Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
,

Jak bude Čech v Bruselu bojovat s ruskou propagandou

Odbor strategické komunikace zaměřený na boj s ruskou propagandou bude mít českého člena, novináře Jakuba Kalenského. Co bude dělat?

Už v dubnu HlídacíPes.org informoval o tom, že při Evropské komisi, v Evropské službě vnější akce (ESVA) vznikne nový odbor strategické komunikace zaměřený na boj s ruskou protizápadní propagandou.

Své kandidáty mohla do „bruselské centrály“ dodat kterákoli členská země EU. I přes prvotní váhání to nakonec udělala i Česká republika – a uspěla.

České ministerstvo zahraničí nominovalo novináře a vystudovaného rusistu Jakuba Kalenského.

Odměna:  4350 eur

„Jakub Kalenský byl jediným kandidátem, který úspěšně prošel výběrové řízení ESVA a bylo mu ze strany ESVA nabídnuto působení na 1 rok. Jakub Kalenský bude působit za Českou republiku,“ odpovědělo MZV na dotaz HlídacíPes.org.

Kvalifikačními předpoklady byly vysokoškolské vzdělání, relevantní zkušenosti a jazykové vybavení.

Všechny organizační otázky včetně platu se podle ministerstva zahraničí budou řešit „až v následujících týdnech.“

Kalenský o detailech svého působení ani o výběrovém řízení mluvit nechtěl. „Můžu potvrdit, že mě Evropská služby pro vnější činnost přijala,“ říká Kalenský i proto, že jej ještě čeká bezpečnostní prověrku na stupeň tajné.

V Bruselu získá v mezinárodním týmu kontrakt prozatím na rok. Odborníci na komunikaci plynně ovládající ruštinu mají podle prvotních propozic za svou práci pobírat 4350 eur měsíčně (zhruba 120 tisíc korun). Finanční odměnu by členům týmu neměl platit Brusel, ale konkrétní země EU, jež je vyšle.

Plyne to z dokumentu Evropské služby pro vnější činnost (EEAS) zaslané koncem března zástupcům všech členských zemí EU. Jeho kopie je ke stažení zde: EEAS – Notice of vacancy SG.3.

Evropská služba pro vnější činnost podléhá komisařce pro zahraniční a bezpečnostní politiku Federice Mogheriniová.

První odpověď unie

Podle dokumentu EEAS bude člen týmu mimo jiné:

 • podporovat celkovou komunikaci EU mezi Ruskem a Východním partnerstvím
 • monitorovat a analyzovat ruskojazyčná média
 • provádět korekci a faktografickou kontrolu dezinformací a mýtů ruské propagandy
 • podílet se na mediálních kampaních
 • spolupracovat s relevantními evropskými institucemi na strategické komunikaci a podpoře svobody slova a nezávislosti médií

Vznik nového odboru je jednou z prvních konkrétních odpovědí na březnovou výzvu lídrů Evropské unie k tomu, aby EU aktivně čelila pokračující ruské informační válce a dezinformační kampani.

Zároveň si Evropská komise zadala u bruselského think-tanku Evropská nadace pro demokracii studii toho, jak čelit protizápadní propagandě. První návrhy již think-tank představil na summitu Východního partnerství v Rize na konci května.


Čtěte též: Recept na ruskou propagandu mezi řádky potvrzuje: Rusko je mistr informační války

 

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

3 komentáře

 1. J.Němec napsal:

  Český novinář by neměl bojovat s Ruskou propagandou v Bruselu ale v České republice. Ruská propaganda do západních zemí je normální i když špinavý způsob boje sloužící Rusku. Ale není normální aby Ruskou propagandu podporovali občané České republiky, tím Rusku sloužili a Česku škodili. Pokud to dělají politici ČSSD jako Foldyna nebo novináři jako Petránek a další, Rusové se mohou jen spokojeně usmívat nad neschopností EU.

 2. Karel napsal:

  Česko papežštjší než papež.
  Za ČT prý platíme neuvěřitelných 7 miliard ročně. Za co?
  ČT2. Válečné a tajné operace, ve kterých vždy vítězí báječní amíci. Japonští a němečtí tupci neměli nikdy šanci. Rusové a Stalin sice většinu Evropy osvobodili za cenu cca 25 milionu padlých, přesto to v poslední době vypadá, že budeme v budoucnosti daleko více oslavovat příjezd několika amerických tanků a džípů do Plzně a za čokoládu tam o.ebali stovky našich děvčat.
  A ČT 24. To je přímo pračka na vymývání mozků. Každou půlhodinu vám rvou do palic ty stejné hovadiny, abyste o nic nepřišli. Téměř 50 x / za den vám opakují, že Rusko je agresor a V. V. Putin „Satan“. Musí být odvolán, přestože jeho popularita v Rusku přesáhla 80%. A nějaká WC 00 Romancov, geograf a expert na dění ve světě, vám pravidelně vnucuje ty své mentální ejakuláty o prezidentovi RF. Červotoč zavrtaný do dobře placené židle na jakési pochybné fakultě na UK. Co tam asi ten geograf dělá. Otáčí globusem, čumí na CNN (jednoznačně CIA řízené a upravované zprávy), FOX a ČT 24. K tomu si občas pročte i MF, aby náhodou nevybočil z trendu pravdy-lásky. Pak sesmolí anti-ruský komentář, který v novinách tu a tam otisknou a při troše štěstí ho i pozvou do ČT. Velké show za honorář začíná.
  Takáč, nebo mulatka Tvarůžková kladou geografovi zapeklité otázky dle předem připraveného scénáře, který dva dny před přenosem obě strany pečlivě biflovaly a nazkoušely. Televizní střet ad hoc mezi mulatkou a Dr. Vyvadilem se odehrál před několika měsíci. Dr. Vyvadil moderátorku Tvarůžkovou zašlápl jako housenku a pochopitelně se na obrazovce ČT už nikdy neobjeví.
  Rusko si žije podle svého http://www.webpark.ru/

 3. Admirál napsal:

  „Ruský novinář prý v televizi bouchl dveřmi. Vadilo mu propagandistické šílenství“

  To je titulek z dnešních Parlamentních listů.

  To se v ČT nikdy nemůže stát. Naši novináři mají mnohem a mnohem pevnější nervy.

Přidávání komentářů není povoleno