Foto: Profimedia

„Hloupost, nedůstojnost, nevědomost.“ Jan Urban píše senátoru Canovovi

Napsal/a -pes- 5. srpna 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

OTEVŘENÝ DOPIS. Bývalý místopředseda Mezinárodního trestního soudu Robert Fremr bude ústavním soudcem i přes pochybnosti o jeho roli v kauze z roku 1988, kterou zmanipulovala Státní bezpečnost. Během středeční čtyřhodinové diskuse v Senátu napadl senátor Michael Canov (Starostové pro Liberecký kraj) bývalé disidenty, kteří na kauzu upozornili.

Jeden z nich, redaktor HlídacíPes.org Jan Urban, na senátorův výpad reaguje otevřeným dopisem, který přinášíme v plném znění:

Ve svém závěrečném vystoupení na jednání Senátu dne druhého srpna jste s neskrývanou ironií řekl:

„Zajímavá je ta věc, že tuto kauzu rozproudili John Bok, Jan Urban, syn Petra Pacáka a pak Pazdera Payne. Ti první tři jmenovaní, jestli se nepletu, tak první dva osobně, u třetího to byl otec, byli aktivní už před listopadem 1989. Naprosto mi tedy uniká, proč se do té kauzy nepustili po listopadu 1989, proč se nezačala rozebírat apod. A proč vlastně takto dopustili, že pan doktor Fremr se dostal ve své soudní praxi tak vysoko jako k místopředsedovi Mezinárodního tribunálu v Haagu nebo dokonce k rozhodování o Rwandě. Tehdy to vadilo? Nevadilo? Nevím.“

Od senátora, natož místopředsedy ústavně právního výboru ctihodného Senátu, by občan očekával rozvážnost a důstojnost. Vy jste předvedl jenom hloupost, nedůstojnost a urážlivou nevědomost. Nejenom, že jste si dokázal splést historika, publicistu a v roce 1988 zakladatele iniciativy České děti Petra Placáka s jeho otcem Bedřichem, mluvčím Charty 77 v roce 1981, a ještě zkomolit jeho jméno. O statečném předlistopadovém životě Petra Pazdery Payna jste se nenamáhal zjistit vůbec nic.

Všichni čtyři jsme byli signatáři Charty 77 a aktivními oponenty komunistického režimu. Vy se ve svém oficiálním životopise nestydíte chlubit tím, že jste byl na první povolené nezávislé demonstraci na Škroupově náměstí v Praze v prosinci roku 1988. My čtyři jsme tam byli všichni, já dokonce jako pořadatel. Tehdy Vám bylo dvacet osm let. Ve Vašem věku, tedy o jedenáct let dříve,  jsem byl už dávno vyhozen ze zaměstnání pro odmítnutí podepsat protest proti Chartě 77 a zařazen StB do druhé nejvyšší kategorie nepřátelských osob. 

Tři z našich otců byli válečnými hrdiny, ať už jako letci ve Velké Británii, partyzáni nebo odbojáři. Lidí v naší generaci, kteří by se, tak jako my, otevřeně postavili proti komunistickému režimu, byla hrstka. Vy jste byl jen další neodvážné nic, které se po 35 letech vytahuje tím, že přišlo na jedinou režimem povolenou demonstraci. Nás mlátili a zavírali za všechny ostatní.

Prý Vám uniká, proč jsme se do kauzy Olšanských hřbitovů nepustili po listopadu 89. Odpověď je jednoduchá. Podobných případů byly tisíce a komunistická justice zůstala nedotčená. Neměli jsme jediný důvod jí věřit. Nikdy nikdo nezačal ani šetřit trestné činy proti nám, našim vlastním rodinám a desetitisícům dalších postižených. Byl snad postižen jediný z estébáckých vrahů či soudců z padesátých let? Vlastizrádců z roku 1968? Organizátorů masových čistek z počátku sedmdesátých let? Soudců, kteří ty statisíce vyhazovů z práce potvrzovali? Vám to nevadilo a dodnes nevadí. Nám ano. Petr Placák se musel s justicí rvát až do roku 2012, tedy přes dvacet let, aby dosáhl odsouzení tří důstojníků StB, kteří ho v červnu 1989 v noci vyvezli z Prahy do lesa, kde ho zmlátili a pohodili. 

Vždy jsme chtěli jen pocit spravedlnosti – před rokem 1989 i po něm. Chtěli jsme vidět alespoň snahu justice, exekutivy i zákonodárců o ní usilovat. Dodnes ji nevidíme a právě proto se ozýváme. Stará právní zásada praví, že spravedlnost je slušnost. A dokud tato jednoduchá pravda bude nad Vaše chápání, rozumět si nebudeme.

Přesto Vám přeji příjemný den

Jan Urban

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)