Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Foto: Petr Topič/ MAFRA/ Profimedia
,

Justiční zápisník: Zemanův Poledník aneb jak přikrýt milost pro lesapána

KOMENTÁŘ. Milost pro ředitele Lesní správy Lány Miloše Baláka je podle Senátu nepřijatelná. Horní komora ale odmítla vyzvat prezidenta Zemana, aby abdikoval – jak navrhovaly ODS a TOP 09. Senátoři jen hlasy 55 ze 70 přítomných Zemana vyzvali, aby se v závěru svého druhého funkčního období choval tak nějak slušně. Z lidoveckého návrhu si na Hradě určitě sednou na zadek.

Miloš Zeman naplival do slepé tváře justice a resort spravedlnosti se tváří, jako by se nic nestalo. Vláda nejprve vypadala, že si k tomu svoje řekne a ořeže Zemanovu úřadu rozpočet, když už ne pravomoci, ale nakonec z toho taky nic nebylo. Řada tedy byla na legislativě, konkrétně Senátu, který rovněž plánoval tvrdou reakci. I když – jak ukazuje skepse některých senátorů, bylo jim předem jasné, že půjde o akt především deklaratorní.

Nakonec se Senát zmohl jen na daleko měkčí usnesení, se kterým přišli lidovci: „Senát považuje rozhodnutí prezidenta republiky o udělení milosti řediteli Lesní správy Lány ze dne 26. března tohoto roku za nepřijatelné obsahem i odůvodněním, politicky i právně.“

Ono sporné právní odůvodnění má spočívat v tom, že Zeman milostí porušil své rozhodnutí z roku 2013 o přenesení pravomoci v řízení o udělení milosti. Rozhodl bez návrhu ministerstva spravedlnosti a bez naplnění zdravotních důvodů. Je to jeden možný pohled na věc, proti němu ovšem stojí ústavní pravomoc o milostech rozhodovat výlučně, a to, že si sám Zeman výnosem tuto pravomoc omezil, ho nemusí nijak trápit. Zeman dal, Zeman vzal.

Jako vyslovená hrozba potom stojí závěr senátního usnesení, podle něhož by měl Zeman v posledních měsících svého volebního období vykonávat svůj úřad „v souladu s literou a principy ústavního pořádku, ku prospěchu České republiky a jejích občanů“. To se Mynář s Nejedlým, a teď už s nimi i Balák, jistě popadají za břicha.

Blažkův alibismus

Senátní usnesení-neusnesení nám jen ukazuje, jak málo je exekutiva i parlamentní moc schopná s urvaným prezidentstvím něco účinně dělat.

Začal s tím už ministr spravedlnosti Pavel Blažek: Já bych opravdu nechtěl být v tuto chvíli tím, kdo bude ještě dál nějak rozjitřovat atmosféru vztahu mezi ústavními činiteli, řekl před pár dny v České televizi. Někteří komentátoři mu tuto větu vyčítají jako alibismus. Odkazují k tiché dohodě, kterou Blažek s Hradem dojednal při vzniku Fialovy vlády ve stylu „vy nám vládu, my vám klid na práci“. Jiní Blažka hájí s tím, že neměl jinou možnost než vzít Zemanovo rozhodnutí na vědomí, s Balákovou kauzou věcně již nelze nic dělat a jakkoli ji zvrátit. Nebylo co komentovat.

To ale není úplně přesné. Vůbec tady nejde o nějaké jitření vztahů mezi ústavními činiteli, lidu jako nositeli moci ve státě může být celkem jedno, co si mezi sebou ústavní činitelé jitří. Pouze vidí, že byly naprosto flagrantně porušeny principy morálky, etiky a mravnosti a legalizována organizovaná zločinecká struktura v nejbližším okolí prezidenta. Rozhodnutím prezidenta. To není málo k tomu, aby se naopak rozjitřil lid, což už by ústavní činitele zajímat mělo.

Když se Blažek justice nezastal, hájí se přirozeně sama. Slyšeli jsme vyjádření prezidenta Soudcovské unie Libora Vávry, který Radiožurnálu řekl: „Tohle si mohl pan prezident odpustit. Pakliže tam byly nějaké právní nebo skutkové pochybnosti, tak bylo možno podat dovolání k nejvyššímu soudu, případně se obrátit na ústavní soud, abychom v tom měli jistotu.“ Ostře se pochopitelně ohradila Unie státních zástupců nebo dozorující žalobce Jiří Pražák: „Řekněme, že jsem předpokládal, že nemohou dopustit, aby případně začal vypovídat.“ To už je silná káva, podobně je v mafiánském slovníku zakotven zákon omerty.

Poledník jako fíkový list

Co bude dál? Bude se Zeman chovat slušně, jak ho vyzval Senát?

Leccos nám naznačilo už to, jak se Zeman postavil k jedné ze svých posledních významných pravomocí, doplnění Ústavního soudu o volné místo po soudkyni Kateřině Šimáčkové.

Jistě, mohl nominovat do Senátu ženu, jak by se líbilo šéfovi soudu Pavlovi Rychetskému. Mohl navrhnout jméno s dostatečným profesním renomé, mohl dokonce konzultovat, když už ne s Rychetským, s nímž se už pár let nebaví, tak s předsedy vysokých soudů, s Marií Benešovou, které dříve důvěřoval.

Zeman ovšem navrhl brněnského advokáta Petra Poledníka, u něhož vypadá skoro jistě, že Senátem neprojde. Vedle STAN ho nepodpoří ani ODS a TOP 09, tedy kluby, které dohromady v Senátu disponují většinou. Jako důvody jsou uváděny Poledníkovy podezřelé kroky při nerespektování rozhodnutí Nejvyššího soudu o nezákonných exekucích, jak uvedl senátor Petr Holeček. Nebo nepříliš rozsáhlá publikační praxe.

Což jsou věci, které si Zeman mohl předem spočítat nebo aspoň prokonzultovat. Že tak neučinil, jde právě za ním a my si buďme jisti, že to má prezident naopak spočítané dobře. Může jít docela dobře o pokus odpoutat pozornost od milosti pro Baláka, od problémů s nezákonnou skartací dokumentů, od nedůvěryhodné otočky ve vztahu ke Kremlu, o cokoli. Hodí se všechno, co aspoň na chvíli donutí média a veřejnost mluvit v souvislosti s Hradem o něčem jiném. Přestřelka se Senátem, podobná té, jakou v minulosti s horní komorou sváděl o svého nominanta Aleše Gerlocha, se může hodit. A hlavně – dá se v létě a na podzim zopakovat, až mu Senát Poledníka odmítne.

Kdo ví, co všechno bude Hrad ještě potřebovat přikrýt.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

22 komentářů

 1. Vladimír Veselý napsal:

  Bohužel to celé období výkonu prezidentské funkce panem Milošem Zemanem vypadá tak, že „hrad pohrdá podhradím“ v rozporu s úvodními deklaracemi.

  • pamětník napsal:

   Pohrdání „podhradím“ je zřejmě programovou součástí tzv. Zemanovy brázdy, kterou neustále vyorává, aby se navěky „prodral“ do smutné, české, moderní „tzv.“ demokracie. Na páně prezidentovu obranu musím Jako jeho vrstevník uznat, že mu zřejmě v dobách kdy „bral rozum“ chyběl tátova pevná ruka, lépe asi řemen…

 2. Toky napsal:

  Opilec čte ten strach politických elit, kdy tito se bojí proti němu opravdu účinně postupovat.

 3. petrph napsal:

  Tedy, nemohu si pomoci, ale i kdyby prošel původní návrh, v plné své tvrdosti, tak by byl stejně deklarativní jako ten odhlasovaný. Výzva k k abdikaci pochopitelně není žádný legislativní konstrukt, aby se na jeho základě dalo cokoliv řešit.
  Ovšem na ten stálé předhazovaný článek 65 o velezrádě to je směšně málo.
  Halt se musíme smířit s tím, že Zeman si bude do konce svého volebního období dělat, v rámci svých pravomocí, co bude chtít, načež jeho odpůrci ho za to budou hlasitě kritizovat, a média o tom budou bouřlivě psát… Vlastně, pořád stejně…

  • Manitius napsal:

   Kdyby jednal v rámci svých pravomocí, tak by to bylo v pořádku, jenže on nejedná. A kdo to nechápe, je podle něj hloupý nebo blbeček, co v životě nic nedokázal. Tak si přeberte, kam patříte.

   • Jiří napsal:

    Měl by sis přečíst pravomoci prezidenta.

    • Pavel napsal:

     A pak by zjistil, že hradní čučkař svoje pravomoci překračuje … stejně jako bys to zjistil ty, pokud by ses uráčil udělat to, co sám doporučuješ, jiříku.

  • Vladimír Komárek napsal:

   „Z“metkům se žádná šance nedává…všechny výzvy jsou jenom alibizmus připodělaných senátorů a poslanců. Je třeba spustit mechanizmus odstavení „Z“lomana od funkce natvrdo. Ať to rozhodne soud, jestli to jde, či nejde !
   Vše ostatní je jenom onanie „modu“ twitter…možná uspokojí, ale leda tak onanistu.

  • Otakar Jíra napsal:

   Souhlasím. A vůbec si nedělám iluzi, že příští prezident zvolený přímo občany bude pravým opakem toho stávajícího. Vypadá to, jako by existovaly pouze dva hlasy: hlas lidu – hlas Boží a hlas volajícího na poušti.

 4. A. S. Pergill napsal:

  Je mi líto. Justice opakovaně v různých průzkumech veřejného mínění už léta vychází jako nejméně důvěryhodně vnímaná složka státu. Takže rozčilovat se nad Zemanovou milostí mohou akorát profesionální rozčilovači. Nikoli normální občané. Ti by justici nadšeně posílali do obličeje jeden chrchel za druhým.

 5. Lubomír Pintér napsal:

  V dalších volbách nehodlám volit stranu, nebo koalici, jejímž členem bude člověk jako je ministr Blažek. Z jeho jednání a chování mám dojem, že Miloš Zeman je člověk, na jehož názorech a činech Blažkovi záleží víc než na právu a prosté slušnosti. Tady evidentně platí, že vrána k vráně sedá. Pane Fialo, hlasy naší rodiny s takovými lidmi a jejich postoji už mít nebudete. Ale je možné, že budete mít hlasy voličů M. Zemana.

 6. Kamil Král napsal:

  Blažek neměl být ministrem spravedlnosti. To je výsměch spravedlnosti v ČR. V  tom Fiala zklamal a ukázal, že je oddán Blažkovi. Asi vyměnil u Zemana jmenování premiérem za Blažka na ministerstvu spravedlnosti.

  • pamětník napsal:

   S nástupem Dona Pablo – pana Blažka do čela českého Ministerstva “ spravedlnosti“ si občané oživují víc než 20 let staré varování jednoho ze zakladatelů ODS (po odhalení švýcarského konta 1998): „V blízké budoucnosti zůstanou v ODS jenom ti, kteří se ve shodě se současným vedením domnívají, že lež a finanční machinace jsou legitimním nástrojem politiky…“

 7. Samo napsal:

  Musíme to se Zemanem na Hradě vydržet stejně tak jako musí Rusové vydržet se svým Liliputinem v Kremlu. Zkrátka a dobře- u nás si Zemana zvolili hlupáci, kteří si mysleli, že je nějak ochrání před tvrdostí života v dnešní době a on se stará jenom o své spolupracovníky na Hradu a těmi, kteří jej zvolili pohrdá. V Rusku je to o něčem jiném. Když si Rusové zvolili za prezidenta bývalého agenta tajné služby, tak museli počítat s tím, že se obklopí lidmi, kteří pocházejí ze stejné branže a podle toho vypadá zahraniční politika Ruska. Ta je plná násilí vůči okolním státům a Ukrajina byla vyvrcholením tohoto způsobu vládnutí. V důsledku napadení a následné okupaci Ruska došlo k uvalení sankcí na Rusko a tyto sankce postihnou nejvíce tu mlčící většinu, která se chová jako stádo.

 8. Petronix napsal:

  Když pominu jak pražská kavárna dlouhodobě bojuje proti prezidentu Zemanovi a chce ho dostat na kolena a kvůli tomu agresivně lustruje okolí prezidenta za pomocí justice, vychází mi z toho, že pan Balák dostal opravdu nepřiměřený trest za to co spáchal. A´t mi tady někdo napíše konkrétně: O jakou částku se pan Balák obohatil a nebo jaká škoda vznikla státu. Z dostupných zdrojů mne vychází 0+0 !!

  • Sámo napsal:

   Z dostupných zdrojů vychází škoda 200 milionů a korupci Baláka potvrzují i odposlechy- na základě těchto skutečností vynesl soud rozsudek. A co se týká Zemanova okolí na Hradě- ani jeden z jeho nejbližších spolupracovníků nemá bezpečnostní prověrku na to, aby mohl manipulovat s tajnými dokumenty a jak kancléř Mynář tak i Zemanův poradce Nejedlý mají podezřelé styky s okolím Kremlu a Pekingu. U Nejedlého je vazba na Rusko i osobně, protože má manželku pocházející z Ruska a určitou dobu v Rusku pobýval a podnikal tam a má poměrně blízký vztah k Putinovi, to je dost na to, aby byl podezřelý z toho, že je ruským agentem.

   • Petronix napsal:

    Pane Sámo, zní mě to stejně tak jako za komunistů: vaše chování se neslučuje s chováním socialistického člověka. Za komunistů když někdo jel na západ tak musel podávat hlášení s kým se stýkal a o čem že to spolu mluvili. Doplatil na to jak víte, díky pražské kavárně, Jarek Nohavica. Když měl někdo přátele na západě tak mu lustrovali poštu. A mít tenkrát manželku ze západních zemí to byl neodpustitelný hřích. Jste asi dobrý dnešní kádrovák. Slovník jako podezřelé styky, poměrně blízký vztah k Putinovi, manželka z Ruska stačí jako důvod k podezření, že jste ruský agent. No prosím, zní to úplně stejně jak tenkrát za komunistů. To jsme to dopracovali pane Sámo!!!

    • Pavel napsal:

     Je vidět, že se obviňováním jiných lidí z „nesocialistického chování“ máš dlouholeté zkušenosti. Pro informaci, mezi normálním lidmi stále platí, že když někdo práská totalitnímu režimu, tak je to udavač, když někdo krade, jako třeba čučkařovy podržtašky, tak je to zloděj a má jít do tepláků.

    • Jiří napsal:

     Jarek Nohavica na něco doplatil? Takže za to, že práskal na své známé a než to vyšlo najevo, tak to statečně zapíral, bychom se mu měli asi omluvit, viďte?

    • andyparker napsal:

     Vy mne bavíte. Nějak vám ušlo, že mícháte jablka a hrušky dohromady. ale to bývá u lidí vaší politické orientace a chudšího intelektu běžné. Mimochodem, na čem jedete? To musí být slušnej matroš. 🙂

 9. Toky napsal:

  A protože máme strach, vyzveme zmetka ke slušnému chování.

 10. andyparker napsal:

  Pokud někdo po Zemanovu prohlášení po útoku Ruska na Ukrajinu, proneseného nejistým a třaslavým hlasem, začal věřit v Milošovo prozření, obrácení se na slušnost a víru v morální a demokratické principy, projevil velkou dávku naivity. Hajzl zůstane hajzlem napořád.

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaMediální Gramotnost