Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Foter.com, zdroj

Infografika: Čistá energie vs. uhlí. Česko si ve srovnání s Evropou nestojí vůbec špatně

Členské země EU a europoslanci projednávají evropský cíl pro obnovitelné zdroje do roku 2030. Podívejte se v infografice, jak si Česko v současné době stojí ve srovnání s jinými zeměmi Evropské unie, pokud jde o zelenou energii.


Text vznikl ve spolupráci HlídacíPes.org se serverem Euractiv.cz, autor původního textu: Adéla Denková


Podíl obnovitelných zdrojů v energetice

V roce 2014 dosáhl podíl obnovitelných zdrojů (OZE) v české energetice 13,4 %. Česko by tak mělo pohodlně splnit cíl, který si stanovilo do roku 2020. Podíl OZE by měl do konce desetiletí dosáhnout 15,3 %. A cíl, který pro Českou republiku stanoví evropská směrnice o OZE (13 % do roku 2020) už byl překonán.

Níže uvedená tabulka nabízí přehled o podílu OZE v ostatních zemích EU. Tmavě zelená barva ukazuje podíl dosažený v roce 2005, světle zelená v roce 2014. Tmavě zelená tečka pak představuje odhad pro rok 2015 a oranžová tečka naznačuje výši cílů pro jednotlivé země, které vycházejí z evropské směrnice.

Podíl OZE v zemích EU28 © Evropská agentura pro životní prostředí, 2017

Na výrobě elektřiny se OZE v Česku v roce 2014 podílely 13,9 %. V dopravě to bylo 6,1 % a v sektoru vytápění a chlazení 16,7 %.

Následující tabulka ukazuje podíly jednotlivých odvětví na celkové spotřebě energie vyrobené z OZE v roce 2014. Tmavě zelená barva reprezentuje sektor elektroenergetiky, oranžová vytápění a chlazení a světle zelená představuje udržitelná biopaliva.

Rozložení spotřeby obnovitelné energie mezi jednotlivé sektory v zemích EU28 v roce 2014 © Evropská agentura pro životní prostředí, 2017

 

Názor lidu

Evropská unie má do roku 2020 stanoven cíl pro 20% podíl obnovitelných zdrojů na spotřebě energie. V současné době jednají členské země a europoslanci o cíli pro rok 2030. Komise navrhla, aby byl stanoven na 27 %. Více si o tom můžete přečíst v tomto článku.

Průzkum Eurobarometru z poloviny roku 2015 ukázal, co si Češi a ostatní Evropané o nastavování takových cílů myslí.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

4 komentáře

 1. petrph napsal:

  Možná je dost naivní omyl ve formálním označení o tom co to jsou obnovitelné zdroje. Jistě, sluníčko, vítr, voda jsou obnovitelné (přesněji trvalé) entity . Ale pokud hovoříme o zdrojích energie, je nutné bráti do úvahy elektrárny které je využívají. Ale ty elektrárny se „samotné“ obnovovat nebudou, ani udržovat ani nebudou „obnovitelně “ růst další. Ty musí nějaký podnikatel zainvestovat, hradit jejich nemalé náklady a moci tu energii smluvně někomu prodávat. Což nebude činit, pokud to pro něj nebude finančně výhodné.
  Čili – zdá se že EU řítí do průšvihu- aby dodržela výše uvedené cíle, bude muset produkci energie v takzvaně obnovitelných elektrárnách neustále dotovat, DOTOvat a DOTOVAT a navíc uměle legislativně upřednostňovat před jinými zdroji energie (i kdyby byly třeba náhodou výhodnější levnější a účinnější), a na ty dotace vybírat od svých subjektů na svém území stále větší daně DAně a DANĚ,,,Kam to asi povede?
  Když tedy připomínám, že vedle toho zatím zůstává v platnosti politiky EU smluvený cíl, přijmout sem a živit trvale (v mnoha generacích) imigranty z Afriky, kterých je tam asi 1,2 miliardy… Když tedy už dnes mají státy EU problémy s vlastní sociální politikou, financující stárnoucí důchodové generace, s ohromnými armádami úředníků, s udržováním vlastního zadluženého jihu díky nefunkčnímu projektu ejra ejra … …. …. …. ….. ….

 2. Richter napsal:

  Na to, že jsou evropští politici, stanovující zářné cíle, pitomci, jsem si již zvykl. V koutku duše jsem předpokládal, že zelené šílenství se utratí samo a politici si najdou jinou, stejně nesmyslnou agendu. Leč je vidět, že je budeme muset utratit jinou silou.
  Naše evropské prostředí nám dává byt vcelku pohodlně 200 dní v roce elektricky soběstační, zbytek roku však musíme jit s prosíkem ke stávajícím konvenčním elektrárnám. Navíc onen zbytek se odehrává právě v zimně, kde je naopak spotřeba o dost větší.
  Evropští politici nám velí: v létě konvenční zdroje provozujte v záloze v zimně je budeme potřebovat. Tak pitomou politickou reprezentaci jsme si dobrovolně zvolili. Dobře nám tak!!

  • Matej napsal:

   v CR pořad převládá názor, ze OZE je draha výstřednost pubertaku hlásících se Greenpeace. Ale ono je to spíše o lokální výrobě el. a centrální výrobě el. A všichni CEZ, Mostecka uhelna, Kretinsky a další doufají, že manipulací veřejného mínění ještě udrží centrální výrobu el.

   • Richter napsal:

    Ano Matěji, podstatou je co píšete „o lokální výrobě el. a centrální výrobě el.“ Toto nejsou schopny hlavy politické evropské pomazané pochopit a tak se budeme topit v ekologickém šílenství.

Přidávání komentářů není povoleno