Pošlete experty na boj s ruskou propagandou, vyzval (i) Čechy Brusel. Plat 4350 eur měsíčně

Napsal/a Robert Břešťan 24. dubna 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Při Evropské komisi vznikne nový odbor strategické komunikace zaměřený na boj s ruskou protizápadní propagandou.

Odborníci na komunikaci plynně ovládající ruštinu mají sídlit v Bruselu a za svou práci budou pobírat 4350 eur měsíčně (zhruba 120 tisíc korun).

Plyne to z dokumentu Evropské služby pro vnější činnost (EEAS) zaslané koncem března zástupcům všech členských zemí EU. Jeho kopie je ke stažení zde: EEAS – Notice of vacancy SG.3.

Práce na dobu určitou

Evropská služba pro vnější činnost podléhá komisařce pro zahraniční a bezpečnostní politiku Federice Mogheriniová. Cílem služby je „ zajišťování koherentnější a efektivnější zahraniční politiku EU a posilovat tak úlohu EU na světové scéně“.

Na nové pozice – zatím na dobu určitou po dobu jednoho roku s možností prodloužení – není vypsáno klasické výběrové řízení; kandidáty mají navrhovat jednotlivé členské země EU.

Podmínkou je univerzitní diplom, znalost francouzštiny, angličtiny a ruštiny a také praxe v oboru žurnalistiky, zkušenosti tiskového mluvčího a znalosti v oboru sociálních médií. Finanční odměnu by členům týmu neměl platit Brusel, ale konkrétní země EU, jež je vyšle.


Čtěte též: Chystáme návod, jak čelit ruské propagandě, říká šéf bruselského týmu


Podle informací HlídacíPes.org z české diplomacie své kandidáty navrhlo zatím jen Polsko, Litva a Estonsko, tedy země, jež na nebezpečí ruské informační války a nutností jí čelit nedávno upozornily otevřeným dopisem komisařce Mogheriniové.

Podle dokumentu EEAS bude člen týmu mimo jiné:

  • podporovat celkovou komunikaci EU mezi Ruskem a Východním partnerstvím
  • monitorovat a analyzovat ruskojazyčná média
  • provádět korekci a faktografickou kontrolu dezinformací a mýtů ruské propagandy
  • podílet se na mediálních kampaních
  • spolupracovat s relevantními evropskými institucemi na strategické komunikaci a podpoře svobody slova a nezávislosti médií

Jeden krok proti informační válce

Plánovaný vznik nového odboru je první odpovědí na březnovou výzvu lídrů Evropské unie k tomu, aby EU aktivně čelila pokračující ruské informační válce a dezinformační kampani.

Zároveň si Evropská komise zadala u bruselského think-tanku Evropská nadace pro demokracii studii toho, jak čelit protizápadní propagandě. První návrhy má think-tank představit na summitu Východního partnerství v Rize na konci května.

Detailní návrhy pak komisi předá v průběhu června. „Současná nabídka Kremlem ovládaných médií vychovává v Rusku generaci, na niž více působí mýty než realita a pravda,“ řekl pro HlídacíPes.org výkonný ředitel think-tanku Jerzy Pomianowski.

„Platí, že k tomu, abychom dostali pluralitu do ruskojazyčné mediální sféry, potřebujeme nasadit mnohem víc kreativity, zdrojů a peněz, než nyní,“ dodává Pomianowski.


Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)