Kresba nejpopulárnějšího palestinského umírněného politika Marwana Barghutiho. Foto: Profimedia

Jan Urban: Když se tragédie zmocní propaganda. A s kým Izrael dojedná mír?

Napsal/a Jan Urban 6. března 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Tragédie přepadeného a rozkradeného konvoje s humanitární pomocí pro severní část pásma Gazy a střelba izraelských vojáků do drancujícího davu ze čtvrtka 29. února vzbudila nevídanou vlnu rozhořčení a mnohohlasé mezinárodní odsouzení. Vyšetřování tohoto opravdu tragického incidentu se sto patnácti mrtvými a stovkami zraněných ještě dlouho neskončí, ale už dnes je možné pracovat s alespoň částečnými závěry. Co tedy víme?

Konvoj třiceti osmi velkokapacitních plošinových návěsů o nosnosti třicet tun byl pokusem obnovit dodávky humanitární pomoci do pásma Gazy. Ty byly zastavené z rozhodnutí agentur OSN o týden dříve v reakci na ozbrojené přepady dodávek humanitární pomoci a střelbu na personál OSN.

Izraelské armádě se podařilo do Gazy v následujícím týdnu převézt čtyři menší konvoje a byla přesvědčena, že našla bezpečný způsob jejich organizace.

Na její doporučení byl proto z bezpečnostních důvodů tento mimořádně velký konvoj rozdělen do tří částí. Kontrola pobřežní komunikace od jižních hraničních přechodů z Egypta až do severní části pásma Gazy byla armádou posílena, včetně rozmístění několika tanků. Nad konvoj byly navíc nasazeny pozorovací drony.

Náklad měl být vyložen v areálu největší gazanské nemocnice Al-Shifa, s asi nejlepší infrastrukturou pro masové rozdělování humanitární pomoci. Podle plánu měl konvoj projet co nejrychleji zhruba pětatřicetikilometrovou trasu ještě před muslimskou ranní modlitbou fadžr, která začíná mezi úsvitem a východem slunce.

Selhání zpravodajců

První a zásadní chybou bylo, že se informace o průjezdu konvoje nepodařilo utajit. K trase přesunu se proto už od večera přesouvaly tisíce obyvatel Gazy. Teprve vyšetřování může dokázat, zda zdrojem úniku informací byli místní pracovníci agentur OSN, nebo řidiči kamionů, či zda šlo o připravenou provokaci Hamasu.

V tomto okamžiku lze však zcela jistě mluvit o selhání zpravodajců izraelské armády, kteří měli v nové situaci celou operaci raději odvolat než riskovat noční konfrontaci s nekontrolovatelným davem.

Všechny tři části konvoje sice bezpečně přejely egyptskou hranici, ale v deseti minutách po půl čtvrté byly shodně zablokovány, napadeny a rozkradeny. Přinejmenším na náměstí Al-Nabusi se přepadení zúčastnily i nejméně dvě skupinky ozbrojenců se střelnými zbraněmi.

Izraelské jednotky na místě byly mnohonásobně přečísleny a po několika marných pokusech o zastrašení střelbou do vzduchu se začaly stahovat a nakonec střílet přímo proti přibližujícímu se davu.

Další oběti srazila nákladní auta při pokusu ujet z obklíčení. Tragédii okamžitě propagandisticky využily palestinské a arabské sdělovací prostředky, předkládající jednoznačnou interpretaci, naznačující „úmyslný masakr civilistů mírumilovně přebírajících potravinovou pomoc“.

Šokované vlády západních států požadují co nejrychlejší vyšetření tragédie.

USA se v rychlosti připojily k jordánsko-francouzskému pokusu o alespoň částečné zásobování severní části pásma Gazy shozy z letadel, což je obecně považováno za nejméně efektivní způsob rozdělování pomoci s nepřijatelně vysokým rizikem vyvolání potyček mezi civilisty.

Zároveň se začínají objevovat i první pochyby a podivnosti. O den později, například, projel za dne konvoj agentur OSN a Světové zdravotní organizace stejnou cestou bez jediného problému.

Že by zoufalství a hlad, které vedly jeden den zoufalé obyvatele Gazy k drancování, přes noc přestaly existovat?

Respektovaný vězeň

Otevření severních přechodů do Gazy v Karni a Erez a předání organizace pohybu humanitárních konvojů uvnitř severní části pásma Gazy jordánským humanitárním organizacím by přitom jednou provždy odstranilo nebezpečí podobných tragédií. Zkrátilo by navíc cestu konvojů na sever Gazy více než desetkrát. V únoru už přitom jeden takový jordánský konvoj z Izraele do nemocnice Al-Shifa projel.

Druhou možností by bylo zásobovat Gazu loděmi, popřípadě výsadkovými plavidly a na pobřeží postavit strážená velkokapacitní překladiště, která by pod mezinárodní kontrolou vyloučila přítomnost Hamasu. Lze jen znovu připomenout, že jediným efektivním způsobem, jak dodávat humanitární pomoc do oblastí konfliktů, je tvrdá kontrola celé cesty od dárce až k poslednímu spotřebiteli.

Válka v Gaze posílila extremisty na obou stranách konfliktu. Po pěti měsících násilí se logicky vynořují hlasy zamýšlející se nad budoucností bez Benjamina Netanjahua a bez Hamasu. Stále častěji se vynořuje jméno pětašedesátiletého Marwana Barghutiho, dnes podle řady průzkumů daleko nejpopulárnějšího palestinského umírněného politika, který by v jakýchkoli volbách za sebou nechal jak prezidenta Palestinské samosprávy Mahmouda Abbáse, tak šéfa Hamasu Ismaila Haníju.

Barghuti je dnes jedinou sjednocující osobností respektovanou všemi palestinskými frakcemi. Od roku 2002 je v izraelském vězení, odsouzený za organizování teroristických útoků k pěti doživotním trestům. Otevřeně však, na rozdíl od Hamasu, uznává právo Izraele na existenci. Extrémisté obou stran se ho obávají.

Hamas ho teprve po opakovaném diplomatickém nátlaku arabských států až v únoru zařadil na seznam palestinských vězňů, navržených Izraeli na propuštění výměnou za návrat izraelských rukojmí vězněných v Gaze.

Izraelský ministerský předseda Jischak Rabin, zavražděný židovským fanatikem v roce 1995, opakovaně říkal, že pokud chci ukončit válku, musím mír dojednat s nepřítelem – ne s přítelem. Není pochyb o tom, že Izrael vyhraje i tuto válku. Ale s kým dojedná mír?

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)