Když se Peking zrovna nezlobí. Čínští komunisti, čeští politici a byznysmeni si rozumějí

Napsal/a Sinopsis 19. července 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

Vysoká delegace komunistické strany Číny navštívila před několika dny Prahu. Setkala se s šéfem ČSSD a ministrem vnitra Janem Hamáčkem, předsedou sněmovny Radkem Vondráčkem a dalšími. Čeští politici se ale setkáním se stranickým tajemníkem města Tchien-ťin příliš nechlubili. Za nimi ostatně delegace ani tolik nepřijela, zajímavější byl byznys. 

Čínská delegace z města a zvláštní ekonomické zóny Tchien-ťin navštívila ve dnech 8. až 11. července Prahu. Učinila tak podle čínského Lidového deníku  “na pozvání ČSSD”. 

Čínský rozhlas hlásí

O tématu sesterské smlouvy mezi Prahoua  Pekingem, která nyní rezonuje v tuzemských médiích, zjevně řeč nebyla.

Stranický tajemník města Li Chung-čung se setkal s ministrem vnitra a vicepremiérem Janem Hamáčkem, předsedou sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO) a předsedou KSČM Vojtěchem Filipem. Bývalý šéf oddílu lidových milicí města Šen-jang na severovýchodě Číny je členem politbyra KS Číny a ukázkový aparátčík.

Schůzek s Hamáčkem a Filipem se zúčastnili také Jaroslav Tvrdík (CITIC, Smíšená komora česko-čínské vzájemné spolupráce), poslanec Jan Birke (ČSSD) a čínský velvyslanec v ČR Čang Ťien-min. V českých médiích, na stránkách příslušných úřadů ani na sociálních sítích politiků přitom o setkání s čínskou delegací nelze nic dohledat. Jedinou zprávu v češtině k návštěvě vydala česká verze Čínského mezinárodního rozhlasu.

Vojtěch Filip s Li Chung-čungem, tchienťinskou delegací a ambasádním doprovodem. Zdroj: Lidová vláda města Tchien-ťin.

Jan Hamáček na otázky ohledně setkání s čínskými straníky neodpovídá. Přitom se podobně “potají” setkal z pozice ministra vnitra s již druhou stranickou delegací za poslední dva měsíce.

Na konci května totiž v Praze přijal stranického tajemníka provincie Če-ťiang Čche Ťüna. Ten přitom “v letech 2010-2015 působil jako politický komisař v organizaci Sinťiangské výrobní a stavební sbory, známé zkráceně jako ping-tchuan, což je ekonomická a polovojenská organizace v provincii Sin-ťiang”.

Jan Hamáček s Li Chung-čungem, Jaroslavem Tvrdíkem, Janem Birkem, tchienťinskou delegací a ambasádním doprovodem. Zdroj: Lidová vláda města Tchien-ťin.

Předseda sněmovny Vondráček byl o něco sdílnější a pro TV Seznam uvedl, že se s delegací skutečně na poslední chvíli setkal (údajně měl původně být na dovolené). Vondráček uvedl, že se setkal “s členem politbyra, členem parlamentu, ale především reprezentantem toho regionu.”

Přitom Li je v komunistické hierarchii především člen politbyra, a čínský parlament, tedy Všečínské shromáždění lidových zástupců, také není parlament tak, jak ho chápeme.

„Zmínili svoje cíle, že jejich cílem by měla být Čína prosperující, stabilní a demokratickou zemí. Já jsem zmínil, že stejný cíl máme v České republice a část jednání byla o tom, že je naším společným zájmem, že si nepřejeme další tarify, cla, protekcionismus, že to, co se teď děje ve světě, v podstatě není v zájmu České republiky,” dodal Vondráček.

Předseda sněmovny Radek Vondráček, Li Chung-čung a čínský velvyslanec v pozadí. Zdroj: Lidová vláda města Tchien-ťin.

Byznys pro PPF

Přibližně ve stejný čas jako setkání s českými vysokými politiky také proběhla schůzka zástupců čínského města s šéfem čínské pobočky firmy Home Credit Lubomírem Melounem (PPF), náměstkem ministerstva zdravotnictví Romana Prymuly (bývalý ředitel hradecké fakultní nemocnice) a Liborem Senetou, ředitelem Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje (TOP09).

Jednání, které proběhlo 9. července, se týkalo Tchienťinského centra zdravotnické záchranné služby. Té má podle podepsaného memoranda v rámci aktu společenské odpovědnosti PPF darovat sanitky a poskytnout podporu ve výcviku tamějšího záchranářského personálu.

Tchien-ťin je pro PPF důležitý. V roce 2010 zde totiž začala PPF experimentovat s čínskou pobočkou společnosti Home Credit. Právě úspěch tohoto projektu vedl finanční skupinu Petra Kellnera k dalšímu prohlubování spolupráce, což ale vyžadovalo podporu politických špiček.

Home Credit začal najímat za své lobbisty bývalé české politiky, jako byl Jaroslav Tvrdík. V roce 2014 dostala PPF státní licenci na provozování spotřebitelských půjček.

Tehdy byla stranickou tajemnicí města Tchien-ťin, kde má Home Credit stále čínské ústředí, Sun Čchun-lan, od roku 2012 členka politbyra. Po nejvyšší pozici v Tchien-ťinu nastoupila do čela Oddělení práce na Jednotné frontě, vlivové organizace upevňující pozici KS Číny doma i ve světě.

Sun navštívila Prahu z pozice vicepremiérky ČLR na konci minulého roku, aby slavnostně otevřela první pražský Konfuciův institut, instituci napojenou na systém propagandy, ale také zapojenou do práce na Jednotné frontě.

Vysoká škola finanční a správní, kde je institut umístěn, podepsala na konci května dohodu o spolupráci s čeťiangskou delegací vedenou stranickým tajemníkem, který se potkal s Hamáčkem.

Proti značně formálním schůzkám se státními představiteli působí setkání s PPF a záchranářskou službou produktivnějším dojmem. V tomto kontextu působí program čínské delegace ČR spíše jako pokračování dialogu PPF s tchienťinskými orgány než jako oficiální státní návštěva.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)