Konečná vládní podoba zákona o EET: pokuty až 500 tisíc i zavření provozovny

Napsal/a Robert Břešťan 7. června 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Vláda měnila zákon o elektronické evidenci tržeb prakticky v „přímém přenosu“. Námitky, které na vládě vznesli lidovci, náměstkyně ministra financí Simona Hornochová přímo na místě přepisovala v navrženém znění zákona. Co z toho vzniklo?

Základní argument vlády, proč má elektronická evidence tržeb vzniknout, zůstává stejný.

Cílem má být omezení šedé ekonomiky a efektivnější výběr daní, zejména daní z příjmů a DPH a také „narovnání tržního prostředí v české ekonomice, kdy poctiví podnikatelé v různých oborech ekonomiky nejsou schopni konkurovat těm, kteří řádně neplatí daně.“ (Níže najdete kompletní znění zákona, pozn. red.)

Náklady ve stovkách milionů

“Důsledkem návrhu zákona bude vyšší motivace poplatníků řádně přiznat a zdanit příjmy. Pokud se podaří omezit šedou ekonomiku a lépe plnit příjmovou stranu státního rozpočtu, nebude nutné zvyšovat daně, naopak může dojít ke snížení daňové zátěže,“ konstatuje vládní hodnocení dopadů regulace (RIA).

A stát si poslušnost bude umět vynutit. Ve škále navrhovaných trestů je napomenutí, různě vysoké pokuty až do výše 500 000 Kč, ale i dočasné uzavření provozovny a zákaz podnikání.

Ministerstvo financí očekává, že ve špičce bude muset systém zvládnout 5000 inkas za sekundu (18 milionů inkas za hodinu).

Výši vstupních nákladů státu na zavedení elektronické evidence tržeb vládní materiál odhadl na cca 370 milionů korun. Ministerstvo financí však předpokládá, že v zadávacích řízeních „vysoutěží“ nižší cenu.

Provozní náklady po spuštění IT systému jsou odhadovány ve výši cca 170 mil. Kč ročně.

Ostatní náklady spojené s provozem systému evidence tržeb (jako je vybavení kontrolních pracovníků, kontrolní nákupy atd.) by měly činit cca 70 milionů Kč ročně.

Dalších 60 milionů má jít na komunikaci s veřejností, především na PR a zřízení call centra.

400 lidí navíc, přínos 12,5 miliard?

Tím ale náklady státu nekončí. Na kontrolu „dodržování uložených povinností a ukládání sankcí a další procesy“ bude Finanční a Celní správa posílena celkem 400 lidí.


 Přečtěte si též: Právnící rozcupovali návrh zákona o elektronické evidenci tržeb


 

Ministerstvo financí odhaduje, že opatření se odrazí v oficiálním nárůstu tržeb. V maloobchodě o 104,5 miliard (9,3 %) a ve stravování a pohostinství o 16,1 miliard (27 %).

Dopad na příjmy státu ministerstvo financí spočítalo na 5,5 miliard na DPH, daň z příjmu právnických osob na 2 miliardy a daň z příjmů fyzických osob na 5 miliard. Celkem 12,5 miliard ročně.

STÁHNĚTE SI KOMPLETNÍ ZNĚNÍ ZÁKONA

EET – Návrh zákona včetně důvodové zprávy

EET – Dopady zákona (RIA)

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)