Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Яick Harris / Foter / CC BY-SA,

Konečná vládní podoba zákona o EET: pokuty až 500 tisíc i zavření provozovny

Vláda měnila zákon o elektronické evidenci tržeb prakticky v „přímém přenosu“. Námitky, které na vládě vznesli lidovci, náměstkyně ministra financí Simona Hornochová přímo na místě přepisovala v navrženém znění zákona. Co z toho vzniklo?

Základní argument vlády, proč má elektronická evidence tržeb vzniknout, zůstává stejný.

Cílem má být omezení šedé ekonomiky a efektivnější výběr daní, zejména daní z příjmů a DPH a také „narovnání tržního prostředí v české ekonomice, kdy poctiví podnikatelé v různých oborech ekonomiky nejsou schopni konkurovat těm, kteří řádně neplatí daně.“ (Níže najdete kompletní znění zákona, pozn. red.)

Náklady ve stovkách milionů

“Důsledkem návrhu zákona bude vyšší motivace poplatníků řádně přiznat a zdanit příjmy. Pokud se podaří omezit šedou ekonomiku a lépe plnit příjmovou stranu státního rozpočtu, nebude nutné zvyšovat daně, naopak může dojít ke snížení daňové zátěže,“ konstatuje vládní hodnocení dopadů regulace (RIA).

A stát si poslušnost bude umět vynutit. Ve škále navrhovaných trestů je napomenutí, různě vysoké pokuty až do výše 500 000 Kč, ale i dočasné uzavření provozovny a zákaz podnikání.

Ministerstvo financí očekává, že ve špičce bude muset systém zvládnout 5000 inkas za sekundu (18 milionů inkas za hodinu).

Výši vstupních nákladů státu na zavedení elektronické evidence tržeb vládní materiál odhadl na cca 370 milionů korun. Ministerstvo financí však předpokládá, že v zadávacích řízeních „vysoutěží“ nižší cenu.

Provozní náklady po spuštění IT systému jsou odhadovány ve výši cca 170 mil. Kč ročně.

Ostatní náklady spojené s provozem systému evidence tržeb (jako je vybavení kontrolních pracovníků, kontrolní nákupy atd.) by měly činit cca 70 milionů Kč ročně.

Dalších 60 milionů má jít na komunikaci s veřejností, především na PR a zřízení call centra.

400 lidí navíc, přínos 12,5 miliard?

Tím ale náklady státu nekončí. Na kontrolu „dodržování uložených povinností a ukládání sankcí a další procesy“ bude Finanční a Celní správa posílena celkem 400 lidí.


 Přečtěte si též: Právnící rozcupovali návrh zákona o elektronické evidenci tržeb


 

Ministerstvo financí odhaduje, že opatření se odrazí v oficiálním nárůstu tržeb. V maloobchodě o 104,5 miliard (9,3 %) a ve stravování a pohostinství o 16,1 miliard (27 %).

Dopad na příjmy státu ministerstvo financí spočítalo na 5,5 miliard na DPH, daň z příjmu právnických osob na 2 miliardy a daň z příjmů fyzických osob na 5 miliard. Celkem 12,5 miliard ročně.

STÁHNĚTE SI KOMPLETNÍ ZNĚNÍ ZÁKONA

EET – Návrh zákona včetně důvodové zprávy

EET – Dopady zákona (RIA)

 

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

25 komentářů

 1. Karel napsal:

  Důvod evidence je důsledně podojit podnikavé a nakrmit nepodnikavé
  V moderním systému „ Máte 2 krávy…“
  Britský kapitalismus.
  Máš dvě krávy. Obě jsou šílené.
  Ruský kapitalismus
  Máš dvě krávy. Spočítáš je a zjistíš, že je jich pět. Spočítáš je znovu a dojdeš k číslu čtyřicet dva. Spočítáš je ještě jednou a dopočítáš se dvanácti. Přestaneš počítat a otevřeš si další láhev vodky.

  Minulost

  Feudalismus
  Máš dvě krávy. Feudál ti sebere trochu mléka.
  Čistý socialismus
  Máš dvě krávy. Vláda ti je sebere a dá do chléva s ostatními kravami. Ty se musíš o všechny krávy starat. Vláda ti dá sklenici mléka.
  Byrokratický socialismus
  O tvé krávy se starají bývalí chovatelé kuřat. Musíš se starat o kuřata, která jim sebrala vláda. Vláda ti dá tolik mléka a vajec, kolik stanoví předpisy.

 2. Pavel Juřena napsal:

  Dobrý den, vládní podoba nerovná se konečná podoba. To jen pro informaci fanatického řezníka Pavlíka a jemu podobných, který nemá o EET ani páru. Ve špičce uvádíte cca 5000 požadavků/s což je při datové větě o velikosti cca 1kB vcelku OK a nijak nevybočuje z mezí na datové připojení u takového projektu. Diskové pole tuto zátěž zvládnou vpohodě, odhadovanou rychlost zápisu dat zvládne i váš stolní počítač s běžným plotnovým diskem. Je velká škoda, že data nelze skladovat u velkých společností jako je Google či Microsoft, které mají infrastrukturu již vybudovanou. EET data by se dala krásně zašifrovat(šifruje se i tak, zaměstnanci Google a MS si na data „nasáhnou“) a MF by nemuselo nic budovat. Náklady by byly v porovnání s řešením od MF minimální. NA dataminig by stačili do každého kraje dva lidi, kteří by dělali reporty pro FÚ. Jedna klička na závěr. Chcete se vyhnout EET? Zrušte prodej za hotové a nechte zákazníky platit kartou.

  • Arnošt Zamovnik napsal:

   Pokud nedošlo ke změně, tak jediné co z toho je vyloučeno je převod z účtu na účet. Cokoliv jiného tedy i platba kartou se bude muset registrovat.

   • Pavel Juřena napsal:

    Platba kartou nenní převod z účtu na účet?

    • Arnošt Zamovnik napsal:

     Pro normální lidi je, ale fakticky to zůčtovává karetní společnost, takže je tam prostředník.
     Když by se to nevztahovalo na karty a všechny další platební metody, peněženky, šeky atd. tak by přišli právě o ty cenné údaje kde a co se jak prodává.

  • tomas napsal:

   Pavel Jurena , jen další slusne zaslepenej bolsevik majici nutnost spehovat ostatní ,co s největší pravdepodobnosti sosa z práce ostatních a nic nedela
   ………

   • Pavel Juřena napsal:

    Pane Tomáši, EET není špehování, nic nového se o vás FÚ nedozví, pouze se povede o tržbách evidence online. Přečtěte si laskavě návrh a chovejte se vůči ostatním slušně.

    • Vaclav Rechtberger napsal:

     No ja nevim jestli se nic noveho nedozvi, nejsem ekonom a neznam zakony, ale mam pocit ze naky ty vykazy o prijmech se delaj rocne mozna se neco odevzdava i mesicne nevim, ale pokud se budou tyto vykazy s EET delat takrka denne … bude mit pan Babis k dispozici krasnej pruzkum trhu a bude vedet do ceho investovat… At se vzda nebo alespon rapidne snizi ty jeho dotace pro Agrofest, to bude prachu k dobru. A je hezke ze rikate ze platby kartou se tomu vyhnou, ale jde prece o drobne podnikatele a pro ty je poplatek za platby kartou stejna rujnovacka jako samotne poplatky za EET. Takze neteoretizujte ale praktikujte, o to jde.

     • Pavel Juřena napsal:

      Můžete mi prosím vás alespoň naznačit, co z adresy, IČ a celkové útraty(s a bez DPH) Babiš vyčte? EET drobné podnikatele nezrujnuje. Zedník těžko vypíše více jak jeden doklad denně, EET udělá na mobilu a lístek vytiskne z tiskárny za cca 2500Kč. Od státu dostane příspěvek 5k, internet do mobilu stojí pár korun.

    • marty napsal:

     Nic se nedovi? Aha a co takhle velmi presnej pruzkum trhu… bude vedet jaky druh zbozi se v jakem kraji prodava a jak moc a podle toho bures muze investovat sve penize ci bude vedet kde presne zautocit na konkurenci…

  • Miroslav Dvořák napsal:

   Je mi 81 let. ŽÁDNOU kartu nemám a nemíním si pořizovat.. Nejsem blázen neustále kontrolovat zda z  ní někdo nevybírá.. Platit hotově je pro mne požitek. Ostatně, kolik karet bych musel vlastnit pro různé prodejce.
   Postavené na hlavu: jdu do banky uložit peníze, s kterými tato ziskově hospodaří a já mám z  toho ještě platit ? Budete oponovat s tím, že jsou různé banky s  různými vstupy. Předem odpovím : kolik důchodců má a umí ovládat počítače vč. internetu ? Hezky jim tato doba zpříjemňuje zbytek života. Děkuji za pochopení.

   • Pavel Juřena napsal:

    Pane Dvořáku, existuje několik bank, které vám účet povedou zdarma. Nebudu jim dělat reklamu, najděte si je sám. Příspěvek nebyl cílený na vás, ale na plačky, které pláčou na špatném hrobě a neví o EET zhola nic.

    • Miroslav Dvořák napsal:

     Pane Juřena. Z  Vašich komentářů cítím, jste slušný člověk. Ovšem život je tak složitý a je nemožné nutit všechny ke stejnému prožití. Pokud karet se týče vím o těchto možnostech. ALE, od jisté doby banky nesnáším. Oni dělají něco bezzištně? Když né já,jde to na úkor prodejce. A PROČ ? Doba, kdy dobře bylo je nenávratně pryč. // v 90tých letech KB při vložení 1 mil. nabízela úrok 15 a víc% // Jakákoliv karta je pro důchodce nebezpečná na výběr, viz její zneužívání v domovech důchodců a žel i rodinnýmí příslušníky, atd.
     EET malým živnostníkům zkombinuje život,budou NUCENI ještě více obcházet nařízení, naplníme kriminály,pro úspěšnost nutno mnohonásobně navýšit kontrolory.Vím o čem mluvím, od r. 1955 do r. 2005 jsem prováděl v bytech zák. servis. Maličkost, myslíte že jsem mohl účtovat všem stejně? Chudá babička bez zázemí? Vy by jste naúčtoval stejnou častku za mzdu jakou byla povinnost? A obráceně, okr.tajemníkovi KSČ předem vedoucím doporučeno NIC neúčtovat. Asi bych jako malý živnostník si uměl poradit jak EET obejít (( co myslíte, mám se nyní obávat po tomto vyřčení kontroly? // ZDRAVÍM M. Dv.

     • Pavel Juřena napsal:

      Pane Dvořáku, bez PINU je platební karta druhé osobě k ničemu. Já mám například účet u Fio, neplatím nic. Pokud máte vyšší úspory, můžete je uložit do investičního fondu. Můj otec, (70 let) to tak dělá a vynáší mu při konzervativní strategii cca 6-10% ročně. Což je lepší zhodnocení než u BÚ. EET nikomu život nezkomplikuje. IČ je veřejné a daňové přiznání se podává v papírové podobě už léta. To samé je EET, jenom online přes internet. Ten kdo obchází pravidla by podle mého podnikat neměl. Klidně ať zkrachuje. O to lépe pro poctivé podnikatele a živnostníky.

  • Vincek napsal:

   Tak odhad autora se celkem rozchází s jinými… Počet maloobchodů cca 15.500, supermarketů 1349, hypermarketů 314. V každém je více než jedna pokladna, takže jen v obchodech je teoretická možnost při jedné pokladně více než 16.000 dotazů součastně 🙂 A to nepočítám restaurace 🙂 PS: datová věta o délce 1kB je jako co ?? Komunikace probíhá jak ? Je třeba odeslat ID klienta, částku, rozúčtovanou dle sazeb DPH a následně obdržet zpět další unikátní kód. Jak je řešena fronta při současném požadavku 5-ti pokladen klienta ? 🙂 IT nepočítá nikdy s minimem, nebo optimem, ale s MAXIMEM požadavků, spíše nadhodnoceným. Registrace vozidel, což je nepoměrně menší agenda, absolutně zkolabovala 🙂 PPS: Pokladny i pokladní tiskárny mají fiskální paměť už více než 10 let. Proč se nevydat touto cestou ?? Asi by úředníci museli začít pracovat.. A neměli by tu absolutní kontrolu nad všemi. Orwel by se divil…

 3. Jan Husa napsal:

  EET ?!
  V pořadu máte slovo s ministrem Babišem se jasně ukázalo jaký pan Babiš je. Nafoukaný arogantní oligarcha, který stále jen vykřikoval lež, lžete, kradnú je treba ich zničit. Ale my se ho nebojíme i když na nás bude posílat kontroly. Většina malých živnostníků je poctivých. Jen mě mrzí, že tam nezazněly dvě otázky.
  1. Kdo lže ten krade a obráceně. Jak se vyřešila krádež paní Babišové ve formě nezaplacení cla, když si přivezla z Ameriky luxusní zboží a neproclila jej?
  Kdo krade ten i lže a je to v rodině, takže výkřiky pana Babiše o lžích jdou na jeho konto.
  2. Vědí ovečky různých odborů kolik berou jejich odborový bosové? Na Zavadila to prasklo asi 80tis. Ten v televizi to má určitě za víc a podle toho se také choval.
  Toho člověka bych chtěl vidět, aby skončil
  bez koruny a měl se živit na vlastní triko.
  Můžete hádat jak by to dopadlo, ale napovím Vám bankrot nebo basa.
  Tak všem živnostníkům, sejdeme se na pracáku.

  • Pavel Juřena napsal:

   Pane Husa, lží v pořadu paní Jílkové zaznělo spousta. Zejména pokud šlo o předsedu Strany soukromníků, pana řezníka Pavlíčka a „experta“ ODS na ekonomiku. Místo osobních výpadů vůči Babišovi si přečtěte návrh zákona a navštivte stránku http://www.eltrzby.cz . EET přivede na pracák maximálně ty nepoctivé, kteří se neumí živit poctivou prací a řídit se nastavenými pravidly.

   • jan kezer napsal:

    Pane Juřeno, poprvé čtu argumenty, které, vypadá to, mají hlavu a patu. Jen by mne zajímalo, proč, pokud to opravdu nikoho nezatíží a odpadnou jen nepoctiví, systém nenabral žádné velké ovace v Chorvatsku ani na Slovensku. Současně podle dostupných informací, se nestal nijak obdivuhodným ani zásadním pro výběr daní.
    Víte, jestli si nějakej hostinskej na vesnici přilepší nepřiznáním zanedbatelné tržby, která mu ovšem stačí k přežití, zvláště když mu jeho manželka pomáhá ládovat na plastové talíře gulášovku nebo na papírový tácek utopence, jako tragické pro stát bych to neviděl. Naopak to, že jde o dva lidi, kteří po státu nic nechtějí a starají se sami o sebe, vidím jako největší přínos.
    Což je samozřejmě záměrně bagatelizovaný příklad. Podstatné je, že v okamžiku, kdy tito lidé skončí na pracáku a začnou pobírat dávky, už to tak marginální a zábavné zdaleka nebude.

    • Miroslav Dvořák napsal:

     Na štěstí se mne toto již netýká, ( 81 let). Fantazie: malá restaurace na vesnici, stálí hosté. Pořídím si 2 x stejné zařízení. pokladna 1 pro neznámé hosty, ta ve funkci EET. Druhá sloužící pro stálé, známé hosty, bez napojení na EET.
     Jiný příklad: sousedka mne po pracovní době požádá o servis, nesvítí světlo. Stará paní, technicky neznalá. Nahodím jistič, sousedsky popovídáme, nemohu ji odmítnout pohoštění. Ona chce platit, ví že jsem pod kontrolou. Poraďte jak se zachovat, když ono pohoštění je v podstatě finančně dražší? Za totálu toto soudruhům nevadilo, ba ani výpomoc při stavbě rodinných domů. Budu se druhý den těšit kontrole? Kdo zde zneužívá lidskou závist ve svůj prospěch?

 4. Vincek napsal:

  Za pět let tak přijdou on-line pokladny státní správu na 1,4 miliardy. Tento odhad je však podhodnocen. Interní dvousetstránková studie ministerstva financí s názvem „Specifikace projektu EET“ předpokládá výrazně vyšší částky. Podle studie sepsané poradenskou firmou BDO dosáhnou pořizovací náklady 391 milionů a roční provoz vyjde na 417 milionů. V prvních pěti letech tak cena dosáhne dvou a půl miliardy, studie BDO ovšem sama označuje tento odhad za minimalistický.

 5. Stanislav Vrbík napsal:

  Mne jenom mrzí, že tolik lidí se přidává na stranu odpůrců všeho, co ministr financí dělá. Titíž lidé většinou kritizují poměry: Ve všem je bordel, kam se podíváš.
  A když jde o snahu z toho bordelu společnost vyvést, to se tíž lidé většinou přidávají na stranu obránců toho bordelu. Asi si všimli, že přidat se k někomu, kdo kritizuje, je populární a ještě je přitom sranda.
  Znám číšníka, co oficiálně vydělává minimální mzdu a z „šedé ekonomiky“ plus ještě asi tolik na ruku. Je mu padesát. Na výši důchodu má výdělky, které, až přijde čas, dají asi mizerný důchod. Říká, že až bude závislý na důchodu, oběsí se. Jestli bude zavedena EET, tož taky, protože šéf zavře krám oba půjdou na úřad práce, kde asi právě na ty padesátileté čekají. Kde se stala chyba? Za vlády těch, co nemohou přijít Babišovi na jméno. Oni ti dva totiž byli fakticky nezaměstnaní už na začátku podnikání. Jenom se nezaměstnanosti vyhli rozjetím šedé ekonomiky. Proto je hospoda na každém rohu a to je hloupé. Skutečně, EET šedou ekonomiku postihne, a bude to bolet.
  Ale bude to ozdravění podnikání, ekonomiky, i společnosti. Zmizí část toho bordelu, na nějž nadáváme, a jenž nám nedovolí hnout se z místa.

 6. Petr Knötig napsal:

  Mě by zajímalo, jestli společně s tímto návrhem taky spočítali, kolik miliard stát navíc vyplatí nezaměstnaným číšníků a zkrachovalým podnikatelům na podporách a sociálních dávkách. Je totiž všem myslícím lidem jasné, že s EET stoupnou ceny, čímž klesne návštěvnost, podnikatelé budou propouštět část zaměstnanců, protože je neuživí (jen v mém okolí vím předběžně od 10 potenciálně propuštěných ze tří menších restaurací). Stát na jedné straně možná vybere víc na daních, ale daleko víc zaplatí na podporách a sociálních dávkách. takže suma sumárum bude ještě víc v mínusu. Nezastávám se vyhýbání placení daní, protože platit by je měl férově každý, ale otázkou zůstává, jestli není lepší v rozumné míře tolerovat šedou ekonomiku a zachránit pracovní místa a zaměstnanost. Stát totiž na novém systému ve výsledku evidentně prodělá a to si umí spočítat každý, kdo zná alespoň kupecké počty.

 7. Jíťa napsal:

  No já jen vím, že už dnes, když se odesílá elektronicky data DPH, tak někdy musím až v noci, protože to prostě nejde…Tečka…to je z běžné praxe..děte se všichni bodnout, co tvrdíte, že to nebude problém…bude a veliký…běžná účetní to totiž zažívá každý měsíc a Q., jak to perfektně NE“funguje“.

Přidávání komentářů není povoleno