Foto: MICHAL RŮŽIČKA / MAFRA / Profimedia

Jan Urban: Miloš Zeman ve službách Kremlu

Napsal/a Jan Urban 22. srpna 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Starý hodinářský vtip praví, že i rozbité hodiny ukazují přesný čas – sice jenom dvakrát denně, ale přesně. České republice ale s práce-neschopným prezidentem a zbabělou politickou scénou čas nenávratně utíká, píše ve svém komentáři Jan Urban. Text vyšel v nultém čísle Týdeníku Forum a nejnovější události kolem prezidenta Miloše Zemana a zjištění, že BIS odposlouchávala jeho okolí, zdůrazňují jeho aktualitu.

Český politický systém připomíná hodiny, které nejdou. Jeden z největších evropských vědců sedmnáctého století, holandský fyzik, matematik a astronom Christiaan Huygens řekl, že hodiny jsou nejpřesnějším symbolem lidské společnosti. Jediné zaseknuté ozubené kolečko zastaví celé složité soukolí hodinového stroje. Protože jenom souhra a přesnost všech součástek umožňují fungování něčeho tak dokonalého, jako jsou hodiny – nebo lidská společnost. Huygens o tom musel něco vědět. Byl zakladatelem horologie – vědy o měření času a hodinářství.

Přirovnat prezidenta České republiky k zaseknutému ozubenému kolu, kvůli kterému nefunguje celý hodinový stroj, je ještě umírněné. Žádný kousek kovu totiž nemůže aktivně poškozovat stroj, jehož je součástí. Miloš Zeman není ani šílený. Nedospělá česká polistopadová „politika“ ho však naučila, že na vrcholných pozicích se může udržet jen bezostyšným lhaním a rozbíjením jakékoli možné opozice ještě předtím, než vyroste. Od poloviny devadesátých let a „zasvěcení“ od svých komunistických proruských patronů Zdeňka Zbytka a Miroslava Šloufa, se stále více obklopoval jen lidmi slabými a korumpovatelnými. Vzdorovat mu dokázali nemnozí – třeba Pavel Rychetský a Vladimír Špidla – ale ti byli velmi rychle vypuzeni z jeho oběžné dráhy.

Varování kapitána Vrůbela

Je třeba nalézt odpověď na otázku, zda tento prezident škodí českému státu s nějakým vědomým cílem, nebo je pouhou nemocnou loutkou, kontrolovanou a voděnou (dnes už raději voženou na invalidním vozíku) někým jiným, kdo sleduje vlastní cíle nebo dokonce cizí zadání. Jeden z nejinteligentnějších mladších důstojníků československé komunistické rozvědky René Vrůbel byl v prosinci 1989 vůbec prvním, kdo Koordinačnímu centru Občanského fóra začal rozkrývat strukturu a fungování Státní bezpečnosti. Necelé dva roky před listopadem 89 byl spolu se třemi dalšími rozvědčíky přeřazen na takzvanou Druhou správu StB a pověřen kontrolovat rostoucí zahraniční styky československých disidentů. Chápal to jako profesní ponížení.

V listopadu a prosinci 89 bylo jedním z horkých témat veřejné diskuze ničení archívů a především osobních svazků StB. Vrůbel přiznal, že už po prvním rozkazu skartoval všechnu dokumentaci případů, které měl na starosti, ale varoval, že pro budoucnost je stokrát důležitější, jaké materiály předávala II.správa svým sovětským „poradcům“. „Každý, i ten sebepitomější poznatek z terénu musel být zapsán a v den zpracování v kopii předán poradcům. Především je zajímali osobní charakteristiky a poznatky o slabostech prověřovaných lidí – a to nebyli jenom disidenti. A všechno šlo okamžitě do Moskvy. Tohle by vás mělo strašit. Protože v téhle branži se nic neztratí. Všechno se využije, jedno jestli hned nebo za padesát let“.

V posledních letech o varování kapitána Vrůbela přemýšlím dost často. Česká polistopadová „politika“ v sobě má řadu temných nebo nesnadno vysvětlitelných míst, ve kterých jen s malou trochou logiky a, samozřejmě, bez hmatatelných důkazů, lze hledat ono „cizí zadání“. Zachovaná sovětská zpravodajská síť na území bývalého Československa, nenarušená ani o třicet let opožděnou likvidací špionážní centrály s desítkami agentů na ruské ambasádě. Ukrytá komunistická vojenská kontrarozvědka, kontrolující ještě po roce 2010 udělování bezpečnostních prověrek – v členské zemi Severoatlantické aliance. Příliš mnoho podivností, zdálo by se. Nebo všechna ta zbabělost a zkorumpovanost české politiky opravdu rostla výhradně z domácích kořenů čecháčkovského jánabráchismu a normalizačního rozkrádání eráru?

Příliš mnoho náhod

U Miloše Zemana je však oněch „ruských náhodností“ až příliš mnoho. Nikdo ho neznal lépe a pro jeho politickou kariéru neudělal víc, než zesnulý Miroslav Šlouf. Sám byl od mládí nomenklaturní kádr ve vysokých funkcích normalizačního establishmentu, od raných osmdesátých let pravá ruka komunistického vlastizrádce Antonína Kapka, podle takzvaného Mitrochinova archívu registrovaného jako důvěrník KGB. Šlouf, s mimořádně důvěrnými kontakty na před i polistopadové diplomaty ruské ambasády, stejně jako na polistopadové české podsvětí, udělal z Miloše Zemana postupně předsedu ČSSD, premiéra a nakonec i prezidenta. V té chvíli se stal nepohodlným, byl odstaven a zatrpkl. Ve svých pozdějších pamětech však přinesl třaskavou psychologickou charakteristiku dnešního prezidenta, jako jedince, kterého ovládá už jenom „nevypočitatelná náladovost, urputná zatvrzelost a prakticky nulová sociální inteligence“.


Prokremelské aktivity Miloše Zemana

Pravidelný oligarchův host

– Zeman se přátelí se s někdejším šéfem ruských železnic, miliardářem, blízkým Putinovým spolupracovníkem a bývalým důstojníkem KGB Vladimirem Jakuninem. Je pravidelným účastníkem konference Dialog civilizací, kterou Jakunin pořádá na ostrově Rhodos. Zeman tam začal cestovat již době, kdy byl „jezevcem na Vysočině“ bez politického vlivu.

Poradce z Lukoilu

– Hlavním poradcem prezidenta Zemana je Martin Nejedlý. Muž, který zhruba deset let strávil v Rusku, ale detaily ze svého životopisu odmítá sdělit. Po návratu do Česka působil jako jednatel a spolumajitel české pobočky ruského ropného gigantu Lukoil.

Remek za dveřmi

– V květnu 2015 Zeman přibral Nejedlého na osobní jednání s Putinem v Kremlu. Naopak český velvyslanec Vladimír Remek musel zůstat za dveřmi. Což je v diplomacii jev krajně neobvyklý

Zrušme sankce

– Český prezident dlouhodobě oroduje za zrušení ekonomických sankcí, jež označuje za údajně nefunkční, zbytečné, nesmyslné a kontraproduktivní.

Uznejme ruský Krym

Světovou veřejnost zaujal (či spíše pobouřil) Zeman v říjnu 2016 svým návrhem na to, aby Krym byl jednou provždy uznán za ruský a Rusko aby Ukrajině platilo kompenzaci. Nápad – respektive jeho druhou část – odmítlo dokonce i Rusko.

Zelená hybridní válce

– Kremelské stratégy hybridní války potěšilo jeho tažení proti Centru proti dezinformacím a hybridním hrozbám spadajícímu pod tuzemské ministerstvo vnitra. Zeman z kritiky úřadu udělal dokonce hlavní téma svého vánočního projevu v roce 2016.

Za Rosatom a Sputnik V.

– Zeman vytrvale lobbing za účast ruské firmy Rosatom v tendru na výstavbu dalšího jaderného bloku v Dukovanech. Stejně tak propagoval očkování neschválenou vakcínou Sputnik V., dokonce napsal dopis, ve kterém žádal ruského prezidenta o jeho dodání.

Dvě verze Vrbětic

Prezident dlouhodobě bagatelizace aktivity ruských tajných služeb v Česku. Po výbuchu muničního skladu ve Vrběticích tvrdil, že kromě vyšetřovací verze spojené s Ruskem existuje ještě jedna: že dělostřelecká munice explodovala kvůli neodborné manipulaci. Agenti i policisté to popírají.

Lhaní o novičoku

Zeman počátkem května 2018 uvedl, že podle Vojenského zpravodajství se v Česku vyráběl novičok, podle BIS nikoliv, a že se přiklonil ke zprávě armádní tajné služby. Obě zpravodajské služby to přitom popřely. Jeho vyjádření využil Kreml ke zpochybnění britského tvrzení, že novičok, kterým byl v Británii otráven dvojitý agent Sergej Skripal, pocházel z Ruska.


Dnešní Zemanovi hlavní důvěrníci, Martin Nejedlý a Vratislav Mynář, se k němu dostali při organizování prezidentské kampaně a pokusu o založení politické strany jednoho vůdce á la Benito Mussolini, jako „Šloufovi kluci“, jím vyškolení a prověření nejméně pěti lety společného „podnikání“. A nemohlo být nakonec symboličtějšího důkazu pokračování „šloufismu“, než byl společný příchod tajemného Martina Nejedlého a pražského kmotra Tomáše Hrdličky na Šloufův pohřeb v únoru 2018. Už jenom z těchto důvodů by měl být Miloš Zeman vnímán jako mimořádné riziko pro bezpečnost státu.

A je možné, že to dnes už vnímají nejenom zpravodajské služby, ale i velká část českých politických stran. Jenže ty jsou také jenom součástí umrtveného hodinového stroje našeho ústavního systému. Problémem je, že jim tento stát ničící stav momentálně vyhovuje. Většina českých politiků v soukromí přizná, že prezident už není schopen vykonávat svěřenou funkci, natož fungovat jako vrchní velitel ozbrojených sil či zastupovat stát navenek. Tatáž většina jeho důvěrníky a poradci pohrdá, a posmívá se „zabarikádovanému“ Pražskému hradu. Nemají však dost zodpovědnosti a odvahy s tím něco před volbami udělat.

Senátní selhání

Nikdo si už dnes nechce vzpomenout, že pět předsedů senátních výborů pověřilo výbor pro bezpečnost a zahraniční vztahy, aby zpracoval analýzu a navrhl plénu Senátu, jak přimět prezidenta, aby respektoval ústavu. Když to výbor pod vedením senátora Pavla Fischera udělal a předložil návrh, aby plénum Senátu zahájilo formální ústavní proceduru, v níž by nakonec rozhodoval Ústavní soud, vypukla panika. Grémia politických stran v obavě z voleb a pověstné mstivosti Miloše Zemana rychle domluvila svým zástupcům v Senátu, takže dnes ctihodní senátoři a senátorky raději mlčí. Ti méně slušní a více bojácní dokonce po straně tvrdí, že to celé byla jen iniciativa Pavla Fischera, který prý kolegům navíc nedodal dostatečně průkazný materiál, aby vůbec mohli rozhodnout. Velká část z nich třiačtyřicetistránkovou zprávu výboru ani nečetla.

Selhal i předseda Senátu Miloš Vystrčil, který přitom sám patřil mezi iniciátory zpracování analýzy. Schoval se za údajně dvoukolovou anketu více než dvaceti ústavních právníků, kterou se však neodvážil zveřejnit. Pouze čtyři známí právníci potvrdili, že napsali krátká vyjádření. Závěrečná zpráva stálé komise senátu pro ústavu je pak otevřeně alibistickým a odborně těžko obhajitelným textem, který nezakrytě zkoumá jenom důvody a výmluvy, proč nedělat nic.

Starý hodinářský vtip praví, že i rozbité hodiny ukazují přesný čas – sice jenom dvakrát denně, ale přesně. České republice ale s práce-neschopným prezidentem a zbabělou politickou scénou čas nenávratně utíká.


Text vyšel v nultém čísle Týdeníku Forum, na jehož přípravě se redakce HlídacíPes.org podílí.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)