Hygienické prostředky za statisíce: Krajskou zakázku získala firma krajského zastupitele

Napsal/a Jan Žabka 21. května 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Olomoucký kraj zaplatí 356 tisíc korun firmě krajského zastupitele Radima Fialy (SPD) za dodávky sanitárního vybavení. Krajský úřad firmu oslovil, protože podobnou zakázku bezproblémově plnila i v předchozím období. Že je Fiala krajský zastupitel, podle úřadu nevadí.

Olomoucký kraj začátkem roku vypsal výběrové řízení k zakázce „Dodávky sanitárního materiálu“ s předpokládanou hodnotou 400 tisíc korun bez DPH. Šlo tedy o zakázku malého rozsahu.

Přestože v tomto případě směrnice pro zadávání veřejných zakázek Olomouckého kraje umožňuje uzavřít přímou objednávku s konkrétním dodavatelem, Olomoucký kraj zakázku zadal ve vyšším stupni zadávacího řízení, kdy je nutno oslovit minimálně tři dodavatele.

Proto oslovil čtyři různé dodavatele požadovaného zboží. Rozhodující faktor? Celková cena nabídky včetně DPH. „V termínu pro otevírání, posuzování a hodnocení nabídek podaly nabídku pouze dvě společnosti,“ říká mluvčí Olomouckého kraje Vladimír Lichnovský.

Kraj: o střet zájmů nejde

Jednou z oslovených společností byla IF Facility, kterou skrze síť svých firem vlastní poslanec a zastupitel Olomouckého kraje za SPD (a také místopředseda tohoto hnutí) Radim Fiala.

IF Facility cenu vyhodnotila na 356 tisíc korun včetně DPH a zakázku nakonec získala. Společnost Drozd a spol., která o zakázku také projevila zájem, totiž podala kraji nabídku o patnáct procent dražší.

Veřejné zakázky malého rozsahu se neprojednávají ani neschvalují v zastupitelstvu či v radě Olomouckého kraje. „Pan Radim Fiala neměl žádné rozhodovací pravomoci, u kterých by mohl nastat střet zájmů – nedopustil se jednání, při kterém mohou jeho osobní zájmy ovlivnit výkon jeho funkce,“ vysvětluje Lichnovský.

Fiala společnost IF Facility vlastní skrze jeho společnost BS Kings. Ta je totiž jediným akcionářem nadnárodní akciové společnost IF Holding, která právě IF Facility zastřešuje.

Sázka na jistotu

„Firma IF Facility byla oslovena, jelikož dodávala sanitární vybavení v předešlém období a zadavatel neměl ke kvalitě dodávek výhrady,“ zdůvodňuje Lichnovský. V předešlém období byla společnost Radima Fialy vybrána na základě otevřeného řízení v rámci centralizovaného zadávání pro kraj a jeho příspěvkové organizace.

V roce 2016 byla zadána veřejná zakázka „Dodávky mycích, uklízecích, pracích a papírových prostředků s požadavkem na náhradní plnění“ zadávaná formou centrálního nákupu pro Olomoucký kraj a jeho příspěvkové organizace. Zakázka byla soutěžená v nadlimitním režimu, v otevřeném řízení.

Jediným účastníkem řízení byla tehdy právě Fialova firma IF Facility. Kraj nakonec za sanitární prostředky pro rok 2016 a 2017 zaplatil téměř dva a půl milionu korun včetně DPH.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)