anobudelip.cz, Andrej Babiš na Kladně

Kdo chce destabilizovat policii, v čem se plete Andrej Babiš a co děsí starého poldu

Napsal/a Robert Malecký 12. června 2016

A my už se báli, že přijde léto a nuda a okurka, ale naštěstí začaly v dubnu padat hnutí ANO preference, takže všudybyl Andrej Babiš nastartoval 23 pomocných motorů a vedení státního zastupitelství a vyrazil na spanilou jízdu po Česku. Takže nuda nebude. A možná ani vláda.

 • My jsme se tu na HlídacíPes.org pokusu destabilizovat policii zatím věnovali jen po té řekněme odborné, bezpečnostní stránce, takže jsme z toho politiky vynechávali. Ale i jejich citáty stojí za pozornost. Třeba tenhle: „Útvar, který byl zaměřený na boj proti korupci, fakticky končí, a tak je vlastně u konce celý protikorupční boj naší vlády. V ANO se poradíme, jestli chceme být v takové vládě.“

Jak asi správně tušíte, neřekl ho Ferda, který šel zrovna okolo, takže by mohl mít právo být úplně mimo a netušit, že Šlachtův Útvar pro odhalování organizovaného zločinu neměl s vyšetřováním korupce nic společného. Samozřejmě tedy s výjimkou případů, kdy se do vyšetřování korupce nacpal, ať už sám, nebo z pokynu státních zástupců. Ale vlastně si nevzpomínáme, že by ÚOOZ někdy nějakou korupci vyšetřil a před soudem za ni byl někdo odsouzen. No nic.


Politici a další veřejně činné osoby se den co den „dopouštějí“ zaznamenáníhodných slov, jež je dobré uvést do patřičného kontextu.


 • Autorem předchozího citátu je Andrej Babiš, to asi říkat ani nemusíme. Zatímco dřívější vládní krize, co jsme je tu za posledních pět, šest let měli, se řešily na různých místech, vzpomeneme si třeba na byt na Klárově a těžká červená vína Víta Bárty, teď se přesunuly na facebook a twitter. Zde výběr štěků mezi AB a ministrem vnitra Milanem Chovancem, kteří si rozebrali hlavní role.

Já se panu Šlachtovi nedivím. Já bych v policii pod vedením Tuhého a ministra Chovance taky nechtěl působit.“

„Velmi znepokojivá zjištění o možných snahách ovlivňovat rozhodování policejních generálů?“

Hlavní policista této země Milan Chovanec prý všechny živé kauzy zanalyzoval. To by mě zajímalo, jak se to dělá.“

„Související výroky pánů Pelikána a Babiše na adresu vedení policie jsou hrubým útokem na její nezávislost. Je to náhoda?“

„Analýza reformy policie má plných pět stran. Kluci to asi psali celou noc. A vyšla tak jak to nikdo nečekal: neohrozí živé kauzy!“

„Nerozumím kroku plk. Šlachty, jenž ani nepočkal na finální rozhodnutí o reorganizaci. Mrzí mne to. Je to zjevně politické gesto.“

Prostě Babiš útočí, Chovanec v lehké defenzivě. Přispěchat na pomoc mu prý chtěl premiér Sobotka, ten ale marně hledá hesla ke svým účtům, co si je v lednu změnil.

 • A teď slovo chlapa. Ke konci týdne totiž do té nechutné hry, abychom použili správný termín, vstoupil bývalý policejní prezident Oldřich Tomášek. Policii šéfoval, když vznikaly celostátní útvary pro boj s organizovaným zločinem či s korupcí, a nejprve v ČT a pak na blogu Echo24.cz řekl toto: „To, co se kolem nich děje nyní, mne děsí. ÚOOZ přestal hledat případy v podsvětí a mezi východoevropskými mafiemi a začal se zabývat za vydatné podpory některých médií korupcí, bez ohledu na existenci protikorupčního útvaru, který s polovičním počtem lidí dosahuje podstatně lepších výsledků než ÚOOZ. Za podpory některých státních zástupců a bez ohledu na organizační strukturu Policie ČR.“

To jsou jasná slova, která nepotřebují další komentář. Ale jsou důležitá pro ty, kdo obhajobu úspěchů Roberta Šlachty automaticky považují za „babišismus“ či jejich kritiku za zkorumpovanost Rittigem a spol. Protože tak smutný konec potkal nynější veřejnou debatu v Česku. A pak je tu ještě 40 tisíc policajtů a policistek, kteří denně oblékají mundúry, a to, co politici kolem sboru rozehráli, jim asi na náladě nepřidá.

Tak klidnou mysl. A držte si klobouky, teď pojedeme chvíli z kopce.

Follow @malecak

Čtěte též

9 komentářů

 1. sony napsal:

  V chování politiků zejména z hnutí ANO je příliš mnoho emocí a příliš málo racionálních důvodů ve vztahu k zamýšlené reorganizaci policie. A příliě mnoho emocí je i v chování pana Šlachty, jakási klukovina a nedospělost. Pan Babiš vzhledem ke své extrovertní povaze na rozdíl od pana premiéra má vlivné kamarády ve vysokých patrech policie a má obavy z jejich odstranění a z odhalení svých hříchů. Nevím, co na to říká jeho svědomí, ale kdyby na tomto tvrzení byl jen ždibec pravdy, měl by se ho pokusit vyvrátit, nikoliv podat demisi. Totéž očekávám i od státních zástupců.

  • Rolando napsal:

   ANo, přesně tak. zcela bez emocí je to velice účelové chování pana Babiše. Celou dobu jede pouze na první signální „Ano, bude líp“, „Nekecáme, makáme!“ etc., více netřeba, hodně peněz, poslouchat PR mágy na slovo, žádný program, víc prostě nepotřebujete. Jaký je volební program ANO? žádný..

 2. Taoiseach napsal:

  „Milan Chovanec prý všechny živé kauzy zanalyzoval.“
  Pokud ministr vnitra opravdu něco takového řekl, je to opravdu skandální, protože nemá nejmenší právo na přístup do živých kauz.

  • Míra napsal:

   Pokud by si pan Chovanec vyžádal od UOOZ jediný údaj z živé kauzy, tak by to jistě plk. Šlachta zveřejnil. Pokud si vyžádal počty živých kauz, jejich rozpracovanost (zahájené, rozpracované, před dokončením) s počty nasazených sil, tak mohl analyzovat, jak dlouho budou ještě příslušníci na nich budou pracovat a nebudou moci být příliš zatěžováni úkoly od nového vedení. Tedy, jak dlouho ještě pojedou „postaru“.

 3. Babička napsal:

  To není demokracie, to je humbuk a chaos, jestliže stát povoluje kdekomu ,kdejaké smečce,která chce jít do politiky- především za účelem jakéhokoliv zisku-která si mezi známými a nyní i zaměstnanci sežene patřičný počet lidí, mnohdy jenom na kandidátní listinu.První to byl Vít Bárta a jeho VVV a odstranil slušné lidi, kteří mu naletěli. To je také Babiš a promiňte pro mně to není ani pán.Ale jen člověk toužící po moci a bohatství, jedno v jakém pořadí a jedno jakou spoušť za sebou zanechá. Zažila jsem 1,republiku,fašismus i socialismus,ale jaký ismus zažije ČR nyní nevím, ale velmi, velmi se bojím.Člověk s takovou minulostí jako Babiš a s nynějším chováním snad ani neví, co je čest.A Šlachta? podařilo se mu svrhnout jednu vládu-na čí pokyn?A Bude se opakovat znovu puč jako v únoru 48, nebo v případu Nečasovy vlády?Ve všech případech byl a je zainteresován Hrad?

  • Alena napsal:

   Nevím, jak vnímáte Nečasovu vládu, která se svrhla sama a to tím, že předseda vlády je pod kontrolou své milenky a která manipuluje tím pádem s celou vládou a celou ČR. To je přece příšerná skutečnost, že nejvyšší úředník země se takhle chová. A toto vám nevadilo?

  • petrph napsal:

   Za prvé, toto je samozřejmě demokracie, že stát povoluje libovolnému hnutí aby šlo do voleb a oslovilo voliče. Předpokládám že by jste nechtěla to co zde bylo za komunistů, tedy existence Národní fronty, kdy sami bolševici určovali lidem kdo smí kandidovat a koho smí tedy lidé volit?
   V tom co popisujete dále máte pravdu, že některé komerční subjekty se snaží využít vstup do vedení státu pro své vlastní obohacení a získání moci – (ve skutečnosti tedy -rovněž- pro své vlastní obohaceni stejně jako dosud politici velkých stran).
   Bohužel, toto je ta zásadní chyba velkých demokratických stran které se sami zdiskreditovaly naprosto stejnou „komerční politikou“ pro své partajní bossy. Volič už skutečně nemá komu by důvěřoval a dosti zmateně hledá nové politické subjekty kterým by dal svůj hlas..
   No a pokud se týká Šlachty, tady je ta potíž, že jak určitě sama dobře víte, žádnou vládu nesvrhla,bylo to osobní rozhodnutí pana premiéra Nečase že v krizi podal demisi. Ale můžete se vsadit že současný premiér Sobotka ani tolik politické zodpovědnosti aby podal demisi a vyvolal nové volby mít nebude, a radši to potahne s Chovancem i Babišem dál. Ten skutečně padne až si to bude Babiš se Zemanem přát..

 4. petrph napsal:

  Jak snadno se staví v médiích koně před kočár, že? On taky nikdo netvrdí a nepředpokládá že by zrovna pan Babiš byl bojovník proti korupci ze všech největší. Ten pouze a to velice razantně a plnou silou svých médií reaguje na takzvanou reformu policie. Reformu která -prý- musí být spuštěna během pár týdnů. A o jejímž obsahu neví sám nic ani policejní prezident – na tiskové konferenci nedokázal novinářům říct ani slovo, a pak poskytl rozhovor Právu ve kterém sám říká „1. července teprve startuje celý ten proces, tak to bude trvat ještě několik let, během nichž bude čas ty jednotlivé kroky řešit.“ Bohužel to jediné co je zřejmé že má být zlikvidována nezávislost protikorupčního útvaru. Proč se má ihned udělat právě to hned a pak několik dalších let řešit další dílčí kroky oné „reformy“ – a navíc už zcela jistě v době kdy dnešní ministr vnitra a patrně ani policejní prezident žádnou zodpovědnost neponesou, se politicky vysvětluje těžko. Ale vzhledem k tomu že za 4 měsíce jsou volby krajské hned pak senátní a za rok parlamentní, byl by Babiš hlupák kdyby Chovancovu privátní akci kryl.V tom at se umaže a utopí „pan klidný premiér“ Sobotka a celá CSSD, když o to tak moc stojí

 5. Antonín Hlaváček napsal:

  No, pravda je že Šlachtův útvar by měl vyšetřovat organizovaný zločin ale ten je právě často spojen s korupcí a právě tam dochází ke střetu s útvarem pana Vilda.
  Navíc právě z protikorupčního útvaru často dochází k únikům informací. Proto asi chce UOOZ vyšetřovat ve svých kauzách i korupci a řekl bych že je to logické.

Přidávání komentářů není povoleno