Miroslav Černošek (vlevo) na předávání cen Sportovec Olomouckého kraje

Jak Miroslav Černošek propaguje Olomouc. Minimum kultury, maximum sportu – za šest milionu

Napsal/a Jakub Mikel 25. dubna 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Prostějovská agentura TK Plus, za kterou stojí vlivný podnikatel Miroslav Černošek, vyhrála veřejnou zakázku na propagaci města Olomouce v letech 2018 až 2020. Celkem by si za to měla přijít na 6 milionů korun. K vítězství Černoškově agentuře stačilo, že městu nabídla převážně sportovní akce, naopak jen minimum těch kulturních.

Veřejnou zakázku na služby marketingu a propagace vypsalo město Olomouc na začátku letošního roku. Cena a požadavky byly fixní – 6 milionů korun za propagaci města v letech 2018 až 2020. V posuzování komise tak nehrála roli cenová nabídka přihlášených agentur, ale balíček služeb, které mohou za městem nabídnuté peníze poskytnout.

Do výběrového řízení se přihlásily dvě firmy: Agentura Orange z Frýdku-Místku a vítězná TK Plus z Prostějova, za kterou stojí vlivný podnikatel Miroslav Černošek.

Město si nastavilo podmínky, za jakých by měla být propagace vedená. Ročně by měla být Olomouc zastoupena na dvou akcích místní úrovně (tedy těch které pořádá sama olomoucká radnice), třech akcích regionální úrovně (regionální úrovní je myšleno území Olomouckého, Prostějovského, Přerovského a Zlínského regionu), třech akcích celostátní úrovně (tedy na území ČR) a dvou akcích s mezinárodní účastí (akce na území ČR s mezinárodní účastí).

Sport a zase sport

„Jako ekonomicky nejvýhodnější byla komisí vybrána nabídka č. 2 dodavatele TK PLUS s.r.o., protože obdržela celkem nejvyšší počet bodů (100 bodů) ze všech účastníků v rámci všech hodnotících kritérií,“ uvedl pro HlídacíPes.org Roman Chrenko, který má na olomoucké radnici na starost veřejné zakázky.

Kritéria celkového hodnocení byla tři: počet akcí v jednotlivých obdobích, rozmanitost akcí a rozsah prezentace. Přitom největší důraz byl kladen na počet akcí a rozsah prezentace, rozmanitost měla váhu pouhých 20%.

TK Plus získala podle tabulek 100 bodů, Agentura Orange necelých 74.

Při zkoumání vítězné nabídky TK Plus na první rok je však patrné dominantní postavení sportovních akcí oproti kultuře či společenským akcím.

Shrnutí propagace města Olomouc firmou TK Plus v roce 2018
Zdroj: dodatek ke smlouvě

 

TK Plus sází na vysokou rozmanitost v oblasti sportu. Kritéria „kulturnosti“ pak splňuje pouze regionální úroveň a to jedním divadelním představením jedním plesem a dvěma kulturními večery.

Černoškova agentura slibuje propagaci města celkově na 29 akcích. Jako příklad lze uvést závod Čokoládová tretra, squashová a badmintonová liga, Cena Olomouckého kraje za přínos v oblasti kultury nebo Czech Open – mezinárodní tenisový turnaj mužů. Většinu těchto akcí pořádá přímo TK Plus.

Rozmanitější ale ne dost

HlídacíPes.org si nechal zaslat pro porovnání  i nabídku Agentury Orange. Ta nabídla prezentaci na 19 akcích.

„Nabídka dodavatele Agentury Orange s.r.o. splnila všechny podmínky účasti stanovené zadavatelem v zadávacích podmínkách, avšak v rámci hodnocení nabídek obdržela nižší počet bodů než vítězná nabídka dodavatele TK PLUS s.r.o.,“ vysvětluje neúspěch severomoravské agentury Roman Chrenko.

Městu šlo o to, aby byla co největší rozmanitost sportovních a kulturních akcí, a propagace města Olomouc by se tak dostala do co nejširšího povědomí občanů.

„Rozmanitost akcí u sportu znamenala, že jedna akce bude z oblasti sportu tenis, druhá akce z oblasti sportu basketbal, třetí akce z oblasti sportu cyklistika, čtvrtá akce z oblasti sportu atletika a tak dále,“ vysvětluje Chrenko.

Rozmanitost kulturních akcí pak znamenala, že jedna akce bude z oblasti kultury hudební festival, druhá akce z oblasti kultury památky, třetí akce výstava a podobně.

Agentura Orange nabídla méně akcí a tabulkově i méně rozmanitých, při pohledu na konkrétní nabídky však předložený návrh působí daleko rozmanitějším dojmem než ten od TK Plus. Agentura Orange například nabízí propagaci na Extreme food festivalu v Olomouci, hudebním festivalu Moravské hrady, na Dnech NATO nebo Superfinále florbalu.

Nabídka rozmanitosti akcí Agentury Orange
Zdroj: město Olomouc

Zástupci Agentury Orange nechtěli výsledky výběrového řízení nijak komentovat.

Podle mluvčího TK Plus Tomáše Cibulce je nabídka, kterou agentura předložila, dostatečně rozmanitá.

„Vzhledem ke skutečnosti, že se naše agentura zabývá nejen pořádáním sportovních, ale i společenských a kulturních akcí, jsme přesvědčeni, že je naše nabídka dostatečně rozmanitá,“ uvedl pro HlídacíPes.org Cibulec.

Černoškův lokální milionový trh

Podobnou zakázku jako letos vypsala olomoucká radnice i v roce 2012, kdy ji také získala společnost TK Plus. Za zajištění marketingových a propagačních služeb v letech 2012 až 2014 město tehdy zaplatilo 5,2 milionu korun.

Smlouvu pak město v roce 2014 muselo kvůli předjednaným akcím prodloužit ještě o rok. TK Plus propagovala město Olomouc i v roce 2017.

Samosprávy v Olomouckém kraji každoročně investují do propagace milionové částky. Například hejtmanství v letech 2015 až 2018 za propagaci ročně platí 4,5 milionu korun. Krajskou zakázku v celkové hodnotě 18 milionů korun vyhrála také agentura TK Plus, která tyto služby pro hejtmanství zajišťovala už v předchozích letech.

Za zmínku v souvislosti s krajským marketingem stojí i fakt, že hejtmanství o tom, jaká částka bude směřovat na tu či onu akci, nerozhoduje. Jak před časem upozornila Mladá Fronta DNES, rozdělování peněz má v kompetenci právě Černoškova firma. Kraj to vysvětluje tím, že smlouva s TK Plus vznikla už před více než třemi lety.

Společnost TK Plus nedávno uspěla i v tendru na roční propagaci Prostějova na sportovních a kulturních akcích. Prostějov letos za tyto služby zaplatí agentuře zhruba dva miliony korun. Dosavadní smlouva s marketingovou agenturou TK Plus, která za období 2014 až 2017 od radnice dostala 14 milionů korun, skončila loni.

TK Plus dříve vlastnil Miroslav Černošek sám. V roce 2015 se stala polovičním majitelem slovenská firma Centrum 3000, za kterou stojí podnikatel Roland Uhrina. Černošek nicméně zůstává polovičním vlastníkem a jednatelem.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)