Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Irina Juřinová (2016)
,

Karbanátky z lidského masa, polévka z klihu. Děsivá zima v obléhaném Leningradě

V září před devětasedmdesáti lety zahájila německá nacistická vojska obléhání Leningradu. Blokáda města (dnes Petrohrad) trvala neuvěřitelných 29 měsíců do konce ledna 1944. V obležení zemřelo skoro milion lidí hlady. Tehdy jedenáctiletá Irina Juřinová přežila se svou babičkou v Leningradě nejtvrdší zimu blokády. Její vzpomínky patří do Příběhů 20. století.

Irina Juřinová, rozená Klučira, prožívala šťastné dětství v sovětském Leningradě, rodina trávila spoustu času společně. Navštěvovali babičku, chodili do divadla, otec ji učil hrát šachy. Pak ale v červnu 1941 začala válka:

„Byl krásný slunečný den, mám dojem, že to byla dokonce neděle. Byla jsem venku a najednou přiběhla máma. ‚Pojď honem domů, začíná válka!‘ Člověk absolutně nechápal, co to obnáší,“ vypráví Irina. Matka narukovala do armády jako vojenská lékařka, bakterioložka, otec byl nasazen v továrně na tanky.

Polévka z truhlářského klihu

O svou dceru se tatínek staral, dokud hlady a vyčerpáním nezemřel. A to se stalo už po třech měsících blokády v prosinci 1941. Irinu si k sobě vzala babička. Právě s ní prožila přelom let 1941 a 1942, tedy nejtvrdší zimu blokády: „Babička byla nesmírně šikovná, všude šmejdila, aby dostala nějaké jídlo. Udělala třeba polívku. Do vody dala klih, co používali truhláři, bobkový list, koření, a tak jsme měly jídlo.“

Spolu s dalšími rodinami bydlela s babičkou v komunálním bytě bez vody a elektřiny. Topilo se spalováním nábytku v provizorních kamnech, která ale celý byt vyhřát nedokázala:

Irina Juřinová s maminkou v roce 1937 (Foto: Paměť národa)

„Právě v jednom tomto pokoji bydlela maminka s dvěma malými dětmi. Každý měsíc, ke konci měsíce chodila z úřadu nějaká paní, která kontrolovala, kolik lidí zůstalo naživu. Ten, kdo zůstal naživu, ten dostával potravinový lístky na příští měsíc. No, a ta sousedka měla dvě holčičky. Jedna ještě snad neměla ani rok, a umřela. Umřela nějak uprostřed měsíce, a aby na ni dostala lístky na další měsíc, tak ji zamotala do prostěradla a dala ji do kuchyně pod okno, protože se netopilo, nevařilo, takže pod oknem ležela jinovatka. No, a ona tam tu mrvou holčičku měla zhruba půl měsíce, a jak měla přijít ta kontrola, tak ji dala to postýlky. Kontrola přišla, koukla a viděla, jak obě holčičky spí v posteli, jedna mrtvá, druhá živá. Maminka dostala zase lísky na další měsíc pro dvě děti. No, a totéž opakovala i s další holčičkou,“ vypráví děsivé zážitky z blokády Leningradu na přelomu let 1941 a 1942.

Jejich soused prý pekl a prodával karbanátky z lidského masa: „Byly tam případy kanibalismu. Bydleli jsme v prvním patře, no, a říkalo se, že pod námi pán prodává podezřelé karbanátky. Babička z toho měla obrovský strach. Takže jsem musela sedět doma a nikdy se odtamtud nehnout,“ vypráví Irina.

Záchrana na vesnici

Po několika měsících se vrátila z fronty její maminka. Podařilo se jí najít cestu mimo okupovanou zónu. Záchranu nalezly v jedné menší vesnici, kde je ubytovali v opuštěné chalupě:

„Lidi nám tam velice pomáhali. Třeba přitáhli stehno od lišky, nebo kus medvědího masa. Přišlo jaro a babička dostala nějaké brambory a řekli jí: ‚Prosím tě, tak to zasaďte tady.‘ Měly jsme kousek nějaké hlíny. No, a když to vzešlo, tak celá obec chodila a smáli se nám, protože babička zasadila jednu bramboru vedle druhé. Smáli se nám, že nevíme, jak rostou brambory, jak se sázej, že přijeli městský lidi,“ vypráví Irina Juřinová, která se v roce 1944 vrátila s babičkou do Petrohradu.

Po válce studovala pedagogiku, ve škole se zamilovala do českého studenta Karla Juřiny. Až do Stalinovy smrti v březnu roku 1953 však nebyl možný sňatek s cizincem a vystěhování. Po Stalinově smrti Irina s Karlem využili příležitost: „S manželem jsme běželi na matriku. Řekli jsme, že chceme, aby nás úřednice oddala. A podařilo se,“ popisuje s dojetím Irina, která pak s manželem odjela do Československa.


Příběh Iriny Juřinové zaznamenali studenti z pražského gymnázia Evolution Jižní Město, kteří se zapojili do projektu Příběhy našich sousedů. Autor textu Mikuláš Kroupa působí v projektu Paměť národa – jedinečné rozsáhlé sbírce vzpomínek pamětníků, kterou řadu let buduje nezisková organizace Post Bellum se svými partnery – Českým rozhlasem, Českou televizí a Ústavem pro studium totalitních režimů. Ve sbírce je shromážděno víc než pět tisíc výpovědí. Z Paměti národa vznikají každý týden rozhlasové dokumenty Příběhy 20. století. Jde o subjektivní vzpomínky pamětníků, které nemusejí vždy zcela odpovídat skutečnému průběhu historických událostí.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

33 komentářů

 1. virus napsal:

  Ti lidé museli vydržet obrovské utrpení , proto zvítězili ! Taková Francie je vzdala Hitlerovi po 178 tisících mrtvých vojáků !

  • martin napsal:

   kdyz hitler vpadl do francie, mel podporu ze CCCP, tedy mel v zadech cca 300-400mil lidi (vcetne nemcu, rakusaku, cechu…) , kteri zasobovali wermacht. jen obili CCCP dodal nacistickemu nemecku behem necelych 2 let 1.7mil tun, tedy 2.5tis tun denne, coz bohate stacilo na zasobovani vojaku wermachtu pecivem…

   kdyz hitler vpadl do CCCP, mel za sebou pohranou valku s Velkou Britanii, a CCCP mel na sve strane USA i GB a jejich materialni pomoc. kdyby se USA a GB zachovali podobne jako komunisti z CCCP, podporovali by po vpadu hitlera do CCCP nacisty a ne komunisty

   • virus napsal:

    Hitler měl až do napadení Polska plnou podporu ze západu to znamená daleko déle než dva roky od SSSR ! Západní kapitalisti ho dostali k moci a dali mu prostředky na vybudování Wehrmachtu ! Za Francií stál celý západ včetně nejmocnějšího státu světa USA ! Jakou válku Hitler s Británií prohrál ?

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    dají komentujícího nevybíravými slovy, většinou v protikomunistickém smyslu, jakoba každý, kdo s jejich názry nesouhlasí, často proto, že sám tu dobu zažil a proto ví, jak to tehdy bylo.

    • Oskar (hanák z Hané) napsal:

     Opravený a upravený text : Pro „Martin“ cituji současné prameny, protože Váš průhledný protiruský propagandistický komentář, nestojí za námahu odpovědět jinak : „20. září (1938) zaslalo vedení SSSR Edvardu Benešovi telegram, v němž Stalin a další sovětští činitelé potvrzovali, že jsou připraveni Československu pomoci, pokud se pomoci zúčastní i Francie, dle uzavřených smluv mezi SSSR a ČSR. V noci na 21. Září (1938) vyslanci Velké Británie a Francie předložili Benešovi odpověď svých vlád: Oznámili, že pokud Československo nepříjme požadavky na odstoupení území s více než 50 % německého obyvatelstva, dojde k válce, za kterou bude odpovědné Československo a Francie ani Velká Británie se k ní nepřipojí.[40] Beneš toto stanovisko požadoval za ultimátum a zradu. Přislíbil, že svolá vládu a pokusí se odpověď doručit ještě téhož dne.[40] Většina ministrů byla přijetí ultimáta nakloněná, ale obávali se protestů veřejnosti. Náčelník armády Ludvík Krejčí i generální inspektor Jan Syrový byli skeptičtí, že by armáda dokázala německý útok odrazit, nicméně slíbili, že armáda dodrží rozhodnutí vlády. Krejčí znovu žádal o vyhlášení mobilizace, opět neúspěšně.
     Pakt Ribbentrop–Molotov je smlouva o neútočení mezi nacistickým Německem a Svazem sovětských socialistických republik, podepsaná v Moskvě 23. srpna 1939.“
     Zdroj : Wikipedie, hesla Mnichovská dohoda a Pakt Ribbetrop – Molotov

     • martin napsal:

      v 1938 probihaly v komunistickym CCCP druhym rokem velky cistky, ve kterych komunisti povrazdili minimalne 3/4 milionu svych spoluobcanu.
      z tohodle uhlu pohledu bylo nepozvani bolsevickych hord proziravym cinem. jestlize by komunisti z CCCP u nas zavedli to co delali u nich, znamenalo byto vzhledem k poctu obyvatel cca 50tis povrazdenych cechoslovaku behem 2 let.
      nechapu, jak muze nekdo komunsity obhajovat

     • martin napsal:

      pakt R-B je smlouva mezi nacistickym nemeckem a komunistickym CCCP o rozdeleni polska a evropy na sfery vlivu a o hospodarske spolupraci mezi nacistickou a komunistickou diktaturou. tahle smlouva bezprostredne vedla k vypuknuti ww2, kdy nacisti napadli polsko od zapadu a par dni pote komunisti od vychodu (den pote, co si byli jisti, ze je nenapdanou japonci). a sesli se 22.9.1939 v okupovanem polskem brestu na spolecne vojenske prehlidce. a skoro cely 2 roky nasledne probihala hospodarska spoluprace, kdy komunisti nacistum dodavali obili, ropu a nerostne surovinu a nacisti komunistum stroje a zarizeni. tohle vse probihalo i v dobe, kdy nacisti bombardovali GB, asi proto, aby se nacistum lepe valcilo. nakonec nacisti valku s GB prohrali a letadla vzletajici z GB az do konce valky bombardovanim nacisty oslabovali. v dobe, kdy molotov byl v listopadu 1940 na jednani u hitlera v berline skemrat, aby hitler vzal komunisty do osy berlin-rim-tokio, tak se kvuli bombardovani berlina letectvem RAF museli uchylit do bunkru …

   • petrph napsal:

    Ale no tak. Když Hitler vpadnul do CCCP, tak neměl za sebou prohranou válku s Anglii. Po rozsáhlé letecké přípravě bez většího účinku se rozhodl že na Británii vůbec pozemními silami nezaútočí, takže je přesunul v plném počtu a beze ztrát proti CCCP. Materiální pomoc ze Západu přišla do Ruska až mnohem později, a potřebná (požadovaná) vojenská pomoc až v roce 1944 otevřením druhé fronty ve Francii. Ale to už se CCCP sám Německu ubránil a hnal ho zpátky…
    Smiřme se už s tím faktem, že v takových konfliktech ona strategie Rusů „nas mnógo“ (a bez ohledu na ztráty) skutečně zafungovala na Hitlera, stejně jako asi sto let předtím na Napoleona..
    A spíše se pak zkusme podle toho uvažovat jak budou vypadat budoucí konflikty.. Kdyby třeba napadlo dnes Rusko Bělorusko – pošle tam Západ (NATO) své vojenské síly, a nebo zůstane u svých oblíbených sankcí?

    • martin napsal:

     hitler proste valku s GB prohral a tak se stahnul. a letecto RAF startujici z GB az do konce valky bombardovalo tovarny vyrabejici zbrane pro wermacht.
     materialni pomoc do CCCP zacala proudit hned po napadeni CCCP nacisty. nejdriv placeno v hotovosti a ve zlate, od rijna 1941 na uver. dodano napr 400tis aut, milion tum masovych konzerv, milion tun leteckeho benzinu, 300tis tun hlinik atd atd. navic amici vazali japonce, takze soudruzi v CCCP meli o starost min

 2. Oskar (hanákz Hané) napsal:

  Dík těm studentům za zaznamenání i Post Bellum za zveřejnění. Konečně něco o skutečně obludném německém nacismu, s ničím jiným, v dějinách posledních dvou tří století, nesrovnatelném .

  • martin napsal:

   komunisti byli a jsou podobne zlo jako nacisti
   nejakou dobu spolu kamaradili a rozpoutali spolu ww2
   vsak vis oskare

   • virus napsal:

    Nepište hlouposti , Hitlera k moci dostali a peníze na vyzbrojení Wehrmachu mu dali západní kapitalisti v čele s USA ! Nechali ho obsadit Porýní , Mnichovskou dohodou mu dali Československo ! Západ odmítl podepsat smlouvu s SSSR . Smlouva R+M byla podepsána v srpnu 1939 , to už byl dávno Wehrmacht připravený a za 14 dní napadl Polsko ! Francie , Británie sice vyhlásily Německu válku , ale ani se nepokusil zaútočit na oslabenou německou západní hranici .

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    Ještě můsím dodat, že stejně se mně pokoušeli tykat u výslechů na StB, ale na moji žádostmně začali vykat. Jste také od bývalé StB?

    • Oskar (hanák z Hané) napsal:

     Oprava : …musím …

    • martin napsal:

     osobne znam par lidi, oskare, kteri byli az do 1989 v trvale peci StB. nekteri z nich prosli komunistickymi koncentraky v padesatych letech.
     nikoho z nich jsem neslysel obhajovat komunisty a rusaky jako to usilovne delas ty, oskare.
     jeden me teda napada – husak.
     kdyby nekdo z nich protestoval proti tykani, tak mu StBaci vyrazej posledni zuby co mu jeste zbyly.
     tyhle pohadky se nech pro halo novony nebo parlamentni listy.
     StBaci nebyli zadni hodni strejckove, ale predvoj komunistickych vrahu.

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    Oskar,14.9.2020, odpověď pro Martin
    Nelžete a netykejte mně. Husy jsem s Vámi nepásl a nikdy pást nebudu. Takovým, jako Vy, se z dálky vyhýbám už 80 let.
    Odkazuji na :
    https://www.reflex.cz/clanek/historie/90099/dokument-kompletni-zneni-mnichovske-dohody-z-roku-1938-ktera-znicila-ceskoslovensko.html
    Ještě poznámka pro cenzora HP.org : Proč se nemohu na nezávislém serveru bránit jsem-li napaden jako osoba?

  • oponent napsal:

   Obludný a hrozný byl a je komunismus. Nejen svými zločiny, ale i dopadem své propagandy na myšlení lidí. Je to nejvíc zrůdný a odporný režim v dějinách lidstva.
   Nacisté byli jen jeho žáčci. To že nedokázali dlouho spolupracovat bylo proto, že se nechtěli dělit o moc.

   • martin napsal:

    kdykoliv se nekdo otre o komouse, tak vzdycky vstanou stari bojovnici.

    kluci, je vas ale cim dal min a obhajit neobhajitelne se snazite marne, protoze pravda a laska nakonec vzdycky zvitezi nad lzi a nenavisti, i kdyz to nekdy da fusku.
    kazdopadne plati, ze nacisti a komunisti jsou podobnej xindl

 3. Josef napsal:

  Vy toho Babiše nemít, tak nevím, co by jste psali? Zkuste napsat o něm, něco pozitivního, třeba se vám uleví a nebudete propadat té beznadějnosti, že má pořád 30% podpory i přes vaší nekončící štvavou kampaň.

  • Eva napsal:

   Promiňte, ale kde jste přišel na toho Babiše? Je to článek o vzpomínkách Rusky na nacisty obléhaný Leningrad 😉

 4. martin napsal:

  v zari pred 81 lety, zahajila sovetska komunisticka voska oblehani Polska od vychodu spolu se svym tehdejsim spojencem, nacistickym wermachtem. oblehani polska trvalo neuveritelnych 50 roku, tedy 600 mesicu.
  neminim snizovat utrpeni obyvatel leningradu, mnohem vetsi utrpeni si prozili treba rolnici na ukrajine na zacatku tricatych let pri velkem hladomoru zpusobenem sovetskymi komunisty, kdy podle odhadu zemrelo 3-10mil lidi …

  • virus napsal:

   Kde jste to vzal , o tom hladomoru si něco přečtěte , komunisti snad mohli za sucho , hladomor byl v té době i v Povolží , Polsku , Rumunsku ! V USA ve 30 . letech v době krize umřelo hlady asi 1,5 milionů lidí ! Těch vašich 3-10 milionů mrtvých je nesmysl , mezi válkami počet obyvatel na Ukrajině vzrostl !

   • martin napsal:

    hladomor na ukrajine zpusobili komunisti tim, ze rolnikum naridili dodavky potravin a kdyz je nebyli schopni plnit, tak jim potraviny proste ukradli a nakonec jim ukradli i osivo, takze nemeli co zasit. komunisti rolnikum zakazali vstup do mest, takze potraviny nemeli pripadne ani kde koupit. kdo se sel na svoje pole vyhrabat bramboru nebo sebrat klas, toho kumunisti rovnou zastrelili a to vcetne deti, protoze veskere jidlo prohlasili ze je statni. takhle komunisti zlikvidovali cely vesnice a cely oblasti.
    neco si o tom precti virusi, neni to vesele cteni

 5. Martin napsal:

  Nejez už ty koblihy a prestaň žrát Babišovi lži které mu vkládá z vetší časti do úst Mara Prchal.

 6. petrph napsal:

  Děkuji i za tato, zcela otřesná svědectví v rámci projektu vzpomínek Příběhů 20. století. Co doufám ukazují naprosto jasně, že na tuto dobu vůbec nelze zpětně aplikovat dnešní zjemnělé etické normy, natož pak zpětně dnešní zformalizované právo v právnických či politických sporech…

 7. Václav Čech napsal:

  Bohužel v SSSR už za Stalina byl poměrně běžný kanibalismus právě z důvodu neuvěřitelné bídy, kdy v obchodech nebyl k dostání ani chléb. Navíc Stalin nechal vyvraždit všechny vyšší důstojníky armády, takže vůbec nebyl připraven na válku. On žádný vojenský stratég nebyl, takže lidé se museli sami vyzbrojit (od zabitých nacistů) a bojovat proti armádě. Stalin měl smlouvu s Hitlerem, rozdělili si Evropu a vůbec nečekal, že jej nacisté, které považoval za spojence napadnou. Proto ty obrovské ztráty na životech sovětských občanů. Jeho heslo bylo : „Eto ladno, ljuděj mnógo !“
  Stalin po válce zneužil právo na územní požadavky v Evropě. K tomu také patřilo Československo, a proto pro východní Evropu skončila druhá světová válka až v devadesátých letech s odchodem okupačních ruských vojsk.

  • virus napsal:

   Ještě něco napište o novičoku , ricinu , Skřípalovi , Navalným ! Nepište hlouposti ! USA pořád okupuje Německo , Itálii , válka pořád neskončila . Jak vy jste tu trpěl za Husáka ?

  • KFC napsal:

   Kde jste tyhle nesmysly vzal ? Co Mnichovská dohoda ? Ta smlouva Hitlera se Stalinem vznikla v roce 1939 , to už byla německá armáda vybudována za peníze západu ! Naopak Stalin a Hitler proti sobě bojovali ve španělské občanské válce !

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Už jste četl ten článek o německých zvěrstvech? Víte něco o tom, že němečtí nacisté vyvraždili 6 milionů ˇžidů a 360 tisíc českých občanů? Nebo Vám to ve škole nikdo neřekl a Wikipedii neumíte najít?

   • oponent napsal:

    Obludný a hrozný byl a je komunismus. Nejen svými zločiny, ale i dopadem své propagandy na myšlení lidí. Je to nejvíc zrůdný a odporný režim v dějinách lidstva.
    Nacisté byli jen jeho žáčci. To že nedokázali dlouho spolupracovat bylo proto, že se nechtěli dělit o moc.

   • martin napsal:

    nikdo nezpochybnuje nacisticky zverstva narozdil od lidi jako ty, kteri zpochybnuji komunisticky zverstva.

    v tech 6mil zidech je i 1/4 milionu ceskych zidu, takze jsi je zapocital 2x.
    to jen pro uplnost

 8. Václav Čech napsal:

  Ano, tyhle reakce jsem od (virus, kfc,oskar apod) čekal. Více jak půl století lživé sovětské propagandy udělalo své. SSSR byl skutečný žalář národů, který nemilosrdně vraždil po milionech. Dodnes se neví přesný počet obětí. Bohužel v SSSR pokračovali i se zvrácenými pokusy Mengeleho, Stalin nemilosrdně pronásledoval Židy, prostě podobnost nacistů a komunistů je za ta léta více než zřejmá.

 9. oponent napsal:

  Ještě bych připomněl historii, druhou světovou válku začal Stalin ruku v ruce s Hitlerem napadením Polska. Stalin nechal povraždit polské důstojníky, a později také rudá armáda napadla Finsko. Někdy neškodí trocha dějepisu.

Přidávání komentářů není povoleno