Foto: HlídacíPes.org

Magazíny Mafry v kampani ANO. Jak se Monika Babišová těšila na očkování a Babiš na svíčkovou

Napsal/a Vojtěch Berger 17. září 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Už třetím rokem patří do portfolia vydavatelství Mafra Andreje Babiše i desítky bývalých titulů vydavatelství Bauer Media. V minulých letech opakovaně premiéra i jeho ženu ukazovaly výhradně jako sympatickou dvojici; o politice natož Babišových kauzách se ve volnočasových magazínech zaměřených na ženské publikum nemluvilo. Do extrému teď tuto vstřícnost k svému majiteli a politikovi Andreji Babišovi dovedl časopis Rytmus života. Tři týdny před volbami Babiše v rozhovoru vykreslil jako dobráka, který má rád svíčkovou a „nepotřebuje se opíjet mocí“.

„Vlídná tvář Andreje Babiše se změní jen v okamžiku, kdy někdo nedodrží slovo“ či „Ke klidnému projevu člověku pomáhá i to, že dělá vše v souladu se svým svědomím“. Podobná hodnocení na adresu předsedy vlády jsou novinářsky problematická v kterékoli době a kterémkoli médiu, o to víc během předvolební kampani a v časopise, který premiérovi patří.

Rodinný typ s krásnou ženou

Týdeník Rytmus života vykazuje prodaný náklad kolem 114 tisíc výtisků, společenský zásah tedy má, navíc v zajímavé voličské skupině spíše starších žen. Reklama, kterou v aktuálním čísle dělá svému vlastníkovi, premiéru Babišovi, se sice tváří jako běžný redakční materiál, má však parametry předvolební kamapaně. To, v jakém duchu se interview nese, ilustruje hned úvodní otázka:

„Proč jste vstoupil do politiky? Co vás k tomu vedlo?“ A premiérova odpověď: „Vždyť mě znáte. Není mi jedno, co se okolo mě děje, a nikdy mi to jedno nebylo…“

Celým rozhovorem se také vine důraz na to, jaký je Babiš rodinný typ: to, jak společně obědvají bez mobilů nebo jak premiéra mrzí, že nemá víc času na vnoučata. Právě o Babišově rodině už někdejší tituly Bauer Media, jež jsou od roku 2018 v portfoliu premiérovy Mafry, psaly opakovaně.

Ukázky textů z let 2020-2021 na téma rodiny Andreje Babiše v bývalých titulech Bauer Media. Starší příklady textů zde.

Rytmus života loni v prosinci manžele Babišovy spolu se synem pod titulkem „Plné košíky potřebným!“ vyfotil, jak nakupují jídlo do potravinové sbírky. Začátkem loňského roku se věnoval „módní ikoně Monice Babišové“ a tomu, jak se premiérova manželka obléká a udržuje ve formě.

Opakovaně se Babišovým v posledním roce a půl věnoval i časopis Čas pro hvězdy. V rubrice Hvězdný týden se objevila velikonoční pomlázka na zahradě u Babišů, dovolená Babišové na Zanzibaru či osobní gratulace premiéra Michalu Davidovi k jeho 60. narozeninám. Časopis Tina zase informoval o tom, že „za účasti premiéra Babiše“ byly v nemocnice Na Bulovce otevřeny nové porodní apartmány.

Babišová plná očkovací naděje

Za zmínku stojí i krátký článek o tom, jak se Monika Babišová těší na očkování proti covidu, z letošního června, kdy se její manžel jako premiér právě snažil maximálně zvýšit zájem Čechů o vakcinaci.

„Hurá, už přišla řada i na mě, radovala se z první dávky vakcíny na sociální síti manželka předsedy vlády Monika Babišová, která se za podpory manžela Andreje Babiše (66) a psíka Gigi vydala do očkovacího centra v Thomayerově nemocnici. ‚Končím s covidem. Chci konečně zase žít normálně, stýkat se s lidmi a nebát se, že se nakazím, cestovat, chodit do divadla, restaurací, do společnosti,‘ svěřila se plná naděje Monika,“ psal Rytmus života.

To vše je v kontrastu k tomu, jak se politice a politikům věnovaly, či spíše nevěnovaly, stejné tituly v době, kdy ještě Babišovi nepatřily. Na to, že zmíněná zhruba třicítka titulů Bauer Media začala pozitivní image premiéra a jeho rodiny budovat bezprostředně po přechodu časopisů pod Mafru, HlídacíPes.org upozornil  už v roce 2019. Stejně jako na to, že pod předchozím majitelem byly rozhovory s politiky z vůle vydavatele tabu.

Pro HlídacíPes.org to už dříve potvrdila bývalá dlouholetá šéfredaktorka magazínu Žena a život Michaela Kramárová. „Ani rozhovor třeba s nějakou mladou zajímavou političkou nepřipadal v úvahu,“ popsala Kramárová, která z funkce odešla předloni po více než devíti letech.

Před několika lety jí prý přišla do redakce nabídka, aby s Babišem do Žena a život udělali rozhovor s tím, že nebude mluvit o politice a časopis by ho představil jako otce od rodiny, který má rád psy a podobně. Redakce to tehdy odmítla. O čtyři roky později Mafra titul koupila a dnes další sesterský časopis pomáhá Babišovi aktivně v jeho politické kampani.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)