Kapesní průvodce světem korunových dluhopisů. Co spojuje případy ministra Babiše a podnikatele Jančury?

Napsal/a Robert Malecký 19. dubna 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Koaliční rada by se ve středu měla zabývat tématem korunových dluhopisů, díky kterým optimalizoval svou daňovou zátěž ministr financí Andrej Babiš. Jak včera upozornil HlídacíPes.org, podobný model zvolil i další veřejně činný miliardář, majitel společnosti Student Agency Radim Jančura. Přinášíme přehled otázek a odpovědí, které kolem emisí korunových dluhopisů vyvstaly.

Tento tweet ministra vnitra Milana Chovance v úterý reagoval na analýzu právníka Aleše Rozehnala: „Další veřejně aktivní miliardář se vyhýbá placení daní? A FS honí jen trhovce? Tak to ne! Téma pro zítřejší koaliční radu!“

2017-04-19

Jak upozornil HlídacíPes.org, podnikatel Radim Jančura koncem roku 2012 založil společnost Student Agency holding se základním jměním dva miliony korun. Ta vzápětí emitovala dluhopisy za 900 milionů korun.

Právník Aleš Rozehnal o transakci říká, že do společnosti Student Agency holding žádné peníze nepřitekly, výsledkem bylo pouze snížení daňové zátěže této společnosti a absence povinnosti platit daně ze splátek dluhopisů, které plynou Radimu Jančurovi.


PŘEČTĚTE SI: Jančura v Babišových stopách. Emise korunových dluhopisů Student Agency vypadá jen jako papírová hra

Radim Jančura: Z korunových dluhopisů chceme financovat expanzi na železnici


K ministru Chovancovi se přidal i předseda vlády Bohuslav Sobotka. „Ministr Babiš a podnikatel Jančura mají společnou zálibu: jak díky korunovým dluhopisům neplatit daně. Co na to daňová správa?“ napsal v úterý premiér.

Daňová správa, jejíž reakci získal server iDnes.cz, konstatuje, že informace z daňového řízení jsou neveřejné, případem se nicméně podle všeho zabývá:

„Zaznamenali jsem Vámi zmíněný podnět. Správa daně je neveřejná a správce daně má ze zákona povinnost mlčenlivosti. Proto Vám nemůžeme poskytnout žádné informace týkající se konkrétního případu.“

HlídacíPes.org ve spolupráci s právníkem Alešem Rozehnalem nabízí stručného průvodce světem korunových dluhopisů a sporných bodů kauz vicepremiéra Babiše a podnikatele Jančury:

  • Co jsou dluhopisy?

Dluhopis je cenný papír, který právně potvrzuje úvěrový vztah mezi emitentem dluhopisu a jeho vlastníkem a má sloužit k financování podniků.

Ani v případě Agrofertu, ani v případě Student Agency k financování podniku použity nebyly.

  • Andrej Babiš a dluhopisy Agrofertu

Agrofert vydal předmětné korunové dluhopisy v roce 2012, avšak v této době očividně žádné dluhopisové financování nepotřeboval.

Za tyto dluhopisy v tomto období Agrofertu Andrej Babiš nezaplatil; ani Agrofert nevyužil možnosti umístit tyto dluhopisy na volný trh.

Agrofert emitoval korunové dluhopisy dne 28. 12. 2012, tedy dva dny před koncem daňového zvýhodnění, které tyto dluhopisy přinášely, a to aniž by získal finanční prostředky, které mají dluhopisy přinášet.

Korunové dluhopisy Agrofertu přinesly finanční prostředky této společnost až o rok později, avšak v době, kdy již daňové zvýhodnění korunových dluhopisů neplatilo.

Pokud tedy Agrofert pocítil potřebu dluhopisového financování v roce 2013, měl tento investiční nástroj emitovat v tomto roce. Taková emise by však úsporu na daních ani Agrofertu, ani Andreji Babišovi nepřinesla.

Je možno s úspěchem pochybovat i o potřebě financování Agrofertu prostřednictvím dluhopisů v roce 2013, protože v tomto roce dosahoval stav peněžních prostředků a účtů v bankách Agrofertu téměř pěti miliard Kč.

Agrofert měl navíc k dispozic bankovní úvěrové financování, které by bylo pro Agrofert levnější.

  • Radim Jančura a dluhopisy Student Agency

Student Agency Holding nepřinesly dluhopisy finance dosud žádné, i když již k dnešnímu dni jí vznikla povinnost na úrocích 450 milionů Kč.

S nadsázkou se dá říct, že pro Student Agency Holding nebyly dluhopisy zdrojem financování, ale zdrojem zadlužování.


PSALI JSME: Andrej Babiš při vysvětlování příjmu přes půl miliardy zamlčuje klíčová fakta


  • Podmínky pro emisi dluhopisů

Při emisi dluhopisů musí být zveřejněny emisní podmínky, které musí obsahovat lhůtu pro upisování emise dluhopisů, způsob a místo upisování dluhopisu, způsob a lhůtu předání dluhopisů jednotlivým upisovatelům a způsob a místo splácení emisního kurzu upsaného dluhopisu.

Předpokládá se tedy, že možnost úpisu bude otevřena třetím osobám.

Jak Agrofert, tak Student Agency Holding veřejnost úpisu nesplnily.

Dluhopisy Student Agency holding ale v pravém slova smyslu splaceny nebyly, protože namísto splacení byla pohledávka na splacení emisního kursu započtena s pohledávkou na zaplacení ceny podílů.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)