Heliport zůstane na Tabulovém vrchu. Ovšem opět jen na rok a GEMO dál drží záchranku pod krkem

Napsal/a Jakub Mikel 30. června 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Smlouvu o pronájmu klíčového pozemku pro provoz letecké základny záchranné služby podepsal hejtman Ladislav Okleštěk 23. června a nyní je i dohledatelná v registru smluv. Firma Technologický park a.s. spadající do holdingu GEMO podnikatele Jaromíra Uhýrka pronajala pozemek Záchranné službě Olomouckého kraje opět jen na rok. Za tu dobu musí dojít ke změně leteckých koridorů.

Nájemní smlouva je uzavřena na dobu určitou, konkrétně od 1. července  2017 do 30. června 2018. Nájemné bylo dohodou účastníků stanoveno na 25 845 korun za rok.

Obě smluvní strany za účasti Olomouckého kraje navíc deklarují svůj zájem na vyřešení problematiky umístění heliportu. „Za tímto účelem si smluvní strany poskytnou potřebnou a účinnou pomoc a spolupráci,“ píše se ve zveřejněné smlouvě.

Když nebudou vrtulníky rušit místní, tak na dýl

Součástí smlouvy je také část, ve které Olomoucký kraj deklaruje že „vyvine maximální úsilí k zajištění vzniku nových ochranných pásem provozních ploch heliportu nejpozději do 15.4.2018.“ Text smlouvy se odkazuje ke studii, kterou si kraj nechal o vytvoření nových koridorů vypracovat.

„V případě včasného splnění závazku smluvní strany deklarují svůj záměr prodloužit dobu trvání nájmu podle této smlouvy nejméně do 31.12.2018, a to formou písemného oboustranně podepsaného dodatku,“ píše se ve smlouvě.

Volně přeloženo to znamená, že kraj by měl přistoupit k realizaci dříve avizovaných změn leteckých koridorů tak, aby vrtulníky nerušily budoucí rezidenty. Jinak nájemní smlouva na klíčový pozemek končí. Dojde-li ke změně koridorů, zavázalo GEMO nájemní smlouvu prodloužit minimálně do konce roku 2018.

Proklatě výhodná koupě

Celý spor okolo pozemku u heliportu na Tabulovém vrchu se vleče od roku 2005. Tehdy pozemek o výměře 1723 metrů čtverečních přešel z rukou polistopadového restituenta do vlastnictví holdingu GEMO. Ten sice klíčový pozemek u heliportu záchranné službě dál pronajímal, ale zároveň časem přišel s myšlenkou, že by se letecká základna měla přestěhovat. Uhýrkův holding totiž vidí na pozemcích stavební příležitost a chystá se vedle heliportu postavit novou čtvrť. Vznikla proto už i samostatná firma. Hluk z helikoptér záchranné služby by ovšem mohl případné zájemce o bydlení odradit.

Uhýrek proto loni v létě avizoval, že od nájemní smlouvy jeho společnost odstoupí. Chtěl tak dostat kraj a záchranku k jednacímu stolu. Nejprve se hovořilo o tom, že celá letecká základna by se mohla přestěhovat na neředínské letiště. Uhýrek dokonce nabízel pro tuto nákladnou variantu finanční pomoc.

Další možností pak byla změna leteckých koridorů. Kraj si nechal zpracovat již zmíněnou studii, která by tuto možnost přezkoumala. Čas na řešení přitom byl do dneška, kdy stará smlouva s holdingem GEMO končí.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)