Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Foter.com, zdroj

Infografika: Čistá energie vs. uhlí. Česko si ve srovnání s Evropou nestojí vůbec špatně

Členské země EU a europoslanci projednávají evropský cíl pro obnovitelné zdroje do roku 2030. Podívejte se v infografice, jak si Česko v současné době stojí ve srovnání s jinými zeměmi Evropské unie, pokud jde o zelenou energii.


Text vznikl ve spolupráci HlídacíPes.org se serverem Euractiv.cz, autor původního textu: Adéla Denková


Podíl obnovitelných zdrojů v energetice

V roce 2014 dosáhl podíl obnovitelných zdrojů (OZE) v české energetice 13,4 %. Česko by tak mělo pohodlně splnit cíl, který si stanovilo do roku 2020. Podíl OZE by měl do konce desetiletí dosáhnout 15,3 %. A cíl, který pro Českou republiku stanoví evropská směrnice o OZE (13 % do roku 2020) už byl překonán.

Níže uvedená tabulka nabízí přehled o podílu OZE v ostatních zemích EU. Tmavě zelená barva ukazuje podíl dosažený v roce 2005, světle zelená v roce 2014. Tmavě zelená tečka pak představuje odhad pro rok 2015 a oranžová tečka naznačuje výši cílů pro jednotlivé země, které vycházejí z evropské směrnice.

Podíl OZE v zemích EU28 © Evropská agentura pro životní prostředí, 2017

Na výrobě elektřiny se OZE v Česku v roce 2014 podílely 13,9 %. V dopravě to bylo 6,1 % a v sektoru vytápění a chlazení 16,7 %.

Následující tabulka ukazuje podíly jednotlivých odvětví na celkové spotřebě energie vyrobené z OZE v roce 2014. Tmavě zelená barva reprezentuje sektor elektroenergetiky, oranžová vytápění a chlazení a světle zelená představuje udržitelná biopaliva.

Rozložení spotřeby obnovitelné energie mezi jednotlivé sektory v zemích EU28 v roce 2014 © Evropská agentura pro životní prostředí, 2017

 

Názor lidu

Evropská unie má do roku 2020 stanoven cíl pro 20% podíl obnovitelných zdrojů na spotřebě energie. V současné době jednají členské země a europoslanci o cíli pro rok 2030. Komise navrhla, aby byl stanoven na 27 %. Více si o tom můžete přečíst v tomto článku.

Průzkum Eurobarometru z poloviny roku 2015 ukázal, co si Češi a ostatní Evropané o nastavování takových cílů myslí.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

4 komentáře

 1. petrph napsal:

  Možná je dost naivní omyl ve formálním označení o tom co to jsou obnovitelné zdroje. Jistě, sluníčko, vítr, voda jsou obnovitelné (přesněji trvalé) entity . Ale pokud hovoříme o zdrojích energie, je nutné bráti do úvahy elektrárny které je využívají. Ale ty elektrárny se „samotné“ obnovovat nebudou, ani udržovat ani nebudou „obnovitelně “ růst další. Ty musí nějaký podnikatel zainvestovat, hradit jejich nemalé náklady a moci tu energii smluvně někomu prodávat. Což nebude činit, pokud to pro něj nebude finančně výhodné.
  Čili – zdá se že EU řítí do průšvihu- aby dodržela výše uvedené cíle, bude muset produkci energie v takzvaně obnovitelných elektrárnách neustále dotovat, DOTOvat a DOTOVAT a navíc uměle legislativně upřednostňovat před jinými zdroji energie (i kdyby byly třeba náhodou výhodnější levnější a účinnější), a na ty dotace vybírat od svých subjektů na svém území stále větší daně DAně a DANĚ,,,Kam to asi povede?
  Když tedy připomínám, že vedle toho zatím zůstává v platnosti politiky EU smluvený cíl, přijmout sem a živit trvale (v mnoha generacích) imigranty z Afriky, kterých je tam asi 1,2 miliardy… Když tedy už dnes mají státy EU problémy s vlastní sociální politikou, financující stárnoucí důchodové generace, s ohromnými armádami úředníků, s udržováním vlastního zadluženého jihu díky nefunkčnímu projektu ejra ejra … …. …. …. ….. ….

 2. Richter napsal:

  Na to, že jsou evropští politici, stanovující zářné cíle, pitomci, jsem si již zvykl. V koutku duše jsem předpokládal, že zelené šílenství se utratí samo a politici si najdou jinou, stejně nesmyslnou agendu. Leč je vidět, že je budeme muset utratit jinou silou.
  Naše evropské prostředí nám dává byt vcelku pohodlně 200 dní v roce elektricky soběstační, zbytek roku však musíme jit s prosíkem ke stávajícím konvenčním elektrárnám. Navíc onen zbytek se odehrává právě v zimně, kde je naopak spotřeba o dost větší.
  Evropští politici nám velí: v létě konvenční zdroje provozujte v záloze v zimně je budeme potřebovat. Tak pitomou politickou reprezentaci jsme si dobrovolně zvolili. Dobře nám tak!!

  • Matej napsal:

   v CR pořad převládá názor, ze OZE je draha výstřednost pubertaku hlásících se Greenpeace. Ale ono je to spíše o lokální výrobě el. a centrální výrobě el. A všichni CEZ, Mostecka uhelna, Kretinsky a další doufají, že manipulací veřejného mínění ještě udrží centrální výrobu el.

   • Richter napsal:

    Ano Matěji, podstatou je co píšete „o lokální výrobě el. a centrální výrobě el.“ Toto nejsou schopny hlavy politické evropské pomazané pochopit a tak se budeme topit v ekologickém šílenství.

Přidávání komentářů není povoleno