Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Václav Klaus, Miloš Zeman. Foto: Petr Lundák / MAFRA / Profimedia
,

Jan Urban: Zeman a Klaus, šílená dvojčata polistopadové politiky. A hradní dárek na rozloučenou

KOMENTÁŘ. Už od dob ostudného prezidentování Václava Klause je Pražský hrad znám coby „sídlo českého žvástu“. Pokud se někomu ze čtenářů už v tomto místě nevolí zatajil dech nad neúctou k majestátu nejvyšší ústavní funkce, připomenu jen jeho celosvětovou televizní ostudu s ukradeným protokolárním chilským perem nebo jeho závěrečné ústavní bouchnutí dveřmi s prezidentskou „amnestií“. V trochu jiné verzi by ji mohl zopakovat i končící Miloš Zeman. 

Klausova pouť od doktrinářského neomarxismu, přesvědčení o světě řízeném jen slepým mechanismem a jeho automatikou, ke stejně doktrinářskému nacionálpopulismu a nenávisti k Západu už dnes nevzbuzuje nic než jen lítost a posměch.

Miloše Zemana a Václava Klause, přezdívané už koncem devadesátých let „šílenými dvojčaty“ polistopadové politiky, vždy spojovalo přesvědčení o nadřazení státu nad jednotlivcem, společností a zákonem.

Účel pro ně ve všech případech povoloval i ne-slušné, či rovnou ne-zákonné prostředky a vše spojovala nebetyčná osobní arogance a klaka příživných posluhovačů. Oba skončí stejně, snad jen Miloš Zeman už asi nenajde další finanční skupinu, která by financovala nějaký podobně pochybný a vysmívaný „institut“.

Kolaborace s Ruskem a Čínou

V pátek 28. října 2022 však Miloš Zeman výrok dnes už zesnulého básníka a diplomata Jiřího Gruši o českém žvástu a jeho sídle bezpochyby potvrdí mírou nejvrchovatější.

Má poslední příležitost vystoupit na kdysi úctyhodné oslavě státního svátku v historickém Vladislavském sále, a v přímém televizním přenosu k tomu. Už nikdy takovou šanci mít nebude.

Sál bude naplněn většinou jeho stále ubožejších přitakávačů a těch, kdo přijdou z úřední povinnosti a z nedostatku páteře. Bude to bilanční chvíle, a sluší se k takové bilanci deseti let ve funkci prezidenta dodat trochu kverulantské upřímnosti.

Každý den, po který byl Pražský hrad ze Zemanovy vůle opevněn a po staletích zneprůchodněn pro veřejnost, byl a doposud je urážkou národního cítění a sebeúcty společenství, které, pro Miloše Zemana naštěstí, nevidí ploty Jeleního příkopu obalené žiletkovým drátem či namontovanými držáky na jeho navěšení, jako tomu je v zatáčce Chotkovy silnice.

Léta jeho otevřené kolaborace s vládnoucími nedemokratickými antiliberálními režimy v Rusku a Číně poškodila pověst českého státu, přičemž jeho názorové veletoče z něj v mezinárodním společenství udělaly už před drahnou dobou pouze vysmívanou a trpěnou figurku.

Ilustrací nad jiné bylo, když z říjnové neprestižnější akce českého předsednictví Evropské rady na Pražském hradě si z přítomných desítek hlav států a premiérů na českého prezidenta vzpomněli jen – méně než populární – představitelé Srbska a Maďarska.

Zemanova neschopnost moderovat diskuzi a dlouhodobé zacílení ústavních orgánů, parlamentních komor a politických stran se stala jednou z hlavních příčin letitého zaostávání české politické i odborné diskuze o bezpečnostních a strategických rozvojových programech.

Jeho letitá až chorobná nenávist k Bezpečnostní informační službě pak už přímo ohrožovala bezpečnostní zájmy státu.

Slušnost v cestě nestojí

Připomeňme ještě jeho slabost pro neskrývanou korupci nejbližších spolupracovníků od jeho „kingmakera“ Miroslava Šloufa až po Šloufem vycvičené „kluky“ Nejedlého a Mynáře, a máme obraz jednoduchého populisty, který pro potlesk davu a poklonkování okolí klidně poškozuje stát.

Desítky jeho nikdy nešetřených a nevysvětlených setkání s korupcí stály Českou republiku nespočetné miliardy. Nemohl o tom nevědět. Některé z nich mu už téměř před deseti lety připomněl videovzkaz „Milošku, žaluj“.

Není snad nutné dodávat, že se ve stavu prezidentské doživotní beztrestnosti žalobu nikdy neodvážil podat.

Obraz jeho nabubřelosti a neúspěchu vyniká na pozadí genocidní ruské agrese na Ukrajině a rostoucí čínské agresivity vůči Tchaj-wanu. Zeman je totiž prototypem politika, jakého si ruská expanze přála vidět všude na kontinentu na konci svého tažení proti liberální Evropě.

Viděno z Moskvy je totiž všechno od rozpadu sovětské říše jen tragédií, která musí být napravena. Jsme v situaci, kdy čínští stratégové zvažují, zda by byl Západ, a především Spojené státy, ochoten a schopen angažovat se současně ve dvou krizích, vedle Ukrajiny i v logisticky ještě složitější obraně Tchaj-wanu. A v takové chvíli je sebestředný mluvka tím nejdůležitějším spojencem diktatur.

Miloš Zeman si nikdy nedělal starosti s ústavností a slušnost mu nikdy nestála v cestě. Zatímco v civilizovaných demokraciích se řešení personálních otázek přenechává týmu nastupujícího prezidenta, Zeman přikázal přeobsadit klíčové nebo ohrožené pozice ještě do konce svého období ve funkci.

Aboliční dárky na rozloučenou

To nejlepší nakonec. Podle důvěryhodného zdroje z Pražského hradu se už v nejužším kroužku prezidentových spolupracovníků kolem Vratislava Mynáře pracuje na několika verzích „nějaké“ amnestie pro spřízněné a zákonem ohrožené osoby. Průběžně jsou prý konzultovány s ministrem spravedlnosti a prezidentovým důvěrníkem a ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem.

Verze plošné amnestie se po zkušenostech s téměř jednotným odmítnutím Klausovy amnestijní frašky z ledna 2013 údajně zdá neprůchodná. Vyžaduje totiž spolupodepsání premiérem, nebo jím pověřeným členem vlády. Vláda jako celek potom za takové úkony přebírá zodpovědnost.

Na Hradě panují obavy, že Petr Fiala by v takovém případě neriskoval konflikt s menšími koaličními partnery ve vládě a mohl by kontrasignaci odmítnout. Zatím prý proto vítězí verze, přezdívaná údajně „partyzánská“. Opakujeme – jde stále jen o spekulaci; informaci se zatím nepodařilo potvrdit z dalšího zdroje. Autor ji však považuje za natolik závažnou, že ji přesto zveřejňuje alespoň jako varování.

Pánové Mynář a Blažek by údajně měli z pověření prezidenta vybrat dvacet až třicet jmen spřátelených, důležitých a trestním stíháním ohrožených osob. Každému z nich má být před koncem prezidentova mandátu udělena individuální prezidentská milost ve formě abolice, tedy zákazu zahajovat trestní řízení, nebo zastavit trestní řízení už zahájené. Měla by se týkat i Andreje Babiše.

Spolupodpis za vládu iniciativně zajistí ministr spravedlnosti, kterého se premiér neodváží shodit, i kdyby s celou věcí nesouhlasil. Ani jeden z těchto individuálních aktů nebude zveřejněn, natož oznámen nebo vysvětlen.

Zapadá to do teorií o přípravách palácového puče „staré ODS“ a vytvoření velké koalice této části ODS s ANO po skončení českého předsednictví Rady EU, ale ještě před březnovým koncem Zemanova mandátu. Druhá opoziční korupční smlouva by byla od hradní party takovým hezkým dárkem na rozloučenou.

Ať už to nakonec dopadne jakkoliv, na celkovém obraze politické kariéry Ing. Miloše Zemana i jejího konce to nezmění vůbec nic. Na bidélku zapšklého nacionálpopulismu a směšnosti přibude vedle Václava Klause jeho nikdy neztracené dvojče a dějiny leda tak pokrčí rameny.

A česká společnost si snad nakonec všimne, že česká politika se za jejich prezidentur úplně odpoutala od jakéhokoli hodnotového ukotvení – a že je nutné to napravit.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

34 komentářů

 1. Jan Halfar napsal:

  Váš komentář je naprosto přesný,vzhledem ke svému věku a smýšlení , jsem celou historickou situaci od ukončení mandátu pana prezidenta Havla vnímal tragicky a s pocitem hanby za národ, který umožnil těmto „politikům“ přístup k moci!! Děkuji za Vaše slova, velmi si Vás vážím!
  Ing.Jan Halfar 70 let

 2. petrph napsal:

  Proti gustu žádný dišputát, a skutečně, sotva za pár měsíců, bude platit „Král je politicky mrtev, ať žije nový král.
  Co je třeba ale vidět, že Zeman byl pro občany natolik silná politická osobnost že podvakráte za sebou vyhrál dvukolové prezidentské volby, i když proti němu jeho politické oponentní síly, postavily společně ty nejsilnější kandidáty jaké našly, daly jim veškerou možnou politickou i mediální podporu jakou sehnaly. A stejně proti němu prohráli. A aby to bylo ještě výraznější – v tom druhém případě to bylo patrné, ale už v tom prvním se na to hrálo, že vlastně pan kandidát vůbec není real politik (no fuj), ale jakási význačná osobnost sama o sobě mimo politiku..Ale v tom případě je nutné se ptát, jako roli to vlastně pan prezident má hrát, když tu skutečnou politiku ne..
  A mimochodem, už v tomto duchu začít čtenářům v médiích představovat ty nové kandidáty, v tom dobrém ale i špatném, ať si mohou vybrat. Ale, pokud toto začalo tím, že Facebook (určitě ne sám od sebe) smazal kritický článek o historii kandidáta gen. Pavla, tak to začalo tím opravdu, ale opravdu nejhorším způsobem..

 3. Vlastimil napsal:

  Jo, Klaus a Zeman. Nikdy neměli být premiéry ani prezidenty. Namyšlení, arogantní, hloupí.

  • skeptik napsal:

   Máte samozřejmě pravdu pane Vlastimile. Jenže ti namyšlení, hloupí a arogantní pánové Václav Klaus a Miloš Zeman by se nikdy nestali prezidenty, kdyby je nezvolili namyšlení, hloupí a arogantní poslanci v případě Václava Klause a namyšlení, hloupí a arogantní voliči v případě Miloše Zemana. Namyšlení, hloupí a arogantní lidé se přece najdou v každé zemi, zdaleka ne však v každé zemi se takoví namyšlení, hloupí a arogantní lidé stávají prezidenty.

   • Horymír napsal:

    V případě Václava Klause jme to my namyšlení ,hloupí a arogantní voliči nemohli ovlivnit .
    V případě Miloše Zemana jste nám vy skromní ,chytří a empatičtí voliči poslali do druhého kola prezidentské volby vždy takového kandidáta ,že Zeman byl jen menší zlo.

    • skeptik napsal:

     V případě Václava Klause jsem napsal totéž Horymíre. V případě Miloše Zemana vás Miloš Zeman usvědčuje téměř každým svým činem z tvrzení nepravd. Ani Jiří Drahoš, ani Pavel Fischer, ani Marek Hilšer nevychvalovali a nepodporovali Rusko v jeho počínání.

 4. Pet Vigáš napsal:

  Je tady i spousty šílených novinářů v poloistopadové éře. Je potřeba napsat taky -B-

 5. Přemysl Synek napsal:

  To je tak šílený scénář žu mu nemohu věřit,ale každopádně se nadním určitě zamyslím. To by si snad Blažek nedovolil. I když bůhví co ti hradní parchanti na něj mají.

  • A.S. Pergill napsal:

   Čím dříve k tomu „šílenému scénáři“ dojde, tím líp pro celý tento stát a většinu jeho občanů.
   Opravdu nevím, proč bychom měli elektřinu z ČEZU nakupovat přes Německo za několikanásobek německé ceny.

   • josef napsal:

    … no protože tím právě musíme sledovat a podporovat tržní síly (tady konkrétně v té energetice), že ta liberalizace se nám vzorově povedla… Že to má nějaké „vedlejší účinky“ pro statisíce rodin, no tak to není až tak podstatné, protože máme na to úřady (někdy sice zahlcené úřady práce), ale trh bude „ukázkově čistý…“ Na piedestalu trhu budeme ukázkově vyčnívat na špici a ratingové organizace nám tuctově „dají“ A+++ …

    • A.S. Pergill napsal:

     Lipská burza není trh, to je čistě prostředek okrádání producentů levné elektřiny.

     • josef napsal:

      … no to já si to sice také myslím, ale máme se na to dívat jako na vyspělý trh… Že ta konkrétně dodaná elektřina je úplně stejná – dodaná třeba od „Petra“, je nám přece úplně jedno, protože se tváříme, že ta elektřina dodaná od „Pavla“, je jiná.. A tak tvoříme trh papírově s těmi stovkami takovýchto dodavatelů – jak to nedávno řekl – a zároveň se pochválil, slovutný Síkela…

   • Martin napsal:

    naprosto nesouhlasím. To by byl poslední hřebík do rakve české společnosti a počátek bezbřehé korupce, neskrývaným zlodějnám a totálnímu zmaru pro běžné lidi. Přestože tento stát už nemá velkou naději na kloudnou ekonomickou budoucnost, tohle by ho dorazilo i ve smyslu společenském.

    • A.S. Pergill napsal:

     Bezbřehá korupce je „made in EU“. Co jiného než korupce je celá ekologická a energetická politika EU? To je jen prostředek okrádání normálních lidí a plnění „těch správných“ kapes.

     • skeptik napsal:

      Ano, skvělé Pergille! A tak vzhůru od té vámi uváděné údajné korupce EU k rozsáhlé a vše objímající korupci Rusko – Putinovské! Tam je to naše správné místo! Alespoň tedy podle vás.

     • A.S. Pergill napsal:

      Psal jsem snad něco takového? Jistěže, jde rezignovat na snahy o likvidaci korupce a korupčního chování pod heslem „jinde je to ještě horší“, ale s tím se korupce nezbavíme a za chvíli bude stejná jako v tom Rusku, nebo ještě horší.
      Druhým aspektem problému je, že korupce v EU se nás týká, korupce v Rusku nikoli.

     • skeptik napsal:

      Jde mi o to Pergille/Šimůnku, že jste se v minulosti toho Ruska se všeobjímající korupcí tolik zastával a vychvaloval. Přečtěte si své příspěvky asi tak za poslední dva roky. A pokud nám takoví lidé jako vy Rusko u nás vychvalují, týká se ta ruská všeobjímající korupce i nás.

     • A.S. Pergill napsal:

      Skeptiku, ano, v Rusku je korupce, na Ukrajině ještě horší (proskakují informace o zpronevěrách materiální a finanční pomoci, určené pro vedení války), ale faktem je, že za Jelcina to v Rusku bylo daleko horší (asi na úrovni té Ukrajiny), a že Putin tohle zredukoval, jak se reálně dalo (a je to jedním ze zdrojů jeho oblíbenosti u Rusů).
      Nicméně nás se týká korupce zde, potažmo v EU. A ta roste s tím, jak se zde i v Bruselu dostávají k moci socani všeho druhu, protože korupce je spojena se socanstvím, a ne s tržní ekonomikou (v ní, pokud je opravdu důsledně tržní, je korupce nesmysl).
      Vzpomeňte na povídku Š a G „Nechci tu slevu zadarmo“. V důsledně tržní ekonomice by žádná sleva nebyla, tudíž ani ten nesmyslný pokus blbého učitele o korupci.

     • skeptik napsal:

      U nás Pergille byla korupce největší v devadesátých letech za vláda Václava Klause. Přežívala pak přes vládu Miloše Zemana až do našeho vstupu do EU. Korupce současná v porovnání s tím, co tu bylo v devadesátkách je o mnoho menší. Moje zkušenost s korupcí na Ukrajině a v Rusku je přesně opačná, než ta vaše. V Rusku chtěl úplatek i vrátný, aby mě vpustil někam, kam jsem měl povolení vstoupit. Na Ukrajině jsem se s něčím takovým nesetkal. A jak to bylo s vybavením ruských mobilizačních skladů pro případ války, ve kterých po mobilizaci nováčků vybavení nebylo, protože bylo v minulosti vykradeno a prodáno? Kdyby bylo vybavení skladů takto vykradeno na Ukrajině, Ukrajina by už po 24. únoru během několika málo dní padla Pergille.

     • Jiří Choun napsal:

      Nějak jste pozapomněl, milý Pergille/Šimůnku, že větší korupční kauzy, tedy zejména podvodné čerpání unijních fondů, se začaly u nás prověřovat, až na ně upozornily orgány EU, což se tady mnohým čerpačům nelíbilo. Do té doby byli místní „nadlidé“ nad zákonem. Proto taky takové hnojmety proti EU. Blahopřeji Pergille, bezmezný obdivovateli a obhájče Bureše a hradního čučkaře.

 6. Laj napsal:

  Dá se předpokládat , že M.Z. veřejnost opět překvapí a „prásknutí hradní bránou“ bude nezapomenutelné

 7. Miloslav napsal:

  Jan Urban má vynikající komentáře

 8. Jindřich Mitter napsal:

  Jan Urban, skvělé video. Díky.

 9. A.S. Pergill napsal:

  Po listopadu 1989 jsme tu měli demokracii. A s ní jsou oba tito státníci spojeni. Teď je snaha zlikvidovat zbytky toho, co tu z ní ještě zůstává. Proto to dštění ohně a síry na demokratické politiky.

  • Jiří Choun napsal:

   Přesněji řečeno, Pergille/Šimůnku, polistopadová demokracie přivedla oba zmiňované výtečníky ke korýtkům. Pak už ji přestali potřebovat a v duchu svých východních chlebodárců ji odhodili na propadliště dějin.

 10. Toky napsal:

  Socialismem odkojení ekonomové. Né nadarmo se proslýchalo, že ekonomové jsou ještě hloupější než VB.

 11. Josef napsal:

  Myslím, že ti dva zničili Českou republiku. Klaus je největší pachatel. Nechal potopit celou námořní plavbu a mnoho dalších výdělečných firem. a ten druhý o tom sice věděl, ale nic proti tomu neudělal, takže je spolupachatelem. Demokracie u nás? To je jenom iluze. Ve skutečnosti o všem rozhodují „kmotři“, kteří rozkrádají republiku ve svůj prospěch. Andrej je toho zářným příkladem. Ale totéž se děje na všech úrovních obcí, měst a státu. Kdo to může zastavit? Asi nějaké povstání lidu?

  • pamětník napsal:

   Naříkat na tu nejvzdálenější, nejvyšší / hradní / vrchnost a přitom se nechat ohlupovat svými sousedy zvolenými zastupiteli do samospráv, je pro Čechy typické. Jen málokdo si uvědomuje, že občany zvolení do vedení radnic se obklopují úředníky, které snadno, prostřednictvích prebend ovládají místní podnikající „mafiáni.“ To bude řevu, až některý z novinářů zveřejní fakta o výších náhrad, které inkasují jejich zastupitelé za to, že se 4x v roce na hodinu, či dvě sejdou a bez jakéhokoli odporu zvednou ruku a odhlasují vše, co jim starosta navrhne, předloží. Nezřídka se jejich odměny za výkon /za odseděný čas/ vyrovná zákonem stanoveným částkám advokátů, aniž by za rozhodnutí, hlasování nesli jakoukoli odpovědnost.

 12. Jirka napsal:

  Nevím jak vy ostatní spoluobčané, ale já už jsem se pevně rozhodl, že pokud by tu nedej Bože v budoucnu někoho napadlo, zorganizovat Zemanovi státní pohřeb, tedy pohřeb za naše peníze, tak si neodpustím si tam dojít zapískat a nezabrání mi v tom nic. Nedovolím důstojný státní pohřeb někomu, kdo tady tak brutálně pošpinil prezidentský úřad svou vlastizrádnou, protiústavní a mafiánskou politikou.

  • petrph napsal:

   Nic proti tomu, na to máte jako občan právo. Ono se to taky psalo, že když umřela baronka Thatcherová a na její pohřeb se sjeliyzápadní elity i z celého světa, tak si Angličani v okolních ulicích pískali (a skutečně nezávislá anglická rádia vyhrávala) tu píseň z muzikálu Čarděj ze země Oz Ding Dong! The Witch Is Dead‘
   https://www.theguardian.com/media/2013/apr/10/thatcher-death-ding-dong-witch
   z jejich pohledu a na jejich náklady, zkrátka ta její vláda tak skvělá nebyla..

   • skeptik napsal:

    Tak mě napadá petrph, kolik jste vy osobně asi tak z té vlády baronky Tatcherové mohl zažít, že jí tak zasvěceně kritizujete? Já tu možnost na rozdíl od vás alespoň trochu měl.

 13. Toky napsal:

  Zeman vždy našel způsob jak podpořit zločince.

 14. Sam napsal:

  Rozdíl mezi Zemanem a Klausem je v tom, že Zeman rád dělá to, čemu nerozumí, např. zahraniční politiku, kdežto Klaus se snaží škodit všem.

 15. Geta napsal:

  No a je to venku, a tak můžeme čekat i ten aboliční dárek …..

Přidávání komentářů není povoleno