Pixabay, zdroj

Když se Peking zrovna nezlobí. Čínští komunisti, čeští politici a byznysmeni si rozumějí

Napsal/a Sinopsis 19. července 2019

Vysoká delegace komunistické strany Číny navštívila před několika dny Prahu. Setkala se s šéfem ČSSD a ministrem vnitra Janem Hamáčkem, předsedou sněmovny Radkem Vondráčkem a dalšími. Čeští politici se ale setkáním se stranickým tajemníkem města Tchien-ťin příliš nechlubili. Za nimi ostatně delegace ani tolik nepřijela, zajímavější byl byznys. 

Čínská delegace z města a zvláštní ekonomické zóny Tchien-ťin navštívila ve dnech 8. až 11. července Prahu. Učinila tak podle čínského Lidového deníku  “na pozvání ČSSD”. 

Čínský rozhlas hlásí

O tématu sesterské smlouvy mezi Prahoua  Pekingem, která nyní rezonuje v tuzemských médiích, zjevně řeč nebyla.

Stranický tajemník města Li Chung-čung se setkal s ministrem vnitra a vicepremiérem Janem Hamáčkem, předsedou sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO) a předsedou KSČM Vojtěchem Filipem. Bývalý šéf oddílu lidových milicí města Šen-jang na severovýchodě Číny je členem politbyra KS Číny a ukázkový aparátčík.

Schůzek s Hamáčkem a Filipem se zúčastnili také Jaroslav Tvrdík (CITIC, Smíšená komora česko-čínské vzájemné spolupráce), poslanec Jan Birke (ČSSD) a čínský velvyslanec v ČR Čang Ťien-min. V českých médiích, na stránkách příslušných úřadů ani na sociálních sítích politiků přitom o setkání s čínskou delegací nelze nic dohledat. Jedinou zprávu v češtině k návštěvě vydala česká verze Čínského mezinárodního rozhlasu.

Vojtěch Filip s Li Chung-čungem, tchienťinskou delegací a ambasádním doprovodem. Zdroj: Lidová vláda města Tchien-ťin.

Jan Hamáček na otázky ohledně setkání s čínskými straníky neodpovídá. Přitom se podobně “potají” setkal z pozice ministra vnitra s již druhou stranickou delegací za poslední dva měsíce.

Na konci května totiž v Praze přijal stranického tajemníka provincie Če-ťiang Čche Ťüna. Ten přitom “v letech 2010-2015 působil jako politický komisař v organizaci Sinťiangské výrobní a stavební sbory, známé zkráceně jako ping-tchuan, což je ekonomická a polovojenská organizace v provincii Sin-ťiang”.

Jan Hamáček s Li Chung-čungem, Jaroslavem Tvrdíkem, Janem Birkem, tchienťinskou delegací a ambasádním doprovodem. Zdroj: Lidová vláda města Tchien-ťin.

Předseda sněmovny Vondráček byl o něco sdílnější a pro TV Seznam uvedl, že se s delegací skutečně na poslední chvíli setkal (údajně měl původně být na dovolené). Vondráček uvedl, že se setkal “s členem politbyra, členem parlamentu, ale především reprezentantem toho regionu.”

Přitom Li je v komunistické hierarchii především člen politbyra, a čínský parlament, tedy Všečínské shromáždění lidových zástupců, také není parlament tak, jak ho chápeme.

„Zmínili svoje cíle, že jejich cílem by měla být Čína prosperující, stabilní a demokratickou zemí. Já jsem zmínil, že stejný cíl máme v České republice a část jednání byla o tom, že je naším společným zájmem, že si nepřejeme další tarify, cla, protekcionismus, že to, co se teď děje ve světě, v podstatě není v zájmu České republiky,” dodal Vondráček.

Předseda sněmovny Radek Vondráček, Li Chung-čung a čínský velvyslanec v pozadí. Zdroj: Lidová vláda města Tchien-ťin.

Byznys pro PPF

Přibližně ve stejný čas jako setkání s českými vysokými politiky také proběhla schůzka zástupců čínského města s šéfem čínské pobočky firmy Home Credit Lubomírem Melounem (PPF), náměstkem ministerstva zdravotnictví Romana Prymuly (bývalý ředitel hradecké fakultní nemocnice) a Liborem Senetou, ředitelem Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje (TOP09).

Jednání, které proběhlo 9. července, se týkalo Tchienťinského centra zdravotnické záchranné služby. Té má podle podepsaného memoranda v rámci aktu společenské odpovědnosti PPF darovat sanitky a poskytnout podporu ve výcviku tamějšího záchranářského personálu.

Tchien-ťin je pro PPF důležitý. V roce 2010 zde totiž začala PPF experimentovat s čínskou pobočkou společnosti Home Credit. Právě úspěch tohoto projektu vedl finanční skupinu Petra Kellnera k dalšímu prohlubování spolupráce, což ale vyžadovalo podporu politických špiček.

Home Credit začal najímat za své lobbisty bývalé české politiky, jako byl Jaroslav Tvrdík. V roce 2014 dostala PPF státní licenci na provozování spotřebitelských půjček.

Tehdy byla stranickou tajemnicí města Tchien-ťin, kde má Home Credit stále čínské ústředí, Sun Čchun-lan, od roku 2012 členka politbyra. Po nejvyšší pozici v Tchien-ťinu nastoupila do čela Oddělení práce na Jednotné frontě, vlivové organizace upevňující pozici KS Číny doma i ve světě.

Sun navštívila Prahu z pozice vicepremiérky ČLR na konci minulého roku, aby slavnostně otevřela první pražský Konfuciův institut, instituci napojenou na systém propagandy, ale také zapojenou do práce na Jednotné frontě.

Vysoká škola finanční a správní, kde je institut umístěn, podepsala na konci května dohodu o spolupráci s čeťiangskou delegací vedenou stranickým tajemníkem, který se potkal s Hamáčkem.

Proti značně formálním schůzkám se státními představiteli působí setkání s PPF a záchranářskou službou produktivnějším dojmem. V tomto kontextu působí program čínské delegace ČR spíše jako pokračování dialogu PPF s tchienťinskými orgány než jako oficiální státní návštěva.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější. A zabere vám to maximálně jednu minutu...Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1 000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

2 komentáře

  1. Oskar (hanák z Hané) napsal:

    Co Sinopsis vadí na českých byznismenench? Proč by si neměli rozumět s Číňany?

Přidávání komentářů není povoleno