Jak si Marek Benda namazal ministra na chleba, kde má Miloš Zeman popelníček a Kriegelem do hlavy

Napsal/a Robert Malecký 29. května 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

„Vláda v pondělí projedná nový návrh protikuřáckého zákona, který vypracuje ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Shodli se na tom účastníci pátečního mimořádného jednání koaliční rady. Schůze se konala bez šéfů stran ANO a KDU-ČSL Andreje Babiše a Pavla Bělobrádka.“ Taky je vám na té zprávě serveru iDnes něco divného? No jasně – socani měli grémium, tak si něco pověděli i k vládě. Ale proč se tomu říká koaliční rada?

  • To na úvod, abychom nenásilně, jak to my umíme, vpluli do tématu protikuřáckého zákona. Nezaujatý pozorovatel by mohl nabýt dojmu, že se ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) proměnil v burákové máslo a skončil namazán na chlebu poslance Marka Bendy (ODS). A skutečně, Benda do striktně protikuřáckého zákona vpašoval povolení kouřit až na čtvrtině ploch restaurací, což je vhledem k atmosféře kolem zákona a rozložení sil mezi vládou a opozicí kousek srovnatelný snad s Brucem Willisem v Posledním skautovi, případně závěrečnou scénou Komanda (to je ta, co začíná už na začátku filmu a trvá hodinu a půl). Tak to dopadá, když jste zvyklí jít na věc po sovětsku silou a u cesty stojí osamělý partyzán s brašnou plnou sněmovní procedury.

Každý, kdo ve sněmovně kdy seděl aspoň čtvrt hodiny, dobře zná nepsané pravidlo, které říká: Nepouštěj se do protikuřáckého zákona, pokud nechceš nakonec vypadat jako idiot. Norma je to zakletá, zuby si na ní vylámali jiní bardi, vzpomeňme například snahu exposlance Borise Šťastného, který už přijatý zákon tak dlouho zpřísňoval, až ho zliberalizoval, aniž by to tušil. Takže nechme na hlavě, Němeček je Ostravak a se nenechá jen tak vyštengrovat. Skoro tři roky svůj zákon ladil, aby byl ve všech směrech co nejextrémnější, promiňte – nejvyváženější, takže teď, jiné hotové legislativy nemaje, bude zákon předkládat dokola tak dlouho, než skončí Sobotkova trpělivost, vláda nebo volební období. Což vyjde nastejno, je to za pár týdnů.


Politici a další veřejně činné osoby se den co den „dopouštějí“ zaznamenáníhodných slov, jež je dobré uvést do patřičného kontextu.


  • K tématu ještě malá vzpomínka. Kdysi před věky v jedné úplně malé republičce podél obou konců úplně kratičké pididálnice posuzovali svého prezidenta podle toho, co skutečně pověděl, a nenechali se houpat relativním pohledem na to, co už mezitím stihl kde naplkat strašlivého jiného, a že teda ještě jako dobrý. Ale už je to fakt dávno. „Všimněte si, jak jsem se sladce usmál pln radosti, že tento zákon neprošel, protože jsem řekl, že bych byl v konfliktu zájmů, neboť bych ho nemohl vetovat jako silný kuřák,“ prohlásil ve středu Miloš Zeman na Žofínském fóru.

Ale ne, pane Zeman, to jste úplně mimo. Jako silný kuřák si nemůžete například odpustit poručit si popelníček tam, kde se nehulí. To jo. Ale s podpisem zákona to nemá co dělat. To se vezme jedna ruka, napíše se na papír ZEMAN MILOŠ a je to. Uklidňuje nás samozřejmě, že nejspíš mělo jít o vtip. Pak ovšem platí, že nedokonaný pokus je stejně trestný, jako by se skutek stal.

  • Tenhle kus země uprostřed Evropy prostě nepřeje černobílým příběhům. To na margo rozhodnutí Nadace Charty 77 udělit Cenu Františka Kriegela aktivistům z žižkovské Kliniky. Nezávislá porota na neúspěšném projektu na pronájem zchátralé polikliniky ocenila dobrovolné aktivity, které prý překračují hranice jakékoli ideologie i tržního světa a stávají se obecně lidskými.

FB_IMG_1464286554946

A to je zajímavé. My jsme se na stránkách podporovatelů nynějších nelegálů dočetli například toto: „Po celé ČR jsou nevyužívané nebo málo využívané objekty, které by se měly stát centry nové kultury. Bohužel v cestě stojí zločinný státní systém, který trvá na nesmyslném vlastnickém právu.“ Jasný? Čili zločinný stát versus nová kultura, nový marxismus, nová generace starých blouznivců. Ale ideologie v tom není ani za mák, to nám jenom tak připadá. Spojení Charty 77, Františka Kriegela a anarchistů z Kliniky pobouřilo řadu strážců některého z těch pravých a jediných odkazů. Zbytečně – ceny jsou udělované jménem muže, který se coby zástupce velitele Lidových milicí tak pěkně zapsal do dějin, že na něj za to o dvacet let později čekal Řád 25. února. Čili v tomto ohledu je zmíněná cena naopak zvolena geniálně.

  • A mezitím v Plzni, jak to říct, se nám fašizují maminky. Jak informovalo Právo, dvě matky s kočárky se postavily do čela houfů znesvářených skupin obyvatel s tímto vývojem: „Mladší žena ve věku 23 let chytla poškozenou zezadu za vlasy a jedním máchnutím ji bodla kapesním nožem do levé části krku do blízkosti čelisti. Poté poškozené vyhrožovala, že ji zabije,“ uvedla policejní mluvčí Dagmar Brožová.

Dlouholetá záslužná práce mimibazarů konečně nese ovoce. My jsme velice pro tato organizovaná výcviková centra, je na nich celá řada zábavy a poučení. S jedním varováním – není úplně vhodné na tyto servery chodit, když máte děti.

páreček

Tak klidnou mysl. A dobrou chuť, pokud právě obědváte třeba páreček se sýrem a rajčaty z Mimáče.

Follow @malecak

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)