Socha maršála Koněva, ještě na svém původním místě na náměstí Interbrigády. Foto: MARTIN DIVISEK / EPA / Profimedia

Komunisté ze Zimbabwe proti odstranění sochy Koněva. Protest strany založené loni v prosinci

Napsal/a Robert Malecký 17. dubna 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

Komunistická internacionální pomoc v praxi. Před pěti dny vzbudilo na českých sociálních sítích pobavené reakce prohlášení KSČM, podle kterého se proti odstranění sochy maršála Koněva z pražského Bubenče ohradili komunisté z dalekého Zimbabwe. Když se ovšem na Komunistickou stranu Zimbabwe podíváme podrobněji, uvidíme situaci možná ještě bizarnější, než na první pohled vypadala.

Kdo reprezentuje Komunistickou stranu Zimbabwe, která se proti odstranění sochy maršála Koněva ohradila slovy o „naprostém znechucení“ z kroku radnice Prahy 6? A jak významná je tato síla v jihoafrické zemi?

Mezi nemnoha zasvěcenějšími komentáři na českých sociálních sítích se objevilo tvrzení, že jde o stranu dvou mužů – generálního tajemníka Ngabutho Nicholase Mabhenay a sekretáře pro mezinárodní záležitosti Iana Beddowese. Není to tak úplně přesné – na zakládající sněm strany, který se odehrál loni v prosinci, se mělo dostavit dokonce padesát delegátů.

Ano, čtete dobře. Strana byla oficiálně ustavena loni před koncem roku. Završila tak dvouleté období příprav, provázených problémy s oficiálními zimbabwskými autoritami.

Zmínku o plánovaném zakládajícím kongresu najdeme v článku z lokálního webu bulawayo24.com z loňského 5. prosince. Bulawayo je město na jihozápadě Zimbabwe, kde se měl kongres uskutečnit, po hlavním městě Harare druhé největší v zemi.

Mluvčí strany Bongani Mkwananzi v článku tvrdí, že by se zakládajícího kongresu strany mělo mezi 19. a 22. prosincem zúčastnit na 50 delegátů a dvacítka dalších pozvaných hostů. Zda se kongres nakonec uskutečnil, není na internetu možné dohledat. Mlčí i oficiální facebookový profil zimbabwských komunistů, kde je poslední příspěvek dokonce z roku 2015.

Strana oficiálně oznámila svůj vstup do politiky v průběhu roku 2018. Loni v lednu se pozadí jejího vzniku věnoval obsáhlý text na webu The Patriot. Ten mimo jiné připomněl, že ačkoli se strana profiluje jako zimbabwská, její představitelé i sídlo strany jsou v Jihoafrické republice.

List píše, že strana je projektem bývalého aktivisty zimbabwské pobočky Unie afrického lidu (ZAPU) Iana Beddowese. Tento článek dokonce tvrdí, že strana vznikla již o rok dříve, než sama oficiálně uvádí, a to na nelegálním setkání 28. dubna 2017 v tajném místě u Bulawayo. Důvod, proč bylo setkání tajné, je jednoduchý: policie mu odmítla udělit akreditaci, v tehdejším Zimbabwe potřebnou.

List ovšem připomíná, že většina stranických schůzek, ne-li všechny, se konaly na různých místech v JAR.

Cvičila nás Rudá armáda

Sesterská redakce HlídacíPes.org, projekt Houpací osel, pořídila s Ianem Beddowesem exkluzivní interview. Stranický zahraniční tajemník v něm mimo jiné odpovídá na otázku, proč jsou zimbabwští komunisté odstraněním sochy maršála Koněva tolik pobouřeni.

„Od Komunistické strany Čech a Moravy (KSČM) jsme zaznamenali výzvu k solidaritě a mnoho našich starších soudruhů bylo cvičeno ve Východní Evropě i Africe sovětskými instruktory,“ říká Beddowes v rozhovoru.

„Musíte rozumět tomu, že i když Zimbabwská komunistická strana byla zformována roku 2017, originální a autentické hnutí za osvobození, Zimbabwská unie afrického lidu a její ozbrojené křídlo Zimbabwská lidová revoluční armáda, byly vyzbrojovány a cvičeny instruktory Rudé armády. Dlužíme za naši svobodu od rasismu a apartheidu také Sovětskému svazu, Východnímu Německu či Kubě a jiným socialistickým zemím,“ říká Beddowes.


Celý rozhovor s Ianem Beddowesem přinese HlídacíPes.org během pátku.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)