Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Foto: HlídacíPes.org
,

Magazíny Mafry v kampani ANO. Jak se Monika Babišová těšila na očkování a Babiš na svíčkovou

Už třetím rokem patří do portfolia vydavatelství Mafra Andreje Babiše i desítky bývalých titulů vydavatelství Bauer Media. V minulých letech opakovaně premiéra i jeho ženu ukazovaly výhradně jako sympatickou dvojici; o politice natož Babišových kauzách se ve volnočasových magazínech zaměřených na ženské publikum nemluvilo. Do extrému teď tuto vstřícnost k svému majiteli a politikovi Andreji Babišovi dovedl časopis Rytmus života. Tři týdny před volbami Babiše v rozhovoru vykreslil jako dobráka, který má rád svíčkovou a „nepotřebuje se opíjet mocí“.

„Vlídná tvář Andreje Babiše se změní jen v okamžiku, kdy někdo nedodrží slovo“ či „Ke klidnému projevu člověku pomáhá i to, že dělá vše v souladu se svým svědomím“. Podobná hodnocení na adresu předsedy vlády jsou novinářsky problematická v kterékoli době a kterémkoli médiu, o to víc během předvolební kampani a v časopise, který premiérovi patří.

Rodinný typ s krásnou ženou

Týdeník Rytmus života vykazuje prodaný náklad kolem 114 tisíc výtisků, společenský zásah tedy má, navíc v zajímavé voličské skupině spíše starších žen. Reklama, kterou v aktuálním čísle dělá svému vlastníkovi, premiéru Babišovi, se sice tváří jako běžný redakční materiál, má však parametry předvolební kamapaně. To, v jakém duchu se interview nese, ilustruje hned úvodní otázka:

„Proč jste vstoupil do politiky? Co vás k tomu vedlo?“ A premiérova odpověď: „Vždyť mě znáte. Není mi jedno, co se okolo mě děje, a nikdy mi to jedno nebylo…“

Celým rozhovorem se také vine důraz na to, jaký je Babiš rodinný typ: to, jak společně obědvají bez mobilů nebo jak premiéra mrzí, že nemá víc času na vnoučata. Právě o Babišově rodině už někdejší tituly Bauer Media, jež jsou od roku 2018 v portfoliu premiérovy Mafry, psaly opakovaně.

Ukázky textů z let 2020-2021 na téma rodiny Andreje Babiše v bývalých titulech Bauer Media. Starší příklady textů zde.

Rytmus života loni v prosinci manžele Babišovy spolu se synem pod titulkem „Plné košíky potřebným!“ vyfotil, jak nakupují jídlo do potravinové sbírky. Začátkem loňského roku se věnoval „módní ikoně Monice Babišové“ a tomu, jak se premiérova manželka obléká a udržuje ve formě.

Opakovaně se Babišovým v posledním roce a půl věnoval i časopis Čas pro hvězdy. V rubrice Hvězdný týden se objevila velikonoční pomlázka na zahradě u Babišů, dovolená Babišové na Zanzibaru či osobní gratulace premiéra Michalu Davidovi k jeho 60. narozeninám. Časopis Tina zase informoval o tom, že „za účasti premiéra Babiše“ byly v nemocnice Na Bulovce otevřeny nové porodní apartmány.

Babišová plná očkovací naděje

Za zmínku stojí i krátký článek o tom, jak se Monika Babišová těší na očkování proti covidu, z letošního června, kdy se její manžel jako premiér právě snažil maximálně zvýšit zájem Čechů o vakcinaci.

„Hurá, už přišla řada i na mě, radovala se z první dávky vakcíny na sociální síti manželka předsedy vlády Monika Babišová, která se za podpory manžela Andreje Babiše (66) a psíka Gigi vydala do očkovacího centra v Thomayerově nemocnici. ‚Končím s covidem. Chci konečně zase žít normálně, stýkat se s lidmi a nebát se, že se nakazím, cestovat, chodit do divadla, restaurací, do společnosti,‘ svěřila se plná naděje Monika,“ psal Rytmus života.

To vše je v kontrastu k tomu, jak se politice a politikům věnovaly, či spíše nevěnovaly, stejné tituly v době, kdy ještě Babišovi nepatřily. Na to, že zmíněná zhruba třicítka titulů Bauer Media začala pozitivní image premiéra a jeho rodiny budovat bezprostředně po přechodu časopisů pod Mafru, HlídacíPes.org upozornil  už v roce 2019. Stejně jako na to, že pod předchozím majitelem byly rozhovory s politiky z vůle vydavatele tabu.

Pro HlídacíPes.org to už dříve potvrdila bývalá dlouholetá šéfredaktorka magazínu Žena a život Michaela Kramárová. „Ani rozhovor třeba s nějakou mladou zajímavou političkou nepřipadal v úvahu,“ popsala Kramárová, která z funkce odešla předloni po více než devíti letech.

Před několika lety jí prý přišla do redakce nabídka, aby s Babišem do Žena a život udělali rozhovor s tím, že nebude mluvit o politice a časopis by ho představil jako otce od rodiny, který má rád psy a podobně. Redakce to tehdy odmítla. O čtyři roky později Mafra titul koupila a dnes další sesterský časopis pomáhá Babišovi aktivně v jeho politické kampani.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

7 komentářů

 1. Tondach napsal:

  Spousty lidí se těší, až Babiš zmizí z politiky!

  • Mark132 napsal:

   To on nemůže, leží tam pro něj příliš mnoho peněz … tak silné motivaci nelze odolat. Jen málo kdo dovedl vyvádění miliard do svých firem ze státní a evropské kasy k takové dokonalosti a zjevně ať udělá cokoliv podporu si umí udržet efektivně zamířeným populismem. Jediný způsob jak se takových v politice zbavit je imo volební metoda D21 konsensu s negativním hlasem. Což je něco co on sám samozřejmě nepřipustí.

 2. Bery napsal:

  Nádhera, krásná a šťastná rodinka, a floristu nechali kde?

 3. LuKo napsal:

  Lidi, nechte už Babiše žít. Myslete hlavou, kdo by asi tak ho mohl zastoupit? Fiala, Pekarová, Bartoš – k smíchu. Jsou to neschopní kecálkové.

  • Ondrej napsal:

   haha. kdokoliv z nich bude nasobne lepsi a hlavne si nebude prikradat z verejnych rozpoctu a delat nam ostudu v cele Evrope. a to jeste musim zminit nezvladnutou pandemii, byli jsme skoro „best in covid“ ale uplne naopak..Babis by mel chodit kanalama a ne kandidovat!!

 4. petrph napsal:

  Jak tak přemýšlím, tak nejlepší bude, když si každá politická strana založí a bude vydávat své vlastní zábavné časopisy všeho druhu, a v nich budou prezentovat své vlastní politiky:)))

  • Tondach napsal:

   Za komoušů to tak bylo! Každá strana měla svoje noviny. První stránky byly sice podle Rudého Práva, ale rozdíly mezi těmi deníky přeci jen byly ….

Přidávání komentářů není povoleno