Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
khrawlings / Source / CC BY,

Pošlete experty na boj s ruskou propagandou, vyzval (i) Čechy Brusel. Plat 4350 eur měsíčně

Při Evropské komisi vznikne nový odbor strategické komunikace zaměřený na boj s ruskou protizápadní propagandou.

Odborníci na komunikaci plynně ovládající ruštinu mají sídlit v Bruselu a za svou práci budou pobírat 4350 eur měsíčně (zhruba 120 tisíc korun).

Plyne to z dokumentu Evropské služby pro vnější činnost (EEAS) zaslané koncem března zástupcům všech členských zemí EU. Jeho kopie je ke stažení zde: EEAS – Notice of vacancy SG.3.

Práce na dobu určitou

Evropská služba pro vnější činnost podléhá komisařce pro zahraniční a bezpečnostní politiku Federice Mogheriniová. Cílem služby je „ zajišťování koherentnější a efektivnější zahraniční politiku EU a posilovat tak úlohu EU na světové scéně“.

Na nové pozice – zatím na dobu určitou po dobu jednoho roku s možností prodloužení – není vypsáno klasické výběrové řízení; kandidáty mají navrhovat jednotlivé členské země EU.

Podmínkou je univerzitní diplom, znalost francouzštiny, angličtiny a ruštiny a také praxe v oboru žurnalistiky, zkušenosti tiskového mluvčího a znalosti v oboru sociálních médií. Finanční odměnu by členům týmu neměl platit Brusel, ale konkrétní země EU, jež je vyšle.


Čtěte též: Chystáme návod, jak čelit ruské propagandě, říká šéf bruselského týmu


Podle informací HlídacíPes.org z české diplomacie své kandidáty navrhlo zatím jen Polsko, Litva a Estonsko, tedy země, jež na nebezpečí ruské informační války a nutností jí čelit nedávno upozornily otevřeným dopisem komisařce Mogheriniové.

Podle dokumentu EEAS bude člen týmu mimo jiné:

 • podporovat celkovou komunikaci EU mezi Ruskem a Východním partnerstvím
 • monitorovat a analyzovat ruskojazyčná média
 • provádět korekci a faktografickou kontrolu dezinformací a mýtů ruské propagandy
 • podílet se na mediálních kampaních
 • spolupracovat s relevantními evropskými institucemi na strategické komunikaci a podpoře svobody slova a nezávislosti médií

Jeden krok proti informační válce

Plánovaný vznik nového odboru je první odpovědí na březnovou výzvu lídrů Evropské unie k tomu, aby EU aktivně čelila pokračující ruské informační válce a dezinformační kampani.

Zároveň si Evropská komise zadala u bruselského think-tanku Evropská nadace pro demokracii studii toho, jak čelit protizápadní propagandě. První návrhy má think-tank představit na summitu Východního partnerství v Rize na konci května.

Detailní návrhy pak komisi předá v průběhu června. „Současná nabídka Kremlem ovládaných médií vychovává v Rusku generaci, na niž více působí mýty než realita a pravda,“ řekl pro HlídacíPes.org výkonný ředitel think-tanku Jerzy Pomianowski.

„Platí, že k tomu, abychom dostali pluralitu do ruskojazyčné mediální sféry, potřebujeme nasadit mnohem víc kreativity, zdrojů a peněz, než nyní,“ dodává Pomianowski.


Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

4 komentáře

 1. Vlada Putinovec napsal:

  Soudruzi v EU už neví kudy kam? :))))

 2. Jiří Karel napsal:

  Boj s propagandou (cca 120000Kč,- to beru) – velmi jednoduché – PSÁT/ŘÍKAT PRAVDU!!!

 3. petrph napsal:

  Sem si vzpomněl na ten inzerát
  „Zde se přijme mravný hoch na pomlouvání protikandidátů“
  J.Hašek: Osudy strany mírného pokroku v mezích zákona 🙂

 4. Karel napsal:

  Plat z Bruselu Rusko neovlivní spíše opak je pravdou – štve to právě bruselské úředníky a strýčka v USA

Přidávání komentářů není povoleno