Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.

Hon na kulaka Babiše, selektivní paměť komunisty Srpa a neber dotace, nebo se z toho zblázníš

PSÍ UŠI. Nebyla by to ta správná předvolební kampaň, kdyby se jí ve správnou chvíli nechopili stateční orlové práva. Zejména v situaci, kdy se sami podezřelí dejme tomu z dotačního podvodu tak dlouho snaží vyšetřování zdržovat, až kruciální moment přijde 70 dní před volbami. Je to jak v tom vtipu: Tak už můžeme ven s těmi plakáty, že jste obětí systému? Cože? To už je srpen?! Ano. Už je srpen.

 • Andreje Babiše zpráva o chystaném obvinění kvůli Čapímu hnízdu nezaskočila. Zazněl tradiční Kalousek i řeči o snaze zkorumpovaného systému zlikvidovat jediného čistého politika. Potud v pořádku, pak ale šéf hnutí ANO přitvrdil.

„Jsme jak v 50. letech. Je tu objednávka na osobu, která nevyhovuje korupčnímu systému.“
(Andrej Babiš pro deník Právo, 10. srpna)

Možná by Babiš jako dlouholetý komunista mohl o 50. letech něco vědět. I když je fakt, že právě komunisté o těchto věcech vždy neradi slyší. Čili si to připomeneme: v 50. letech by se těžko o obvinění dozvěděl na dovolené v kapitalistické cizině, s právem na advokáta by to bylo všelijaké a místo fešáckého kriminálu by mu hrozil lágr. Pokud by se ovšem jako velkostatkář procesu vůbec dožil. Čili bychom s těmi paralelami byli opatrní.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


 • Odkazy na 50. a 60. léta jsou poslední dobou vůbec v módě. Nešetří jimi třeba hradní mluvčí Jiří Ovčáček; takto třeba glosoval skutečnost, že senátoři neskočili na další prezidentovu provokaci a nejmenovali bývalého šéfa Jazzové sekce Karla Srpa do rady Ústavu pro studium totalitních režimů:

„Jde o návrat totalitního kádrování. Podle této optiky by neprošla většina disidentů, kdy řada z nich byla v 50. a 60. letech členy KSČ.“
(Jiří Ovčáček na twitteru, 8. srpna)

Asi nemá cenu to dokola připomínat: nejde o návrat totalitního kádrování, ale aplikaci zákona. Členové KSČ v radě ústavu usednout nesmějí, i kdyby se Hrad na hlavu postavil. Karel Srp tvrdí, že si na své členství v KSČ nepamatuje, ale pokud to tak bylo, je na něj hrdý. Čili jeho selektivní paměti přejeme hodně mentální svěžesti a panu prezidentovi invenci při dalších snahách svého kamaráda někam upíchnout.

 

 

 • Ministryně Karla Šlechtová zaznamenala velký úspěch v propagaci dobrého jména značky Czechia v zahraničí, když se tak dlouho ometala na startovním roštu Velké ceny Brna ve snaze pořídit si selfie s Valentinem Rossim, až ji musela motocyklová hvězda decentně, leč důtazně vyhnat. Později se k události vrátila milým komentářem:

„Tak ta situace na MotoGP byla trochu nešťastná. Chtěla jsem jen Rossimu, podobně jako ostatním, popřát před startem hodně štěstí. V tom hluku se nikdo neslyšel, nebylo rozumět, a tak to asi vypadalo, ze jsem neodbytná fanynka. To úplně ne, ale to nedorozumění chápu. Rozumím, ze soustředění před startem je velmi důležité a že je Valentino opravdu velká hvězda.“
(Karla Šlechtová na facebooku, 8. srpna)

Tomu všemu rozumíme taky. Jen nám v tom popisu události trochu chybí vysvětlení, proč se Šlechtová oháněla tím, že je ministryně.

 • Nový Mirek Dušín české politiky, tvář Starostů a nezávislých Dalibor Dědek, je nepřítelem dotací. Tak zapřísáhlým, že z toho úplně zapomněl, že je jeho Jablotron pobíral. Chápeme, STANe se.

„Prohlásil jsem, že jsme nikdy nečerpali dotace. Á ouha, stačilo pár dnů a už vím, že čerpali.“
(Dalibor Dědek v krátkem videu na facebooku, 9. srpna)

https://www.facebook.com/dedekdalibor/videos/108088449884900/

Co k tomu říct? Snad jen aktualizovat poučku ředitele autoservisu Karfíka: Neber dotace, neber dotace, nebo se z toho zblázníš.

Tak klidnou mysl bez dotací.

Follow @malecak

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

8 komentářů

 1. ČERT napsal:

  Tak souhlasil bych s tím rozborem pana Maleckého v reakci na to Babišovo srovnání – i když je fakt, že všelijaké podobné hyperboly se objevují takřka dennodenně, s tím se asi těžko něco nadělá, takový je život… Ale když už je tu zde to srovnání, může se naskytnout otázka, zda by se Andrej Babiš jako magnát s takovým majetkem (jistě daleko větším než jen nějakého „vesnického kulaka“), při trendech, které tu byly už předtím, vůbec dočkal Února 1948 – byť je fakt, že třeba tzv. druhá pozemková reforma začala až krátce poté, a tehdy to mělo, mohlo mít ohlas ještě dost pozitivní v řadách rolnictva, protože KSČ ještě asi moc nepřiznávala, že dále se chystá kolektivizace zemědělství. – – – Ale zase k tomu Babišovu srovnání… Když už, tak asi ještě spíše než komunistické tažení proti tzv. třídnímu nepříteli by to možná mohlo připomínat to, jak se komunisté vypořádali s vlastními soudruhy (míněn Rudolf Slánský a spol.).

  • Pražan Občan 2.0 napsal:

   Zmiňujete-li Slánského přidám jeho slova, – jako varování. Zdá se, že se současní koaličně smluvaní vládci na všech stupních správy státu u něj inspirovali a metody budou chtít dotáhnou až k  úplné dokonalosti:

   15. 9. 1949 – Rudolf Slánský na poradě krajských tajemníků KSČ:

   „Administrativně zatím zakročujeme proti těm, kteří štvou nejvýraznějším způsobem nebo překračují naše zákony – ty zavíráme! Bylo by dobré, kdybyste měli připraveny takové černé listiny těch největších štváčů v krajích a okresech. Pamatujte na to, – když ne dnes, tedy zítra to budeme potřebovat!“ (Archiv ÚV KSČ fond 18, porada tajemníků KSČ 15/9 49)

 2. rich napsal:

  1)Dokažte,že kulak Babiš se účelově účastnil budování „Čapího hnízda“ jako paralelní investice. Byl to vklad pro své nejbližší.A měl špatné rádce.Já bych lépe předvídal a i konal.
  Ano,jde o kardiální útok na jeho osobu.Právně nesmyslnou,ale volebně příchylnou.Proto volte ANO a mučedníka Babiše.
  2)Srp byl v minulosti členem KSČ.To je nepřípustné.Šmitec.
  3)Šlechtová-v čem jí to mácháte,ubožáci.
  4)Dědek(STAN) prozřel a vlastně se omluvil.Nevláčejte ho dál.

  • Rudolf napsal:

   Vždyť se sám několikrát přiznal. Stačí si to poslechnout v záznamu jednání PS.

 3. petrph napsal:

  Btw, když už „To už je srpen?! Ano. Už je srpen.“. vzpomněl jsem si na jeden kreslený vtip o září po jednom památném Srpnu.
  Ilustrace třídy ve škole, všichni žáci rozčílení, zuřivě gestikulují, hádají se, mávají vlajkami, transparenty. A v popředí ředitel říká třídní učitelce
  „Drahá kolegyně, letos prosím nedávejte žákům Vaší oblíbenou slohovou práci na téma „Co zajímavého jsem viděl o prázdninách“
  Letos by to sice nebyla taková tragedie jako tehdy, ale i tak by byl problém takové práce vyhodnotit.

  • repta napsal:

   Myslím, že tento vtip platí již desítek let….bez prodlení….

 4. carda napsal:

  Babiš nikdy kulak nebyl a nikdy nebude. Tímto názvem jste zneuctil všechny bývalé sedláky-kulaky z dob komunistické perzekuce.

Přidávání komentářů není povoleno