Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.

Jesenický Hard: Je to jako OKD v menším, jenom jsme za kopcem, tvrdí bývalí zaměstnanci

REPORTÁŽ. Zaměstnanci jesenické firmy Hard stále čekají na výplaty a tento týden kvůli tomu dokonce vyrazili na své bývalé pracoviště demonstrovat. Před areál strojírny jich dorazilo přes 60. Na peníze čeká asi dvojnásobek lidí. Všechny znervózňují poslední kroky nového majitele – firmy Moravia Industry. Upozorňují na to, že firma vznikla krátce před koupí Hardu a chová se tak, jako by výrobu chtěla ukončit a ne udržet, jak sama tvrdí.

První lidé se na parkovišti před branou a vrátnicí Hardu shromažďují už půl hodiny před ohlášenou akcí, jde převážně o muže ve středních letech. „Někteří z nás tu pracují už třicet let a kvůli změně vedení jsme všichni dostali výpověď,“ říká jeden ze zaměstnanců.

Další se hned přidává: „Firma založená týden před podáním insolvence chce jen celou fabriku rozkrást, je to krádež za bílého dne a nikoho to nezajímá.“ Jednání nového vedení vyvolává v zaměstnancích nevoli od letošního podzimu, kdy Hard přešel do rukou Moravia Industry.

Celá akce má spíše symbolický význam. Mezi zaměstnanci, kteří tuto středu přišli před bránu firmy, panuje zklamání a jistá dávka apatie.

Po desítkách let nesmí přes bránu

Zanedlouho je parkoviště plné aut a lidí, mezi kterými koluje zpráva od právniček Odborového svazu KOVO. Dokument je adresován panu Christo Bulgurisovi, odborovému předákovi Hardu.

Pak se shromáždění asi šedesáti lidí přesouvá k hlavní bráně firmy a žádá vstup do objektu. „Kde jsou naše výplaty,“ křičí jeden ze zaměstnanců firmy. „Všechno jste nám vzali! Vyjděte aspoň ven!“ Vrátná má ale jasný příkaz nikoho nevpouštět a odkazuje všechny na vyvěšená upozornění (druhé upozornění) na vchodových dveřích, která informují o přísném zákazu vstupu do areálu.

Nakonec vrátná mizí v prostorách závodu. Po chvíli se vrací se zprávou od vedení podniku: „Pan Lieb se s vámi bavit nebude, nesmím dovnitř nikoho pustit.“ „Dobře, my dovnitř nemusíme, ať jde Lieb sem dolů za námi,“ odpovídá jeden ze zúčastněných. „Je na jednání, nemá na vás čas,“ ukončuje vrátná celou diskuzi a zase mizí v budově firmy.

Budova tak zůstává zamčená a zaměstnanci nemohou vstoupit do prostor svého bývalého pracoviště. „Tak to vidíte, tahle se jedná s lidmi, kteří pro tuhle fabriku pracovali i několik desítek let. Je to hrůza,“ říká odborový předák Christo Bulguris.

Vrátná se za několik okamžiků vrací a obrací se právě na Bulgurise: „Nesmím nikoho pustit. Pan Lieb ani nikdo z vedení se s médii bavit nebude. Pustíme pouze vás, pane Bulgurisi, ale nikoho jiného. Vy máte s panem ředitelem dojednanou schůzku.“ To je pro předáka překvapení: „O žádné sjednané schůzce nevím, ale půjdu,“ reaguje.

„Kde je Babiš a Okamura? Kde je Bartoš?“

Uplynula už více než půl hodina od začátku shromáždění a Bulguris vychází ven z budovy, aby promluvil k zaměstnancům „Pan Lieb se s nikým bavit nebude, všichni bývalí zaměstnanci mají do prostor podniku vstup zakázaný. Co se týče výplat, ty má podnik uložené v soudní úschově,“ vzkazuje.

„A co kolektivní smlouva?“ ptá se jeden ze zaměstnanců. „Tu se prý Moravia Industry zavázala dodržet, jak ale všichni víme, rozhodně tomu tak není,“ odpovídá odborový předák.

„Pořád doufáme, že se situace zlepší a děláme pro to všechno. Zaráží mě ale, že se týden před koupí Hardu objeví firma, o které nikdo nic neví. Oni si můžou dělat, co chtějí. Porušují zákoník práce a kolektivní smlouvu porušují taky. Nikdo s tím nic nedělá. Kde je Babiš? Kde je Okamura? Kde je Bartoš? Toto je druhé OKD v menším, akorát jsme za kopcem a není nás moc slyšet,“ uzavírá Christo Bulguris.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

6 komentářů

 1. Déčko napsal:

  Jsem docela zvědav, jestli včerejší akce s někým pohne… Jako bonus působí fakt, že pan Lieb vystřídal (o dobrovolnosti tohoto aktu bych si vzhledem k chování pana Lieba dovolil silně pochybovat) pana Lepku ve vedení Moravia Industry. Že by se pan Lepka cítil ohrožen?
  Bude opravdu zajímavé, s čím přijde pan tiskový mluvčí…tipuji něco v tom stylu, že vzhledem k pracovnímu vytížení pana Lepky, bla bla bla… Jestli úřady a policii nepřesvědčí ani toto chování, že se opravdu nejedná o rozjezd podnikání, nýbrž o likvidaci firmy a břemene s ní spojeného (rozuměj odstupného), tak už snad nic.

  Přitom by bylo zdaleka nejjednodušší vpustit novináře do areálu firmy, aby se sami přesvědčili o tom, jak start firmy vypadá. Zde už nejde jen o tahání bývalých zaměstnanců za nos, tohle je výsměch právu, zákonům a slušnému jednání. Protože postávat v zimě hodinu před firmou, bez jakéhokoliv výsledku a s posledními penězi v kapse (s nejistým výhledem do budoucna) je myslím docela ponižující.

  Je velkou škodou, že se ekonomické úspěchy, růst sociálních jistot, platů a jiné příjemné věci jesenicku tak sveřepě vyhýbají…

 2. Vit Tom FLORIAN napsal:

  Tak to vidis Kico !! Je z Tebe tedka ODBOROVY predak, bojujici proti zlemu kapitalistovi , vlastnikovi HARD Jesenik !!
  evim zda Ty vis Kico, ze ja jsem pracoval jako elektrikar navyvojove dilne“ na Ocelovkach a potom DEVET roku, jako monter ocelovych konstrukci
  u tehdejsiho zavodu : „BSZ“ Jesenik !
  BOJUJ Kico , nedejte se !! Nenechejte si VYTUNELOVAT vas HARD Jesenik !!

  Z Calgary Te Kico zdravi Tvuj kamarad a byvaly spoluzak …

  Vit ( Tom ) FLORIAN , Banjo Tom …

 3. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Čemu se kdo diví? Před tím, co se děje v Hardu Jeseník, všechny občany varovali komunisté hezkých pár desítek let. A zadarmo. A teď otázka na zaměstnance Hardu : jak se vám stálo před bránou Hardu, bylo to lepší než ve frontě na banány?

  • Déčko napsal:

   Odpověď zaměstnance HARDu:
   Vážený pane, z fronty na banány se něčeho (třeba zrovna těch banánů) dočkalo alespoň pár lidí, my jsme se nedočkali vůbec ničeho, ani reakce jednoho zbabělého „podnikatele“.
   Doporučoval bych Vám načas zvednout kotvy z Hané a navštívit náš kraj, kde je sice krásně pro lázeňský pobyt, ale jinak státu nestojíme ani za výstavbu tunelu, který by lidem práci přiblížil – a to platí i pro komunisty!
   Mohl byste si alespoň uvědomit, že tu žijí lidé, kteří tu mají domy, rodiny, minulost a žít tu prostě musí, nebo dokonce chtějí… Kdybych byl moc zlomyslný, napsal bych že Vám něco podobného přeji, ale nepřeji to nikomu, tudíž ani Vám. Buďte rád, že se z Vaší Hané dostanete jakýmkoliv směrem kam potřebujete a máte práci. Já si donedávna něco takového neuvědomoval.

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    Jsem už příliš starý na to, abych někdy v životě prožil to, co prožíváte Vy. Můj život plynul bez obav ze ztráty zaměstnání, bez velmi nejistých zítřků, ale po práci jsme si přesto chodili do hospody k pivu za 1,80 Kčs zanadávat na poměry. Soucítím s Vámi, vím ale, že Vám tím stejně nepomůžu a tak se aspoň omlouvám, že jsem také cinkal klíči.
    Lépe už bylo, nejspíš .

    • Déčko napsal:

     Ano, zatím to vypadá, že lépe už bylo. V tom máte naprostou pravdu.
     Také bych si šel zanadávat k pivu, jen jsem momentálně jednu výplatu v mínusu.

Přidávání komentářů není povoleno