Kauza lithium, loupež za bílého dne bez zločinců a poškozených. Těžba se stále nekoná
Když tehdejší ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček před rokem podepsal se společností European Metal Holdings Ltd. memorandum o spolupráci v oblasti těžby a zpracování lithia v České republice, spustil tím politickou lavinu. Byl říjen 2017, blížily se parlamentní volby a z lithia se stalo hlavní volební téma. Jak vypadá „kauza lithium“ rok poté?
Hnutí ANO v čele s Andrejem Babišem podpis memoranda prezentovalo jako snahu ČSSD vytunelovat a okrást stát.
„Je to naprosto skandální, co tady ČSSD dva týdny před volbami předvádí. Vypadá to, že chtějí ještě rychle shrábnout peníze do stranické kasy, mají velké dluhy. Lithium má těžit státní podnik Diamo, ne opět soukromá firma, kterou neznáme,“ rozčiloval se před volbami Andrej Babiš.
„Je to skandál, je to krádež a my uděláme všechno pro to, aby to memorandum bylo neplatné,“ hřímal na mimořádné schůzi sněmovny právě před rokem.
Po roce je zjevné, že nikdo národní bohatství nerozkradl, z lithia není „nové OKD“ a nakonec – i bývalý ministr Jiří Havlíček, který memorandum podepisoval, je dnes na ministerstvu průmyslu (které je resortem ANO) náměstkem zodpovědným za sekci legislativní a provozní. I když Andrej Babiš veřejně sliboval, že „na Havlíčka podá trestní oznámení“.
Tuny čistého lithia
Memorandum o porozumění vypověděl letos 1. března z vůle Andreje Babiše tehdejší ministr průmyslu Tomáš Hüner. Šlo ale spíše o symbolické gesto a završení předvolebního boje.
Povolení k těžbě lithia v České republice má stále jen jedna těžební organizace – Cínovecká deponie, a.s., společnost kterou vlastní investiční fond RSJ Investments miliardáře Karla Janečka a jeho partnerů ze společnosti RSJ.
„Dosud však Obvodnímu báňskému úřadu neohlásila zahájení těžby. Jedná se o odkaliště u Dubí,“ upřesňuje mluvčí báňského úřadu Bohuslav Machek.
V průběhu letošního roku získala „oprávnění stanovením dobývacího prostoru“ i další organizace patřící pod RSJ Investments – Sanaka Industry.
„Povolení k těžbě v dobývacím prostoru ale zatím neobdržela. Jedná se rovněž o odkaliště po bývalé těžbě barevných kovů Horním Slavkově,“ říká mluvčí Machek.
Geologický průzkum v Horním Slavkově odhadl možnosti těžby na 5400 tun čistého lithia. Celkem by těžba mohla trvat zhruba 14 let.
Mnohem zajímavější je potenciální těžba pod Cínovcem v Krušných horách. Podle společnosti Geomet (Europen Metal Holdings) se zde nachází až pět procent světových zásob lithia. „Česká republika je tak jedním z nejvýznamnějších ložisek tohoto významného kovu v Evropě,“ stojí na webových stránkách firmy.
Povolení k těžbě to není
Geomet (Europen Metal Holdings) stále povolení k těžbě lithia na Cínovci nemá. Operuje jen povolením k průzkumu; geologický průzkum na potenciálním ložisku provádí už téměř deset let.
„V současné době společnost EMH nedisponuje žádným povolením těžby. Na základě rozhodnutí Ministerstva životního prostředí má společnost EMH možnost provádět pouze průzkumné práce, jejichž součástí jsou i průzkumné vrty. O povolení 13 průzkumných vrtů rozhodl krajský úřad Ústeckého kraje. Je třeba zdůraznit, že tohle povolení není povolením těžby,“ říká mluvčí ministerstva průmyslu Milan Řepka.
Státní podnik Diamo, který ve svých loňských projevech opakovaně zmiňoval Andrej Babiš, se v akci lithium aktuálně nijak neangažuje.
„V současné době jsme státní podnik Diamo vyzvali, aby indikoval možnosti a kapacity pro zapojení do tohoto projektu,“ říká mluvčí Řepka.
Za připomenutí stojí fakt, že vloni koupila podíl ve společnosti Europen Metal Holdings investiční skupina Arca Capital slovenského miliardáře Pavla Krúpy.
Těžební firmu, do níž Krúpa kapitálově vstoupil, prezident Miloš Zeman vloni před volbami nazval „australskými zloději“. Nyní hodlá Zeman Krúpu ocenit státním vyznamenáním za „boj proti ekonomickým zm*dům“ (jak se v živém rozhlasovém vysílání vyjádřil sám prezident).
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Robert Břešťan: Alláhu akbar cézet a kriminalizace blbosti
Jan Urban: „Na péči o Járu teď nemám.“ Chyba v novele bere peníze pěstounům
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
12 komentářů
Ta kauza nebyla nic jiného, než pokus těsně před volbami dehonestovat premiéra Sobotku a ČSSD, což se Babišovi i komoušům povedlo,. díky tomu, že voliči nemyslí hlavou!
A vynechal jste pikantní drobnost, Janečkovo RSJ koupilo odkaliště a výsypku na Cínovci právě od státního Diama. Neboť státní podnik nějak nevěděl, co si s tím lithiem počít. A jeho zapojení do těžby je čistě hypotetické, zaměstnává asi 20 horníků a 2000 úředníků, takže co s takovým materiálem?
1) Zajimalo by me, cim lide premysli, kdyz v nejruznejsich pruzkumech ma ANO stale kolem 30%. 2) Myslim, ze lepsi cas k padu Babisovy „vlady“ uz nenastane. 3. pokus opet dostane Babis (od pucfleka Vondracka). Nikdo s nim nepujde do koalice. Co udela Zeman? Rozpusti snemovnu a vypise predcasne volby? Nebo necha Babise (v demisi) v klidu dovladnout?
Novinářské blafy jsou opravdu neuvěřitelné. Nesmí zapomenou na OKD a přitom vědí o co tenkrát šlo. V době šílené privatizace tlačil starý Klaus privatizovat vše a to za každou cenu. Na tehdejší vládu byly tlaky pravice obrovské. A to za podpory většiny médií. Dnes je to důvod neustále ČSSD jednostranně napadat. A to za prohřešky Venco Klause.
Jste si jist, že píšete komentář pod správný článek?
Bakala zcela prokazatelně nekoupil OKD od státu s pomocí Sobotky, ale od soukromých majitelů. Ti mohli OKD koupit zejména proto, že stát přišel o majoritu několik let předtím, když ještě Sobotka nebyl ministrem, ale jen členem ČSSD a Mladých sociálních demokratů. Stalo se to v roce 1997, za druhé vlády Václava Klause (4. července 1996 – 2. ledna 1998). Cituji : „O majoritu stát nepřipravil prodej akcií, ale rozhodnutí valné hromady akcionářů. K němu došlo v roce 1997, když akcionáři odsouhlasili snížení základního jmění společnosti OKD. Důvodem tohoto rozhodnutí byly ztráty, které firma utrpěla v době restrukturalizace“. Zdroj : ČT 24 – Privatizace OKD: Sága plná bílých míst 24. 9. 2013. Sled událostí kolem privatizace a prodeje OKD logicky vylučuje Sobotkovu věcnou odpovědnost, i politická odpovědnost je sporná – platný znalecký posudek. Zřejmě proto soud vede Sobotku jen jako svědka.
Na základě shora uvedeného, si myslím totéž, co Vladimír Novák, že totiž novináři, nezávislí i závislí, mají velký podíl na tom, že privatizace OKD je „ságou plnou bílých míst“. A také velmi pomohli Babišovi k realizaci záměru – politická havarie Sobotky a ČSSD.
Ten humbuk s lithiem byla jen třešinka na dortu a poslední hřebíček do rakve ČSSD (a Sobotky). Amen.
Mimochodem, dost dobře nechápu jak by se mohl zapojit státní podnik Diamo, když společnost společnost EMH už získala povolení k průzkumným vrtům? To že by jako na jedné lokalitě směly provádět vrty dvě rozdílné společnosti vedle sebe? :)))))
Že lidé, kterým já říkám blbínci volí spolek ANO jde pochopit. Ale naprosto nechápu , že ČSSD , kterou Babiš téměř zničil, šla do vlády se stranou, která je založena na lži jako komunisti. Dvakrát stejnou chybu dělají jen idioti . Asi je to tím, že ČSSD je semeništěm kolaborantů a zrádců, kterým neleží na srdci Česká republika .
Povolení k průzkumným vrtům vydalo v minulosti Ministerstvo životního prostředí a to australské sokromé těžební firmě a to mimo jiné v době ministra Brabce, který je členem hnutí ANO, které vedl v minulosti ministr financí a současný premiér ČR Babiš. Podle světového práva k nerostným surovinám má přednostní právo na těžbu ten kdo provedl v minulosti na území ložiska průzkumné práce. Kdo je tedy spoluviník na ztrátě výnosů z těžby lithia pro ČR?
No jo, to se ale nehodí do scénáře „Sobotka ukradl národu lithium“ …. a co jedinců te ještě dnes baští i s navijákrm!
Babiš by Vám jistě řekl, že lžete. A to ne proto, že by opak byl pravdu, že třeba povolení vydal Sobotka, ale jeho důvod by zněl, jako obvykle : „tak to není, není to tak“, sorry jako a šmytec. Nerozváděl by to, protože jako všichni i on ví, že to sprasil jeho ministr a první místopředseda ANOFERTU Brabec. A proč to nehodit na nenáviděného Sbotku, když mu Mára zjistil , že mu to Češi sežerou i s navijákem.
Babiš je prolhaný grázl, mafián a zloděj. Za pár let kvůli tomu debilovi budeme platit xy miliard odškodné Europen Metal Holdingu. Žádám, aby všechny škody, které nám ten gauner způsobuje každý den hradili jeho voliči!!!!