Edvard Beneš. Foto: Profimedia

Jan Urban: Stavíme sochy domnělých hrdinů, jen abychom nemuseli mluvit o pravdě

Napsal/a Jan Urban 23. května 2025
FacebookXPocketE-mail

Výzva autorů spojených s knihou České průšvihy 1945–1948 a spřátelených historiků k umístění vysvětlující tabulky k soše prezidenta Edvarda Beneše na Loretánském náměstí v Praze vzbudila velkou pozornost, ale, tak nějak po česku, nic, co by se dalo považovat za diskusi. Ctihodná Společnost Edvarda Beneše, která reagovala poněkud rozzlobeně jako vůbec první, nedokázala po nezdvořilém a nekonkrétním odsouzení naší výzvy odpovědět ani na jednu z faktografických otázek, kterými jsme je oslovili

Neodpověděl ani jeden z ukřičených bývalých politiků a jejich loutek. Nikdo z nich se, bohužel, neodvážil argumentovat fakty a se sebemenší znalostí věci. O to jedovatější byly jejich osobní útoky a zpochybňování našich motivů.

Třetí, a zatím poslední, kategorie odpůrců, prezentuje formálně intelektuální kritiku snah o „přepisování historie“. Poukazuje i na nemožnost narovnat všechny historické křivdy a nepravdy z české minulosti (viz text publicisty Josefa Boušky v Deníku N).

Konečně tedy je alespoň na co reagovat. Začněme tedy od začátku: my nepřepisujeme historii. Tak jako archeologové pouze s největší opatrností odkrýváme nánosy lží a pseudopolitických nepravd, abychom pod nimi nacházeli všechna důležitá fakta a svědectví o době a jejích lidech.

Shodněme se, že tak se hledá poctivá historie – bez lží a legend. Jedině takto se můžeme dobrat toho, jací jsme skutečně byli – a vzít si ponaučení.

Plán na masové násilí

Osmdesát let lží o roku 1945 o třetí republice a teprve packalstvím představitelů takzvaných „demokratických stran“ a komunistickým převratem „zničené demokracii“ už stačilo.

Protože tehdy neselhal jeden prezident. Kdyby si naši oponenti, předtím než začnou kritizovat, přečetli naši knihu „České průšvihy 1945–1948“, věděli by to.

Zaslepeni nenávistí a oslněni příslibem nového snu a nové identity, která odpustí všechna selhání a hříchy z minulosti, selhali skoro všichni Češi a většina Slováků.

Namísto hledání pravdy však ještě osmdesát let po válce stavíme sochy domnělých hrdinů, jen abychom nemuseli o pravdě mluvit. My se v knize ptáme po důvodech a snažíme se hledat odpovědi, ne vyrábět další vylhané mýty.

Kdokoliv má, samozřejmě, právo hledat pro skutky Edvarda Beneše omluvy a viny zprošťující výmluvy. Měl by ale argumentovat dokumenty, fakty a naopak žádné z nich nezamlčovat.

Rudá armáda a její místní pomocníci unesli v letech 1944–1945 jen ze Slovenska opravdu desetitisíce československých občanů – nejméně třicet tisíc, ale pravděpodobně více než čtyřicet tisíc – a ne pouze stovky, či tisíce, jak s posměchem tvrdí ve své reakci na „tabulku pro Beneše“ autor Petr Zídek.

V knize také popisujeme státem – a s vědomím a podporou prezidenta Edvarda Beneše – organizované a armádou podporované a často prováděné masové násilí při „odněmčení“ československého území.

Žádný seriózní historik už dnes nemůže se znalostí dokumentů takzvané Plánovací skupiny při ministerstvu národní obrany v Londýně z roku 1943, výměny depeší mezi odbojem a vládou nebo zápisů z porad v Kanceláři prezidenta republiky z počátku června 1945 tvrdit, že oběti násilí proti německému civilnímu obyvatelstvu z jara a léta 1945 jsou důsledkem pouhé „spontánní touhy po pomstě“ v situaci, kdy „stát měl malou reálnou moc“ (jak se o to pokouší již zmíněný Zídek).

Opak je pravdou. Masové násilí bylo plánováno na nejvyšší úrovni, prezidentem a vládou po celou dobu podporováno a armádou řízeno a kontrolováno. V naší knize o tom přinášíme nové důkazy k masakru civilistů na Švédských šancích u Přerova v červnu 1945 z rukou jednotky 4. divize československé armády.

Proč nezačít u Karla IV.

Česká historiografie se, až na výjimky, stále ještě bojí takovýchto „senzacechtivních témat“. Autor tohoto textu přes dvacet let přemlouvá historiografické instituce a nakladatelství, aby vytvořily s využitím počítačových animací časový model vyhánění německého obyvatelstva, jeho umísťování do „koncentračních táborů“ (dobový termín z map československé armády), přehánění skupin vyháněných přes hranice, masakry velkých skupin civilistů i pozdější organizovaný odsun ubývající většiny.

V roce 2001 stejné počítačové zpracování velkého počtu dat z hraničních přechodů umožnilo Mezinárodní expertní komisi pro Kosovo, jejímž byl autor členem, prokázat i bez přístupu k dokumentům srbské armády, že masový útěk Albánců v týdnech takzvané kosovské války nemohl fyzicky proběhnout bez centrálního řízení a přesného dávkování násilného nátlaku – tedy s přímým zapojením srbské armády.

V České republice k tomuto jednoduchému počítačovému modelování, které by bezpochyby prokázalo totéž pro kampaň poválečného „odněmčení“ Československa, ani po dvaceti letech nikdo nemá odvahu.

Další argument praví, že historii prý není možné opravovat, neboť interpretace se mění v čase. Vždyť Karel IV. přece nechal vraždit Židy a Jan Neruda byl arci antisemita. Kde se tedy to napravování má zastavit?

Zde je odpověď ještě jednodušší. Jestliže se chceme definovat jako civilizované evropské kulturní a národní společenství, měli bychom ctít pravdu a mít ne vylhanou, ale skutečnou a nezměnitelnou historii, která vydrží a podrží společenství i v dobách nepřízně. A nejjednodušší je začít u našich vlastních osudů.

Současná mizérie české politiky – a na tom se shodne naprostá většina historiků – je bezprostředně odvoditelná od mýtotvorby národního obrození v 19. století a z reakce elit na průmyslovou revoluci a sociální změny, které přinesla.

Zde jsou významy a kořeny naivní víry v národní stát, stejně jako „revoluční“ komunistické či fašistické formy chiliasmu, které spoluformovaly novodobou československou a českou státnost, nedostatek jejího sebevědomí a předstírání demokracie.

Jako archeologové tedy začínáme od povrchu současnosti, vrstvu po vrstvě. Právě proto jsme k loňskému 35 výročí listopadu 1989 vydali první sborník „českých průšvihů 1989–2024“. Přes mimořádný zájem čtenářů však nikdo z publicistů a historiků raději nereagoval…

Anonym Adolf Jebavý

Kolektivní selhání a omyly, soustředěné v doposud heroizované a nekritizovatelné osobě prezidenta Edvarda Beneše, je třeba otevřeně popsat a diskutovat. Mají totiž dodnes přímý vliv i na naše životy, stejně jako námi otevřeně popsané chyby a omyly doby po roce 1989.

Proto děkujeme a vítáme každý pokus o diskusi a ještě více pomoc při šíření naší výzvy. Lži o minulosti jsou stejně naivní jako zakrývání nemoci. Pokud není léčena, může i zabíjet.

A nakonec jen jeden malý příklad. Fedor Gál je jeden z nejhlasitějších hlasů demokracie a svobody naší generace (HlídacíPes.org o jeho příběhu psal například ZDE).

Před několika dny vystoupil na tryzně v terezínském ghettu, kde se jako nejmladší vězeň v roce 1945 narodil. Jeho nadčasovou a důstojnou řeč přenášela televize.

Krátce poté se mu z hloubky nemocných lží o minulosti ozval e-mailem zastydlý český nacista (omlouváme se za velmi explicitní výrazivo, je ale třeba jej citovat přesně):

„Ty zkurvenej a zasranej žide! Měli tě v tom Terezíně hodit do plynu ty mrdko židovská! Měli ti vypíchout oči, vykleštit a nechat znásilnit psem ty svině chazarská!!! Počkej až se dostanu k moci, tak tě zmasakruju ty žide prokletej! Chcípni ty a celá tvoje židovská rodina! Kurvy prokletý!“

Takové hezké a lidské, jak by asi řekl Jára Cimrman. Anonym, podepsaný jako Adolf Jebavý, to svinstvo poslal z emailové adresy [email protected].

Může mít problémy s interpunkcí, ale zcela jistě ví, co činí. České školství, veřejná diskuse a politika ho na cestě životem opustily bez důstojnosti, hodnot a znalostí ve škarpě, kde může přežívat a dýchat jen s nenávistí.

Potřebuje nepřítele a neumí žít bez snů o násilí. Taková byla druhá i třetí republika. Takoví mnozí z nás opravdu byli. I on je ale produktem především našich lží a našeho mlčení o minulosti.

Otevřená diskuse o zločinech a chybách třetí republiky a prezidenta Edvarda Beneše je nejlepší a nejdůstojnější cestou, jak se podobným zvratkům lidskosti postavit a bránit.

Nová kniha
Kniha České průšvihy 1989–2024
HlídacíPes.org vydává novou knihu

České průšvihy 1945–1948

Publikaci, jež se věnuje období takzvané třetí republiky, můžete získat pouze jako odměnu za dar v minimální výši 699 korun na činnost redakce HlídacíPes.org.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)