Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Vladimir Putin. Foto: Profimedia
,

Jan Urban: Když Rusko použije atomovou bombu, co přijde poté?

KOMENTÁŘ. Když se na začátku října americký generál David Petraeus v televizním rozhovoru vyjádřil k ruskému vyhrožování použitím taktických jaderných zbraní na Ukrajině, málokdo to vnímal jen jako povídání dalšího generála na penzi. Petraeus patří mezi nejpozoruhodnější, nejvzdělanější a nejvíce vyznamenávané generály zvláštních sil americké armády od dob vietnamské války. A jeho posledním zaměstnáním před odchodem do penze byl post ředitele americké CIA.

Zmíněný rozhovor obsahoval dva klíčové výroky. Jak už tomu ale v takových případech bývá, pozornost na sebe strhnl pouze jeden. Petraeus prohlásil (hypoteticky), že pokud by Rusko skutečně sáhlo k nasazení taktických jaderných zbraní, „Spojené státy a jejich spojenci by zničili všechny ruské vojáky a výzbroj, vyskytující se na Ukrajině, a potopili by jejich Černomořskou flotilu.“

Ruské vojenské velení nemůže nebrat možnost zničení celého jižního křídla své armády na lehkou váhu.

Tak tohle zaznělo hodně silně a také to bylo široce komentováno. Ještě důležitější věta však padla ještě před tím. Generál Petraeus připomněl, že poradce prezidenta pro národní bezpečnost Jake Sullivan zveřejnil, že okamžitě po prvních prohlášeních ruských představitelů, připouštějících vůbec možnost použití jakékoliv jaderné zbraně, Spojené státy oficiálně informovaly Moskvu o zvažovaných metodách reakce.

Nepotopitelné základny NATO

Zvažovaných neznamená v hantýrce vojenské diplomacie nic jiného než plně připravených. A to je signál, který ruské vojenské velení, znalé skutečné situace na bojišti, musí vnímat podstatně hrozivěji než členové Putinova nejbližšího okolí.

„Musí být jasné, že lidé podporující Ukrajinu, Evropská unie a členské státy, Spojené státy a NATO také neblufují,“ přidal se ostře i vysoký představitel EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Joseph Borrell. „A jakýkoli jaderný útok proti Ukrajině vyvolá odpověď – ne jadernou odpověď, ale tak silnou odpověď z vojenské strany, že ruská armáda bude zničena,“ dodal.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Deset členských zemí Severoatlantické aliance má v Černém moři v současné době dvacet čtyři vojenských plavidel včetně nosičů letadel a vrtulníků.

Sama ukrajinská armáda už přitom dokázala vytlačit ruskou Černomořskou flotilu od svého pobřeží na západ od Krymu, potopila její vlajkovou loď Moskva a několik dalších plavidel, znovu dobyla strategicky důležitý Hadí ostrov, těžce poškodila její hlavní leteckou základnu Saky na Krymu a donutila alespoň část ruských ponorek i hladinových plavidel k vyklizení sevastopolského vojenského přístavu a stažení dále na východ.

Rusku zbývají ještě mocné ekonomické zbraně, blokování vývozu ukrajinské zemědělské produkce, machinace s cenami surovin na světovém trhu a zoufalá naděje na vítězství Donalda Trumpa v příštích amerických prezidentských volbách.

Pokud k tomu připočteme možnosti černomořských „nepotopitelných“ základen a kapacit NATO v Rumunsku, Bulharsku a teoreticky i v Turecku, neměla by ruská Černomořská flotila šanci. Další velkohubá prohlášení z Kremlu ani přesuny letek ruských strategických bombardérů na základny v blízkosti finských hranic na tom nezmění vůbec nic.

Ruské vojenské velení proto nemůže nebrat možnost zničení celého jižního křídla své armády na lehkou váhu. A to dává naději, že může mnohem silněji než doposud oponovat hazardérským nápadům Putinova okruhu přitakávačů v Moskvě.

Navíc, díky vynucené částečné mobilizaci se v ruské společnosti znovu zjevuje afghánský syndrom. Za deset let v Afghánistánu podle oficiálních statistik padlo čtrnáct a půl tisíce sovětských vojáků. Přes padesát tisíc jich bylo zraněno, jedenáct tisíc s trvalými následky. Za pouhých osm měsíců bojů na Ukrajině jich padlo několikanásobně víc. Porážka v Afghánistánu a následný „afghánský syndrom“ výrazně přispěly k rozpadu Sovětského svazu.

Kremelské čekání na Trumpa

Jakoby se v modernizovaných kulisách opakovala i evropská politická a vojenská krize, která vyústila v jinou drtivou ruskou porážku v takzvané krymské válce z dávných let 1853 – 1856.

I tehdy ruská agrese a snaha o ovládnutí Bosporu a kontrolu nad přístupem do Středozemního moře sjednotila prakticky celou Evropu. I tehdy válka zdecimovala ruskou armádu i černomořskou flotilu a ze snů o Černém moři jako ruském jezeru nezbylo nic.

Totální selhání Putinových představ o provedení blitzkriegu, „speciální vojenské operace“ proti Ukrajině, která znemožní světu reagovat, dnes ohrožuje už samotné základy ruského vlivu v jižním směru.

Ruské pozice na Kavkaze a na Blízkém východě přebírá Turecko a ve Střední Asii už má zjevně navrch Čína. To, co ruská a později sovětská expanze budovala od konce 18. století, je v důsledku porážek na Ukrajině spolu s respektem k Rusku jako regionální mocnosti v troskách.

Rusku zbývají ještě mocné ekonomické zbraně, blokování vývozu ukrajinské zemědělské produkce, machinace s cenami surovin na světovém trhu a zoufalá naděje na vítězství Donalda Trumpa v příštích amerických prezidentských volbách. Nic z toho nezůstane nevyužito a na krymskou kartu tak ještě dlouho nemusí vůbec dojít.

Varování generála Petraeuse ale v Rusku určitě dobře slyšeli mnozí. Urychlení dodávek moderních dělostřeleckých a raketových systémů na Ukrajinu bude znamenat nejenom zlepšení protivzdušné obrany, ale i další zpřesnění a prodloužený dostřel ukrajinského dělostřelectva. Ohrožení Černomořské flotily se přes zimu jen znásobí. Válka je prý nepředvídatelná, ale ta druhá krymská je pro Kreml už prohraná.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

44 komentářů

 1. Zdenek napsal:

  Nemůže brát na lehkou váhu. Opak tam má být

  • Jaromír K. napsal:

   Poté už bude jen nukleární zima, a v důsledku hladomoru zemřou všichni obyvatelé Ruska a s nimi ostatní obyvatelé Země.

 2. A.S. Pergill napsal:

  Pokud použije Rusko na Ukrajině jadernou bombu (či spíš hlavici), bude to jednoznačnou analogií škrtnutí zlatě vypadajícího valounku o prubířský kámen a zakapání otěru příslušnými chemikáliemi. Kdy tím valounkem bude NATO, potažmo USA, a tou analýzou otěru bude reakce na tento akt.
  Pokud USA (NATO) nepromění své výhrůžky v činy, budeme vidět, že se Putinovi dosazení Bidena do Bílého domu podvodnými volbami, organizovanými jeho lidmi v Demokratické straně, vyplatilo, a že má NATO v podstatě ne stříbrném podnose, jen ho sežrat.
  A v takovém případě budeme ve velmi podobné situaci, v jaké jsme byli po Mnichově.

  • Luděk Wellner napsal:

   “ Putinovi dosazení Bidena do Bílého domu podvodnými volbami, organizovanými jeho lidmi v Demokratické straně“
   Tohle už je opravdu vrchol bezuzdného dezolátského lhaní.

   • A.S. Pergill napsal:

    Vazby DS k Rusku, včetně klanu Clintonových, jsou veřejně známé a dohledatelné. Včetně akcí typu „milion za půlhodinovou přednášku o ničem“. Čili Rusko si DS vydržuje, jako si SSSR vydržoval Pugwashské hnutí, bojovníky proti válce ve Vistnamu, Angelu Davisovou a mnoho dalších „osobností“. Podle některých informací byl ze strany KGB přinejmenším manipulován i M.L. King (jeho projev „I have a dreem“ údajně sepsali agenti KGB) a zastřelen byl údajně proto, aby se předešlo nepokojům, pokud by byl zatčen a souzen.
    Podvodem bylo potlačení pravdivé informace o korupčních aktivitách Bidenova syna na internetu (dnes víme, že realita byla ještě horší, než to, co sdělovaly cenzurované informace), které patrně samo o sobě stačilo k Bidenovu vítězství (protože řada voličů Bidena v průzkumech prohlašuje, že kdyby o té kauze věděli, hlasovali by pro Trumpa nebo nešli k volbám). Podvodem byla zcela jistě i řada korespondenčních hlasů (včetně spousty hlasujících 100 let + starých – prostě b…l ve voličských seznamech, do jisté míry zásluha DS). K podvodům docházelo i při sčítání hlasů, svědectví o tom je dost a dost.

    • Pavel napsal:

     No tak ty vazby dohledej a předlož, lžirgile.

     • A.S. Pergill napsal:

      Nemám povinnost vám strkat pod nos věci, které se dají běžně na internetu najít. A pokud vám je najdu, stejně budete maximálně dehonestovat příslušný zdroj.

     • skeptik napsal:

      Jak já znám vaše zdroje Pergille, tak bych se panu Pavlovi vůbec nedivil, kdyby vaše zdroje dehonestoval.

     • A.S. Pergill napsal:

      Skeptiku, to jistě Pavel může. Ale pokud odmítá objektivní realitu a jede jen na státní propagandě, tak je na úrovni těch, co za minulého režimu věřili Rudému Právu a informace ze Svobodné Evropy a Hlasu Ameriky (a dalších stanic) považovali za „lži“, protože jim to řekli na politickém školení.

     • skeptik napsal:

      Napadá mě otázka Pergille/Šimůnku, co jste se v době současné na politickém školení dozvěděl vy?

   • skeptik napsal:

    Vy jste si pane Luďku nevšiml, že ono dezolátní lhaní předvádí Pergill na stránkách Hlídacího psa každý den několikrát?

    • Josef II napsal:

     Pane skeptiku,oni si určitě všimli,co píše všeho znalý docent Pergill víc jak dva roky.Nejenom on,ale i petrph,dříve též oskar.Redakce vám vysvětlí,že se jedná o svobodu slova,já si začínám myslet,že ti dva jsou sponzoři redakce.

     • skeptik napsal:

      Pokud jsou ti dva skutečně sponzory redakce, pak by to pane Josefe II bylo asi jedinou dobrou věcí, kterou ty dvě vámi zmiňované postavy ve svém životě učinili.

  • Leo1453 napsal:

   Dosazení Bidena o Bílého domu podvodnými volbami? 😀 Tady zase nějaké IQ tykve vymýšlí trapné konspirace, protože se nudí… Předložte důkaz, že volby byly podvodné! Já vám na oplátku předložím spoustu jiných, proč tomu tak není…

 3. Frank Zappa napsal:

  Hodnotit veřejné výroky lidí z amerických ozbrojených složek je docela složité. Vzpomínám na interview Wesleyho Clarka v roce 2007, které bylo tak legendární, že je tehdy mainstream ani nezmiňoval, protože to, co tam zaznělo, patří už do oblasti „konspiračních teorií“… tam už zbývá jen nevěřícný, smutný úsměv.
  Democracy Now! interview, 2007 https://www.youtube.com/watch?v=bSL3JqorkdU

 4. Adolf Veřmiřovský napsal:

  Všichni ti, kdož vyhrožují použitím nukleárních zbraní, mi připomínají
  sadaře, odřezávajícího větev na které sedí, neboť převládající směr
  větrů je od západu na východ ! A na Ukrajinských pláních to příroda
  dokáže rozfoukat .

 5. Pekaros napsal:

  Nejde mi do hlavy jedna věc. NATO už skoro 8 měsíců nechce na Ukrajině vstoupit do přímého střetu s Ruskem, aby neriskovalo vznik 3. světové, která by dost možná byla jaderná a pro svět fatální. Ale jakmile by Rusové za současné situace, kdy NATO na Ukrajině nebojuje, použili atomovou bombu, ukázali by, že jsou takové šílenosti opravdu schopni, tak by NATO do přímého střetu s Ruskem vstoupilo a najednou by bylo ochotno podstoupit risk, kvůli kterému celých 8 měsíců vyčkává? Tím spíš, že by Rusko právě ukázalo, že atomovky klidně házet bude? Nerozumím té taktice.

  • Honza napsal:

   Taky nejsem úplně taktik, ale podle mě jde o precedens. Když by totiž potom Írán, Severní Korea, Pakistán, nebo klidně i Čína, viděli, že použití atomovky nevyvolá reakci a je možné tím dosáhnout svých územních cílů, tak by k té velké válce došlo tak jako tak. Nezačala by sice v Evropě, ale došla by sem. V tom okamžiku už nemá Západ moc na výběr, protože alternativou by bylo Churchillovské . „Měli jste na výběr mezi válkou a hanbou. Vybrali jste si hanbu, budete mít válku.“ Proto v případě použití jaderných zbraní musí přijít reakce, která bude pro útočníka natolik nevýhodná, že si ostatní uvědomí, že tudy cesta nevede. Že jakékoliv použití jaderné zbraně povede ke konci režimu, který ji použil.

  • Pavel napsal:

   To je prosté milý watsone. Když už rusácko jaderné zbraně použije, tak už jaksi nebude co riskovat. Budeme to mít na talíři tak jako tak.

   • A.S. Pergill napsal:

    Pokud to Putin patřičně diplomaticky a propagandisticky načančá, tak to může dopadnout jako Mnichov. Vůle Američanů bojovat za dalekou, cizí, zemi, kterou většina jejich obyvatel ani neumí najít na mapě, je přibližně stejná, jako v roce 1938 u Britů. Alespoň pokud se týká Bidenovského vedení USA.

  • skeptik napsal:

   Především nerozumíte tomu Pekarosi, že použitím atomových zbraní Ruskem na Ukrajině by tu jadernou válku zahájilo Rusko, ne NATO a že by pak NATO už nic jiného nezbývalo. Šílencem je tu Putin, ne NATO. Těch věcí, kterým nerozumíte, je tu nejspíš více.

   • A.S. Pergill napsal:

    Skeptiku,
    průšvih je, že není jisté, zda Biden ten jaderný kufřík spustí. Pokud by v tom panovala stoprocentní jistota, Putin by si netroufl. Protože nepanuje, může Putin dojít k závěru, že se vyplatí to risknout.

    • skeptik napsal:

     Jediným průšvihem tu Pergille je, že to, co se děje v Bidenově hlavě se Putin od vás určitě nedozví.

     • A.S. Pergill napsal:

      Ona je otázka, zda je s to se to dozvědět i jeho bezprostřední okolí.

  • Pavel napsal:

   Asi je to třeba tak, že pokud Rusko překročí určitou hranici, tak nebude návratu a ta třetí světová válka bude. Že napadení Ukrajiny je od Ruska svinstvo, ale není to důvod rozpoutat třetí světovou, ale utok atomovkama, je prostě moc a že to už se nedá omluvit ničím? Dává to smysl?

   • A.S. Pergill napsal:

    Dává to smysl v momentě, pokud je stoprocentní jistota, že na jaderný úder bude odpovězeno stejně, hlava nehlava. Je to nesmysl v situaci, kdy taková jistota prostě není.

 6. petrph napsal:

  Tedy, ze bych si dovolil odhadnout, pokud Rusko pouzije na Ukrajine takticky jaderne zbrane, tak to bude mit ten hlavni efekt, ze pak uz bude mozne pouzivat jaderne zbrane takticky i v dalsich valkach. Ono tech statu co vlastni jaderne zbrane a maji nebezpecne ambice je povicero. A dalsi si je rady koupi treba proti mistnim teroristum a podobne, ze?
  Zatimco vyhruzky USA ze znici vojenske sjly na Ukrajine by znamenal vstup USA do valky na Ukrsjiny proti Rusku, coz prave ale rada americkych politiku a z dobrych duvodu odmitaji. A ze o tom mluvime, prave nedavno slibili ‚na jisto‘ podporu Tchajwanu pri napadeni Cinou. Vest treba dve jaderne valky najednou, by asi nebyl dobrej napad..

 7. Tlamovec napsal:

  Atomová bomba je konečně spravedlivá, zabije všechny stejně.

 8. Miroslav napsal:

  Kdyby Rusko použilo jaderné zbraně?.. , tak by to bylo tak, jak říká Elon Musk,.. Do třiceti minut by bylo po severní Americe a západní Evropě. Proč?… protože žádná jiná země nedisponuje hypersonick zbraněmi jako právě Rusko. Byl by to konec civilizace a žádný čas na odplatu by už nezbyl.

  • A.S. Pergill napsal:

   Pokud by se objevil náznak toho, že Rusko chystá své hypersonické a jiné zbraně, a byla před tím na Ukrajině použitá taktická jaderná nálož, asi by byly preventivně odpáleny na Rusko všechny jaderné střely, které jsou k dispozici.

   • petrph napsal:

    Btw, simulace už někdy před půl stoletím, ukázala že globálni jaderná válka nemá vítěze bez velkých obětí na obou stranách. Prakticky většina velkých měst na obou stranách by byla zničena, počty mrtvých na obou stranách by se počítaly ve stovkách milionů. Ale navíc, tehdejší osvěta (alias propaganda) i na Západě instruovala lidi, buďte na tu jadernou válku vždy připraveni, oni věděli kde mají v blízkosti funkční kryty, oni věděli jak si rychle obléknout alespoň amatérskou protiradiační ochranu, tehdejší civilní ochrana i na toto byla připravena, atd…

    Jenže bez toho by ty dnešní ztráty byly i na Západě daleko děsivější. Takže, a pouze „..pokud by bylo bezpečně potvrzeno že „.. Rusko už odpálilo své hypersonické a jiné zbraně,“, pak by NATO odpálilo na Rusko všechny jaderné střely, které jsou k dispozici.“,,už by se ani nic jiného dělat nedalo, bez ohledu na (i vlastní ztráty).

    Zatímco, pouhé?? taktické použití jaderné zbraně na Ukrajině? Pouhý „. náznak toho, že Rusko něco chystá ? To si asi politici západních velmocí dobře rozmyslí,,

    • A.S. Pergill napsal:

     Hypersonická zbraň by nebyla určena pro Ukrajinu, ale jako součást strategického taktického úderu na NATO. A více-méně už za časů Varšavské smlouvy se počítalo s tím, že pokud by jedna strana začala chystat jaderný úder, tak by ta druhá nečekala až na odpálení, ale snažila se odpovědět ještě dříve.

  • Pavel napsal:

   Myslíš ty hypersonické zbraně, ze kterých mají dnes všichni srandu a které musela ta „zbrojařská velmoc“ nahradit letadýlky DOVÁŽENÝMI Z Íránu, tedy z rozvojové země.

   • A.S. Pergill napsal:

    Hypersonická zbraň, navíc poháněná nijak nestíněným jaderným reaktorem, vyfukujícím škodliviny ekvivalentní výbuchu jaderného reaktoru, nemůže nahradit dron za zlomek její ceny. Říká vám něco úsloví „S kanonem na vrabce“?

    • Pavel napsal:

     Jinými slovy, lžirgil netuší co je to hypersonická zbraň. A netuší ani to, že těmi zbraněmi proti vrabcům se rusáci chlubili taky. Teď rusáci před vrabci utíkají, rusácko je závislé ve zbrojních dodávkách na ROZVOJOVÉ zemi (i co do těch hypersonických zbraní) a lžirgil kvůli tomu dostává hysteráček.

     • A.S. Pergill napsal:

      Na rozdíl od vás vím, co to tahle zbraň je. Je to extrémně rychlé letadlo, poháněné jaderným reaktorem, který není nijak odstíněný. Na konci letu pak přispěje k zamoření. Rusko to úspěšně odzkoušelo, ale je to zbraň na konflikt Rusko x NATO, ne na konflikt Rusko x Ukrajina. Už pro to zamoření místa dopadu (větší než klasickou jadernou hlavicí).

 9. evzenbenes napsal:

  Myslím že kdyby skutečně došlo ke střetu, tak NATO a USA by rozdrtili ruskou armádu tak rychle že si to neumí Rusové ani představit.

  • A.S. Pergill napsal:

   Kdyby tomu tak bylo, udělalo by to NATO už dávno. Význam jaderných zbraní spočívá v jistotě vzájemného zničení. Pokud by Rusko vymazalo civilizační centra států NATO z glóbusu, pak je dost irelevantní, že by dopadlo velmi podobně.

   • Jiří Choun napsal:

    Udělaly to USA v r.1945, kdy byly jedinou zemí s atomovými zbraněmi? nebuďte směšný, Pergille.

    • A.S. Pergill napsal:

     V srpnu 1945 byly USA jedinou zemí s jadernými zbraněmi. Navíc měli jen tři nálože: První odpálili v Novém Mexiku (nevím jakou, snad uranovou), druhou, z obohaceného uranu, odpálili nad Hirošimou a třetí, z plutonia, nad Nagasaki. Další nálože měli snad až někdy koncem roku. A to ještě někteří záhadologové uvádějí, že část plutonia pro Nagasaki ukořistili od Němců.
     Takže civilizační centra tehdy ještě spojeneckého SSSR (který navíc potřebovali k útoku na Japonce v Číně) neměli čím likvidovat.

 10. Ladislav Valachovič napsal:

  jo jo vidím že média zvládají svou praci na jedničku, grtuluji. Přestante prosím řešit to co není ve Vaších silách radeji otevřete oči a nenechávejte si vnucovat názory světových politiků,nemáte snad vlastní mozky- kdy jaký politik myslel na Vašé dobro. Válka je určitě špatný způsob řešení problému ale opravdu je to tak jak se nám snaží namluvit? Jen mě chování lidské rasy nepřestává udivovat jeden zvolá a ostatní ho následují jak divocí psi. Ve valkách nejsou hrdinové ani na jedné straně, jsou to jen chudáci co jdou hájit zájmy těch kterým na Vás vůbec nezáleží. Žijte krásně a nenechte ze sebe dělat blázny na obou stranách bojují lidé ,kteří maji rodiny a určitě tam nejsou dobrovolně. začně raději řešit jak nedát politikum takovou moc a vyhneme se dalším válkam, naschledanou

  • A.S. Pergill napsal:

   Válka, jak praví klasik, je jen pokračování politiky jinými prostředky. A politika je derivátem ekonomie.
   Takže příčinou války na Ukrajině jsou hluboké a nepřekonatelné rozpory mezi Ruskem a Ukrajinou v oblasti ekonomie. Ty překonány nebyly. Překonalo by je buď zničení Ukrajiny a její ekonomické (a následně i politické) přiřazení k Rusku, nebo takové ekonomické vyčerpání Ruska, že o připojení ukrajinské ekonomiky ztratí zájem. Jistěže se dá dosáhnout nějakého klidu zbraní, ale nastane jen situace, jaká nastala po první světové válce, kdy podobné rozpory zůstaly nedořešeny a a ta druhá světová válka byla v podstatě jen pokračováním té první.774444444444

Přidávání komentářů není povoleno