Petr Macinka. Foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Klausův mluvčí spustil „kobercový nálet nenávisti“ – za článek o cyklistech

Napsal/a Vojtěch Berger 10. října 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

Šéf strany Motoristé sobě a manažer Institutu Václava Klause Petr Macinka se na Facebooku pustil do spolupracovnice spolku AutoMat. Ta následně dostala kvůli svým postojům k omezení automobilové dopravy ve městech řadu nenávistných komentářů, včetně výhrůžky smrtí. Macinka tvrdí, že tuto situaci nevyprovokoval a trvá na tom, že spolky typu AutoMat jsou „zelení teroristé“.

Koncem srpna vyšel na webu spolku AutoMat článek shrnující zahraniční příklady dobré praxe z měst, kterým se povedlo snížit podíl automobilové dopravy ve prospěch například cyklistů či MHD. Šlo o prostý přehled zkušeností ze světa; text nebyl nijak emotivní.

Autorka Natálie Veselá, která mimo jiné působí právě ve spolku AutoMat, článek vzápětí sdílela na svém Facebooku (viz screenshot níže). Co následovalo, popisuje Veselá jako „kobercový nálet“ nenávistných příspěvků.

Screenshot: HlídacíPes.org

Zvykněte si na facky a nálepky

Titulek „Jak dostat lidi ve městech z aut? Bičem, ne cukrem, říkají klimatologové,“ který pracuje s metaforou cukru a biče coby kombinace pozitivních pobídek a sankcí, zaujal Petra Macinku, blízkého spolupracovníka exprezidenta Václava Klause.

„Soudružka to nepochybně smaže, nebo skryje, tak se aspoň chvíli snažte smát potichu…“ napsal Macinka na svůj profil a doplnil odkaz na příslušný příspěvek Natálie Veselé a tím nasměroval i návštěvníky svého profilu k ní.

„Příspěvek jsem zveřejnila ve středu 30. srpna a v neděli 3. září v poledne ho objevil pan Macinka. Po naší krátké výměně názorů se na můj profil sesypali jeho fanoušci a komentovali ten post, psali mi do messengeru a jeden z nich přidal i pár výhružek pod mé starší posty,“ říká Natálie Veselá.

Když nakonec po půlhodině omezila viditelnost příspěvku jen pro přátele, Petr Macinka to na svém profilu komentoval s uspokojením: „Tak hotovo, trvalo to jen 35 minut. Byli jste na ni zlí. (smajlík).“

Některé z příspěvků směřovaných vůči Veselé přitom kromě vulgarit a urážek (například „fašistickozelený dobytek“) obsahovaly i explicitní přání, aby Natálie Veselá zemřela, například nabodnutím na kůl (viz screenshoty níže).

Macinka si s Veselou také vyměnil několik vět pod příspěvkem na svém profilu: „Lidi jako vy a vám podobní si za uplynulá léta zvykli beztrestně rozdávat facky a nálepky, tak si teď laskavě zvykněte, že je budete i dostávat. Já osobně si to hodlám náležitě hlasitě užívat,“ vzkázal.

Klause do toho netahejte…

HlídacíPes.org oslovil Petra Macinku s dotazem, zda takový styl veřejné komunikace považuje za přiměřený své roli veřejně činné osoby, mluvčího exprezidenta a aktivního politika a také zda mezi svými výroky a chováním na sociální síti a mezi nenávistným chováním svých příznivců vidí nějakou souvislost.

Nevím, zda se jednalo o ‚mé příznivce‘. Spíše si myslím, že se jednalo o odpůrce agresivního politického aktivismu organizované extremistické skupiny AutoMat, jejíž je paní Veselá reprezentantem. Ona uvedla, že by bičovala motoristy, takže není příliš divu, že jí někdo jiný napsal, že by si ji přál vidět naraženou na kůlu. Obojí se používalo ve středověku, obojí je dnes samozřejmě třeba považovat za hranicí přijatelnosti,“ odpověděl Klausův mluvčí.

Na příspěvek Natálie Veselé prý reagoval proto, že ho ve svém facebookovém příspěvku výslovně zmínila.

Spolek AutoMat má zhruba dvacetiletou historii a věnuje se zlepšování dopravy a veřejného prostoru v Praze. Podílí se například na tradičních sousedských slavnostech Zažít město jinak a vyhlašuje pravidelnou výzvu Do práce na kole.

Petr Macinka však spolek, podobně jako hnutí Poslední generace, Extinction rebellion, Hnutí Duha nebo Fridays for Future, považuje podle svých slov za „zelené teroristy“.

Domnívám se, že není důvod pěstovat žádné přehnané ohledy k těmto zuřivým a netolerantním lidem (řadím mezi ně i paní Veselou). Osobně se neštítím přistupovat k nim v režimu ‚na hrubý pytel hrubá záplata‘ – s tím, že ale nikdy ‚neútočím‘ jako první, jakož ani nikdy nikomu nevyhrožuji. Nejsem jako oni…“ říká s tím, že nejde o aktivitu Institutu Václava Klause.

Připouští ale že tento styl vystupování „může být vztahován k politické straně Motoristé sobě“, kterou vede.

Macinka: Vyhrožují mi, jsem slušný člověk

Některé z následných nenávistných komentářů očividně vyprovokovala i další poznámka Petra Macinky ve zmíněném facebookovém příspěvku, která se týkala externí spolupráce Natálie Veselé s Českou televizí:

Sranda ale končí uvědoměním, že TOHLE vymývá mozek dětem pod pláštíkem České televize. Soudružka má na starosti OBSAH ČT EDU…,“ napsal Macinka.

Screenshot: HlídacíPes.org

Natálie Veselá na vzdělávacím kanálu ČT Edu píše anotace k ukázkám z dokumentárních a jiných pořadů, které vybírají z archivu ČT učitelé. „Já jako copywriterka v několika větách shrnuji, o čem to video je. Na nějaké moje názory či postoje v této práci není prostor ani místo. Nejde o komentáře, ale o anotace,“ upřesňuje.

Macinka v odpovědi na dotaz HlídacíPes.org přesto označil angažmá Veselé v ČT za „skandální“ a opakovaně ji označil za „extremistku“: „Nejsem to já, kdo o lidech píše, že by měli být bičováni. Jsem slušný člověk,“ tvrdí s tím, že on sám je „nepřetržitě terčem urážek i vážných výhrůžek z tábora lidí, který reprezentuje i paní Veselá“.

Dokonce to zachází i tak daleko, že někdo opakovaně zvoní v jednu ráno u dveří bytu, v němž s rodinou žijeme. Na rozdíl od Natálie Veselé si ale nechodím poplakat do redakcí novinářům, že jsou na mě lidé zlí,“ tvrdí.

Petr Macinka je kromě svého dlouhodobého angažmá v Institutu Václava Klause také předsedou zmíněné strany Motoristé sobě, která se loni ve volbách pokoušela neúspěšně proniknout na pražský magistrát a příští rok chce kandidovat ve volbách do Evropského parlamentu. Také Motoristé sobě používají vůči ekologickým aktivistům výraz „terorismus“.

Ukazuje to například „Manuál na odstranění ekoteroristické překážky na vozovce“, který strana zveřejnila v srpnu na svém webu v narážce na celosvětové pochody aktivistů blokujících dopravu, v některých případech i průjezd sanitek.

V zemích dříve charakteristických západním typem demokracie se rozbujel terorismus vůči běžné populaci, jehož jmenovatelem je vnucování viny za určitý stav planety Země a současně neschopnost či spíše neochota veřejné moci se tomuto terorismu rázně postavit, neboť představitelé teroristického hnutí jsou již často členy vlád na úrovni celostátní i v místních samosprávách,“ píše se v dokumentu, který současnou situaci dokonce srovnává s dobou nástupu nacismu k moci.

Protiteroristická neziskovka

Není to poprvé, co se Petr Macinka zabývá terorismem. Předloni kolem dvacátého výročí útoků z 11. září 2001 spoluzakládal v Praze neziskovou organizaci Centrum pro výzkum terorismu. To mělo namísto ekologických aktivistů řešit především riziko islámského terorismu, v souvislosti s migrací z Blízkého východu a Afriky, jak stojí na webu centra.

Neziskovka, jejímž ředitelem se stal izraelsko-český podnikatel David Bohbot, však mezitím de facto přestala fungovat, kvůli politickému angažmá zakladatelů. David Bohbot začal spolupracovat s hnutím Trikolóra, Petr Macinka se ujal vedení zmiňované strany Motoristé sobě.

„Po dohodě jsme činnost Centra pro výzkum terorismu utlumili, neboť by veřejnost mohla nabýt mylného dojmu, že se jedná o subjekt propojený s Trikolorou, což vylučuji,“ říká Macinka s tím, že „kontakty, jimiž centrum díky bývalému působení ředitele Bohbota ve speciálních izraelských jednotkách disponuje, zůstávají aktivní“.

Bohbotova bezpečnostní agentura dříve školila i skupinu českých policistů v Izraeli. Vysvětloval to tím, že česká policie podle nemá dostatek mužů, aby dokázala dostatečně dobře čelit nebezpečí terorismu. „Bohužel jako někdo, kdo se narodil v Izraeli, vidím svět jinak,“ řekl dříve v rozhovoru pro HlídacíPes.org Bohbot, který také v roce 2019 pomáhal i s výcvikem členů spolku Zemská domobrana.

Členové domobraneckých spolků jsou dlouhodobě v hledáčku BIS i ministerstva vnitra, byť je jejich vliv podle výročních zpráv zmíněných institucí v posledních letech zanedbatelný.

Ředitelem Macinkovy neziskové organizace zůstává David Bohbot formálně i dál, Centrum pro výzkum terorismu však momentálně nevyvíjí žádnou činnost.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)