Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.

Hon na kulaka Babiše, selektivní paměť komunisty Srpa a neber dotace, nebo se z toho zblázníš

PSÍ UŠI. Nebyla by to ta správná předvolební kampaň, kdyby se jí ve správnou chvíli nechopili stateční orlové práva. Zejména v situaci, kdy se sami podezřelí dejme tomu z dotačního podvodu tak dlouho snaží vyšetřování zdržovat, až kruciální moment přijde 70 dní před volbami. Je to jak v tom vtipu: Tak už můžeme ven s těmi plakáty, že jste obětí systému? Cože? To už je srpen?! Ano. Už je srpen.

 • Andreje Babiše zpráva o chystaném obvinění kvůli Čapímu hnízdu nezaskočila. Zazněl tradiční Kalousek i řeči o snaze zkorumpovaného systému zlikvidovat jediného čistého politika. Potud v pořádku, pak ale šéf hnutí ANO přitvrdil.

„Jsme jak v 50. letech. Je tu objednávka na osobu, která nevyhovuje korupčnímu systému.“
(Andrej Babiš pro deník Právo, 10. srpna)

Možná by Babiš jako dlouholetý komunista mohl o 50. letech něco vědět. I když je fakt, že právě komunisté o těchto věcech vždy neradi slyší. Čili si to připomeneme: v 50. letech by se těžko o obvinění dozvěděl na dovolené v kapitalistické cizině, s právem na advokáta by to bylo všelijaké a místo fešáckého kriminálu by mu hrozil lágr. Pokud by se ovšem jako velkostatkář procesu vůbec dožil. Čili bychom s těmi paralelami byli opatrní.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


 • Odkazy na 50. a 60. léta jsou poslední dobou vůbec v módě. Nešetří jimi třeba hradní mluvčí Jiří Ovčáček; takto třeba glosoval skutečnost, že senátoři neskočili na další prezidentovu provokaci a nejmenovali bývalého šéfa Jazzové sekce Karla Srpa do rady Ústavu pro studium totalitních režimů:

„Jde o návrat totalitního kádrování. Podle této optiky by neprošla většina disidentů, kdy řada z nich byla v 50. a 60. letech členy KSČ.“
(Jiří Ovčáček na twitteru, 8. srpna)

Asi nemá cenu to dokola připomínat: nejde o návrat totalitního kádrování, ale aplikaci zákona. Členové KSČ v radě ústavu usednout nesmějí, i kdyby se Hrad na hlavu postavil. Karel Srp tvrdí, že si na své členství v KSČ nepamatuje, ale pokud to tak bylo, je na něj hrdý. Čili jeho selektivní paměti přejeme hodně mentální svěžesti a panu prezidentovi invenci při dalších snahách svého kamaráda někam upíchnout.

 

 

 • Ministryně Karla Šlechtová zaznamenala velký úspěch v propagaci dobrého jména značky Czechia v zahraničí, když se tak dlouho ometala na startovním roštu Velké ceny Brna ve snaze pořídit si selfie s Valentinem Rossim, až ji musela motocyklová hvězda decentně, leč důtazně vyhnat. Později se k události vrátila milým komentářem:

„Tak ta situace na MotoGP byla trochu nešťastná. Chtěla jsem jen Rossimu, podobně jako ostatním, popřát před startem hodně štěstí. V tom hluku se nikdo neslyšel, nebylo rozumět, a tak to asi vypadalo, ze jsem neodbytná fanynka. To úplně ne, ale to nedorozumění chápu. Rozumím, ze soustředění před startem je velmi důležité a že je Valentino opravdu velká hvězda.“
(Karla Šlechtová na facebooku, 8. srpna)

Tomu všemu rozumíme taky. Jen nám v tom popisu události trochu chybí vysvětlení, proč se Šlechtová oháněla tím, že je ministryně.

 • Nový Mirek Dušín české politiky, tvář Starostů a nezávislých Dalibor Dědek, je nepřítelem dotací. Tak zapřísáhlým, že z toho úplně zapomněl, že je jeho Jablotron pobíral. Chápeme, STANe se.

„Prohlásil jsem, že jsme nikdy nečerpali dotace. Á ouha, stačilo pár dnů a už vím, že čerpali.“
(Dalibor Dědek v krátkem videu na facebooku, 9. srpna)

https://www.facebook.com/dedekdalibor/videos/108088449884900/

Co k tomu říct? Snad jen aktualizovat poučku ředitele autoservisu Karfíka: Neber dotace, neber dotace, nebo se z toho zblázníš.

Tak klidnou mysl bez dotací.

Follow @malecak

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

8 komentářů

 1. ČERT napsal:

  Tak souhlasil bych s tím rozborem pana Maleckého v reakci na to Babišovo srovnání – i když je fakt, že všelijaké podobné hyperboly se objevují takřka dennodenně, s tím se asi těžko něco nadělá, takový je život… Ale když už je tu zde to srovnání, může se naskytnout otázka, zda by se Andrej Babiš jako magnát s takovým majetkem (jistě daleko větším než jen nějakého „vesnického kulaka“), při trendech, které tu byly už předtím, vůbec dočkal Února 1948 – byť je fakt, že třeba tzv. druhá pozemková reforma začala až krátce poté, a tehdy to mělo, mohlo mít ohlas ještě dost pozitivní v řadách rolnictva, protože KSČ ještě asi moc nepřiznávala, že dále se chystá kolektivizace zemědělství. – – – Ale zase k tomu Babišovu srovnání… Když už, tak asi ještě spíše než komunistické tažení proti tzv. třídnímu nepříteli by to možná mohlo připomínat to, jak se komunisté vypořádali s vlastními soudruhy (míněn Rudolf Slánský a spol.).

  • Pražan Občan 2.0 napsal:

   Zmiňujete-li Slánského přidám jeho slova, – jako varování. Zdá se, že se současní koaličně smluvaní vládci na všech stupních správy státu u něj inspirovali a metody budou chtít dotáhnou až k  úplné dokonalosti:

   15. 9. 1949 – Rudolf Slánský na poradě krajských tajemníků KSČ:

   „Administrativně zatím zakročujeme proti těm, kteří štvou nejvýraznějším způsobem nebo překračují naše zákony – ty zavíráme! Bylo by dobré, kdybyste měli připraveny takové černé listiny těch největších štváčů v krajích a okresech. Pamatujte na to, – když ne dnes, tedy zítra to budeme potřebovat!“ (Archiv ÚV KSČ fond 18, porada tajemníků KSČ 15/9 49)

 2. rich napsal:

  1)Dokažte,že kulak Babiš se účelově účastnil budování „Čapího hnízda“ jako paralelní investice. Byl to vklad pro své nejbližší.A měl špatné rádce.Já bych lépe předvídal a i konal.
  Ano,jde o kardiální útok na jeho osobu.Právně nesmyslnou,ale volebně příchylnou.Proto volte ANO a mučedníka Babiše.
  2)Srp byl v minulosti členem KSČ.To je nepřípustné.Šmitec.
  3)Šlechtová-v čem jí to mácháte,ubožáci.
  4)Dědek(STAN) prozřel a vlastně se omluvil.Nevláčejte ho dál.

  • Rudolf napsal:

   Vždyť se sám několikrát přiznal. Stačí si to poslechnout v záznamu jednání PS.

 3. petrph napsal:

  Btw, když už „To už je srpen?! Ano. Už je srpen.“. vzpomněl jsem si na jeden kreslený vtip o září po jednom památném Srpnu.
  Ilustrace třídy ve škole, všichni žáci rozčílení, zuřivě gestikulují, hádají se, mávají vlajkami, transparenty. A v popředí ředitel říká třídní učitelce
  „Drahá kolegyně, letos prosím nedávejte žákům Vaší oblíbenou slohovou práci na téma „Co zajímavého jsem viděl o prázdninách“
  Letos by to sice nebyla taková tragedie jako tehdy, ale i tak by byl problém takové práce vyhodnotit.

  • repta napsal:

   Myslím, že tento vtip platí již desítek let….bez prodlení….

 4. carda napsal:

  Babiš nikdy kulak nebyl a nikdy nebude. Tímto názvem jste zneuctil všechny bývalé sedláky-kulaky z dob komunistické perzekuce.

Přidávání komentářů není povoleno