizoval EU, jakoby za koronavirus mohla ona. A to nejen v příspěvku, na který jsem bezprostředně reagoval, ale i v příspěvcích v minulosti. O vašem vzteku na Evropskou unii a o jeho důvodech si myslím své. Jen si myslím, že pokud může existovat Ruská federace zahrnující i národy, které v ní být nechtějí, mohla by docela dobře existovat i federace evropská s národy, které do ní dobrovolně vstoupili. Za koronavirus ale Evropská unie nemůže, i když vy se snažíte hlásat, že ano. Čínu, viníka celé koronavirové kauzy zcela přehlížíte, jakoby se jí koronavirová kauza vůbec netýkala a jakoby s ní neměla nic společného. A pokud vy nevidíte rozdíl mezi kritikou EU a zastupováním cizích zájmů s cílem jejího rozbití, protože je to v zájmu jisté mocnosti na východě, pak já ten rozdíl docela zřetelně vidím. A vidím ho i u vás, i když nejen u vás.

    • Oskar (hanák z Hané) napsal:

     Je-li něco opravdu divné, tak to že tak dobře víte co píše ve Sputniku.
     Já si myslím to samé, co Pavel Liška, ale Sputnik jsem nikdy nečetl, ba ani nehledal. To že EU byla z šíření nákazy koronavirem, tak říkajíc na větvi, mně bylo jasné hned na po první zprávě, že EK ústy své předsedkyně odsuzuje uzavření a kontrolu hranic mezi státy. A to bylo publikováno ve všech mediích, včetně tv zpravodajství.

     • Oskar (hanák z Hané) napsal:

      Oprava:… co se píše ve Sputniku.

     • skeptik napsal:

      A to já si občas Sputnik přečtu Oskare (hanáklu z Hané), protože je dobré vědět, čím se ruská propaganda snaží české občany, a nejen ty české, ohlupovat. V případě Pavla Lišky se mi to, jak je vidět, vyplatilo.

    • Pavel Liška napsal:

     Skeptiku, komentář níže mi neumožňuje odpověď, takže píšu moji reakci zde. Nepodsouvejte mi laskavě to, co jsem nikdy neřekl. Proti tomu se prostě musím ohradit. Nikdy a nikde jsem nenapsal, že za covid může EU! To je samozřejmě nesmysl. Kritizuji pouze reakci EU na situaci a její (ne)činnost. Takže laskavě nepřekrucujte moje názory. Dezinformujete ostatní, co si to tu čtou. A o tom zbytku co mi píšete níže, bych s Vámi mohl taky věcně polemizovat, protože to jsou pouze Vaše zevšeobecňující floskule.

     • skeptik napsal:

      Tak že kritizujete EU za nečinnost? A neměla činit především a na prvním místě naše vláda? O naší vládě jste se však nikde ani nezmínil. Nejsou náhodou zevšeobecňujícími floskulemi právě vaše obvinění vůči EU? Mám pocit, že co se týče onoho vámi zmiňovaného zbytku, tak jsem se trefil. A nesoudím tak na základě pouze podle jednoho vašeho příspěvku.

  • A. S. Pergill napsal:

   Tomáš Halík je osobnost, koketující s klerikální totalitou, rozhodně ne demokrat. Jestli ten podporuje EU, tak jí tím v očích demokratických občanů spíš škodí.

   EU se chová jako komunistické režimy ve střední a východní Evropě ve druhé polovině 80. let. Její představitelé se zcela míjejí s realitou i s potřebami občanů. Brexit není nešťastný, to je jen fake šířené bruselskými agenty. Naopak, už je to, že se GB vymanila z pod nadvlády nekompetentních a totálně zkorumpovaných bruselských úředníků, je pro ni obrovské plus. A vyplatilo by se to v delším časovém měřítku i nám.

   • skeptik napsal:

    Jako kdybych právě četl Sputnik nebo Aeronet.

    • A. S. Pergill napsal:

     Na to hodnocení opravdu žádný takový (nebo jiný) web nepotřebuji. Stačí mi toho pána chvíli sledovat a číst mezi řádky.

     • skeptik napsal:

      Přečetl jsem už poměrně dost vašich příspěvků Pergille a na základě těchto vašich příspěvků uvedených na diskuzních stránkách Hlídacího psa vás mohu ujistit, že panu Halíkovi úrovní svých příspěvků nesaháte ani po kotníky. A dáváte to najevo zcela otevřeně, není třeba vaše příspěvky číst mezi řádky.

     • A. S. Pergill napsal:

      to skeptik
      Já se ovšem, na rozdíl od pana Halíka, neživím hlásáním naprosto bezcenných lží.

     • skeptik napsal:

      A vy si myslíte Pergille, že vaše lži mají nějakou cenu? Vy si fandíte. Kromě toho si nevzpomínám, že byste někdy ve svých příspěvcích usvědčil Tomáše Halíka z nějakých lží. Že však lžete vy, dokazujete ve svých příspěvcích.

     • A. S. Pergill napsal:

      Skeptiku,
      celé křesťanství je jen snůška profláklých lží. A to snad Halík jako kněz hlásá a živí se tím, ne?

     • skeptik napsal:

      Celá desetiletí nám totéž co vy, tvrdili komunisté. A nakonec se ukázalo, že jednou velkou profláknutou lží je právě komunismus. U vás to je stejné.

    • A. S. Pergill napsal:

     A pokud se týká EU, vždy jsem ji odlišoval od úspěšného (právem) EHS, které s ní nemá mnoho společného, až na to, že aktiva, vytvořená za éry EHS, jsou nyní prožírána a mnohdy naprosto nesmyslně.

     Celý ten projekt považuji za silně problematický, nesmyslně uspěchaný a nelogický. IMHO EU měla zavést společný jazyk (ideální by bylo pro svou neutralitu a snadnou naučitelnost esperanto), dohodnout se, že bude vyučováno od xté třídy na školách a od yté třídy v něm budou vyučovány některé předměty. Potom měly být ustanoveny strany s celoEUnijní působností (frakce nynějšího EUroparlamentu jsou parodií na politické strany) a teprve potom se měla začít rozvíjet nějaká integrace, víceméně zdola, dle potřeb lidí, hovořících jedním jazykem a volících stejné politické strany do stejného parlamentu.
     Tento projekt „integrace shora“ hrozí děsivými průšvihy.

     • Pavel Liška napsal:

      Pergille, to je marný. Lidé jako skeptik nejsou schopní tohle nikdy pochopit. Zajímavé je, že lidé jako skeptik neumí věcně a se znalostí problematiky fungování EU v diskuzi věcně argumentovat. Ve většině diskuzí, které vedu s mými kamarády a známými, kteří jako skeptik horují pro EU, tak narážím na jejich základní neznalosti a většinou z diskuze vycouvají… Možná se se mnou jen nechtějí pohádat, to je možné taky, ale spíše se o fungování EU do hloubky nezajímají, a představu si dělají jen z mainstreamu, který EU adoruje a stejně jako pro skeptika, je pro něj jakákoliv kritika EU zakázaná. A samozřejmě, kdo kritizuje EU, tak je automaticky kremlofil a obdivovatel Číny. Což je nesmysl. Štve mne to, ale už jsem si na to zvyknul.

     • A. S. Pergill napsal:

      To Pavel Liška
      Stejné zážitky: EU hájí prakticky jen ti, co o ní nic moc nevědí (pokud vůbec něco). A pro vstup hlasovali hlavně lidé, domnívající se, že se vstupuje do přejmenované EHS. A kdo jen trochu pozorně sledoval agitky „pro“, tomu muselo být jasné, že je to jen přebujelá potěmkinská vesnice.

     • skeptik napsal:

      Zato já si Pavle Liško nemohu zvyknout na lidi jako jste vy, Pergill, oba Václavové Klausové a další. A budu proti vám vystupovat, pokud to půjde. Pokud se vám nelíbí Tomáš Halík, kterého jsem citoval v prvním příspěvku, mohu citovat někoho jiného:
      Karel Hvížďala, Vlčice, kniha rozhovorů Karla Hvížďaly s Magdou Vašáryovou a Ivou Brožovou, strana 61 elektronické verze knihy

      Vašáryová: Na druhé straně někteří sociologové upozorňují, že Brusel se stal takovým „Prügelknabe“, otloukánkem. Cokoliv se nepodaří na domácí politické scéně, svede se na Brusel. A najednou vzniká představa Bruselu jako nějaké nové Moskvy. Nebo se řekne, že tam je příliš byrokracie. A přitom počet úředníků pro pět set milionů Evropanů je menší než pro Vídeň, která má 1,7 milionu obyvatel.
      „Evropa není abstraktní pojem nebo složitá byrokratická struktura, a pokud nemluvil předseda Výboru regionů o EU, měl patrně i pravdu.“ Vždyť je to nesmysl: Evropa s 500 miliony lidí nemá ani tolik úředníků jako Paříž. To jsou blbosti. Tímhle tady krmí lidi. Konec úryvku z knihy. Mně se více líbí citát Tomáše Halíka, kde píše přímo o darebáctví. Myslím, že toto konstatování je trefnější, ať už tu kremlovskou propagandu hlásáte s Pergillem a s Klausovými za ruské peníze nebo zadarmo. Pokud tak činíte zadarmo, tím hůře.

     • A. S. Pergill napsal:

      To skeptik
      Laskavě si uvědomte, že každý větší podnik má ve svém vedení specializovaného úředníka, případně celé oddělení, který / které se zabývá výlučně agendou EU. A živí se tím (pochopitelně, z našich peněz) i speciální právnické kanceláře, protože exkrementy plozené Bruselem jsou natolik zmatené, že se v tom vyznají akorát specializovaní právníci.
      A tuhle všechnu naprosto zbytečnou administrativu (jen v ČR jsou to tisíce až desetitisíce lidí) musíte počítat taky. Protože s pádem EU by tihle lidi mohli dostat lopaty a krumpáče a jít dělat něco užitečného – třeba kopat DOL.

     • skeptik napsal:

      Právě jsem dočetl jeden exkrement nadepsaný A. S. Pergill 14.8.2020 (10:14). Podnik, který by měl úředníky speciálně zaměřené na EU, jsem v okolí mého trvalého bydliště nenašel. Pokud snad přece jen někde nějaký vzdálený existuje, mnoho jich jistě nebude. Tak že prostě opět jeden z Pergillových exkrementů.

     • A. S. Pergill napsal:

      Je mi líto, já v jednom takovém pracuji a vím i o dalších.

     • skeptik napsal:

      Tak vy Pergille pracujete v jakémsi podniku, který má dokonce zvláštní oddělení zabývající se speciálně EU? A pokud skutečně pracujete v takovém podniku, kde prosím vás berete ten čas na vysedávání u počítače a reagování snad na všechny nebo alespoň velkou většinu článků nejen na Hlídacím psu, ale patrně i jinde, protože v minulosti se vám v jednom vašem příspěvku i weby popletly? Já mívám období, že se i několik dní kvůli svým povinnostem k počítači vůbec nedostanu a pokud se dostanu, tak stihnu reagovat asi tak na jeden, dva nebo tři články? Jak to jen děláte při svém pracovním vytížení?

 3. Polášek napsal:

  Vybírám si podle nálady a počasí pozitivní zprávy. Důležité je že Babiš slibuje zvýšení důchodů. Není to FN? Chce to v duši klid a nekazit si zdraví negativními meditacemi nad různými hrůzami. Třeba že jedna černá díra sežrala 1000 galaxií.

 4. Pavel Liška napsal:

  To skeptik : skeptiku, Vy jste opravdu kouzelný. Stejně jako paní Vašáryová. Nic jste nepochopil. V Bruselu přece nemá být ŽÁDNÝ úředník. EU má být svazkem kooperujících suverénních států tvořících jednotný trh a volný pohyb zboží a kapitálu. TEČKA.

  • skeptik napsal:

   Ale něco jsem přece jen pochopil, Pavle Liško. Zcela určitě jsem pochopil vás a vaše snahy. A pokud se domníváte, že jsem nepochopil vaše rozumy vyčtené na Sputniku, Aeronetu a podobných webech, případně předané z ruské ambasády, pak mě to opravdu ani trochu netrápí.

   • Pavel Liška napsal:

    Tohle nemá cenu. Vy máte názor, že je dobré mít v Evropě nadnárodní federaci států s omezenou suverenitou. OK. Je to Váš legitimní názor. No a já si zase myslím, že by bylo lepší zachovat plnou suverenitu jednotlivých zemí a vytvořit pouze společnou zónu volného obchodu , eventuálně celní unii. A vše ostatní nechat plně v kompetenci jednotlivých zemí. Tento názor je snad také legitimní a věřím, že stále se nemusím bát jej vyslovit. I na tomto fóru. To je vše. Pokud máte nějaké věcné argumenty podporující Váš názor, sem s nimi. Můžeme o nich diskutovat a přít se o ně. O tom je svoboda. Pokud umíte pouze nálepkovat, osočovat, že jsem ruský šváb a kdovíco ještě, pak je mi Vás opravdu líto. Věcných oponentů si vážím, na rozdíl od lidí , kteří jen škatulkují a papouškují prázdné floskule.

    • skeptik napsal:

     Věcný argument jsem Pavle Liško ve vašich příspěvcích nenašel. Našel jsem u vás pouze názory, které jsem dříve četl na Sputniku. Shoda názorů Sputniku a názorů vašich, zcela jistě náhodná nebude. A je mi úplně jedno, zda jste tyto názory vyčetl na Sputniku přímo vy nebo vám byly předány z ruské ambasády ať už přímo nebo přes KSČM nebo SPD. Že jste ruský šváb jsem sice nikde nenapsal, ale když už jste to napsal vy, nezbývá mi, než s vámi stoprocentně souhlasit.

     • Pavel Liška napsal:

      OK skeptiku. Rád zvednu hozenou rukavici. Takže, pro začátek si porovnejte vývoj HDP států EU ve srovnání s USA a Čínou za posledních 20 let. Zaostáváme. A to tím více, čím je „více Evropy“. Myslím si, že to je i tím, že se EU zabývá sama sebou a tím ztrácí na akceschopnosti a efektivitě. Tím pádem i na produktivitě a zpomaluje se tím její rozvoj. Jednotlivé státy, které se nemusí zabývat politikařením v rámci EU a unavujícími vyjednáváními o kompromisních dohodách, fungují mnohem efektivněji, pružněji a dovedou aplikovat zákony a předpisy přesně na místní podmínky. Moloch EU svými regulacemi a předpisy podvazuje a zpomaluje hospodářský rozvoj a růst mnoha zemí. Jižní křídlo EU je toho důkazem. Skeptiku, tady není prostor pro tuhle debatu s Vámi, ale věřte mi, že nejsem proruský ani pročínský. Naopak, uvítal bych základnu NATO na našem území a byl bych rád, pokud bychom si plnili svoje závazky vůči NATO na 100%. Prostě si jen myslím, že EU v dnešní podobě není dobrý projekt a je naopak brzdou přirozeného a zdravého rozvoje svých členských států. Mohu uvést další argumenty, pro podporu názoru, že v konečném důsledku je v dlouhodobém horizontu členství v EU pro naši zemi nevýhodné. Například volný pohyb pracovních sil ČR poškozuje. V ekonomice a průmyslu se na vedoucích pozicích pohybuji dlouho. Věřte mi, že vím o čem mluvím. A tak bych mohl pokračovat. Obávám se, že tady by nám tuhle diskuzi ovšem editor utnul…. Je to na dlouho, a není to tak jednoduché. Argumenty pro EU jsou taky silné, ale po mých zkušenostech, se znalostí ekonomických čísel a zejména při vědomí toho jak momentálně EU funguje a kam směřuje, jsem jednoznačně pro její rozpuštění.

 5. skeptik napsal:

  Velice stručně: vaše názory jsou buďto velmi podobné nebo totožné s názory Sputniku. Jsou pouze dvě země, které by měly z rozpuštění EU užitek a které o rozpuštění EU silně usilují: Rusko a Čína. Vzhledem ke shodě názorů vašich a názorů Sputniku si jsem jist, že zájmům těchto zemí sloužíte, konkrétně ve vašem případě zájmům Ruska. Měl jsem možnost navštívit země jižního křídla EU (Portugalsko, Španělsko, Itálie a Řecko) před jejich vstupem do EU. Dnes po vstupu do EU jsou tyto země přes své problémy zcela někde jinde. Vyvolávalo ve mně úžas, jak strašně se tyto země po v stupu do EU změnily. A konkrétně co se týče Řecka, to si své problémy už do EU přineslo a kdyby nebylo vstupu do EU a hlavně vstupu do eurozóny, projevily by se tyto problémy podstatně dříve. Problémy jižního křídla zemí EU nesouvisí rozhodně se vstupem do EU, protože tyto problémy byly před vstupem do EU mnohem větší. Tyto problémy souvisí spíše s jejich národní mentalitou a jejich tradicemi a než to se změní, bude to trvat ještě nějakou tu generaci. Už se tak sice pomalu děje, ale než se tak stane úplně, bude to ještě nějakou dobu trvat. To všechno ale víte jistě i vy Pavle Liško a vědí to jistě i v Moskvě, tak že tu není o čem diskutovat. Ostatně Rusko členem EU není a jeho hospodářství je na tom podstatně hůře, než hospodářství zemí EU. V Rusku jsem byl Pavle Liško také.

  • Pavel Liška napsal:

   Ano, myslím si, že Rusko a Čína usilují o rozbití EU . To s Vámi souhlasím. Myslím si také, že by skutečně pro Evropu ( a v dlouhodobém výhledu i pro ČR ) bylo lepší současnou EU rozpustit a vrátit se do zpět do časů EHS. Jsem proto agent Ruska ? Když na obranu před ním chci v ČR základnu NATO ( potažmo USA ) ? Mimochodem, Vy byste mne v tomto podpořil ? Ano, pro Vás mohu tím pádem být tím naivním užitečným idiotem. A možná máte pravdu. Pro Vás je vše jasné a krásně černé nebo bílé. Ale ono je to vše mnohem a mnohem složitější . Vím, že ( i současná ) EU má svoje přednosti, jako ty Svatoplukovy pruty. Obávám se ale, že ty pruty budou časem slabší a slabší a i ten svazek z nich se bude měnit jen v takové proutěné košťátko. Mimochodem, když už tu uvádíte ten jih Evropy…. Porovnával jste si HDP třeba Itálie z roku 1995 a 2019 ? A podobně i ostatní ? Velký vliv na jejich současné problémy má EURO, což je mimochodem nedílná součást EU… pokud by měla EU fungovat lépe, pak by se opravdu musela změnit ve velkou Federaci, s jednou měnou, s jednou centrální bankou pro všechny členy bez výjimky, s federální vládou, parlamentem a s federálními zákony. Momentálně je to kočkopes, který nemůže efektivně fungovat. Ta Federace by ale znamenala praktický zánik suverénních národních států jak je známe . OK. Opět je to legitimní politický cíl. Ale ať to už tedy někdo řekne natvrdo a dá o tom, že půjdeme touto cestou, hlasovat v celoevropském referendu. Budu proti. Ale když mne přehlasujete, tak se podřídím. A mimochodem ty obskurní servery co tu uvádíte, jako Sputnik apod. opravdu nečtu. Ale Vy tomu stejně neuvěříte.

   • skeptik napsal:

    Alespoň v něčem s vámi budu Pavle Liško souhlasit. Že tomu stejně neuvěřím.

    • Pavel Liška napsal:

     Takže argumenty žádné. Odpověď na postoj k základně taky žádná. Opět jen prskání a nálepkování. To žádný ze zastánců EU, včetně Vás, neumí věcně argumentovat, asi není náhoda.
     A opravdu se shodneme. To, že mi nevěříte Vám věřím. Nezapadám Vám do Vašeho prostinkého vidění světa, že ?

 6. A. S. Pergill napsal:

  Zrovna dnes mě emeritní šéfka upozornila na rozhlasový projev svého spolužáka, emigranta po roce 1968, profesora virologie, imunologie a genetiky na univerzitě v New Jersey, který řekl, že v Číně byla před asi 4 – 5 lety epidemie mezi horníky, hodne připomínající příznaky Covid, ale tehdy neřešená, protože se to dál nešířilo. A uvedl také, že případný únik z laboratoře je docela dobře možný, připomenul známý únik viru pravých neštovic ve Velké Británii, kde je v superzabezpečených držen. Stalo se tak chybou jednoho pracovníka (který posléze spáchal sebevraždu) a zemřela jedna novinářka, k níž se do prostor, kam se pouštěly návštěvy, dostal virus klimatizací. (Tenhle průšvih je dost často citován v učebnicích epidemiologie, jako zatím poslední epidemie pravých neštovic na světě.)

  • A. S. Pergill napsal:

   Poslání:
   Pokud ten virus chytli před těmi 4 – 5 lety, mohl jim klidně v laboratoři zmutovat. Typnul bych si, že ten virus dali na HeLa buňky, což jsou „nesmrtelné“ buňky lidské rakoviny děložního čípku (podrobnosti se dají najít na Wikipedii), a že se mohl na nich virus adaptovat na lidské buňky obecně a stát nebezpečnějším.
   A že to hodili na něco takového soudím z toho, že čínský systém má mnoho prvků socialismu s dlouhodobým plánováním extra nákupů (zejména speciálních materiálů z dovozu) a jejich objednávání dlouho dopředu (jak s tím mám zkušenost ze socialismu), takže nic jiného neměli k dispozici (ty HeLa buňky má kde kdo a rostou velice dobře; i na méně náročných médiích, která se dají běžně sehnat).
   Takže ten virus po víceletém pasážování na lidských buňkách, byť změněných, mohl klidně dostat nějaké atyp vlastnosti, jaké viry čerstvě zachycené z přírody běžně nemají (i bez nějakých cílených manipulací za účelem jejich vyvolání). Ono se to u dlouhodobě laboratorně pasážovaných mikrobů děje docela běžně.

Přidávání komentářů není povoleno