Ústí nad Labem. Foto: Robert Malecký, HlídacíPes.org

Jak číst kroky Zelených? Zakázali si Babiše a ANO, v Ústí s ním ale vládnou na všech úrovních

Napsal/a Robert Malecký 15. dubna 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Strana zelených se po víkendovém sjezdu sociální demokracie rozhodla nepokračovat dál v námluvách směrem ke společným volebním kandidátkám. Důvodem je riziko, že by to mohlo po volbách znamenat i spolupráci s Babišovým hnutím ANO, kterou si Zelení zakázali na svém lednovém sjezdu. Příklady z praxe ovšem ukazují, že v mnoha rovinách Zeleným hnutí ANO nevadí – v Ústí nad Labem s ním spolupracují jak na komunální, tak na krajské úrovni.

Politická licoměrnost, nebo suchý pragmatismus, podle něhož na komunální úrovni existují ještě horší „strašáci“, než je Babišovo hnutí ANO?

Ještě v pátek byl spolupředseda Strany zelených Michal Berg hostem sociální demokracie. Mimo jiné k plánu společných kandidátek pro podzimní sněmovní volby řekl, že země, kde zelení a sociální demokraté spolupracují, představují ideál.

V pondělí už bylo všechno jinak. Výsledek sjezdu, tedy především obhajoba předsednictví Jana Hamáčka, už podle Zelených nedává naději, že by společný projekt přispěl k zásadní změně politické kultury v Česku. A přípravy spolupráce ukončili.

Důležité jsou pasáže, kde Zelení mluví o tom, že by spolupráce s ČSSD mohla znamenat riziko spolupráce i s hnutím ANO, které na lednovém sjezdu Strana zelených označila za toxické.

„Sjezd sociální demokracie a další kroky po něm nám nedávají naději, že by bylo možné naplnit základní požadavek spolupráce, který stanovil náš sjezd. Tedy aby takový projekt přispěl k zásadní změně politické kultury v Česku a k ukončení oligarchického srůstání politické a ekonomické moci a autoritářského stylu vládnutí zemi, a to včetně odmítnutí spolupráce s Andrejem Babišem a hnutím ANO,“ uvedla další spolupředsedkyně Zelených Magdalena Davis.

Co platí na republikové úrovni, může být ale v regionech úplně jinak. Několik hezkých příkladů nabízí „laboratoř české politiky“, jak se občas říká Ústí nad Labem a přilehlému kraji.

Radši Babiš než UFO

V zastupitelstvu Ústeckého kraje najdeme Zelené jako součást Spojenců pro kraj. Ty tvoří koalice JsmePRO!, LES, SNK-ED, TOP 09 a právě Zelených. V 55členném zastupitelstvu mají čtyři křesla.

Po volbách utvořili Spojenci společnou krajskou vládu s ODS a vítězným hnutím ANO. V radě mají dva zástupce, ODS čtyři a hnutí ANO pět.

Zhruba ve stejný čas, tedy na přelomu loňského a letošního roku, došlo v Ústí nad Labem ke dvěma převratům na komunální úrovni. Nejprve se dosud vládnoucí koalice ANO a ODS zbavila koaličního partnera Ústecké fórum občanů (UFO) na radnici centrálního městského obvodu, počátkem února došlo k podobné změně i ve „velkém“ ústeckém zastupitelstvu.

V obou případech bylo UFO nahrazeno uskupením PRO! Ústí, které vedle třeba Pirátů tvoří opět Zelení. Na ústecké radnici nyní vládnou s hnutím ANO, ODS a Sportovci.

„Politika je o kompromisech. Konkrétně v Ústeckém kraji nám spolupráce v koalici, jejíž součástí je ANO, umožnila zabránit většímu vlivu kontroverzního uskupení Lepší Sever. Na úrovni města Ústí nad Labem platí to samé ohledně seskupení UFO,“ říká člen předsednictva Strany zelených Petr Kučera, který má na starosti stranickou komunikaci.

Dodává, že spolupráce na kraji i ve městě běží zatím konstruktivně, na nějaké zásadní hodnocení je ale podle Kučery ještě brzy.

Na kraji už musela koalice řešit skandál se smlouvami, které měla s Krajskou zdravotní i na samotném hejtmanství uzavřené dnes už bývalá krajská místopředsedkyně hnutí ANO a poradkyně hejtmana Jana Schillera (také ANO) Vladislava Marschallová. Ukázalo se totiž, že pobírala 170 tisíc korun za poradenství s očkovacími místy nebo mediální komunikaci, aniž by tomu odpovídala odváděná práce. Na kauzu upozornil HlídacíPes.org.

V polovině března věc řešila i krajská koalice. „Současná situace nás velmi výrazně poškozuje, ale je to šance na to, aby si ANO nedělalo věci, jak chce, a bude muset víc kooperovat,“ řekl tehdy za Spojence pro kraj Ústeckému deníku náměstek hejtmana Jiří Řehák. Dodal, že pokud by se objevil další „kostlivec ve skříni“, byl by to už důvod k řešení koaliční smlouvy.

„Pokud chceme aktivně prosazovat zelený program na komunální úrovni, tak potřebujeme mít přímý vliv na exekutivu. Pokud jde o volbu koaličních partnerů, tak to mnohdy není ideální volba, ale i o tom je politika, i o tom je demokracie,“ říká nyní člen předsednictva Zelených Petr Kučera.


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)