Foto: Petr Topič/ MAFRA/ Profimedia

Justiční zápisník: Zemanův Poledník aneb jak přikrýt milost pro lesapána

Napsal/a Robert Malecký 7. dubna 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Milost pro ředitele Lesní správy Lány Miloše Baláka je podle Senátu nepřijatelná. Horní komora ale odmítla vyzvat prezidenta Zemana, aby abdikoval – jak navrhovaly ODS a TOP 09. Senátoři jen hlasy 55 ze 70 přítomných Zemana vyzvali, aby se v závěru svého druhého funkčního období choval tak nějak slušně. Z lidoveckého návrhu si na Hradě určitě sednou na zadek.

Miloš Zeman naplival do slepé tváře justice a resort spravedlnosti se tváří, jako by se nic nestalo. Vláda nejprve vypadala, že si k tomu svoje řekne a ořeže Zemanovu úřadu rozpočet, když už ne pravomoci, ale nakonec z toho taky nic nebylo. Řada tedy byla na legislativě, konkrétně Senátu, který rovněž plánoval tvrdou reakci. I když – jak ukazuje skepse některých senátorů, bylo jim předem jasné, že půjde o akt především deklaratorní.

Nakonec se Senát zmohl jen na daleko měkčí usnesení, se kterým přišli lidovci: „Senát považuje rozhodnutí prezidenta republiky o udělení milosti řediteli Lesní správy Lány ze dne 26. března tohoto roku za nepřijatelné obsahem i odůvodněním, politicky i právně.“

Ono sporné právní odůvodnění má spočívat v tom, že Zeman milostí porušil své rozhodnutí z roku 2013 o přenesení pravomoci v řízení o udělení milosti. Rozhodl bez návrhu ministerstva spravedlnosti a bez naplnění zdravotních důvodů. Je to jeden možný pohled na věc, proti němu ovšem stojí ústavní pravomoc o milostech rozhodovat výlučně, a to, že si sám Zeman výnosem tuto pravomoc omezil, ho nemusí nijak trápit. Zeman dal, Zeman vzal.

Jako vyslovená hrozba potom stojí závěr senátního usnesení, podle něhož by měl Zeman v posledních měsících svého volebního období vykonávat svůj úřad „v souladu s literou a principy ústavního pořádku, ku prospěchu České republiky a jejích občanů“. To se Mynář s Nejedlým, a teď už s nimi i Balák, jistě popadají za břicha.

Blažkův alibismus

Senátní usnesení-neusnesení nám jen ukazuje, jak málo je exekutiva i parlamentní moc schopná s urvaným prezidentstvím něco účinně dělat.

Začal s tím už ministr spravedlnosti Pavel Blažek: Já bych opravdu nechtěl být v tuto chvíli tím, kdo bude ještě dál nějak rozjitřovat atmosféru vztahu mezi ústavními činiteli, řekl před pár dny v České televizi. Někteří komentátoři mu tuto větu vyčítají jako alibismus. Odkazují k tiché dohodě, kterou Blažek s Hradem dojednal při vzniku Fialovy vlády ve stylu „vy nám vládu, my vám klid na práci“. Jiní Blažka hájí s tím, že neměl jinou možnost než vzít Zemanovo rozhodnutí na vědomí, s Balákovou kauzou věcně již nelze nic dělat a jakkoli ji zvrátit. Nebylo co komentovat.

To ale není úplně přesné. Vůbec tady nejde o nějaké jitření vztahů mezi ústavními činiteli, lidu jako nositeli moci ve státě může být celkem jedno, co si mezi sebou ústavní činitelé jitří. Pouze vidí, že byly naprosto flagrantně porušeny principy morálky, etiky a mravnosti a legalizována organizovaná zločinecká struktura v nejbližším okolí prezidenta. Rozhodnutím prezidenta. To není málo k tomu, aby se naopak rozjitřil lid, což už by ústavní činitele zajímat mělo.

Když se Blažek justice nezastal, hájí se přirozeně sama. Slyšeli jsme vyjádření prezidenta Soudcovské unie Libora Vávry, který Radiožurnálu řekl: „Tohle si mohl pan prezident odpustit. Pakliže tam byly nějaké právní nebo skutkové pochybnosti, tak bylo možno podat dovolání k nejvyššímu soudu, případně se obrátit na ústavní soud, abychom v tom měli jistotu.“ Ostře se pochopitelně ohradila Unie státních zástupců nebo dozorující žalobce Jiří Pražák: „Řekněme, že jsem předpokládal, že nemohou dopustit, aby případně začal vypovídat.“ To už je silná káva, podobně je v mafiánském slovníku zakotven zákon omerty.

Poledník jako fíkový list

Co bude dál? Bude se Zeman chovat slušně, jak ho vyzval Senát?

Leccos nám naznačilo už to, jak se Zeman postavil k jedné ze svých posledních významných pravomocí, doplnění Ústavního soudu o volné místo po soudkyni Kateřině Šimáčkové.

Jistě, mohl nominovat do Senátu ženu, jak by se líbilo šéfovi soudu Pavlovi Rychetskému. Mohl navrhnout jméno s dostatečným profesním renomé, mohl dokonce konzultovat, když už ne s Rychetským, s nímž se už pár let nebaví, tak s předsedy vysokých soudů, s Marií Benešovou, které dříve důvěřoval.

Zeman ovšem navrhl brněnského advokáta Petra Poledníka, u něhož vypadá skoro jistě, že Senátem neprojde. Vedle STAN ho nepodpoří ani ODS a TOP 09, tedy kluby, které dohromady v Senátu disponují většinou. Jako důvody jsou uváděny Poledníkovy podezřelé kroky při nerespektování rozhodnutí Nejvyššího soudu o nezákonných exekucích, jak uvedl senátor Petr Holeček. Nebo nepříliš rozsáhlá publikační praxe.

Což jsou věci, které si Zeman mohl předem spočítat nebo aspoň prokonzultovat. Že tak neučinil, jde právě za ním a my si buďme jisti, že to má prezident naopak spočítané dobře. Může jít docela dobře o pokus odpoutat pozornost od milosti pro Baláka, od problémů s nezákonnou skartací dokumentů, od nedůvěryhodné otočky ve vztahu ke Kremlu, o cokoli. Hodí se všechno, co aspoň na chvíli donutí média a veřejnost mluvit v souvislosti s Hradem o něčem jiném. Přestřelka se Senátem, podobná té, jakou v minulosti s horní komorou sváděl o svého nominanta Aleše Gerlocha, se může hodit. A hlavně – dá se v létě a na podzim zopakovat, až mu Senát Poledníka odmítne.

Kdo ví, co všechno bude Hrad ještě potřebovat přikrýt.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)