Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Andrej Babiš. Foto: Profimedia
,

Komentátor Babiš píše do svých novin: Lithium je naše, za to ostatní můžou Piráti a Kalousek

KOMENTÁŘ. Z premiéra Babiše se před volbami stal pilný přispěvatel názorových rubrik některých celostátních deníků – převážně těch, které mu patří. Zatímco od loňského listopadu do letošního jara nevyšel od autora „Andrej Babiš“ ani jediný text, od května už jich bylo celkem třináct, většinou v novinách z premiérova vydavatelství Mafra. Hlavní téma komentářů nepřekvapí: úspěchy Babišovy vlády a kritika opozice, především Pirátů.

To, že předseda vlády občas napíše názorový text do novin nebo na zpravodajský server, samo o sobě není nic neobvyklého, dělají to tak všichni vrcholní politici a pro dané médium jde o prestižní záležitost.

V případě Andreje Babiše je však zarážející, jak svou potřebu vyjádřit se na papíře objevil právě až v předvolebním období. Jasně to ukazuje přehled textů, pod kterými je podepsán jako autor.

Od lithia až po odsun Sovětů

To, že se v textech premiér neobrací ani tak k národu, jako hlavně k voličům svého hnutí ANO, je zjevné hned z titulků.

Například: Piráti migranty prostě vítají (Právo 12. června), Tři roky pirátského pokrytectví v Praze (Info.cz 24. června), Piráti v EU české zájmy hájit nebudou (Lidové noviny 16. července), Piráti nám svými nápady zdraží energie a bydlení (Právo 14. srpna) nebo Opoziční podfuk v novém hávu (Lidové noviny 17. září).

Texty Andreje Babiše v MF Dnes, Lidových novinách a Právu od května do září 2021

Někdy Babiš útok na opozici vymění za vyzdvihování vlastních – údajných – úspěchů. Viz třeba texty Tečka za exekučním klondikem (Právo 11. května), Péče o nemocné s rakovinou na jednom místě (MF Dnes 24. června) nebo Lithium je a i nadále bude naše (MF Dnes 15. července). Jeden z jeho textů se týkal výročí odchodu sovětských vojsk.

Celková bilance Andreje Babiše coby autora novinových komentářů je 13 textů za poslední čtyři měsíce, z toho osm v denících jeho vydavatelství Mafra, čtyři v deníku Právo a jeden na serveru Info.cz. Vyplývá to z monitoringu společnosti Newton Media.

Piráti, uprchlíci a Kalousek

Komentáře rozhodně nenechávají čtenáře na pochybách, vůči komu se Babiš nejvíc vymezuje a koho chce vykreslit jako riziko pro celý stát:

„Takhle Piráti řídí hlavní město. Dovede si někdo představit, jak to bude vypadat, kdyby dostali do rukou celou zemi? (Info.cz),“ ostřeluje Babiš Pirátskou stranu přes dopravní chaos v Praze.

Anebo to zkouší přes migraci a vyvolávání strachu z uprchlíků: „Tomu všemu Piráti společně se STAN říkají ‚zodpovědné řešení migrace‘. Ve skutečnosti je to ale politika, která může přepsat kulturní prostředí celé naší země k nepoznání a kvůli níž se naše děti a vnuci mohou ve své vlastní zemi ocitnout v menšině. A samozřejmě i v nebezpečí. (Právo)“.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Ke slovu se občas dostane i premiérovo oblíbené „za všechno může Kalousek“: „Proto také vláda nejde cestou šokového snižování rozpočtového deficitu, jak to kdysi předváděla vláda ODS a TOP 09, když svými tupými škrty způsobila rekordně dlouhou ekonomickou recesi a spotřebitelskou depresi“ (MF Dnes).

Případně jinak: „Pirátostán a Spolu se rozhodly oprášit starý Kalouskův podfuk se složenkou. Straší, že se blíží státní bankrot, že se naše země nebezpečně zadlužuje a že oni jako jediní nás zachrání. Co ostatně čekat od stran, které upekly podvod na voličích“ (Lidové noviny).

Když majitel píše články

Komentářové stránky celostátních deníků, převážně těch ve vlastnictví jeho holdingu Agrofert, tak premiérovi jednoznačně slouží jako další předvolební platforma. Platí přitom, že portfolium Babišova vydavatelství Mafra je dostatečně široké na to, aby tuto kampaň mohl zacílit vždy přesně tam, kam potřebuje.

Zatímco volnočasové magazíny, které Mafra před třemi lety koupila od vydavatelství Bauer Media, premiéra čtenářům – a jeho potenciálním voličům – ukazují jako „pohodáře od rodiny“ a politice se vyhýbají, v denících může Babiš odhodit rukavice a útočit na politické protivníky přímo.

Sám premiér dlouhodobě popírá, že by byl kvůli svému vlastnictví médií přes svěřenské fondy ve střetu zájmů. A ani v Mladé Frontě Dnes, ani v Lidových novinách vedle Babišova jména a popisku „předseda vlády a hnutí ANO“ žádný dodatek „autor je zároveň majitelem těchto novin“ nenajdeme.

Nehledě na to však bude nepochybně zajímavé sledovat, zda momentální naléhavá potřeba komentovat politické dění vydrží „autorovi Babišovi“ i po říjnových volbách. A jestli se po nich třeba znovu na mnoho měsíců neodmlčí, protože jeho texty (za vydatného přispění jím vlastněných novin) už splnily svůj účel.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

7 komentářů

 1. skeptik napsal:

  Dobře pane Bergere. Ještě jen nějakým způsobem dosáhnout toho, aby vámi uváděné skutečnosti vzali na vědomí voliči ANO. Obávám se, že až na několik panem Babišem, Okamurou a Ruskem řízených diskutérů tito lidé Hlídacího psa nečtou.

 2. lwo napsal:

  Víte, proč to dělá? Protože může! 🙁

 3. Zdeněk Šmerda napsal:

  Máme už konečně svobodu projevu a slova, spoustu médii, co se dělí na dobrá a zlá, dále pak na
  -provládní, které by chtěli nejraději zlikvidovat, jako Dnes (Mafra),
  -nezávislé, kterým podsouvají dezinformační, jako Parlamentní listy,
  -protivládní, kterých je nejvíce, ale mně štvou přílišnou zaujatosti.
  Výběr medii je velký. Záleží na svědomí a kvalitě novináře i majitele, např. mediálního magnáta podvodníka Bakalu, který má největší protivládní vliv, nejbrutálnější je jeho až bulvární Forum24.
  Opozice, hlavně Piráti v novinách, na svých webových serverech utočí léta, tvrdě zatvrzele, bez soucitu, přehnaně, vulgárně. Babiš začal až před volbami, neboť předtím měl hodně jiné práce pro Česko.

  • anobudelip napsal:

   kdopak nám to útočí „tvrdě, zatvrzele, bez soucitu, přehnaně, vulgárně“????
   Není to nahodou nějaký paranoidní choler, který tituluje protivníky názvy jako „ožrala, zloděj, korupčník, který zabíjal lidi cez padáky….“?
   Připomíná mi to odborníka na „kndy zmdy pussy žurnalístov nado likvidírovat“ terý brnčí do jemu služebných medií že s ním nezachází dostatečně uctivě…….

  • Sámo napsal:

   Pro Česko Babiš žádnou dobrou práci neodvedl. A neodvedlo ji ani jeho hnutí ANO. Je to patrné na Zlíně a Zlínském kraji. Od doby kdy kdy hnutí ANO ovládlo Magistrát města Zlín nejsou téměř žádné investice do ničeho. Jako ukázka může posloužit zlínská čtvrť Letná. Když minulé vedení Magistrátu investovalo do rekonstrukce ulice Mostní a městská doprava odklonila linku 4 na ulici bří Sousedíků, tak minulé vedení slíbilo, že 60 milionů, které se ušetřily na Mostní, půjdou na rekonstrukci ulice bří Sousedíků, kterou městská doprava autobusy zdevastoval a že tato rekonstrukce proběhne hned další rok. Uběhly další dva roky a nové vedení Zlína z hnutí ANO se k tomuto slibu nezná a zatím jenom mlží o rekonstrukci této ulice. To stejné probíhá s dálničním přivaděčem od Holešova, Napřed si asi hnutí ANO zaplatilo nějakého dobráka ze zelených a kvůli křečkům na trase se nestavilo. Teď už nic nebrání a přesto se nestaví. Řeknu Vám proč. Protože mezitím se dostalo do vedení kraje hnutí ANO, a tak vypadají investice všude, kde vládne hnutí ANO, přestože podle Rozpočtu ČR údajně je plánováno přes 200 miliard na investice. Hejtmanem je nějaký Holiš a ten se stará o investice do okolí svého trvalého bydliště.

 4. pablo41 napsal:

  Lhář přece neskončí z ničeho nic se lhaním a nezačne říkat pravdu .

 5. Sámo napsal:

  Babiš nikdy za nic nemůže, přestože se do všeho montuje. Mudruje dokonce i do věcí, kterým vůbec nerozumí. A co se týká střetu zájmů, ten měl od začátku své cesty do politiky. Bylo ale jasné od samého začátku, že jde do politiky jenom z důvodu, aby své firmy, zaparkované v Agrofertu, napojil na státní a evropské dotace. Jenomže to mu nestačilo a tak začal podvádět – viz Čapí hnízdo a také emise 3 miliard korunových dluhopisů firmy Agrofert nebyla ani trochu čistá finanční operace a Babišovi posloužila k vyvedení přibližně 1 miliardy Kč bez zdanění.

Přidávání komentářů není povoleno