Foto: Radek Vebr/ MAFRA/ Profimedia

Jan Urban: Ideální partneři pro budoucnost. ODS a ANO si dokáží vyhovět

Napsal/a Jan Urban 30. srpna 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Když HlídacíPes.org na podzim loňského roku přinesl jako první informace o interních diskuzích frakce „staré ODS“ o možnostech a formách budoucí strategické spolupráce s hnutím ANO, považovali to mnozí za nesmysl. Dnes už je pověstné šídlo z pytle ven a první předjezdci velké vysvětlovací kampaně ODS už vyrazili do boje.

Europoslanec Jan Zahradil nebo staré ODS vždy blízký poradce a komentátor Martin Schmarcz zatím jen testují reakce. Průzkumné komando doplňuje masívní „soukromá“ – a nesmyslně drahá – billboardová truckampaň europoslanců ODS Vrecionové a Vondry.

Nejpředčasnější volební kampaň v dějinách České republiky může mít osm měsíců před volbami do Evropského parlamentu jediný smysl – naschvál vedení ODS, které ještě nevyloučilo možnou společnou kandidátku koalice Spolu.

Za scénou se však diskutuje několik možných strategií dalšího vývoje. Jejich společným východiskem je stále silnější pocit, že pokračování pětikoaliční „antibabišovské“ politiky povede už jenom k dalšímu oslabování ODS a jejího politického vlivu.

Povolební velká koalice

Průzkumy volebních preferencí od říjnových parlamentních voleb v roce 2021 stabilně potvrzují dominantní postavení neideologické a velmi pružné „strany jednoho muže“. Volební neúspěch ani porážka Andreje Babiše v prezidentské volbě oproti očekávání hnutí ANO neoslabily.

ODS je proto pro ANO ideálním partnerem pro budoucnost. Dělit se o moc a o ministerská křesla pouze s jedním partnerem se v tomto stylu „pragmatické“ a bezhodnotové politiky zdá beze vší pochyby výhodnější.

Poučení je proto jednoduché. Nejméně třetinu českých voličů, zajišťující pohodlné vítězství ve volbách, nezajímají mezinárodní vztahy, životní prostředí, vzdělávací strategie a fakta obecně. Stačí jim emocionální zkratky a aktuální populistická klišé. A v této disciplíně ANO jasně vede.

V udržení nebo dokonce posílení dnešní vládní koalice už totiž v kuloárech ODS věří jen málokdo. S velkým odstupem druhé nejsilnější politické straně z toho tedy podle jednoduché logiky vyplývá, že jediná cesta, jak neztratit podíl na moci, vlivu a funkcích, je v přímé spolupráci s ANO.

Podle svědectví přímých účastníků, s nimiž redakce HlídacíPes.org hovořila, se za nejvýhodnější formy takové budoucí spolupráce považují varianty povolební velké koalice ANO a ODS nebo obnovené opoziční smlouvy.

Pro ANO je prý už dokonce přijatelná i podmínka, že Andrej Babiš nemůže být v případné velké koalici premiérem.

Podle těchto zdrojů takové diskuze probíhají na dvou úrovních. Jednou je vlivná skupina krajských funkcionářů, majících mnohdy osobní zkušenost s výhodností fungující pragmatické spolupráce s politiky ANO v krajských a městských radách.

Nejvlivnější hlasy v této skupině představují jihočeský hejtman Martin Kuba a ministr spravedlnosti Pavel Blažek.

Na této úrovni pak navíc obě strany shodně respektují vliv a názory regionálních „kmotrů“, kteří nade všechno podporují stabilitu a předvídatelnost, zaručující nedotknutelnost jejich pozic. A tu jim taková pragmatická spolupráce dvou nejsilnějších politických subjektů zaručuje mnohem lépe než otevřená politická soutěž nebo, nedej bože, vláda zákona.

Druhou úroveň představují vlivní zákulisní hráči, bývalí politici ODS a jejich poradci, především ze severní Moravy a Prahy.

Ve stylu bezhodnotové politiky

Strategie velké koalice nepředstavuje sama o sobě, samozřejmě, nic špatného. Velký politický kompromis ve chvíli krize nebo ohrožení stability země může být dokonce i státnickým činem obrovského dosahu.

V české kotlině jde ale spíše o obranu mimoprávního korupčního systému, budovaného polistopadovou pseudopolitikou posledních více než třiceti let. Český vynález devadesátých let, známý jako „opoziční smlouva“, je považován za méně praktický a riskantnější.

Podstatně jednodušší je diskuze uvnitř vedení ANO, které se zatím inteligentně vyhýbá jakékoliv myšlence na možnost vládní spolupráce s nepředvídatelnou a otevřeně stále extrémističtější SPD. A jiný možný koaliční partner v opozici neexistuje.

ODS je proto pro ANO ideálním partnerem pro budoucnost. Dělit se o moc a o ministerská křesla pouze s jedním partnerem se v tomto stylu „pragmatické“ a bezhodnotové politiky zdá beze vší pochyby výhodnější.

Obě strany také spojuje nechuť k malým politickým stranám, stejně jako snaha izolovat prezidenta, neochotného podílet se na politickém kšeftaření svých předchůdců.

Pokud by navíc jakákoliv forma úzké exekutivní spolupráce s ODS zajistila viditelně unavenému Andreji Babišovi beztrestnost a ochranu jeho ekonomických zájmů, rád sám tiše odejde do ještě hlubšího zákulisí, odkud by mohl diskrétně a bez pošťuchování novinářů dál uplatňovat svůj vliv.

Premiér Petr Fiala představuje pro podobné strategické uvažování stále ještě jistý problém. Jeho vliv uvnitř ODS však postupně slábne. Bude proto výhodné udržovat ho v úřadě jako hromosvod pro všechny problémy zbytku volebního období.

Na koho to hodit

A problémů nebude málo. Podle expertních prognóz ekonomika do voleb v roce 2025 vyrovná propad a znovu nastartuje růst. Volič však podle zkušenosti bude reagovat s nejméně ročním zpožděním. Hodně proto bude záležet na úspěchu tradičních předvolebních úliteb voličům, především v sociální oblasti.

Dosavadní úspěšná zahraniční politika pětikoalice může být brzy zastíněna výsledky voleb v Polsku, na Slovensku, možných úspěchů nepředvídatelné populistické strany AfD na zemské úrovni v Německu, strany Svobodných v Rakousku – a především vývojem domácí politiky v USA, nezdravě a dnes vskutku osudově závislé na nejméně předvídatelné osobnosti americké politiky posledních padesáti let Donaldu Trumpovi.

O nervozitě z války na Ukrajině a z ruské rozpínavosti nemluvě. A pak jsou tu ještě zdánlivě malé, ale v českém prostředí velmi citlivé problémy, které nemají a nemohou mít dobrá řešení – a které proto bude potřeba na někoho svést. Na Petra Fialu, na malé politické strany, extrémní pravici a levici – stačí si vybrat.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)