Česko přemýšlí, zda si posvítí na ruské a čínské investice do strategických firem

Napsal/a Robert Břešťan 23. března 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Zrovna v době, kdy do čínské CEFC – a tím i do jejích aktivit v Česku – vstupuje čínská státní firma CITIC Group, se česká vláda musí zabývat tím, zda a jak do budoucna hlídat tuzemské investice ze zemí jako je právě Čína nebo Rusko.

Po Česku, podobně jako po všech ostatních státech EU, požaduje Evropská komise zavedení „screeningových mechanismů přímých zahraničních investic ze třetích zemí“ – respektive to členským zemím důrazně doporučuje.

Necelá polovina zemí EU již zavedla kontrolní postupy pro investice do oblastí jako je umělá inteligence, robotika, energetika, doprava či finanční infrastruktura. Česká republika mezi ně nepatří.

I když u tuzemských investic (či spíše akvizic) CEFC nelze v drtivé většině případů mluvit o strategických podnicích, kritéria pro strategickou investici splňuje přinejmenším její angažmá v Českých aeroliniích.

Koho se to týká v Česku?

„V EU má screening takových investic zatím 12 států. Ty tak mají možnost zabývat se jakoukoli transakcí s možným vlivem na bezpečnost státu. Myslím, že Česko by apolitický, transparentní screening mělo zavést také,“ říká programový ředitel Pražského institutu bezpečnostních studií (PSSI) Petr Lang.

„V České republice považuji za nejohroženější kybernetický sektor a IT. Česko nemusí být hlavním cílem rizikové investice samo o sobě, ale třeba i jako subdodavatel dalších firem ve strategických sektorech v zemích EU a NATO,“ doplňuje.

Podle Oty Šimáka, vedoucího oddělení ochranných opatření obchodu Ministerstva průmyslu, je debata o tom, zda Česko vlastní screening zavede, teprve na začátku. 

Vítáme, že se nezřizuje celoevropský povinný screening, považujeme to za citlivé téma národních států. Finální rozhodnutí musí ležet na národní úrovni,“ řekl Šimák na nedávné konferenci pořádané PSSI právě ke screeningu přímých zahraničních investic.

I kdyby se Česko rozhodlo, že žádnou předběžnou kontrolu investic do strategických oborů zavádět nehodlá, vznikne povinnost ostatní členské země o podobných investicích informovat a prověřit je v případech, kdy o to jiný členský stát požádá.

Je také otázka, kolik podniků, jichž by se případná detailní kontrola investora mohla týkat, v Česku potenciálně vůbec je.

„Myslím, že by sem mohla patřit televize Nova, možná telefonní operátor O2, možná přepravce zemního plynu Net4Gas,“ přemítá bezpečnostní analytik Tomáš Pojar.

I bez speciálního zákona zafungovala nedávno kontrolní role České národní banky u zamýšleného navýšení podílu čínské CEFC v česko-slovenské J&T Finance Group na 50 %. ČNB transakci nepovolila s poukazem na nejasné zdroje financování čínské firmy. CEFC se sice odvolala, ale nakonec opakovanou žádost zcela stáhla.

„Společnost bude se svými partnery jednat o dalším pokračování tohoto projektu v nové situaci vstupu minoritního akcionáře do CEFC Europe,“ komentoval to mluvčí CEFC Pavel Bednář.

Made in China 2025

Hlavní analytik Patria Finance Jan Bureš upozorňuje, že odpor vůči čínským investicím roste v poslední době především v Německu.

„Strach tam mají především z projektu Made in China 2025, což je plán Číny proniknout do deseti high-tech odvětví. Německo se obává, že čínská administrativa chce určité klenoty německého průmyslu získat za každou cenu, aby dostala přístup k důležitému know how,“ vysvětluje Bureš.

Německo proto již před rokem přijalo opatření, podle kterého mimoevropské akvizice nad 25 % podílu v daném podniku a ve vybraných sektorech podléhají schválení.

„Poslední měsíce ale ukazují, že k získání citlivého konkurenčního know how stačí i méně; jak ukazuje překvapivý vstup čínské automobilové společnosti Geely do německého Daimleru (10 %). Geely má tak teoreticky přístup k technologii baterií pro elektroauta, kde Daimler hraje v globálu první ligu,“ říká Bureš.

Znepokojující pro německé politiky bylo především to, že o vstupu Číňanů do Daimleru neměli do poslední chvíle ponětí a že čínská společnost při něm využila “šedých míst” v německé legislativě.

Německé ministerstvo průmyslu i proto plánuje hranici pro schvalování čínských investic z dnešních 25 % ještě snížit.

Už nyní má přitom Německo možnost jít u rizikových investic až pět let zpět a vrátit již uzavřený obchod „do bodu nula“.

„Je to ale spíše preventivní prvek. Pokud vím, nikdy to dosud použito nebylo,“ říká Ota Šimák z českého Ministerstva průmyslu.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)