Kde se rodí populismus, nová šance pro dlužníky a výběr nemocnice podle internetových diskusí
Proč ve Vídni nepadají mosty jako v Praze *** Čínská klinika v ČR má zpoždění. Vznikne vůbec? *** Jak uhlídat rizikové investice z Ruska a Číny – 12. týden roku 2018 na HlídacíPes.org.
KOŘENY FRUSTRACE: Všichni na nás zapomněli, nejezdí k nám už ani autobus a poštovní schránka je kilometry daleko. Podobné stesky jako z odlehlých koutů Česka jsou slyšet i v baštách populistických stran ve Francii a Německu. Stovky rozhovorů teď ukazují, jak podobné jsou si kořeny populismu všude v Evropě. Odpor k migrantům podle nich vzniká ne hlavně kvůli kulturní odlišnosti, ale z pocitu, že stát se o lidi nestará.
ZDRAVÍ NA WEBU: Kde si nechat operovat srdce a kde rodit? Ministerstvo jako vodítko doporučuje internetové diskuse. Získat statistická data o zdravotních zákrocích z českých nemocnic je obtížné až nemožné. HlídacíPes.org se tématem už dříve zabýval. Problém při získávání informací z nemocnic i z Ústavu zdravotnických informací (ÚZIS) nadále trvá.
RIZIKOVÍ INVESTOŘI: Česko přemýšlí, zda si posvítí na ruské a čínské investice do strategických firem. Zrovna v době, kdy do čínské CEFC – a tím i do jejích aktivit v Česku – vstupuje čínská státní firma CITIC Group, se česká vláda musí zabývat tím, zda a jak do budoucna hlídat tuzemské investice ze zemí jako je právě Čína nebo Rusko.
LÁKADLO PRO DLUŽNÍKY?: Předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal nesouhlasí s tím, aby oddlužení bylo dostupné i lidem, kteří po sedmi letech nezaplatí ze svých dluhů nic. I s takovou možností počítá návrh ministra spravedlnosti v demisi Roberta Pelikána (ANO), který tento týden schválila sněmovna v prvním čtení. Šámal tuto část návrhu kritizoval v rozhovoru pro HlídacíPes.org, který je součástí projektu Mapa justice.
PROPAGANDA NA PODNOSE: „Vlivné síly v Evropské komisi nevnímají ruskou propagandu jako nebezpečí. Nevěří, že vůbec něco takového existuje,“ je přesvědčen František Vrabel z české společnosti Semantic Visions. Odkrývání ruské propagandy má tak trochu jako svůj koníček. Algoritmy jeho firmy každý den zpracují obsah zhruba 24 tisíc ruských médií. Podívejte se na VIDEO.
LÉČIT SE PO ČÍNSKU: Plánovaná klinika čínské medicíny v Hradci Králové má už dva roky zpoždění. Čínská skupina CEFC zmítaná problémy ovšem stále ujišťuje, že „je připravena dostát svým závazkům“. Podívejte se na pavučinu byznysu, která ukazuje vazby v Nadačním fondu tradiční čínské medicíny, jeho české i čínské partnery.
RÁDIO DO SBÍRKY: Mediální panství Daniela Křetínského by se mohlo rozšířit o segment, který dosud ve vydavatelství Czech News Center chybí – o skupinu rádií. Konkrétně o stanice Evropa 2, Frekvence 1, rádio Bonton, Dance Radio, o zpravodajskou stanici ZET a slovenskou Europu 2. HlídacíPes.org informaci získal z několika na sobě nezávislých zdrojů – blízkých jak Lagardere, tak vydavatelství CNC.
40 LET PŘED ČESKEM: Praha po loňském zřícení lávky pro pěší v Troji horečně kontroluje stav „svých“ mostů a plánuje nejnutnější opravy. Podobnou debatu má už Vídeň dávno za sebou. I tam se kdysi zřítil jeden z mostů. O rakouském hlavním městě vedení Prahy tvrdí, že v něm dlouhodobě čerpá zkušenosti; Vídeň ostatně vévodí světovým žebříčkům kvality života. Před Prahou má však stále velký náskok, nejen v péči o mosty.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Kdy smí novináři demonstrovat, proč být pitomcem z davu a jak se perou dezinformátoři
Tvrdý boj o mýto, nervózní Agrofert a kdo tu vlastně vyhrál volby
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)