Informační válka: Jak o otevření „zastupitelství“ Doněcké lidové republiky v Ostravě referovala ruská média

Napsal/a Roman Máca 13. září 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

ANALÝZA. Otevření „zastupitelství“ samozvané Doněcké lidové republiky v Ostravě získalo značný ohlas v ruských médiích. Několik dní od slavnostního otevření,  v pracovní den v půl druhé odpoledne, je však vstup uzavřený, na místě chybí zvonek „zastupitelství“, není uvedena ani otevírací doba. To ovšem nic nemění na tom, že v prostředí informační války, resp. v prokremelských médiích bude „zastupitelství“ dále žít svým životem.

Dne 1. září 2016 bylo v Ostravě otevřeno „zastupitelství“ samozvané Doněcké lidové republiky (DNR). V jeho čele stojí Nela Lisková, která je jednou z vůdčích osobností tzv. Národní domobrany, resp. uskupení, které se objevuje ve zprávách o extremismu ministerstva vnitra.

Samotné „zastupitelství“ je registrováno jako zapsaný spolek. Ze strany prokremelských médií a iniciativ je nicméně uváděno, že se jedná o „honorární konzulát“. Lisková také od představitelů tzv. DNR získává pověření, že je „honorární konzulkou DNR“ v České republice.

Od „zastupitelství“ se distancuje ministerstvo zahraničí (MZV) s tím, že samozvaná DNR nemůže mít v Česku žádnou diplomatickou misi ani konzulární úřad, protože ČR samozvanou DNR neuznává (stanovisko MZV).

Samotná událost otevření vyvolala značný ohlas v ruských médiích. Článek zachycuje jednotlivé příklady, jak v nich byla věc prezentována.

Nutno podotknout, že Lisková má v ruských a „separatistických“ médiích již značnou předchozí stopu vzhledem k jejím návštěvám Doněcku a díky jejím aktivitám v rámci tzv. Národní domobrany.

Tiskové agentury

Otevření „zastupitelství“ se věnuje státní agentura TASS. Ta publikuje článek V České republice se otevřelo zastupitelství DNR.  V něm TASS nazývá Liskovou honorárním konzulem DNR. TASS se také věnuje protestu Ukrajiny MZV Ukrajiny směřuje protestní nótu velvyslanectví ČR kvůli zastupitelství DNR v Ostravě.

Obsáhleji událost pojímá státní agentura Rusko dnes (dříve RIA Novosti). Samotné jméno Liskové tato agentura zmiňuje v šesti článcích i v souvislosti její návštěvy území pod kontrolou tzv. separatistů na východě Ukrajiny.

O události otevření centra informuje Rusko dnes již 23.8.2016, kdy odkazuje na „ministerstvo zahraničí“ tzv. DNR V Česku se uskuteční ceremonie otevření zastupitelského centra DNR. Zmíněno je (i v případě TASSu), že se jedná o první takové zaregistrované centrum v EU.

Rusko dnes informuje i o samotném otevření: V Česku se otevřelo zastupitelské centrum DNR. V článku je např. Lisková citována: „Vidím smysl ve spojenectví slovanských národů bez ohledu na politiku západu, který systematicky zažehává válečné konflikty po celém světě.“

Zmíněno je také, že „zastupitelství DNR“ se nachází „dva kroky“ od honorárního konzulátu Ruské federace a že v samotném „zastupitelství“ visí portrét Miloše Zemana.

O poznání nižší čtenost (článek zřejmě nedostal tolik prostoru na homepage apod.) má článek V Česku nebudou brát zastupitelství DNR v Ostravě jako diplomatickou misí. Pozornost tak poutá hlavně protest Ukrajiny MZV Ukrajiny vyjádřilo protest kvůli otevření zastupitelství DNR v Česku.

Nestátní INTERFAX se věnuje pouze protestům ze strany Ukrajiny a vyjádření představitelů ČR. MZV Ukrajiny je pobouřeno existencí zastupitelství DNR v Česku. Česko nebude otevírat diplomatická zastupitelství DNR a LNR.

Své místo má i událost na české verzi portálu Sputnik. Ve sledovaném období publikuje v rubrice ČR čtyři články viz náhled níže.

sputnik

cz.sputniknews.com

Televizní stanice a jejich portály

Významný prostor události dává státní televize Rossia 24 (spadající do holdingu VGTRK, jenž je autorem známého dokumentu o „bratrské pomoci“ Československu v roce 1968). Ta publikuje reportáž V Česku se otevřelo zastupitelství DNR. V reportáži je zmíněno, že hlavním úkolem je „říct Evropanům pravdu o Donbasu a snažit se o brzké mezinárodní uznání DNR“.

Moderátor zmiňuje protesty na místě v Ostravě a dává své kolegyni dotaz: „Proč je Kyjev tak nervózní?“ Ta odpovídá, že viděli, jak Kyjev speciálně připravoval publikum (myšleno protestující). Reportáž je koncipována „protiukrajinsky“ s tím, že ČR od „zastupitelství“ dává ruce pryč.

Vystupuje i „ministryně zahraničí“ tzv. DNR, která mimo jiné tvrdí: „Dnes se otevřelo naše zastupitelské centrum ve městě Ostrava.“ Zmíněno je také, že počet politiků (myšleno západních), kteří vyjadřují loajalitu k „mladým republikám“ (DNR a LNR) roste.

Objevuje se i reportáž V Česku je skandál okolo otevření prvního v EU zastupitelství DNR. V ní je zmíněno, že české MZV na impuls ukrajinského MZV začalo představiteli „zastupitelství“ vyhrožovat soudem a že je české MZV připraveno změnit legislativu, aby organizaci uzavřelo. K tomu moderátorka dodává: „A ještě několik měsíců zpět dělali čeští politici úplně jiná prohlášení.“

V reportáži vystupuje Lisková, která tvrdí: „MZV ČR mě nazvalo teroristkou, fašistkou, separatistkou a extremistkou. Jednoduše tak nazývají všechny, kdo podporují prezidenta Zemana. Děje se tak, že 80 % našich občanů jsou teroristy, fašisty, separatisty a extremisty. Oni vyhrožují udělat vše, aby zavřeli zastupitelství. A to vše, protože nepodporuji prozápadní pozici a nesouhlasím s tím, že z vlastních daní financujeme fašistickou vládu Porošenka.“

Zmíněna je i cesta Liskové do Doněcka, kterou reportérka komentuje, že ji lze považovat za soudružskou „od domobranců k domobrancům“ a doplňuje, že „jedinomyšleniky (vyznavači stejného názoru)“ Liskové dobrovolně hlídkují v ulicích, protože s přílivem migrantů se v ČR stalo nebezpečno a v Bruselu o tom neřeknou ani slovo.

„Náš mainstream silně ovlivňují Američané. Jestli u člověka není informace z více než z jednoho zdroje, tak pravdu nepozná. Vše jen z jedné strany. A to se týká i konfliktu na Ukrajině. Byla jsem i na vojenských pozicích v Doněcku a viděla jsem, jak se tvoří lež. Kyjev posílá na hranici těžké zbraně a přímo se účastní v zabíjení obyvatel DNR. Jsem proti tomu a věřím, že každý normální člověk by byl proti,“ pokračuje Lisková.

V reportáži je i příspěvek sociologa Selezňova, který zmiňuje „informační blokádu, kterou Ukrajina tvoří okolo republiky (myšleno DNR)“. Dále uvádí, že se tato blokáda boří.

Zmíněna je i výroční zpráva BIS za 2015 a reportérka se snaží prezentovat spojitost, že zpráva byla publikována den po skandálu v Ostravě. Dále tvrdí, že i někteří politici jsou nazýváni agenty Kremlu a mezi nimi i prezident Zeman, na což on reaguje úsměvem.

V závěru reportáže je „zastupitelství DNR“ zmíněno jako naděje na dialog.

Tématu se věnuje i televizní kanál Zvezda spadající pod ruské ministerstvo obrany viz V Česku se objevilo zastupitelské centrum DNR.

Zastupitelství DNR se otevřelo v Česku informuje kanál REN TV. Lisková je nazvána honorárním konzulem.

Kanál NTV píše V Kyjevě nejsou spokojeni s existencí zastupitelství DNR v Česku. Kanál life.ru publikuje článek Gevorga Mirzajana O tom, proč je Ukrajina znepokojena otevřením „honorární konzulátu“ DNR v Česku.

Zpravodajské portály

Vládní Rossijskaja gazeta (RG) publikuje článek V Česku se otevřelo zastupitelské centrum DNR. V něm cituje Liskovou, že hlavním cílem centra je rozšíření pravdivých informací v Evropě o zatím neuznaném státu. Zmíněno je také, že jde o první zastupitelství DNR v EU.

RG následně publikuje text Evropě poví o Donbasu. Důraz je kladen na to, že zastupitelství má šířit objektivní informace pro občany ČR a „ne pouze propagandistické materiály připravené v Kyjevě“.

O tom, jaké „pravdy“ Lisková šíří si můžeme udělat obrázek z jejího článku Vládne nám spolek homosexuálů, fašistů a „užitečných“ proamerických poskoků!

V něm mimo jiné uvádí: „Ovšem  Česká republika se nepřipojuje k podpoře sankcí vůči Rusku. To, že to tvrdí Sobotka neznamená, že s tím souhlasíme my občané. Většinově jsme nakloněni Putinovi a Rusku. To je ovšem pro naši vládu velmi nebezpečný postoj, který je záměrně mainstreamem a protiakcemi vůči jednotlivcům potírán. Valná část obyvatel Evropy již pochopila, že je politika USA jen destrukční a přáli by si Putina, jakožto mírotvorce za svého lídra.“

Tématu se věnují i další významné zpravodajské portály. Lenta.ru píše V EU se objevilo zastupitelství DNR. Komsomolskaja pravda publikuje článek V Česko se otevřelo zastupitelství DNR. Článek V Česku se otevřelo zastupitelství DNR lze nalézt také na gazeta.ru.

Události se věnují i portály se silným radikálně-nacionalistickým obsahem (nutno podotknout, že v Rusku jsou velmi populární a nejedná se o okrajová média). Portál rusnext.ru 26.8. již předem upozorňuje na otevření „zastupitelství DNR“ zde.

Web Russkaja vesna píše V Česku se konalo slavnostní otevření prvního v Evropě zastupitelského centra DNR. V něm je zmíněno, že se „mezi oběma zeměmi bude rozvíjet spolupráce v informační oblasti, což umožní objektivně seznámit obyvatele Evropy s událostmi na Donbasu“. Tento portál dále publikuje článek DŮLEŽITÉ: V Česku se otevírá zastupitelství DNR.

Zavřeno

Otevření „zastupitelství“ tak získává značný ohlas v ruských médiích. Nicméně následující video pořízené v pracovní den v půl druhé odpoledne několik dní po slavnostním otevření ukazuje, že vstup je uzavřený, na místě chybí zvonek na „zastupitelství“, není uvedena otevírací doba atd…

To samozřejmě nemění nic na tom, že v prostředí informační války, resp. v prokremelských médiích bude „zastupitelství DNR v ČR“ dále žít svým životem.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)