„Je suis Strakonice“, jak s jedním autem jezdit ve dvou zemích a proč konspirace škodí zdraví
Slovník rozdělené společnosti: fašizující lůza a spol. *** U Tvrdíka se před Vánoci rozdávaly výpovědi *** Německo-rakouská krajní pravice na výletě v Praze – 51. týden roku 2018 na HlídacíPes.org.
ZAPOMENUTÁ NEMOC: Z jednotek případů onemocnění v letech 2015 a 2016 narostl vloni i letos počet nakažených spalničkami v Česku více než dvacetinásobně. Jak upozornil HlídacíPes.org, experti varují před epidemií a šíření spalniček přičítají i rozmachu konspiračních teorií spojených s očkováním.
VŠICHNI JSME STRAKONICE: Komunální volby ve Strakonicích se musí opakovat, rozhodl letos 20. listopadu soudní senát v čele se soudkyní Terezou Kučerovou. Svůj verdikt doplnil odůvodněním, které přesahuje hranice jihočeského města a dotýká se celé české politiky. Podle soudkyně nelze tolerovat ovlivňování médií a zneužívání moci.
KOUZLA S ČÍSLY: Na dvou místech najednou stejné auto ve stejný čas jezdit nemůže, čistě papírově to však možné je. Důvodem je opakovaná registrace aut ve dvou různých zemích. Taková praxe přitom zkresluje žebříčky popularity značek na trhu i výpočet HDP celé země. Že nejde o nic výjimečného, připouští i ministerstvo dopravy.
KDO JE VLASTIZRÁDCE: Co musí udělat prezident republiky, aby byl žalován za velezradu? Třeba spojit se s cizí mocí, podkopávat ústavní řád České republiky a podobně. Co se musí stát, aby novináři a politici místo velezrady mluvili o vlastizradě? Stačí, aby se téma objevilo ve veřejném prostoru – což je poslední dobou prakticky neustále. Rozdíl mezi vlastizradou a velezradou je přitom zcela jasný.
SLOVENSKÁ PĚST: Podnikatel Pavol Krúpa je v Česku vnímán jako šikovný a dravý byznysmen, který má čich na obchodní příležitosti a nebojí se jít do tvrdého souboje se svými konkurenty. Sám sebe rád prezentuje i jako aktivistu, který bojuje proti nespravedlnostem z minulých privatizací, či státních dotačních rozhodnutí. Má také medaili od Miloše Zemana. Projděte si Krúpovu pavučinu byznysu.
KLIDNÝ PŘÍSTAV PRO ASADA: Z České republiky se stala vyhledávaná klidová zóna a vstupní země do schengenského prostoru pro některé vysoce postavené zástupce syrského Asadova režimu i pro jejich potomky, kteří studují na českých školách. Bez větší pozornosti na to poukázala Bezpečnostní informační služba. V Česku přitom také studují syrští uprchlíci, kteří právě před Asadem utekli.
NEKONEČNÝ DIAG HUMAN: Na české Ministerstvo zdravotnictví dorazila výzva, aby Česká republika uhradila náklady za soudy, které firma Diag Human vedla proti Česku v Lucembursku. Tamní právník, který Diag Human zastupoval, chce po státu 211 tisíc eur.
VÝPOVĚDI U TVRDÍKA: Česko-čínským obchodním vztahům se nedaří tak, jak by si mnozí zainteresovaní přáli. Jak známo, nezadařilo se ani společnosti CEFC, která v tuzemsku divoce expandovala tak, až její šéf Jie Ťien-ming skončil za mřížemi kdesi v Číně a aktiva firmy v ČR musela přebrat čínská státní firma CITIC.
PAMÁTKY, PIVO A BENEŠ: Krajní pravice z Německa a Rakouska si nedávno vyzkoušela, že Praha může být příjemným místem pro její schůze. Bez zájmu médií v české metropoli proběhl sněm buršáckých spolků, jejichž část má blízko k pravicovému extremismu. HlídacíPes.org o listopadovém setkání jako jediný informoval. Některé účastníky buršáckého zájezdu do Prahy se teď redakci povedlo identifikovat.
KVIČÍCÍ LEPŠOLIDI: Slova jsou, či by měla být, odrazem reality, řeč je nástrojem myšlení a formou dorozumívání. To, co ale může lidi spojovat, je zároveň i rozděluje. Ukazuje to seznam slov a výrazů, které redakce HlídacíPes.org shromáždila a pracovně nazvala slovníkem rozdělené společnosti.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Kdy smí novináři demonstrovat, proč být pitomcem z davu a jak se perou dezinformátoři
Tvrdý boj o mýto, nervózní Agrofert a kdo tu vlastně vyhrál volby
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)